ten familiegeschiedenis, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District No. 587. Woensdag* 1 Mei 1901. Transvaal. FEUILLETON. Buitenland. BRESKENSCIIE C O lï ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk /0.55, voor België /0.62s, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADYEBTE'iTIËN. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. BIKLl'.HAV te itreskens. Terwijl men in Engeland be zig is de sterfte van de paarden op rekening van Boerenagenten te stellenterwijl men vergeet te melden, dat de huiswaartskeerende vrijwilligers, «wier diensttijd ver streken is", uit Zuid-Afrika weg kopen uit vrees voor de pest seint Kitchener weder een verhaal van aanhalingen van vee en ge weerpatronen. En dat is al. Het oude geschiedenisje van het sneuvelen van majoor Twijford wordt nog eens opgehaald. Den 23sten dezer is een Engel- sche,colonne uit Barkly-Oost in gevecht geweest met een honderd tal Boeren bij Honingnestklooi. De Engelschen leden geen ver lies, de Boeren hadden vijf ge wonden, van wie er twee gevan gen werden genomen. Van den ontredderden toestand van het Britsche leger spreekt het bericht, dat er weer 50.000 za dels zijn besteld, deels op het vasteland, voor spoedige verzen- ding. De «Daily Mail" doet een aar dig verhaaltje van het onderhoud tusschen Botha en Kitchener. Tegen het eind van het gesprek zei Botha «Kom aan, het wordt mijn tijd." Kitchener antwoordde «Waarom zoo'n haast? ge hebt nu toch geen trein aan te hou den." Waarop Botha: «Dat is nu juist wat ik van plan ben te doen Twee dagen later deed hij het inderdaad, kort bij de plek van samenkomst. De Londensche bladen ontvan gen uit Kaapstad van 28 dezer bericht dat 400 Boeren 25 man van de koloniale troepen hebben overvallen, 15 mijlen van Kroon stad. De kolonialen boden weer stand gedurende 8 uren zij dood den 14 Boeren en verwondden vele anderentoen was hun mu nitie uitgeput en gaven zij zich over de Boeren ontwapenden hen en lieten hen daarna weder in vrijheid. Uit Pretoria wordt van 26 dezer gemeld De Boeren lieten gisteren een arnbulancetrein, die met zieke sol daten naar het zuiden vertrok, ont sporen en eenige van de zieken werden gekwetst. Een andere trein, die paarden overbracht, werd nabij Springfon tein opgeblazen en een aantal paar- 52. Als hij de tasch maar eens durf de openen om te zien wat er in wasmaar hij vreesde zich te bewegen want er mocht eens een steen losraken, naar de laagte fallen en zoo doende aan de stil le wachters dé tegenwoordigheid 'an een persoon in de kloof ver raden. Doch nu had hij gedurende eenige minuten geen geluid of geen stemmen gehoord. Als hij na maar eens kon ontdekken of 81t George weg was, in dat geval z°n hij het direct wagen om naar boven te klimmen Hij wist, het g'ng op leven en dood, en hij vreesde eer niet, dan wel te zul len slageD. Misschien was sir George hulp gaan halen om de grot te door zoeken, en nog waarschijnlijker was het, dat hij een boot was gaan zoeken, waarmede hij daar beneden, van den zeekant, de kloof kon binnenvaren, want Lexton was er zeker van, dat hij alles zou doen, wat hij kon, om het lijk van zijn vriend terug te vinden. Wellicht vonden zij dan ook dat van den andereu man. Deze gedachte beangstte hem, want, kon het niet zijn, dat hij eene of andere verklaring of schuld belijdenis bij zich had, waardoor hij, Lexton, bij de zaak betrokken werd? Zijn slachtoffer had hem immers geschreven, hem mede- deelende, dat hij honger leed en verzoekende om hulp, zooals hij den gedood. Reuter verneemt uit Fort Drie hoek, van 24 April Onder de gevangenen, die door een afdeeling van Plumer's leger korps weiden meegevoerd, behoo- ren Munink, vroeger Sta.its-mijn- ingenieur, en zijn vader, laatstelijk landdrots van Pietersburg en Boks- burg. Uit Kaapstad wordt bericht van 28 dezer In de laatste 48 uur zijn hier 16 gevallen van est voorgekomen, waarvan 8 Europeanen. Het to taal der gevallen is tot dusver 519, waarvan 217 met doodelijken afloop. Luitenant Reid van de Imperial Bushmen heeft op handige wijze een Boerenlager aan Commissie- drift genomen. Luitenant Reid met 20 man, onder geleide van den verspieder Brink, zagen het lager Dinsdagavond en omsingel den het in den nacht, terwijl Brink het lager binnenging. Bij het aanbreken van den dag kropen de Bushmen tot op kleinen afstand en openden zij snelvuur om den vijand te misleiden om trent hun aantal, waarin zij slaag den Hoewel de vijand een maxim gebruikte, dat in zijn bezit was heesch bij ten slotte de witte vlag Het geheele commando, 41 man, onder commandant Schroeder, gaf zich met al zijn wapenen en zijn volledige uitrusting over. Kapi tein Markham met de Nieuw-Zee- landers, die later aankwam, hielp om Schroeder te beletten met de andere commando's in den omtrek in verbinding te komen. De Boeren blijven in alle rich tingen vluchten de Britsche troe pen maken nog steeds een aan zienlijke hoeveelheid voorraden buit. Volgens een bericht uit Calcut ta werd Mandalay den 23sten dezer geteisterd door een zand storm, vergezeld van een wolk breuk. De schade was groot12 menschen kwamen om het leven. De stakende trambeambten te Madrid lieten het de vorige week tot nieuwe ongeregeldheden komen. Een tram werd vernield. Er werd met de politie gevochten en aan weerszijden vielen gewon den. Het tramverkeer is geheel gestaakt. Donderdagmiddag te kwart beloofd had. Lexton had het schrijven be antwoord door in persoon naar hem toe te komen en hem voed sel te brengen. En hieraan den kend, keek hij over den rand van de grot naar buiten. In de grot lag eene half geledigde flesch eognnac, de overblijfsels van den proviand en ook de tasch met juweelen, die hem rijk moest ma ken. Hij verblijdde zich met de gedachte, dat de schat alleen in zijn handen was gevallen, dat hij sir George had bedrogen, zoowel als zijn slimmen makker. Hjj bepeinsde, wat de juweelen wel waard zouden zijn en gevoelde veel begeerte om te weten of hij op zijne beurt niet bedrogen was geworden. Hij wilde zoker weten of de schat werkelijk bestond en hij kroop dus naar de tasch, dronk den hal ven inhoud van de cognac flesch uit en scheen daardoor op- gesterkt, toen hij de tasch op zij ne knie zette en de lederen rie men, d;e er zoolang rondheen hadden gezeten, losmaakte. Zijne taak was spoedig geëin digd en daar lag de eene zijde van de tasch open voor hem. Daar waren dan de schitteren de voorwerpen uit het verledene, sommige ruw, andere zorgvuldig geslepen en gezet. Hij nam ze in de handen, de kostbare stee- nenverscheidenen waren toch van eene grootte, zooals hij nim mer te voren had gezien.' Dit halssnoer alleen moest wel vijf duizend pond waard zijn, het was een der weinige stukken, die geheel compleet waren want de meeste steenen schenen uit hunne zetting gebroken te zijn. voor vier had een ontploffing plaats van een ketel der chemi sche fabriek Elektron, te Gies- hem, een plaatsje in de nabijheid van Frankfort. Er ontstond een zware brand in de fabriek. Ook de fabriek Schwan- keirn, aan de andere zijde van de Main stond geheel in brand. Het aantal dooden bedraagt 50, het aantal gewonden 140. De ontploffing had plaats ten gevolge van een brandje, in een lokaal waar granaten werden ge vuld. De vlammen deelden zich mede aan een aantal met phenol gevulde apparaten en daardoor ontstond de geweldige ontploffing. Volgens een ander bericht had den twee ontploffingen van pikri- ne-zuur plaats. De ontploffing had om bovengenoemden tijd plaats en om half zeven stond de fabriek in lichtelaaie. De slachtoffers zijn deels werk lieden, deels brandweermannen en anderen die den aauvankelijken brand hielpen blusschen. Het aantal lichtgewonden be draagt meer dan honderd De in woners van Griesheim, van wie veler woningen gehavend zijn door de luchtverplaatsing, vluchtten naar de excercitieplaats van het Frank- Hij hield het snoer omhoog en het maanlicht scheen er op. Lexton begon er van te scha terlachen, toen hield hij stil om te luisteren. Alles was stil. Toch keek hij zenuwachtig in het rond, alsof hij in zijn angst verwachtte, dat er menschen uit de schadu wen van zijn eng verblijf zouden te voorschijn treden en zich voor hem plaatsen. De misdaad is zoo lafhartig en draagt haar hoofd zoo laag. Hij deed het halssnoer weer in de tasch en sloot deze weer. De geheele inhoud was de zijne, die groote schatAls hij nu maar veilig uit zijne schuilplaats kon ontsnappen. Hij kroop Jnaar vo ren, leunde over den afgrond en keek zorgvuldig naar boven en in het rond. Eene zaak bewees hem, dat sir George den top der rots

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1