fa familiegeschiedenis, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 582. Zaterdag' 13 April 1901. 10e Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. BRESKENSCHE COURANT, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van I tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. RIIXIDIVX te Breskens. Bij dit Xo. behoort een bijvoegsel. De stille- zoowel als de Paasch- week leveren zeer weinig stof voor het courantenlezend publiek. Waar velen op reis zijn of be zoek hebben en deze regel ook onder de Staatslieden geldig is, kan het uit den aard der zaak wel moeilijk anders of deze alge- meene stilstand is niet zonder in vloed op het parlementaire, staat kundige en handelsgebied. Alleen in Zuid-Afrika waar men nu reeds anderhalf jaar een Moe digen strijd voert, wordt geen acht gegeven op die momenten, waarin men in gewone omstandigheden rast neemt. De berichten die van het oor logsterrein komen, zien er al even uit als het Engelsche leger zelve, dat daar het handjevol Boeren maar niet kan onderwerpen, nl. verward en nog eens verward. Ten einde uit dien chaos van telegrammen een goed begrijpelijk overzicht te distilleeren, moeten we beginnen met de bewegingen te volgen, die de Boeren thans maken. Sommigen trekken samen in het Noordoosten van Transvaal, ande ren zitten in de Mageliesbergen, terwijl weer andeien nog gedurig heen en weer langs de grenzen van Natal trekken. Mede maken zij het terrein in den Vrijstaat en in de Kaapkolonie vrij onveilig. Dat Kolonel Plumer Pieters burg bezet heeft, schijnt van be trekelij k weinig waarde te worden geacht. Daartegenover zouden de Boe ren Haenertshurg, een stad in de Zoutpansberg-heuveleu, versterken waartoe twee groote kanonnen in positie worden gebracht. Het Zoutpansberg-district is zeer bergachtig, geeft goede bedekking en levensmiddelen zijn er over vloedig. Hiertegenover staat, dat het gouvernemeut van Transvaal tot nu toe de goudmijnen om Pieters burg heeft doen bewerken en deze nu zal moeten prijs geven, terwijl er zelfs een patrouenfabriek aldaar werkte. Men is in de stellige meening dat de waarnemende president Schalk Burger en Botha in over leg met De Wet handelen en van eene ontmoeting tusschen beide laatsten moet wel iets waar we- Overigens is er weinig vermel denswaardig. Alleen zij nog de aandacht gevestigd op een bericht uit Kaapkolonie, dat Scheepers tusschen Aberdeen en Graaf Rei- net 75 lanciers te pakken heeft genomen. Het is minder het aantal dat gewicht in de schaal legt, dan wel de omstandigheid, de gevangenneming plaats vond in het hart der Kaapkolonie. Ten einde het lot en de posi tie van de minderen van het wa pen der Koninklijke Marechaus see eenigszins te verbeteren is bij Kon. besluit bepaald, dat met in gang van 1 Jan. 1901 de bedra gen van de burger-veeartsen voor geneeskundige hulp aan paarden van bereden personeel, beneden den rang van officier, die gestati oneerd zijn in plaatsen waar geen militaire paardenartsen zijn, voor rekening van het rijk zullen ko men, terwijl voorts aan het per soneel der Kon. Marechaussee, behalve aan de opperwachtmees ters, schrijvers en hoefsmeden, ter bestrijding van noodzakelijke on kosten aan de uitoefening van den dienst verbonden, een bijslag op de soldij wordt verleend ten be drage van vijf cents per hoofd en per dag, voor de dagen waarop soldij wordt genoten. Met het oog op de in de maand Juni te houden verkiezin gen voor leden van de Provinciale Staten en de Tweede Kamer, zul len door het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie zoodanige maatregelen worden genomen, dat tijdens de te verwachten drukke telegramwisseling de telegraaf- en telefoonkantoren zullen open zijn. Op 1 Jan. jl. waren in de Ned. Herv. kerk in Nederland 253 vacante gemeenten, waarvan in Zeeland 23, tegen 281 op 1 Jan. 1900. In den loop van 1900 werden 75 candidaten bevestigd, terwijl 4 predikanten mede in dienst tra den, na dien tijdelijk te hebben nedergelegd. Overigens zijn aan de kerk ont vallen 13 predikanten door over lijden, 26 door emeritaat, 2 door vertrek naar O. Indië en 2 door overgang naar het Luth. Kerk genootschap en 8 door nederleg- ging der bediening om andere redenen. Op 1 Jan. 1901 bedroeg het aantal candidaten 48, waarvan nu ruim 20 in dienst zijn getreden. Tot lid van de Eerste Kamer voor de provincie Friesland is ge kozen de heer mr. E. Bloembergen, (lib.) lid van Gedep. Staten dier provincie. Door de Regeering is inge diend een wetsontwerp tot ver hooging van Hoofdstuk Binnenl. Zaken der Staatsbegrooting voor 1901 met ƒ41.600, voor het 2de halfjaar van 1901, voor meerdere uitgaven aan de arrondissements schoolopzieners in verband met het wetsontwerp tot wjjziging en aanvulling van enkele bepalingen der wet tot regeling van het la ger onderwijs. Ons land heeft met België een nieuwe overeenkomst betref fende de telegrammen gesloten. Gewone telegrammen tusschen beide landen gewisseld zullenjkos- ten een vast recht van een halven fr. (25 c.) en daarbij 5 centimes (25 ct.) per woord tot 50 woorden toe'; voor de meerdere woorden wordt 25 centime gerekend. Vorige week heeft Presi- 27. Sir George lachte, en riep uit. Wat een onzin. Ik ben vlug- gsr en meer geschikt er voor. Daarenboven ben jij zwaarder San ik, en met al de overhaasting aan jongelieden eigen, nam hij het touw in handen en ging naar den tand der kloof. George, mijn jongen, zeide zijn neef nu, luister even. Op zijn wij overeengekomen, dat ik zoude nederdalen. Toen uw 'ader op zijn sterfbed lag, beloof- 3 ik hem plechtig, dat ge geen gevaar zoudt loopen bij de onder neming, Mijn beste Maurits, antwoord de George, ik beloofde dat maar om uw tevreden te stellen. Had je waarlijk gedacht, dat ik zoo laf zou zijn, om u het leven te laten wagen voor mij Neen, oude vriend. Gij zult goed de wacht houden hierboven en ik zal naar beneden gaan. Bij mijn ziel, dat zal je niet, antwoordde zijn neef beraden. Daarenboven vergeet ge, dat ik vroeger op zee gevaren heb en wie weet hoe ik met het touw moet opspringen. Zou jij nu met een arm tot je beschikking weer boven kunnen komen Want die kans bestaat, als we immers slagendan is eene hand bezet? Wel man! dan zou jij misschien aan je tan den moeten hangen, kom, pak je weg, voegde hij er schertsend bij. Geef mij de lantaarn en de riemjij bent veel te opgewonden. Nu trok hij zijn jas uit, greep op zijn beurt de hand van George; maar de jonge baronet wil nog niet toegeven. Wat zullen de inenschen van mij zeggen, als ik naar Engeland terugkeer riep hij uit. Waarom Omdat ik toeliet, dat mijn beste vriend zijn leven waagde voor mijn rijkdom. Neen Maurits, dui zendmaal neen Het kan niet George, zeide Westerbury ernstig. Wees kalm en laat je overtuigen. Wij beuzelen zoodoen de onze tijd. Jij bent jong, met eene lange reeks van gelukkige jaren voor jeik ben oud, en wat meer zegt, ik heb niemand op de heele wereld die om mij treuren zal, dan jij. Uw leven in de waagschaal te stellen ware dwaas heid want als er iets gebeurde, dan zou haar hart breken en ik toch alleen achter blijven. Neen mijn beste vriend en zoon van Willem O'Maille, laat mij mjj- ne belolten aan den doode in ge dachten houden en gestand doen. Thomson geen woord meer Geor ge Thomson, nu ga jij aan 't uiterste puntje van de rots staan en waarschuwt ons, als er eenig gevaar nadert, hoewel ik niet ver onderstel, dat we eenige Rapparces hier zullen ontmoeten. Onder deze woorden maakte 'hij zich verder ge reed tot de nederdaiing. Laat mij gaan, George. Weigert ge P Neen, ge zult niet weigeren want je zult me toch niet willen dwarsboomen Het is voor mij een genoegen en ik heb zoo weinig genoegens. Jij hebt nog nimmer je leven aan een eindje touw toevertrouwd en ik zal wel honderdmaal, en daarom God zegene mijn jongendaar hoor eens Geen maren 1 Zooals ik zei de, wij verbeuzelen onzen tijd. Daar gaat-ie dan En voor sir George iets meer kon zeggen had zijn vriend, na een blik geworpen te hebben op de wij ze van vastmaken, het touw gegre pen en hing in de volgende secon de boven den afgrond. Mijn God I Maurits I riep George half verlamd van schrik, doch in 't volgend oogenblik naar voiend springend, om in de gapen de golf omlaag te zien. Gaat alles goed Best, hoor m-jn jongen Wees maar voorzichtig VoorzichtigAls jij maar half zoo voorzichtig bent met den schat, als je dien hebt, als ik er zal zijn om hem te halen, dan

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1