RIIE S li l\ S CII [en familiegeschiedenis, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 583. Woensdag 17 April 1901. 10" Jaarg. Militiewet. FEUILLETON. Transvaal. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ6.826, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Adrertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DilllXUA\ te Breskens. i. n*CTMsaaEsa»MS!«er.'.,'r'3ts:-a!K3raeBaBi De Minister van Oorlog, gene raal Kool, heeft, ook namens zijn ambtgenooten van Marine en Bin- nenlandsche Zaken aan de Tweede Kamer ingezonden een vijfde Nota van wijzigingen betrekkelijk de Militiewet. Voor zoover dit uit het gewij zigde ontwerp, dat niet vergezeld gaat van een nota van toelichting, valt op te maken, heeft de nieu we Minister van Oorlog voorna melijk de volgende wijzigingen noodig geacht. lo. weoscht hij de aflevering van tot den dienst aangewezen en in de lichting van het jaar be grepen lichtingen jaarlijks te doen geschiedenin Maart van hen, die ter volledige .oefening moeten worden ingelijfd in Mei van hen, die ter korte oefening moeten wor den ingelijfd 2o. handhaaft hij onveranderd art. 122 betreffende den 81/2 maand achen eeisten oefeningstijd 3o. wordt nader geregeld hoe in de eischen van den dienst van het leger, met inbegrip van de kadervorming wordt voorzien en over welke manschappen wordt beschikt. Voor zoover op de vorenbe doelde wijze geen genoegzame manschappen te verkrijgen zijn tot het verrichten van den daarin vermelden dienst, kunnen ter aan vulling van bet ontbrekende, de ingelijfden bij de militie te land, die laatstelijk den bij art. 122 bepaalden tijd onder de wapenen hebben doorgehracht, onder de wapenen worden gehouden of ge roepen, bij de bereden korpsen voor niet langer dan 6 maanden bij de overige korpsen voor niet langer dan 4 maanden, tot ten hoogste van 7500 man. De landmiliciens, ingevolge art. 122, die zich met verlof bevinden, komen voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienstbij de on bereden korpsen in het geheel voor twaalf weken, verdeeld over ten hoogste drie perioden bij de be reden korpsen voor niet langer dan acht weken (in het vorig ont werp bedroeg dit aantal 6 weken, verdeeld over ten hoogste 2 peri oden.) 4o. wordt voorgesteld de man schappen der zeemilitie tot eerste eerste oefening eveneens tot eerste- oefening 81i2 maand in werkelij ken dienst te houden, met be voegdheid dien eersten oefenings- 28. En onder deze woorden, die kalm werden geuit ofschoon de «preker niet zeer kalm was, daalde Maurits langs hel, touw naar om laag; terwijl sir George, voor wien elke minuut eene eeuwigheid scheen, "aast den boom neerknielde om zeker te zijn, dat het touw goed 'ast bleef, totdat het, na eenigen H)d gestrekt te zijn geweest, plot seling slap alhing, zoodat George bet hart in 't lijf opsprong van 8ngst, totdat hij daar beneden de stem van zijn neef hoorde Ik heb de grot in orde be reikt. Nu ga ik zoeken. Dit hoorende kon George ternau wernood een kreet van vreugd on derdrukken en hij vraagde zijn lakei of er niemand vreemds in de nabijheid was. Het antwoord was maar half verstaanbaar, en luidde, dacht hij, gunstig, dus hij besloot den uitslag van het zoeken door zijn vriend af te wachten. Hij had slechts een halt uurtje gewacht, ofschoon het hein eene eeuw toescheen, toen hij van daar beneden reeds de blijde tijding ver nam, dat een gesloten lederen tasch, die zeer zwaar was, omwonden met een ouden mantel, gevonden was. De mantel was echter totaal ver gaan en viel als stof ineen jjij de eerste aanraking. Het onderzoek was dus tot zoo ver met succes bekroond. De sriiat bestoud en was daarmaar de tasch had geen handvat of riem. Maurits Westerbury liet zich ech tijd tot den hoogste 12 maanden te verlengen voor hen, die na 8:/2 maandsclie eerste-oefening blijken niet te voldoen aan de eischen van praetische en theoretische be kwaamheid 5o. wordt een geheel nieuw ar tikel voorgesteld, luidende; Wanneer het ter handhaving of tot herstel van de openbare rust en orde, tot uitvoering van wettelijke voorschriften of om an dere overwegende redenen noodig is, kan door Ons worden bevolen, dat de ingelijfden bij de militie te land, die overeenkomstig artt. 122, 123 of 124 onder de wape nen zijn of laatstelijk geweest zijn, onder de wapenen worden gehouden of geroepen. Hierbij geldt de 2de zinsnede van arfikel 124. In de gevallen in de vorige zin snede genoemd, wordt, zoodra bovenbedoelde ingelijfden (i weken onder de wapenen hebben door gebracht, onverwijld een voorstel van wet aan de Staten-Generaal gedaan, om het onder de wapenen blijven van die ingelijfden, zooveel noodig, te bepalen." Op het punt van den glorieu- sen tocht van Plumer naar Pie tersburg, door Kitchener uitgedacht, naar men zegt, schijnt aan de Theems het rechte bericht te ont breken. Er wordt zelfs gesproken van een ontruiming door de Engel- schen. Men moet dit althans opmaken uit de opmerking van de »Times dat Kitchener gemeenschapsliniën, bijeengevoegd, ongeveer de lengte hebben van Kaapstad tot Kaïro. Op die manier spreekt het van zelf, dat de Engelschen geen ge legenheid meer hebben om te vechtenzij hebben het al druk genoeg met bet bewaken der spoor wegen. Opmerkelijk is de meer dan ge wone scherpte, waarmee de «Dai ly News" zich uitlaat over den oorlog. Het blad herinnert nog eens, wat de Engelsche bladen telkens vergeten, dat het Kitchener en niet Botba geweest is die aanzoek deed om vredesonderhandelingen. Voor de voortzetting van den oorlog, gaat het blad voort, is dan ook alleen Chamberlain verant maasvcnsnsBEBrxa ter hieidoor niet ontmoedigen hij nain den grooten zijden doek, dien hij 0111 zijn hals had geslagen, pak te de tasch daarin, knoopte de vier hoeken stevig saam en hing het pak zóó 0111 zijn arm. Nu zag hij de grut nog eens zorgvuldig rond en Zeek, met het licht van zijn lantaarntje in de kleine spleet waar 11 de tasch zoo zorgvuldig verborgen was geweestdoch hij vund niets meer, zelfs geen stuk papier noch eenig ander bewijs, dat John Tierce, in 1690, daar was ge weest niets dan de lot stof ver gane overblijfsels van den ouden bruinen mantel. In dit belangrijk oogenblik, het oogenblik, waarin Maurits Wester- bury gereed stond weder boven te klimmen, was bet dat sir George gestoord werd door de komst van een groep touristcn, daaromtrent kon bij zich niet vergissen, want zij toonden duidelijk door hunne geba ren, dat de plaats hun vreemd was en dat het natuurschoon zelfs in de schemering hunne bewondering opwekte E11 toen zij het smalle paadje achter elkaar opklauterden, kan sir George inaar niet begrijpen, waarom Thomson, die aan bet eind van den pas was gestationeerd, hem met waarschuwde voor hunne na dering; want noch de publieke nieuwsgierigheid willende gaande maken, noch algemeene bekendheid willende veroorzaken, omtrent het hervinden der oude familie-eigen dommen, hadden zij hunne aan komst uitgesteld tot in de scheme ring en besloten te wachten, totdat bezoekers of lieden uil den omtrek niet meer ter plaatse zouden ko men en hnn dus allen tijd voor ondeizoek zoude gelaten zijn. woordelijk; Kitchener trachtte te goeder trouw verder bloedvergie ten te voorkomen. Dat was geen overgevoeligheid, niettegenstaande de Minister het voorstel als zoo danig kenschetsteKitchener is vóór alles flink soldaat en geen melkmuil, maar hij is Engelsch- man met de onverwoestbare vrij heidsliefde, die alleen een begin selloos renegaat geheel en al kan verliezen. De spot ran het liberale En gelsche blad wordt geprikkeld door de wijze, waarop Millner, de vriend van Chamberlain, voortgaat bet bestuur in de Boerenrepublie ken te organiseeren alsof deze reeds veroverd waren. Er zijn op last van Milner civiele rechtban ken ingesteld in de verschillende hoofdplaatsen, die dezelfde be voegdheid zullen hebben als de oude landdrosten. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor Pretoria en Johannesburg, waar crimineele rechtbanken van 3 leden worden gevestigd, die alle rechten en be voegdheden zullen bezitten van rechter en jury in het vorige hooggerechtshof. Het jurystelsel wordt afgeschaft. Daartegenover staat, dat ook de militaire recht banken zijn opgeheven. Op het zien dus der groep reizi gers, verliet George zijne plaats bij den boom en ging langs bet pad tut hen, met de lioup hen te kun nen ophouden. Zijne verbazing omtrent het zwijgen van den lakei werd spoedig genoeg opgelost, door dat hij dien waardige» heer vond in de armen van Morpheus met eene ledige en er zeer verdacht uitzien de flesch, waarop eene etiquette //cognac fine", naast zich. De vermoeienissen van den dag, gevoegd bij zijn drinkgelag van den vorigen avond waren voor Thomsou te sterk geweest en de geestrijke drank bij de warme zonnestralen die de reizigers bijkans gedurende den geheele» tocht hadden besche nen, waren oorzaak dat hij, niette genstaande het schoone natuurtafe reel vóór hem, voor de vermoeienis bezweken was en in een gezonden

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1