Bijvoegsel van de „Breskensche Gonranr Zaterdag 20 April 1901. Land- en Tuinbouw. Handelsberichten. Predikbeurten. Rechtzaken. Gemengd. Eet bereiden van Persvoeder. I. ,W*t heeft ensilage geleerd zoo- tel ten opzichte van bewerking en ie daaraan verbonden kosten, als in vergelijking der voederwaarde van M product tegenover meer of min der goed gewonnen hooi?" Dit vraagpunt was te rechter tijd door de Groninger Maatschappij van Land bouw en Nijverheid gesteld, want in geen jaren is er zoo inet het droog binnenkrijgen van het hooi gesukkeld als het voorgaande. Uit het antwoord van de Afd. Beerta willen wij hier het gedeelte laten volgen, wat een juist overzicht geeft van de wijze van handelen, dsar aan de praktijk getoetst. „Kannen gras en haver in den róórzomer, onder gewone omstan digheden, met weinig kosten en be trekkelijk gering verlies tot hooi gemaakt worden, vele andere groene plantendeelen, die in het landbouw bedrijf voorkomen, kunnen dat niet. Waar deze in groote hoeveelheden aanwezig zijn, daar kan, met veel voordeel een gedeelte er van, in den vorm van persvoer, voor den winter worden bewaard, al mag het dan ook vaststaan, dat volgens weten schappelijke onderzoekingen, het in persen gepaard gaat inet aanzienlijke verliezen aan voedende bestanddee- len. Vele artikelen gaan in den zomer verloren of komen ten minste niet altijd tot hun recht en daar vooral ligt hvt zwaartepunt, waarop most worden gelet bij de beoordeeling, of in de gegeven omstandigheden de voorraad tot een veel waarde hebbend voeder voor den winter behoort te worden verwerkt. Wil men zieh bij het bereiden van ptrsvoêr niet aan algebeele misluk king blootstellen, dan dient er met veel omzichtigheid an zaakkennis te worden gewerkt. De kunst van het bereiden van -loogenaamd zoet persvoêr - schijnt derhalve hierin te bestaan, dat men de temperatuur snel doet stijgen tot hoven 50° Celsius en haar dan zoo goed mogelijk houdt tusschen 60 en 85°. De aanvankelijke temperatuurs- verhooging wordt verkregen door de bijeengebrachte massa niet te belas- tan. Die temperatuur kan in de eerste dagen telkens worden onder- i tocht met een hol steekijzer, waarin een thermometer is aangebracht. Maaa nu heeft ons de ervaring a geleerd, dat het in de praktijk zeer moeilijk is, ingevolge dat onderzoek het tijdstip te bepalen, waarin en ><t welke mate de belasting moet worden aangebracht, 't Is toch mo gelijk, dat reeds na enkele dagen de warmtegraad ondsr in den pers- hoop haar hoogtepunt heeft bereikt, dat midden in den hoop de tempe ratuur veel geringer is en dat in de bovenlagen de thermometer nog slechts weinige graden aanwijst. Met elke herhaling wijzigen zich soms de verhoudingen, omdat niet altijd dezelfde soort groene planten of plantenbestanddaelen en telkens onder gelijke omstandigheden worden bijeengebracht. Zeer zeker, het telkens en oor deelkundig waarnemen van de tem peratuur en daarnaar op het geschikt oogenblik te handelen, is niet ieders zaak en die moeilijkheid in verband met het daaraan verbonden werk, staat ongetwijleld het meer algemeen worden van het bereiden van persvoêr in den weg. Dordrecht, 18 April. Door den minderen aanvoer zijn de prijzen iets gestegen. Boonen niet aan de innrkt. Jarige Tarwe f 8.a f 8.50, Nieuwe puike Zeeuwsche en VI. Tarwe f 7.30 it f7.70; goede 16.00 i. f 6.50; mindere f5.00 it f5.50. Nieuwe Zeeuwsche en VI. Rogge f4.70 k f5.50. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Wintergerst f 1.20. it f 4.50 Nieuwe dito Zomergerst f4.00 h t 4.20. N. L. Haver 3.00 h f 3.80 dikke I 4.00 it f4.50. Paardebooneu f6.a f 6.50. Duivcubooneii 1 0.00 it fO.OO. Witteboonen fit 0.00 Bruineboonen fO.OO it 10.00 Kook erw ten f 8.00 h t 9.00. Mestingerwten f6.UO 5 f6.50 Kanariezaad 16.00 k f7.00. Koers van het geld. België 100 fr. ƒ47.50 a ƒ17.925 Eng. 1 P. St. ƒ11.96 k ƒ12.095 N.-Amerika 1 Dollar ƒ2.45. Hoogwatergetij Breskens. DAGE N. voorin. nam. Zaterdag 20 April 2.15 2.39 Zondag 21 2.49 3.13 Maandag 22 3.23 3.47 Dinsdag 23 3.54 4.16 Nkd. Hkiiv. Kerk. Zondag 21 April. 1901. Biervliet vin 9.30 ds. Homburg. Breskens nui 2 u ds. Homburg. Groede nm 2 u ds. Krol. Afscheidsrede. Hoofdplaat nm Z u ds. Groeneveld. Nieuwvliet vm 9 u ds. van Essen. Schoondiike vm 9 u ds. Beckeringh. Watert.k. nm 2 u ds. dhr. Kense. IJzendijke vin 9.30 ds. Groeneveld. Ev. Luth. Gkm. Groede vm. 9 u ds. Snijder. Evangelisatielokaal Schoondijke. vm. 9 u dhr. J. J. Kense. 366ste Staatsloterij. Collecte Zeeland. Trekking van Dinsdag 16 April. ƒ45. 2612 2681 2903 3215 3236 3868 3872 3891 8931 3942 3956 3959 3969 13119 17955 Trekking van 17 April. 2654 2687 3228 3310 3930 3963 11805 13117 13143 Trekking van 18 April. ƒ45. 3203 3205 3283 3951 3999 17976 Arrondissement- Rechtb. Middelburg. Bij liet op heden Vrijdag door de bovengenoemde Rechtbank gewezen vonnis weril C'. d. P., 27 j., werk man te Oustburg, gedetineerd te Middelburg Ier zake van poging tot doodslag veroordeeld tol tien jaren gevangenisstraf. Van we- ge het O. VI. was zes jaren gcvangeiiissli.it gevorderd. Te VVahoorden is de 30 jarige dochter van de wed. B. van boord gcralleu van het door haar bevaren aakschip, en levenloos opgehaald. l)e Parijsche politie is op het spoor gekomen van eene kolossale oplichterij gepleegd door een Lon- densch agentschap. De ojdichtersfinna liet zich door agenten in Frankrijk bericht geven van het overlijden van personen, wier naam en positie het vermoeden wettigde, dat zij wel iets aan hun erfgenamen zouden nalaten, eu zond dan aan deze een schrijven met de mededeeling dat de laatste termijn van de levensverzekering van den overledene onmiddellijk moest worden voldaan, wilden de erfgenamen niet de aanspraken op de uitkeering van het bedrag der verzekering verliezen. Zeer vele slachtoffers liepen in de val en zonden bet geld aan het opgegeven adres. Werd later de boedel geregeld, dan vernamen zij, dat er geen polis bestond, in elk geval, dat zij waren opgelicht. Er zijn reeds vijltig aanklachten tegen de zwendeltirina ingediend. Ten tijde dat zulks het minst gemakkelijk valt is een werkstaking uitgebroken onder de klijntrekkers werk /.aam bij de groote Friesche veenbazen. De kleinere bazen, gedwongen door de noodzakelijkheid hebben aan den eisch tot loonsverhooging toegegeven, doch de grootere, die blijkbaar de herhaalde eischen on redelijk vinden, zullen zulks niet doen. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de turt vrij schaarscli en merk baar duurder zal worden. Een eigenaardige en indruk wekkende doopplechtigheid had eer gisterenavond in de Groote Kerk te 's Gravenhage plaats. Het dochtertje van mevrouw Ben Viljoen, de echtgenoote van den Transvaalschen Boerengeneraal werd nl. door ds. Van Gheel Gildemees- ter gedoopt. De predikant wees er in zijn treffende rede tót de moeder op hoe zij, haar echtgenoot een dochter geschonken hebbende zon der dat hij nog kennis droeg van die heugelijke gebeurtenis, dat kind opdroeg aan den Hemelschen Va der, die 't leven van den moedigen strijder tot hiertoe voor zijn land en volk spaardehij prees haar gelukkig, dat zij haar kind kon ter doop houden in een land, dat zoo zeer inet 't hare sympathiseerde, ten aanzien van een volk, welks hart zoo warin klopte voor hel hare. Het dochtertje van Mev. Viljoen kreeg de namen van H. M. onze Koningin, als uiting van de dank baarheid der moeder voor de sym pathie, door onze Vorstin voor Transvaal en zijn President aan den dag gelegd alleen werd de naam „Vrede" er aan toegevoegd als een hoopvolle uiting voor de naaste toekomst. Te Lekkerkerk is gearresteerd en gevankelijk naar Rotterdam over gebracht de 36jarige schipper A. B., wiens schip en lading voor 5000 veizekerd waren, toen het scheepje door onbekende oorzaak in het Hollandscb Diep zonk en de schipper op een bedrag van ƒ5000 bij de assurantiemaatschappij aan spraak maakte. Toen het scheepje gelicht werd bleek het slechts zandballast in te hebben. Ter zake oplichting is zijn aanhouding gelast. De arrestant is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Breda. Twee huzaren, verdacht van den diefstal met inbraak bij een goudsmid en horlogemaker te De venter, waarbij zij gouden ringen en een horlogeketting hebben ont vreemd, hebben een volledige be kentenis afgelegd. Zij zullen nu voor den krijgsraad te Leeuwarden moeten terechtstaan. Te Amsterdam viel in de Prinsengracht bij de Weteringstraat een schipper van zijn schuit, juist toen een stoomboot voorbijvoer. De man werd daardoor onder de boot gezogen rn toen inen hem eenige oogenblikken later ophaalde, gaf hij geen teelen van leven meer. Te Rotterdam is deze week een eigenaardige proef genomen met veiligheidsvaten tot berging van benzine, petroleum en andere licht ontbrandbare stoffen, waarbij het gevaar van outploffing geheel voor komen is. In de groote vaten is nl. aan gebracht een metalen koker omgeven door ean omhulsel vau ijzergaas en een van geperforeerd blik. Boven op het vat is voorts een sluitstuk aangebracht dat met een licht smeltbaar metaal bevestigd is. Bij het ontstaan van brand zal deze stop van het vat afslaan, doch verder zullen de gassen die slechts door de buis kunnen ontsnappen alleen daar in brand geraken, doch zal het de vlam onmogelijk zijn den geheelen inhoud tegelijk aan te steken en bijgevolg het vat ook niet uit elkauder slaan. Hiervan werd nu de proef gele verd. Het veiligheidsvat werd aan een hevig vuur blootgesteld en de benzine welke er zich in bevond brandde nadat de stop er afgeslagen was lastig op, doch het vat sprong niet. Nadat jhet lang genoeg had gebrand doofde de eigenaar met een doek de vlam nit. Als tegenproef werd voorts een gewoon vat gevuld met een 60 (iter benzine en geplaatst in een bouten loods in brand gestoken, en brandde alles tot den grond af. Het is ontegenzeggelijk een uit vinding van groote waarde, welke bij algemeeue toepassing het ge vaar voor de ontzettende onheilen als reeds door petroleumbranden en dergelijke zijn aangericht, geheel onmogelijk zal maken. Ook op petroleuinkannen, benzi nekannen en dergelijke voorwerpen voor industrieel of huishoudelijk gebruik is het veiligheidssysteem toegepast. Het systeem kan ook op de in gebrnik zijnde vaten als anderszins worden aangebracht, betgeen de al gemeeue invoering zeker zal in de band werken.

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 5