Binnenland. Deze nieuwe rechtsbedeeling zal worden uitgebreid zoodra de mi litaire bezetting ran bet land dit zal veroorloven. Een der voornaamste grieven tegen het bewind der Zuid-Afri- kaansche Republiek was, merkt het blad schamper op, dat de rechters geheel afhankelijk waren van den President. Die grief was volkomen ongegrond. Maar het doel van deze hervorming is, alle rechters onmiddellijk verantwoor delijk te maken aan den gouver neur sir Alfred Milner. Nog twee grieven van het lib. blad. Er zal recht worden gesproken in het Engelsch, terwijl het altijd heette, dat de beide talen gelijke rechten zouden hebben. Yerder zullen de door Milner opgerichte rechtbanken het recht hebben de Kaffers te veroordeelen tot zweepslagen. De Engelsche beschaving brengt dit meede Engelsche zendelingen hebben al tijd geklaagd over de slechte be handeling van de Zwarten door de Boeren. Wat er is van de beweging onder de Kaffers in Natal om hun recht te doen gelden op het land, weet men niethet bericht is af komstig van de Daily Mail, een blad, dat weinig vertrouwen in boezemt. Maar het zou waar kun nen zijn. Een ding is zekerer wordt in Engeland sterk verlangd naar het einde van den oorlog, meer dan men kan of durft zeggen, want het gaat slecht met den handel. In Februari werd voor 24 mil- lioen gulden minder uitgevoerd dan in dezelfde maand van het vorige jaar. slaap was geraakt. Sir George liet hem stilletjes lig gen als hij hem thans wakker had gemaakt, ware de opmerkzaamheid der touristen slechts gaande ge maakt. Hij ging dus langzaam het pad af, in zijn brein zoekend naar een of ander voorwendsel om hen aan den praat te houden, tot zijn neef weer boven zou zijn. Intusschen waren Frank Lexton en z'jn metgezel in de bovenste grot met alle mogelijke denkbeelden be zig, waardoor zjj op eene of andere wjjze den schat in handen konden krijgen, voor welken Maurits Wes- terbury zijn gevaarlijke nederdaling had gewaagd. Wat denk jij te doen vraag de de eerste, fluisterend, toen zijn makker, met het gelaat naar om laag langzaam over den rand der grot heen schoof, terwijl hij een mes in de hand hield en zóó de plaats naderde, waar de oude Mau rits san 't klimmen was. rvolgd.) Tengevolge van de invoering der nieuwe boterwet is het voort aan noodzakelijk bij het verzen den van postpakketten de inhoud daarvan op de begeleidende kaart in het kort te vermelden. De nieuw te bouwen konink lijke Nederlandsche hoftrein zal be staan uit een bagagewagen, twee salonrijlnigen en een keukenwagen. De beide rijtuigen en de beide wagens zijn elk 17 M. lang of met inbegrip der buffers 18.3 M. Door balgen worden de rij t ui een en wa gens onderling verbonden en vor men dan een doorloopenden trein met eene gezamenlijke lengte van 73.2 M. De breedte der rijtuigen en wagens, alle met vier assen, paarsgewijze verbonden tot draaiba re onderstellen, is 2.84 M. De hoogte der voertuigen is ge meten van de rails en zonder de remkasten Ie tekenen, waarmede de bagagewagen en de keukenwagen zijn voorzien, 3.8 M. Het eene salonrijtuig bevat één groot en twee kleinere salons, toi letkamer, enz.het andere een groot en een klein salon, zoomede een groot overdekt balkon. De beide groote salons beslaan de volle breedte der rijtuigen. De overige salons zijn zooveel smaller omdat daarvan de zijgang afgaat. De bagagewagen bevat twee af zonderlijke bagageruimten en, even als de keukenwagen, ook nog rij - at'deelingen voor het dienstperso neel. In den trein gaat de bagagewa gen voorop, dan volgen de beide salonrijtuigen, in dier voege, dat de beide groote tegenover elkander kotneu en slechts gescheiden worden den door een overdekt balkon, terwijl ten slotte de keukenwagen volgt. BRESKE.Y8, 16 April 11)01. Het is reeds van algetneene bekendheid, dit in den nacht van Woensdag op Donderdag een 2tal personen zich toegang verschaften op het erf van den landbouwer Lako onder deze gemeente, met de blijkbare bedoeling zich schul dig te maken aan diefstal van kippen. De oudste zoon, P. J. Lako, opmerkzaam gemaakt door het ongewone blaffen van den waak hond, begaf zich gewapend naar buiten en bespeurde het tweetal in de onmiddellijke nabijheid van het kippenhok. Aan de waarschuwing van den zoon om te blijven staan werd niet alleen geen gevolg gegeven, doch een der beide indringers kwam op hem af, tengevolge waar van Lako, aan de bedreiging te zullen schieten, bedacht op zelf behoud uitvoering gaf en vuurde. Het is later gebleken dat de getroffene een zeer ongunstig be kend persoon J. H., vroeger te Nummer Eén woonachtig was. De verschillende geruchten die in omloop zijn, dat H. overleden is, hebben zich officieel nog niet bevestigd. Ter zijde van den rijksweg langs de spnikom alhier wordt een drietal palen geplaatst ter voorkoming van het verdere stuk rijden van den djjk van den spui- boezem. Bij kon. besl. is benoemd tot betaalmeester 'te Tiel J. F. Heemskerk, thans in gelijke be trekking te Sas van Gent. Zondagnamiddag vergaderde te Oostburg de Liberale Kiesver. in het voormalig vierde district van Zeeland, waarbij 41 leden aanwezig waren. Het bestuur deelde bij monde van den Voorzitter, den heer J. de Bruijne-de Die, mede dat tot penningmeester in de jongste ver gadering van het bestuur is be noemd de heer P. A. de Jong. Laatstgenoemde heer deed re kening over het jaar 1900, die sloot met een batig saldo van 39.32, waarna de begrooting voor 1901 werd vastgesteld. De reke ning werd nagezien door de heeren M. M. Meijer en P. W. Maarle- veld. De aftredende bestuursleden de Bats, de Bruijne en Hammacher werden herkozen met respective- lijk 36, 34 en 40 stemmende heer van Ham verkreeg 6, de heer H. de Hullu 2 stemmen en de heeren M. M. Meijer en W. C. de Sruidt ieder 1 stem. Aan de orde was het noemen en bespreken van candidaten voor de Provinciale Staten wegens pe riodieke aftreding van de heeren H. G. Hammacher, J. L. 1. de Bats en J. Erasmus. Er wordt gelegengeid gegeven schriftelijk en mondeling namen te noemen daarvan werd gebruik gemaakt door 8 leden daar geene andere namen werden genoemd dan de aftredenden, werden deze bij ac clamatie tot candidaten van de vereeniging gesteld. De heeren Hammacher en De Bats dankten voor het in hen ge stelde vernieuwd bewijs van ver trouwen en namen de candidatuur aanaan den heer Erasmus zal kennis worden gegeven. Daarna werd overgegaan tot het noemen en bespreken van een candidaat voor de Tweede Kamer wegens de periodieke aftreding van den heer mr P. C. J. Hen- nequin. Naar aanleiding van de loopende geruchten als zou deze heer geen nieuwe candidatuur meer aanvaarden, had het Bestuur zich gewend tot den afgevaardig de, de gevoerde correspondentie werd door den secretaris voorge lezen het resultaat van die ge- dachtenwisseling was dat de heer Hennequin zich had bereid ver klaard eene vernieuwde candida tuur aantenemen. Daar geene andere namen werden genoemd, werd de heer Hennequin bij ac clamatie, met applaus, opnienw candidaat gesteld. Na behandeling van nog enkele punten van huishoudelijken aard, sloot de voorzitter met een woord van opwekking tot ijverige werk zaamheid bij de a. s. verkiezin gen, de vergadering. Bij Kon. besl. islo. aanrar. M. M. J F. P. H. Erens, opzijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het Huis van bewaring te Oostburg. onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten 2o. in zijn plaats benoemd P. G. Im- mink, notaris aldaar. Biervliet, 12 April. Heden had alhier de aanbesteding plaats voor het bouwen van een landbouwers- schuur, ten behoeve van de hee ren Hammacher, De Bats en van der Linde. Ingeschreven werd door de heeren A. van der Linde te Biervliet voor ƒ2715, J. Elfrink te IJzendijke ƒ2193, A. J. Reijn- houdt te id. ƒ2189, J. M. H. v. d. Sande te Breskens ƒ2167, A. C. Maes te Hoofdplaat ƒ1950 en F. G. Hoevenagel te Biervliet 1881. Het werk is aan laatstgenoem den gegund. - In het district Hontenisse is van anti-revolutionaire zijde als voorloopïg candidaat voor de Tweede Kamer gesteld, de heer mr. Th. Heemskerk - te Amster dam. Gisterenmorgen is de heer C. de Vos, sinds 1882 burgemees ter der gemeenten IJzendijke en Biervliet op 69jarigen leeftijd over leden. Groede, 13 April. In de he denmorgen gehouden zitting van den gemeenteraad is, na eene behandeling in comité-generaal met algemeene stemmen besloten het huis thans nog bewoond door mevr. de wed. de Roo-Leunis ten be hoeve der gemeente aan te koo- pen, ten einde dit in te richten als gemeentehuis, brandspuithuis, arrestantenlokaal en veldwachters woning. Groede, 15 April. Heden had de algemeene jaarlijksehe verga dering plaats van de alhier ge vestigde Onderlinge Brandwaar borg Maatschappij, die werd ge presideerd door den heer J. Cap- pon van Cadzand en die werd bijgewoond door 42 leden. Aan het door den Ontvanger- Secretaris uitgebracht verslag van den toestand der Maatschappij over het afgeloopen jaar is ont leend dat verzekerd is tot een to taal bedrag van ƒ3.033.277, waar van in de le klasse ƒ1.547.150 en in de 2e klasse ƒ1.486.127, onder welk laatste cijfer ƒ92.715 voorkomt van nieuwe posten. De werkelijke waarde van de bezittingen beloopt ƒ78.000. De rekening werd goedgekeurd in ontvang op ƒ13920.195 en in uitgaal op ƒ12796.71. Er werden 43 nieuwe verzeke ringen gesloten waarvan de inleg met onkosten bedroeg ƒ1141.15; de opbrengst van den jaarlijkschen omslag was ƒ1324.82. Aan brandschade was uitgekeerd ƒ11763.395 terwijl de administra tiekosten met de jaarwedden f 1033.315 hadden beloopen. Als directeur werd met 41 van de 42 stemmen herbenoemd di heer P. van Houte te Schoondij. ke, die onder dankzegging voot het in hem gestelde vertrouwen de herkiezing zich weder liet wel gevallen. Een in de vorige vergadering gedaan voorstel tot aanstelling van een bode der maatschappij werd verworpen. Een tweetal toenmaals inge diende voorstellen om de schat- tingskosten van door de maat schappij herbouwde panden alsme de de vervoerkosten van de bouw materialen daartoe, voor hare rekening te nemen, onderging een zelfde lot. Na arrestatie der notulen werd de vergadering gesloten. De anti-rev. Kiesvereeniging Nederland en Oranje" te Middel burg heeft het voor dat district aftredend lid der Tweede Kamer mr. C. Lucasse voorloopig als can didaat gesteld. Op zijn propogandatochl door Zeeland heeft de heer B. Reijndorp uit Amsterdam ook te Aardenburg eene rede gehouden ten doel hebbende de uiteenzetting van de redenen waarom de invoe ring van algemeen stemrecht wen- schelijk is. Na eene inleiding over de be ginselen van de sociaal-democratie, kwam hij tot de noodzakelijkheid van organisatie voor de arbeiden de klasse waardoor het mogelijk is, dat de groote strijd, te voeren tegen het kapitalisme, kon volge houden worden en ook te over winnen is. Met die overwinning zal vrede terugkeeren in het gemoed, in het gezin van den werkman. Alvorens die vrucht kan geplukt worden is allereerst de samenwer king noodig en wekte ten slotte zijn auditorium op ten dringendst) zich tot eene afdeeling te consti- tueeren, opdat reeds een begin kan worden gemaakt in de goede richting. Of het daartoe gekomen is, meldt onze briefschrijver niet. De candidaatstelling voor een Lid van de Provinciale Staten van Zeeland voor het district Zierikzen

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2