Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. Een familiegeschiedenis. No. 581. Zaterdag 6 April 1901. 10e Jaarg, Buitenland. FEUILLETON'. It K E S k K S il K COIR ANT, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Adverteutiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. DIFIJDIVV te Itrrskens. Uit hoofde van hel U* v>> Faasch feest verschijnt de Urcskensche Courant a. s. Dins dagavond niet. DE UITGEVER. Do groote gebeurtenissen in het buitenland, met name de Zuid- Afrikaansche oorlog en de troebe len in China zijn in een zoodanig stadium geraakt, dat de belang stelling aan het verminderen is. Trouwens dat kan ook niet an ders. Indien de afwikkeling van een proces zoo traag gaat, als bij die beide feiten, dan verloopt de belangstelling, ondanks de vurig beid waarmede het publiek als het ware storm liep om de tijdingen in te zwelgen. Belangrijke wapenfeiten zal men uit Transvaal wel niet meer hoo ien, want die hooren in den gue rilla niet thuis. Treinen opblazen, patrouilles oppakken en uitschudden, steeds den vijand verontrusten, ziedaar het Boerenwerk, dat zij gemakke lijk nog een jaar of twee drie kunnen volhouden', indien de pest althans geen eind maakt aan den oorlog door de strijders weg te maaien met zijn grooten zeis. En de berichten over de pest luiden weer heel ongunstig. Of het waar is, wat de .Daily Mail seinde over de weer gebleken slordigheid van de militaire auto riteiten en het transporteeren van 1000 man naar het hospitaal, zal men in het midden laten. Die krant heeft nog al eens de gewoonte om hard te blazen, maar het staat vast, dat de epidemie zeer toeneemt. De chef van den geneeskundigen dienst te Kaap stad dr. Greory moet dit zelf ver klaard hebben. Zondag werden vier Europeanen twaalf kleurlingen en een Kaffer aangetastMaandag werden de lijken van een Europeaan en vier Kaffers gevonden, aan de ziekte overleden, terwijl twee blanke en vier gekleurde pestlijders het aan tal vermeerderden. Sedert het uitbreken van de ziekte te Kaapstad zijn 304 ge vallen aangegeven, waarvan 100 een doodelijken afloop hadden. Onder die gestorvenen bevonden zich 19 blanken, onder welke een arts. In observatie waren er Maandag 630 personen. De »Times"-correspondent te Middelburg klaagt over de her haalde storing van het spoorweg- Verkeer op de Delagoalijn door de Boeren. Donderdag hebben zij weer een trein vernield bij Won derfontein, tusschen Middelburg en Belfast. Wel trekken de Boe ren nu naar liet Noorden met het oog op den naderenden winter maar aan weerszijden van de lijn blijven kleine troepen rondzwer ven, die in de hoeven in de na bijheid geschikte steunpunten voor hun operaties vinden. De correspondent acht het noo- dig, dat dit gebied eens afdoende wordt schoongeveegd. Is er nog niet genoeg verwoest, zonder dat dit blijkens de ervaring iets heeft geholpen Men vindt in de Engelsche cou- ïanten allerlei berichten over een beraamde bijeenkomst van De Wet, Botha en Steijn, maar zij zin zoo verward en tegenstrijdig, dat men maar zal wachten tot er iets naders te vernemen is, het lig: zoo voor de hand, dat de Engelscbe kranten, die evenmin wat weten als velen onzer, zulk een samenkomst veronderstellen. Den een of anderen dag zal men wel eens wat hooren, dat duidelijk op De Wet wijst als den daderdan weet men waar hij is, althans geweest is. Bij Oorlogsspruit in de Zuur- bergen (Kaapkolonie) werd verle den week een patrouille van Mars hall's Horse, die was uitgezonden om een bekende wijkplaats der Boeren in de bergen te vernielen, door een overmacht van den vij and omsingeld. De patrouille weerde zich dapper, een officier sneuvelde, vijf man werden ge wond en de rest moest moest zich overgeven. Zij werden losgelaten, nadat de wapens en de munitie hun waren afgenomen. Hoe sterk de patrouille was, meldt het be richt niet. Jj)e Kaapsche Regeering heeft den vrijwilligers van het koloniale verdedigingskorps, wier verbintenis Woensdag afloopt, verlof gegeven, om zich weder voor een maand te reëngareeren. De Minister-president sprak daarbij de hoop uit, dat zeer velen van deze^machtiging gebn i .c zul len maken. Tegen het eind van deze maand worden te Kaapstad .aanzienlijke" contingenten uit Australië en Canada verwacht. Maandag kwamen 2000 Brit- sche recruten voor Baden Powell's politiekorps aan. En in de Chineesche kwestie wordt thans het stelsel der diplo matie gevolgd, dat wegens zijne saaiheid al evenmin geschikt is om aan de zucht naar nieuwtjes te voldoen. Hard scbietei de mogendheden niet op, humeri een telegram uit Tientsin meldt, dat de oude slim me Li Hoeng Tsjang ziek op reis is gegaan van Petering naar Shan- gai. Dat is een ireemde geschiede nis als het wiar is. Het zou kunnen zijn, dit Li meent, dat de ouderbandelingin weer gerekt moeten rordo, aangezien het overal lastige innt der dubbeltjes op den voorgrguDtreedt. De Fransche Minister van Bui- tenlandsche Zien heeft ter ken nis gebracht van personen en maatschappijen die aanspraak meecen te heiben op schadever goeding wegen de onlusten in China, dat zij hun vorderingen uiterlijk op 1 Mei moeten in dienen bij de Fransche legatie te Peking. Voor China is de geldkwestie lastiger dan ii Europa, omdat het geen sbeschafd" belastingstelsel heeft, inkomsinbelasting, bedrijfs belasting, enz, enz, die in tijd van '26. Omdat de vrouw de ziel uit- maakt van de eerzucht van eiken man, hetzij als vrouw, als maagd, als zuster of beminde voor eene van haar tracht de man zich om hoog te werken. God jielpe hem, wiens leven niet door een vrouwen- lachje wordt bemoedigd, want hij is verloren. Hij is als een groot schip zonder kompas, dat zichzelf tegen de rotsen te pletteren vaart, of als eene machine zonder stoom, of als eene lamp zonder olie. Wat ben je welsprekend? Ik heb geleden M yi le ven is als een rollende steen ge weest. Ik heb rondgereisd, zooals ik zelf wilde. Ik ben in vreese- lijke ellende gekomen, dat weet je. En lager dun nu kan ik niet meer vallen. Maar dat zijn woorden, niets dan woorden. De cognac is me naar het hoofd gestegen. Maar ik weet dat je geen kwaad bedoelt, Frank Lexton, dat weet ik nu, zeide hij en zag den man ernstig aan, die ten zeerste verbaasd naar hem luisterde. Ik kan je wel vertrouwen. Help mij naar Engeland, ik hoef niet naar Amerika, zooals je hebt voorgesteld. Ik wil weer naar Londen toe. Heb je daar vrienden Ik hoor er thuis, ongelukken en rampen, hebben er mij te lang van daan gehouden. OI Clara 1 lieveling 1 zeide hij, half verstaan baar. Waarom kan ik u niet ver geten Als zij maar geweten had hoe ellendig en onteerd ik ben Stil 1 zeide Lexton. Ik hoor stemmen, daar boven op de rots. Als dit touw gezien wordt, dan is ons lot beslist. Maar eer hij deze woorden nog ten vuile had gesproken, had zijn makker liet touw reeds inet het eene eind van den boom getrokken en trok liet haastig binnen de grol. Wat heb je nu gedaan? riep L xton. Hoe moeien we nu weer naar- boven komen Jij hebt onze eeni- ge kans daartoe weggenomen 1 Still je zoudt me in mijn ongeluk krbben gebracht. Dat touw zou verraden hebben, dat wij hier zijn en, naar alle waarschijnlijkheid ons doel verijdeld hebben. Doch Lexton antwoordde niet want de stemmen kwamen dichter by en twee mannen kwamen aan de overzijde boven op de rots, ge volgd door een derde. O'Maille zeide Frank Lex ton op gesmoorden toon. By den hemel, hij heeft mij ingehaald. Terwijl tik hier heb ge luisterd en geluisterd naar je prajt- jes, anders had ik Stil! Still heb maar geduld 1 Zij spreken samen en wijzen naar de grot onder ons. Laten wij maai wachten en zien, hoe zij er bij wil len komen. Misschien halen wij ze dan nog wel in. En terwijl zij zaten te turen, za gen zij de reizigers kort daarna van den top heengaan, weer naar om laag. Zij gaan 'heen, riep Frank Lexton en begreep thans eerst recht in welk een toestand zijn makker heil beiden had gebracht, door het touw weg te trekken. Wel zekerWeggaan 1 Denk jij dan, dat ze van dien kant in de grot kunnen tomen? Hier man, neem een slot cognacJe beeft als een jonge meid en misschien heb je straks wel al je moed noo- dig VII. Tliomsonriep sir George, die zich, vasthoudende aan een boom, evenzoo voorover leunde, als Frank Lexton zoo straks had gedaan, ten einde daar omlaag in de grot te zien. Maak je touw maar los en doé het vast aan dezen boom. Dat is al een zeer gelukkig toe val, Msurits, zeide hij verder, zich tot zijn vriend wendende en intus- schen Thomson helpend, dio door eene of andere, hem misschien be kende oorzaak, eenigszins onvasbop de beenen scheen te staan, om ,het

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1