Binnenland. Gemengd. forter gaViiz^n, waar men voor- loO^M te\ten opsloeg. Politie, geceesheeren en zieken verpleegsters werden aanstonds uit ï'rankrjjk gezonden. De legerwet zooals die thans door de Tweede Kamer is aange nomen, berat de volgende hoofd bepalingen lo. Er zullen zijn acht lichtin gen, in plaats van als thans fei telijk het geval is, zeven. 2o. Iedere lichting zal bedra gen ongeveer 17.500 man, terwijl thans de jaarlpksche lichting telt 11,000 man. 3o. De 17500 manschappen zijn verdeeld over 81/2 maanders en 4 maanders, dat wil zeggen 12.300 milliciens zullen voor eer sten oefeningstijd hebben 8'/2 maand en 5200 miliciens 4 maan den. 4o. De lotin g geschiedt in Oc tober, de opkomst der miliciens naar hun garnizoenplaats in Maart iets wat de laatste jaren ook reeds zoo was. 5o. Eenigezoons zijn niet meer als zoodanig Try terwijl de groot ste helft van broeders uit een ge zin dienstplichtig zal kunnen zijn. 6o. Aan kostwinnende zoons zal, onder zekere bepalingen, scha devergoeding worden gegeven voor hun dienst als milicien. Voor viermaanders znllen in de eerste plaats in aanmerking ko men de lotelingen, die aan door de Regeering te stellen eischen van militaire bekwaamheid en li chamelijke geoefendheid voldoen. Indien het aantal van hen, die aan deze eischen voldoen, niet overeenkomt met het tot korte oefening in te lijven gedeelte, heeft verlaten moest bebben want op de plaats, waar de worsteling had plaats gehad, vlogen nu verschei dene zeevogels rustig rond en streken zich neer. Hjj begreep, dat, zoodra als het weer dag werd, sir George een nauwkeurig onder zoek zoude instellen en dat het dus nn het beste oogenblik was te ontsnappen. De rots was zeer steil maar ruw en toen hy in het maanlicht naar boven zag, ver beelde hjj zich, dat hjj kans zag om veilig naar boven te klaute ren. Hjj wilde al zijn moed en geestkracht samenrapen daartoe. Hjj bond dus de tasch aan zijn arm, zóó, dat hjj dacht, dat het stevig genoeg was, nam toen nog een Hinken slok cognac en kroop moedig naar den rand der grot, keek toen nog eens rond, greep een stuk rots boven hem en be gon zoo zjjn gevaarljjke klimpar tij- (Wordt vervolgd.) hjj die een hooger nummer bezit, den voorrang tot de toelating daarbij. 8o. Van de 17500 militairen, de jaarljjksche lichting uitmaken de moeten 15000 manschappen vier maanden na hun eersten oefe- ningstjjd dienst blijven doen (het blijvend gedeelte. Telkens 7500 vau 15 Novem ber of 1 December tot 15 Maart of 1 April j en daarna de andere helft der 13000 miliciens, dus ook 7500 manschappen van 1 April tot 1 Augustus. Feitelijk is dus de diensttijd 12 maanden voor de zoogenaamde 81/2 maanders en 8 maanden voor de zoogenaamde viermaanders. BRESKEVS, 30 April 1001. IJzendijke, 29 April. De he denmorgen gehouden zitting van den gemeenteraad, waarbjj de hee- ren Hendrikse en Carpreau afwe zig waren, werd gepresideerd door de waarnemende burgemeester, de heer J. A. Bekaar. Na lezing en goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter me de, dat van den Commissaris der Koningin was ingekomen een schrijven houdende kennisgeving, dat de bepaling in het huishou delijk reglement voor de commis sie tot wering van schoolverzuim het getal leden dier commissie op 3 leden bepalende niet strookt met art. 22 der leerplichtwet, wijl voor deze gemeente die commissie uit minstens 3 leden moet be staan, en voorts dat deze ziens wijze ook door den minister van binnenlandsche zaken wordt ge deald. ZEic. ziet mitsdien een af schrift van het in dien zin ge wijzigde reglement tegemoet. Goedgevonden werd als vierde lid te benoemen de heer P. Ver hoeven, pastoor, en mocht deze niet in aanmerking wenschen te komen, daarvoor aan te wjjzen de heer E. A. Temmerman. Bjj de gedane kasopneming bleek aanwezig te zijn ƒ1058.29. Aangeboden werd het berede neerd verslag van den toestand gemeente over 1900, dat ter visie van de leden ter secretarie werd gelegd. Een ingekomen schrijven van mevr. de wed. de Vos, houdende kennisgeving van het overljjden van haren echtgenoot, zal namens den raad met een brief van rouw beklag worden beantwoord. Op het verzoek van Magd. Boes tot kwijtschelding van de huur van het door haar aan de gemeen te toebehoorend woonhuisje, werd gunstig beschikt. Ter verbetering van de vloer in de veldwachterswoning was een tweetal begrootingen ingekomen ad ƒ60 en ƒ68.20 waaronder het uitdiepen was begrepen. De heer Leenhouts gaf alszjjne meening te kennen, dat een ce- mentvloer beter was tot tegengang van het vocht en gaf in overwe- weging ook daarvan een begroo ting te laten opmaken. Dienovereenkomstig werd beslo ten. Tot uitvoering van het schilder werk in de woning van den heer Boskamp was een onderhandsche inschrijving ingekomen van P. van Laere a ƒ41.75 en J. van den Boom a ƒ39. Op de vraag of het aan den laagsten inschrijver zal gegund worden, dan wel of het zal aan besteed worden, werd goedgevon den, tot het laatste over te gaan geljj k men dat gewoon is. Van André de Witte is inge komen eene nota van gedane werkzaamheden aan de klok a 7.50, die niet bjj het traktement behooren. Aangezien men van deze werk zaamheden niet weet en deze hem niet zijn geordineerd, werd goed gevonden eene beslissing aan te houden. Eveneens werd gehandeld met een verzoek van den heer Hen drikse tot het afstaan van grond in erfpacht, wijl in dezen in over leg moet getreden worden met den IJz. Tramraaatschappjj. Als leden van het stembureau voor de benoeming van een lid der Tweede Kamer werden be noemd de heeren Doens en Leen houts plaatsvervangers de heeren De Jaeger en Hendrikse. Voor de Prov. Staten de heeren Carpreau en De Jaegerplaatsv. dhrn. Hendrikse en Leenhouts Voor de Gemeenteraad dhrn. Leenhouts en Hendrikseplaatsv. dhrn. Carpreau en De Jaeger en als 3e lid dbr. Calon. In zake een aan den voorzitter gedaan verzoek tot uitkeering van een daggeld aan die ingezetenen, die bij den landbouwer Buijsse zijn werkzaam geweest, werd eveneens aangehouden. Daarna werd de zitting geslo ten. De heer J. Versprille te Aardenburg is benoemd als on derwijzer te Cortgene. Door de lib. kiesv. »De Vrijheid" te Terneuzen is het af tredend lid der Tweede Kamer, de heer mr. Hennequin mede met algemeene stemmen als candidaat gesteld. C'adzaud. Zaterdagnamiddag ont stond by den werkman Jac. Tack alhier brand, vermoedeljjk veroor zaakt door het spelen der kinde ren met lucifers. De brand ontstond in het schuur tje, doch door spoedig toegescho ten hulp was men de vlammen spoedig meester. Zniiliaude. De WelEerw. heer ds. G. van Dis, pred. bp de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Ierseke bedankt. In het begin dezer maand viel te Oostburg een (bejaard met selaar van eene stelling voor een in aanbouw zgnd huis Meende men aanvankelijk, dat, hoewel de val nog al toekwam, de man spoedig hersteld zou zijn, thans is de ongelukkige overleden. In hoever de dood het recht- streeksch gevolg is van den val, moet geneeskundig worden uit gemaakt. met welk onderzoek een tweetal deskundigen door de jus titie zyu belast. De antirevolutionaire kies- vereeniging te Terneuzen stelde als voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer in het district Oostburg alphabetisch de heeren ds. G. Hofstede predikant der Doopsgezinde gemeente te Aarden burg, voorzitter der a. r. Kiesver. te Oostburg en omliggende ge meenten C. M. E. van Löben Seis, luitenant kolonel der artille rie en oud lid der Tweede Kamer, en P. Moes, lid der Prov. Staten van Zeeland. In dezelfde vergadering nam de voorzitter, de heer J. F. Heems kerk, benoemd betaalmeester te Tiel, afscheid van de vereeniging en werd in zijn plaats gekozen de heer J. Huijssen te Terneuzen. De Centrale Kiesver. komt Woensdag byeenvoor dien tijd zullen ook de plaatselijke vereeni- gingen van Axel, Hoek en Oost burg vergaderen. Gisteren slaagde te Middel burg voor onderwyzer de heer A. J. Hol te Aardenburg. De door den gemeenteraad van Biervliet gegeven wenk om van de regeering te verkrijgen, dat een ingezetene tot burgemeester zoude worden benoemd, is in zeer goede aarde gevallen. De daarvoor aangewezen per soon schynt wel de heer J. L. I. deBats, gemeente-ontvanger en lid van de Provinciale Staten, te zijn. Een daartoe strekkende lijst die in de gemeente circuleert wordt zeer druk geteekend, vooral ook door hen die onafhankelijk ge noeg zijn, om maar niet te teeke nen, zonder zich van de gegrond heid daarvan bewust te zijn. Cadzand. De werkzaamheden voor den aanleg van de haven zijn aangevangen. Er zijn voor 't oogenblik een 70 man aan het werk. Dat velen, vooral des Zondags een kijkje komen nemen, is te be grijpen. De heer J. Verstelle, assistent ten postkantore te Breskens is belast met de tijdelijke waarne ming van het hulp-post- en tele foonkantoor te Poortvliet. Te Bergen op Zoon vierde de vorige week een echtpaar zyn 75 jarige echtvereeniging. Maandagmorgen ten 7 ure ongeveer ontstond er te Goes brand in het kolen- en lompen magazijn van de firma M. v. der Reit aan het Keizersdykje. De brand liet zich zeer ernstig aanzien, zoodat groote en kleine klok geluid werden en de brand weer spoedig ter plaatse was doch nog te laat om te voorkomen dat de vlammen hoog opsloegen en de omliggende huizen gevaar liepen. Toch is het der brandweer ge lukt, het vuur te beperken tot het aangetast perceel, waarvan dan ook slechts een ruïne is overge bleven. In het begin der vorige week, des nachts hebben vyf ge maskerde bandieten een sneltrein van Ankarsas naar Oklahoma aan gehouden, ƒ7500 in klinkende munt uit den geldwagen geroofd en zich daarmee uit de voeten gemaakt. De reizigers werden niet lastig gevallen en zelfs beleefd begroet. De politie te 's Gravenhage is er in geslaagd de hand te leg gen op een der vrouwen, een vreemdelinge, die er haar werk van maakte .blanke slavinnen" aan te werven, door middel van advertenties, waarin meisjes wer den gevraagd voor het verrichten van lichte bezigheden In een woning in de Bazarlaan werden de sollicitanten ontboden en ver- moedelpk zou een eerste .bezen ding naar Osnabuck zyn vertrok ken, waar de politie niet is tus- schenbeide gekomen. De gearresteerde vrouw schijnt een Amerikaanscheeen mede plichtige moet zich te Rotterdam bevinden en zal daar waarschijn lijk reeds in verzekerde bewaring gebracht zijn. Per Telegraaf. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer werd de motie van Gijn, (verbetering van den waterweg van Dordrecht naarjzee) aangenomen met 65 tegen 6 stemmen. Land- en Tuinbouw. liet bereiden vun Persvueder. II. Ook het gebruik van groen- voederpersen, als die van Blunt, Bhrens en anderen, vereischen veel omslag, moeite en kosten. Alleen daar, waar veel vee ge houden wordt, zyn ze, dunkt ons, aan te bevelen. En wanneer nu de zaak, in deze stieken althans, méér ingang zal vinden, 't geen naar onze meening zeer gewenscht zou zijn, dan moet het mogelijk wezen, met weinig kosten en werk

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2