[en familiegeschiedenis, No. 584. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. Zaterdag 20 April 1901 10e Jaarg Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. BRESKEN SCHE COURANT, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.628, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. llit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever O. DIIXKIIVX te lireshens. Bij dit Xo. behoort een bijvoegsel. We lazen deze week geruchteD die in omloop zouden zijn van eene heropening der vredesonder handelingen in Transvaal, die ech ter met het meeste voorbehoud moeten worden behandeld. Immers dat Engeland, die thans ander maal zou voorstellen is moeilijk denkbaar, ondanks de meeste on omwonden blijken van verlangen naar het einde van den strijd. Aangenomen dat Engeland toch andermaal eene poging zoude wil len wagen, dan moet allereerst op den voorgrond staan, dat nog meer aannemelijke voorwaarden zullen worden gesteld, wil er kans van aanneming bestaan. Dat Botha ditmaal zijn verlan gen daartoe kenbaar heeft gemaakt is nog minder denkbaar, op grond ran de nog pas ridderlijk afge slagen voorwaarden. Zou er overigens toch werkelijk iets van dien aard in de lucht zitten Lettende op het verschijnsel, dat de regeerings-commissaris Al fred Milner komt onder de ver momming van een tweemaande- lijkseh verlof doet denken, dat daar iets meer achter zit. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat hij naar Engeland ont boden om de regeering eens nauwkeurig in te lichten over den toestand. Misschien begint ook de regeering in te zien, dat de censuur en de onovertroifen leu genaar de toestand wel verbloe men en de wereld gunstiger je gens Engeland trachten te stem men, maar dien verbeteren gaat hen te ver. Behalve dat hier en daar een trein wordt opgeblazen en samen- trettingen, die nauwelijks den naam van schermutselingen verdienen plaats vinden, is van het oorlogs terrein weinig vermeldenswaardig. In de Chineesche kwestie is weinig verandering te bespeuren. Betrekkelijk de geruchtmakende bezetting van Mantsjoerijen door Rusland zijn de gemoederen ge kalmeerd, nadat Japan's bemoei ingen een geruststellende uitwer king hebben veroorzaakt. Daar voor is door bet Chineesche Hof aan Japan dank betuigd, doch aan deszelfs verzoek om naar Peking terug te keeren, zal de Keizer geen gevolg geven, zoolang de gasten nog wel ongenoode niet zijn vertrokken. Daarin kan men den Keizer bezwaarlijk ongelijk geven. Nader komt het bericht, dat het paleis Tan de Keizerin voor heen door haar bewoond, en nu door den opperbevelhebber der in ternationale troepen, Graaf Wal- dersee met zijn staf was betrok ken, in brand is gestoken, waarbij alles, behalve de militaire papie ren in vlammen is opgegaan. Een Duitsehe generaal Schwarz- kof wordt vermist In de Tweede Kamer is Woens dag in behaudeling gekomen eene nadere regeling van het Neder landsche muntwezen, ten doel hebbende, de toenemende omloop van vreemde munt in sommige Nederlandsche grensdistricten te gen te gaan. Door den minister van finan ciën was daartoe voorgesteld een verbod, voor bet geheele rijk gel dend, in het leven te roepen, om vreemde zilveren, nikkelen, bron zen of koperen munten in betaling te geven, daarbij alleen eene be perkte uitzondering toe te laten door nader aan te wijzen grens gemeenten, waar de betaling in enkel Nederlandsch geld met al te groote zelfs onoverkomelij ke, bezwaren, te kampen zoude hebben. Voor die enkele gemeenten zou het geoorloofd zijn, onder weder- zijdsch goedvinden en tegen vast- gestelden koers in zilvergeld te betalen tot een maximum van één gulden en in nikkel-, koper- of bronzen munt tot ten hoogste 20 cents. Tegen deze strenge bepaling is echter vau de zijde der belang hebbenden bij bet grensverkeer zooveel bezwaar gerezen, dat de minister daaraan heeft toegegeven, en de bewuste bepaling dermate heeft gewijzigd, dat van het alge meen verbod tot een onbeperkt bedrag mag afgeweken worden in die gemeenten, welke nader door de regeering zullen worden aan gewezen. Men zal niettemin moeten af wachten of het gewijzigde verbod doel zal treffen. Men behoeft slechts na te gaan hoeveel mis bruikeu en verkeerdheden er voor komen in het betalen van arbeids- loonen en kleine verrekeningen, waarbij het gebruik van vreemde munt met speculatie op de koers verandering een voorname rol speelt. BltF.SKt.VS, 19 April 1901. Van het teu verzoeke van den heer K. I. Heijhoer geveilde woon huis staande in de Dorpstraat al hier is kooper geworden de heer A. du Burck voor ƒ1910. Met genoegen maken we melding, dat door den heer P. J. van Santen, oud-burgemeester, aan kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. alhier een pijpoigel is aangebo den ter vervanging van het thans in gebruik zijnde, doch minder doelmatig gebleken Harmonium. Dat dit aanbod met de meeste welwillendheid is aanvaard, laat zich denken. Bij het Woensdag gehouden examen voor de hulpakte zijn o. m. geslaagd de dames D. F. Hen ry van Aardenburg en M. P. de Hullu van Breskens. Door de heeren J. Th. Hen- drikse, O. van Hijfte Jz. en G. A. F. Cortvriendt te IJzendijke, zal op de in de maand Mei te houden veigadering van den Mau- ritspolder worden voorgesteld over 29. Het volgende oogenblik zoude zijn hoofd terzelfder hoogte zijn met den rand waarop zijn tegenstander zoo zachlkens voortkroop. Wat denk je toch te doen 'raagde Frank Lexton weder. Alles zal het onze zjjn, mom pelde zijn masker en wachtte. George 1 mijn jongen riep eene stem, beneden uit de kloot'; maar er volgde geen antwoord. Alles is iu orde tot zoo verl 'oegde hij er bij. Tut zoover riep de man op den rand der rots, zoo luide, dat Maurits alleen het hooren kondeen *aar het oogenblikkelijk staan voor een onverwacht gevaar in deze po sitie wel geschikt was, om een vast beraden man zijne zellbeheersching te doen verliezen en zijn houvast van het tuuw te laten glippen doch Maurits Westerbury hangende in de ruimte staarde met schrik en zwijgend dien man met het blin kende mes, daar voor hem, aau. Het was werkelijk, maar al te werkelijk het gelaat, dat hem voor den geest had gezweeld, dat, als men het eenmaal had gezien, nim mer vergeten kon worden. En daar, op T oogenblik van het grootste gevaar, zag hij het weer. Hij keek en beefde, en half hoorbaar kwam over zijne lippen Baring Keilt ge mij 1 O 1 Geen woord, geer. lettergreep meer, geen geluid meer, harder dan je nu spreekt. Geef mij dat bundeltje, dat aan je arm hangt. Spoedig Terwijl hij sprak, zette hij zijn uies legen het touw en zeide toen op den uieest dreigenden luun De juweelen, gauw wat 1 Auoit 1 Geef' ze me, zeg ik je George I hulp! Genade, man I De juweelen 1 Neen I Dan Wat wil je doen 1 Hulp Nog één woord en ja valt naar de laagte. Er zijn vijl' stren gen in dit touw; daar gaat er eelt! en het scherpe mes begon zijn uiuorddadig werk door een streng door te snijden en een Hinken jaap te geven in de anderen. Houd op, man In Gods naam riep Frank Lexton, die een slap naderbij xwam. Dwaas! siste zijn makker. Zwijg toch Je bent dus met alleen schelm, r ep Westerbury. Wil je mij de juweel-li ge ven Neen Daar gaat dan de tweede streng. Nu zijn er nog maar drie. Een druk met het mes en de overigen zijn er geweest. GenadeGenaderiep de doodelijk beangstigde man, toen hij zich een paar duim voelde zakken; want de sterkte van het tuuw werd thans tut op 't uitersle beproefd en zijn einde was nagenoeg nabij. Geef uiij het pak Hier, neem het spoedig; Zweer mij, ilat gij liet touw niet door zult snijden. En de bevende uiau wierp den saaingekniuipten doek van zijn arm in de band van zijn vijand, doch iu het zelfde ougen- lilik dat zulks gebeurde werden de overige strengen doorgesneden en uiet een vreeselijken gil viel een meiisch, die nimme r iemand leed had gedaan, vsn die vreeselijke hoogte in het bruisende en schuimende water daar beneden. Frank Lexton bracht de hand voor de uogen, als wilde hij een groot schrikbeeld verwijderen ter wijl zijn metgezel de tasch naar 't achtereind der grot schopte, rechtop ging slaan en rondzag ais zocht hij een wapen om zich mede te verde digen. Wat ga je nu doen vraagde Frank Lexton fluisterend en beven de, hoewel hij trachte kalm te schij nen. Klim opantwoordde zijn makker kortweg, terwijl hij het touw bijeenraapte, dat hij in de roti had getrokken, toen het gezelschap

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1