ïoor- of acMsruit [en familiegeschiedenis, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 589, Woensdag 8 Mei 1901 70'' JiVarg. BREShfiNSCÜE l I, ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk /0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. liit bind verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIKLEMA.V te Breskens. O I. De omstandigheid dat in den tegenwoordigen tijd naast de volks huisvesting, ook de volksgezond heid als een sociale eiscb op den voorgrond treedt, spruit voort, uit de noodzakelijkheid tot het te gengaan van vervalsching van levensmiddelen. De maatregel in enkele ge meenten van ons land gevolgd, om de onderscheidene levensmid delen op ongezette en onbekende tijden te doen onderzoeken, en de resultaten van dat onderzoek te publiceeren, werkt in zooverre gunstig, dat de verbruikers eenigs- zins gewaarschuwd zijn, waar wel en waar niet goede waren te ver krijgen zijn. Die handelaars, wier artikelen met een lager cjjfer uit de vuur proef te voorschijn getreden zijn, staan als 't ware met een zwarte kool bij hunne medeburgers aan- geteekend, als behoorende tot hen, van wie men niet zou verwach ten, dat ze zulke slechte waren zouden verkoopen, en dat onder het masker en vooral tegen den prijs van goede waar Of het oordeel, dat over zulke winkeliers wordt geveld, wel altijd gemotiveerd is, zouden we willen vragen. Men zal terstond geneigd zijn te zeggen »wat een rare vraag". Als een scheikundig onderzoek uitmaakt van welke hoedanigheid het onderzochte is, dan is, aange nomen dat het resultaat een cijfer beneden de gestelde eisch aan - wijst, de waar toch niet als >goed" aan te merken en de verkooper op dat punt toch niet te ver - trouwen. Juist geredeneerd, maar we be doelen eigenlijk of de grondstof, waarvan de producten vervaardigd worden wel van dien aard is, dat de mindere hoedanigheid van het product zijn oorzaak vindt in die grondstof, en of in verband daar mede de mindere kwaliteit mèt of zónder bewustheid aan den man wordt gebracht. We gelooven dat alsdan het antwoord minder vlug zal kunnen gegeven worden, omdat die vraag zoodoende heel wat stof tot be spreking kan geven. We leven in een, op alle ge bied zich openbarend, vooruitstre vend tijdperk. De nieuwste ontdekkingen vin den veelal met succes hunne toe passing op voortbrengselen van allerlei aard. De hoofdstrekking van die veel zijdige toepassing, is ontegenzeg gelijk de bevrediging van de zucht naar meer geld verdienen dat kan niet weggeredeneerd worden. Het is van algemeene bekend heid, dat ook de natuur-voort- brengseleu deelen in de vrucht der periode van de overgang van de oude in de nieuwe richting. Als we even een blik om ons henen slaan, ziet men allerwege de theorie van de nieuwe richting in de praktijk omgezet. Een landbouwer, die geen kunst meststoffen voor zijne landerijen gebruikt, gaat niet alleen met z'n tijd niet mee, maar wordt als 't ware als een zonderling beschouwd, en moet, volgens aller oordeel, met schadeposten sluiten. Bjj de hooge vlucht die de zuivelbereiding in het hedendaag- sche heeft bereikt, doen de ma- chineriën op dat gebied bij mas sa's hunne intrede op de boeren hofsteden. Tengevolge van den achteruit gang van den landbouw wordt meer aangestuurd op de veefok kerij. Ook in deze richting heeft de nieuwe tijd de weg gebaand voor hare nieuwere producten. Im mers met scheepsladingen worden de voeder-artikelen ten dienste van de veeteelt aangevoerd en vinden alleszins koopers, ten ein de de aanfokking van jong vee winstgevender te maken. De toepassing van het braak- stelsel voor de landerijen is zóó in onbruik en zelfs overbodig ge raakt, dat de vakmannen van den tegenwoordigen tijd, dit, vioeger onmisbare stelsel, ternauwernood bij name kennen. Al het hier opgesomde is de vrucht van de uitvindingen en ontdekkingen tengevolge van we tenschappelijke onderzoekingen en proefnemingen. Afgaande op de voortdurende en uitgebreider toepassing van de begrippen der nieuwe richting op dit gebied, mag verondersteld wor den, dat ze gunstiger werken, dan die der oude richting. We meenen echter, dat de vraag of we ten dezen opzichte voor- of achteruitgaan, alleszins gewettigd is. We nemen de vrijheid die vraag te ste'len, aan de hand van ver schijnselen, die zich wel eens voordoen, en voor een leek reden tot nadenken geven, zonder met juistheid te kunnen bepalen tot welke slotsom zijne overdenkin gen leiden. Gelijk we voorop stelden is de toepassing van de nieuwe richting gebaseerd op de zucht naar een sneller en meerder geld verdie nen. Men moet dus in een antwoord niet hoofdzakelijk aankomen met financiëele berekeningen, die oogen- schynlyk op vooruitgang wijzen, maar daarbij moet stellig gepaard gaan een bewijsvoering, dat naast financiëele ook innerlijke voordee- len aan de nieuwe richting ver bonden zijn. Welnu dan, zij het ons vergund enkele grepen te doen uit het dagelyksohe leven, ten einde te vragen of we met die verschijnse len voor oogen, voor- of achteruit gaan. Dat een tweetal consumptie-ar tikelen voor algemeen gebruik be stemd, aan eene afbrekende critiek onderworpen zjjn, behoeft wel nauwelijks nader aangetoond te worden. We bedoelen het brood en de aardappelen. FJËUILLETON. 34. Hij wilde direct zijn weg ver volgen, geen oogenblik verliezen en trachten gedurende de uren, die hem nog restten, voordat het daglicht aanbrak, zoovele mijlen tilsschen hem en den kloof af te leggen als zijne beenen wilden toestaan. Hjj ging dus het kron kelend paadje af, dat bergafwaarts voerde en stond weldra op het open veld, waar hij den eersten den besten weg insloeg, olschoon zelfs niet wetend waarheen. Voor de eerste maal in zijn leven gevoelde hij thans wat de vrijheid waard was en zag op al het gebeurde terug met een blij gevoel van zelfwaardeering. Ja die leelijke schreeuw van zjjn slachtofferMaar, die zou hem toch niet altijd in de ooren klin ken. Hij wilde dat geluid zelfs niet telkens weer ophalen. Hij wilde er niet meer aan den ken en wat den dood van Mau- rits Westerbury betrof, daar had hij immers geen deel aan gehad? Eu met den ander had hij het land eigenlijk een grooten dienst bewezen, door het van een slecht onderdaan te bevrjjden want men kon niet zeggen, zoo besloot hij, tot hoever 's mans vreeselijke nei ging tot misdaad hem nog in de toekomst had kunnen voeren. Wat den schat betrof, die was evenmin het eigendom van sir George als het zjjnemaar be hoorde aan de Koningin of den Heer van het land, binnen welks palen die gevonden was. Op dat punt had hjj dus geen gewetensbezwaren. Doch het is voor ons niet be- langrjjk genoeg, om hem op den voet te volgen en laten hem dus rustig zjjne plannen maken, om over te steken naar Engeland, waar hjj hoopte de diamanten te kun nen verkoopenevenmin zullen wjj zjjne overleggingen vermelden, die hjj maakte voor de toekomst, om in te werken op meer dan een menschenleven. Wij zullen liever de bewegingen volgen van sir George, die, na gezien te heb ben, welk lot zjjn vjjand had ge troffen, weldra hersteld was van den schok, veroorzaakt door zjjne worsteling. Ik hoop, dat er niets ge beurd is met meneer Westerbury was een der eerste vragen van zjjn lakei, aan wiens niet al te tjjdige tusschenkomst sir George zjjn leven te danken had. Jahjj is op lage wjjze vermoord. Die schelm heeft het touw doorgesneden, luidde het antwoord. VreeseljjkMaar, dat is immers niet waarriep Thomson verschrikt uit. Maar hem heeft hetzelfde lot getroffen. En ik sliep, terwjjl dat al les gebeurde 1 Kunt ge mjj dat alles vergeven. Wjj hebben ook zoo'u vermoei- enden dag gehad, meneer. En ik had wat van dien slechten drank gebruikt. Hebt ge u bezeerd, me neer Neen, maar een beetje ge schramd. Dat zal wel gauw over zjjn. Ik tracht de zaak te door zien. Welke inlichtingen moeten wjj aan de politie geven en hoe zullen die ontvangen worden? Denk jij, dat we hier eene boot kunnen krjjgen Dat zou ik haast niet den ken, op dezen tjjd van den nacht. Sir George dacht een oogenblik na. Het is onze plicht, om naar Maurits te zoeken! Arme Mau- rits Myn lieve, oude vriend. Ik kan 't mjj niet voorstellen Jlaar, die schelm, met wien meneer jaan het worstelen was? My dacht, ik had dat gezicht meer gezien Zyn gezichtNeenJe vergist je Thomson riep sir Geor ge, die pyn in al zyn gewrichten gevoelde. Ik vergis my niet, meneer

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1