Bijvoegsel ran ile „Breskensehe Courant." Zaterdag 13 April 1901 land-en Tuinbouw. Predikbeurten. Handelsberichten. Rechtzaken. Burgert. Stand. Gemengd. Melasse-voedermeel. II. Het is Prof. Maercher, Directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Halle in Duitschland, die mede deelt, dat het vocder:neel bij paar den grootere arbeidskracht ontwik hit en door zijn diatetische en antiseptische eigenschappen zeer be vorderlijk is voor de gezondheid van het vee, speciaal bij paarden, bij «elke het koliek voorkomt. In Duitschland wordt het reeds veel gebruiktde verkoop werd over 189S geschat op 69 millioen Kilo's. Ook in ons land zijn reeds vele proefnemingen gedaan. De Direc tie der Amsterdamsche Rijtuig-maat schappij verklaarde zich over het gebruik bij een 250tal paarden zeer tevreden en noemde verschillende voordeelen er van op. De heer Goethals, Rijksveearts te Amsterdam, liet zich uil in gelij ken geest. Het groote prijsverschil tusschen ha/er en melasse-voeder meel heeft bij een voedering van l3/4 Kilo per dag een besparing tengevolge van ongeveer ƒ20 per paard en per jaar. Zeer wordt het melassemeel aanbevolen voor var kens: behalve gewichtsverineerde- ring geeft het ook een betere kwa liteit spek, welke bij voedering met' mais, gelijk men weet, te wenschen overlaat. Bij de proefnemingen in de Duitsohe en Pransche landbouw- proelstalious is gebleken, dat 100 Kilo voeder een buitengewone vleeschvermeerdering (levend) van 20 Kilo tengevolge heeft. De winst berekening bij exportvarkens was per varken van plm. 66 kilo in 2 maanden tijds ƒ0.89, met de meer dere mestwaarde ƒ1.20 bij varkens voor biunenlandsch verbruik bedroeg die winst netto per varken in vijf maanden ƒ4.68, met de grootere mestwaarde ruim ƒ6. Verschillende personen in ons land maakten hun bevindingen bekend. De heer J. van Dalen te Assen en de heer J. Ottjes te Middel bert bij Groningen verkregen beiden een aanzienlijk hoogere melkopbrengst bij koeien. De eerste verkreeg door het voeren van 15/8 kilo per dag en per koe (extra, dus niet in de plaats van ander voedsel) 21/2 Liter melk meer per dag; de tweede voerde 2 koeien afwisselend zes dagen met 1 kilo lijnmeel (93/4 cent kosten) en weder 6 dagen met l1 /2 kilo melassemeel (kosten 7x/2 et.)het laatste voeder gat hem van beide koeien 2t/2 L. meer per dag. In Duitschland en Frankrijk is geblekan, dat bij mest- runderen 100 Kilo melassemeel, boven het gewone rantsoen gegeven, een buitengewone gewiehtstoenaine van 22 kilo levend vleesch tenge volge heeft. Bij een mestingstijd van 4 maanden wordt alzoo een zuivere winst van ƒ6.65 per rund behaald, met de waarde, door den mest vertegenwoordigd, wordt deze 8.75. Het gebruik bij trekossen, welke in Limburg, Brabant, Gel derland en Overijsel het meest wor den gevonden, kan veel voordeel afwerpen, daar het in de plaats van tarwe, zemelen, rogge, gerst ot niaisincel kan gegeven worden. Het verschil in prijs lusschen deze voe- derstoffen en melasse-voedermeel kan men ongeveer op ƒ1.50 per 100 kilo aannemen. Aan schapen kan men het, als zij 5 maanden oud zijn, geven boven het gewone voeder en wel 3j8 kilo, daarmede vermengd, per dag. De gemaakte kosten worden ruim vergoed. Ned. Herv. Kerk. Zunüai) 14 April. 1901. Biervliet vm 9.60 ds. Homburg. Breskens viu 9.30 ds.Meeuwenberg Groede vm 9 u ds. Krol. Hoofdplaat mn 2 u ds. Meeuwenberg Nieuwvliet vm 9 u ds. van Essen. Schoondiike vm 9 u ds. Beekeringh. Waterl.k. nm 2 u ds. van Essen. IJzendijke vm 9.30 ds. Groeneveld. Ev. Luth. Gem. Groede vm. 9 u ds. Schutte. Hoogwatergetij Breskens. DAGE N. voorm. nam. Zaterdag 13 April 8.15 8.39 Zondag 14 9.28 9.52 Maandag 15 10.13 10.37 Dinsdag 16 11.17 11.41 Dordrecht, 11 April. Door den weinigen aanvoer met de feestdagen zijn de prijzen on veranderd gebleven. Jarige Tarwe f 8.a f 8.50, Nieuwe puixe Zeeuwsche en VI. Tarwe f 7.00 h f 7.50; goede f 5.80 a f 6.40; mindere f4.50 a f5.00. Nieuwe Zeeuwsche en VI. Rogge 14.50 h f5.30. Nieuwe Zeeuwsche en Viaamsche Wintergerst f 4.20. h f 4.50 Nieuwe dito Zomergerst f4.00 A t 4.20. N. L. Haver 2.60 h f 3.60 dikke 14.00 a f4.50. Paardeboonen 16.it f 6.50. Duivenboonen t 0.00 h 10.00. Witteboonen fa 0.00 Bruineboonen 17.00 h 18.00 Kookerw- ten 1 7.50 h 1 8.50. Mestingerwten f 6.00 it f 6.20 Kanariezaad 1 6.00 it f 7.00. Koers van liet geld. België 100 fr. ƒ47.50 it ƒ47.95 Eng. 1 P. St. ƒ11.965 it ƒ12.095 N.-Amerika 1 Dullar flA$. Arrondissements-Rechtb. Middelburg. Zitting van Vrijdag 12 April. E. v. d. M„ 19 j., B. d. S., 19 j., boerenknechts te Biervliet, de 2de thans milicien der infanterie, in garnizoen te Vüssingen, zijn we gens diefstal ieder vero irdeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Groede. Geboorten 3 Maart. Sophia Maria, d. van Ch. L. Hoo- rebeeke en L. S. Jacques. 6 id. Johanna, d. van J. Willems en E. de Wolf. 16 id. Jannis Philip, z. van J. Ph. Salome en C. Verhage. 17 id. Charel Louis, z. van J. Caus en A. M. Ch. van Dieren- donck. 20 id. Anthonia Louisa Sophia, d. van A. L. van Quekel- berghe en S. M. Albregts. 23 id. Jacobus, z. van A. Lauret en S. R. Hendriks. 30 id. Suzanna Maria, d. van J. van Melle en S. Lucieer. Overlijden. 20 Maart. Jozias Risseeuw, 69 j., ongeh. 27 id. S. M. Lauret, 65 j., ongeh. 31 id. Pieter Gijzels, 63 j., echtg. van Li untje Wakkerhol. Nieuwvliet. Geboorten. 3 Maart. Johaimis Marinus, z. van Marinus Prederik Dikkenberg en Sara Pie- ternella Deuninck. Overlijden. 6 Maart, een als le venloos aangegeven kind van het vrouwel. gesl. van L. van Wijck en R. E. du Floo. 8 id. Pieter Jaco bus Lucieer, 8 j., z. van Micliaël Joannes Lucieer en Wilhelmina Risseeuw. Te West Souburg bevond zich Maandagmiddag een drietal jonge paarden op de kanaalbrug toen een dezer dieren schrok van de aankomende stoomtram, met het gevolg, dat het met zijn be rijder in het kanaal terecht kwam. De jockey" wist zich onmiddel lijk op het drooge te werken, maar het paard zwom minstens een 50 meters lengte het kanaal op, totdat het door zijn berijder gegrepen eu aan den wal gebracht werd. Het incident liep zonder onge lukken af. Het koude bad zal echter wel eenigszins afkoelend gewerkt heb ben op de door den schrik over spannen zwemmer. Aan de Buitenwatersloot te Delft werd een jongetje van drie jaar door een met twee paarden bespannen voertuig overreden; het werd zoo ernstig verwond, flat het kort daarop overleed. Nauwelijks zijn een drietal bekende flesschentrekkers uit de preventieve hechtenis te Rotterdam ontslagen, nadat zij ruim 3 maanden in voorarrest hadden doorgebracht, ol van verschillende fabrikanten en handelslieden komen bij informatie- bureaux berichten in, dal zij hun zaken weer op den ouden voet voort zetten en bestellingen doen blijkbaar onder bedrieglijke voorgevens. In een boekwinkel in het Lage Westeinde in Den Haag werd Zaterdagavond de winkellade, die juist goed voorzien was, gelicht. De dieven pleegden den diefstal in een ommezien en vluchtten een hofje in naast den winkel gelegen, waar de leege lade met geforceerd slot teruggevonden werd. De veranderingen, welke de Regeering, inzonderheid de Minister van Oorlog, alsnog in de Legerwet noodig acht, zullen dezer dagen bij de Tweede Kamer inkomen, bege leid door een toelichting, waarin de Regeering nader haar standpunt na het bekende Kamervotum zal uit eenzetten. Naar het gerucht zegt, wenscht de Regeering, met eerbiediging van het eenmaal door de Kamer geno men besluit, art. 122 te handhaven en zou het gewijzigd ontwerp eene overgangsbepaling voorstellen. Vrijdag werd op de werf der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissiti- gen de kiel gelegd van her stoom schip „Fazant'', zijnde het tweede der stoomschepen aldaar in aanbouw voor rekening van het Depart, van Koloniën, ten dienste der Gouver nementsmarine in Indië. Bij eene familie aan den Ab- stederdijk te Utrecht heeft zich het volgende voorgedaan. De vader is pas gestorven, doch in plaats dat hierom werd getreurd, ontstond er eene formeele vechtpar tij tusschen het achttal kinderen, die allen evenveel aanspraak op de erfenis meenden te hebben. Zoo hevig zaten ze elkander in 't haar, dat de politie verscheen en aan het kabaal van het lieve kroost een einde moest maken. Een notaris heeft thans het zaak je in handen. Te Zaamslag zijn eenige men- schen ziek geworden door het eten van spijzen, in pas vertinde pannen klaargemaakt. Bij het binnenkomen van de Nieuwie Haven te Rotterdam stootte het lichterschip „Cornelia" van de firma Woringen en Co., geladen met kolen en gesleept door een stoom bootje, tegen de Spanjaardbrug. Het schip maakte aan de voorzij water en begon direct te zinken. De kinderen en eenig inventaris werden in allerijl overgebracht in roeibootjes, terwijl zinken voorkomen werd door het schip zoo dicht mo gelijk onder den wal te brengen. Alleen door spoedig lossen zal het mogelijk zijn het schip bij wassend getij boven water te houden. Weiland, de man die te Bre men het stak ijzer naar den Keizer wierp, heeft, toen zijn advocaat hem kwam bezoeken, een aanval van woede gehad. Hij schold hem uit en wilde hem met een tabouret te lijf. Daarop kreeg hij hevige toe vallen gevolgd door een diepen slaap. Toen hij bijkwam, wist hij zich niets meer te herinneren en zeide enkel „Men won mij naar de galeien brengen, daar heb ik mij tegen verzet." Verleden week Vrijdag had te Amsterdam een treurig ongeval plaats dat een menschlievend werk man het leven kostte. In de Mamixstraat te Amster dam speelde de 5jarige knaap Wil lie Sterk op de rails van de elec- trische tram, juist terwijl een tram wagen in aantocht was. Een werkman vau de gemeente tram, Karei Hendrik Visser, zag het gevaar, waarin het knaapje ven keerde en wilde bem van de rail: trekken doch het was reeds te laat De bestuurder van den tram kor den zwaren wagen niet meer op tijr doen stilhouden en Visser geraakti onder den wagen, terwijl ook he jongetje aangereden werd. Beide gewonden werden per bran card naar het Gasthnia gebracht. Bij aankomst aldaar bleek Visse overleden te zijn. De 5jarige Willie, die niet ern alig gewond ia, werd in het Gasl huia ter verpleging opgenomen. Een bewoonater der Nasaankad mevrouw E., die bij het ongev tegenwoordig waa, achrikte zoo hevi dat zij ernstig ongesteld naar hu moest worden geleid en hare spras tot nu toe kwijt ia.

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 5