NIEUWS UIT AXEL Kerkdiensten Weekend-diensten GOUDEN HUWELIJK Het echtpaar Scheele-van de Velde uit de Beatrixstraat te Axel vierde woensdag het vijftigjarig huwelijksfeest. De heer en me vrouw Sc'heele die beiden 76 jaar zijn, ge nieten nog een uitstekende gezondheid. Zij hebben vier kinderen en zes kleinkinderen. De heer Scheele was 55 jaar achter elkaar hij een en dezelfde baas in de landbouw werkzaam. Hij werd hiervoor destijds met een koninklijke onderscheiding in het zilver bedacht. Ter gelegenheid van het huwelijks feest hield het echtpaar een drukbezochte re ceptie in cafetaria Sol. C.P.B. VERGADERING Deze week kwam de C.P.B. afd. Oost Z. Vlaanderen bijeen in de Gehoorzaal te Hoek. Het bestuur verzorgde de Paas-liturgie, ter wijl de heer D. Kuyken uit Axel voor het orgelspel zorgde en een verhaal vertelde, ge titeld „Wij stonden op Paasmorgen rond een kindergraf". De volgende vergadering zal gehouden wor den op 23 april in „De Poort" te Zaamslag. Dan spreekt mej. van Steenvoorde van de Stichting Voorlichting ten Plattelande over „Hoe ga ik goed en modieus gekleed". Er zal ook bestuursverkiezing gehouden worden. NCVB VERGADERDE De NCVB te Axel hield dezer dagen haar jaarvergadering in ,De Ink'. De presidente kon een groot aantal leden begroeten, onder wie ook afgevaardigden van verenigingen in de buurt. Het werd een afwisselende avond, jaarverslagen werden voorgelezen, het koor zong en één van de leden had een leuke voor dracht: ,De verkeerde sokke'. Aftredend waren de dames Van Asperen en Koster, zij kregen een attentie aangeboden. Intrede in het be stuur deden de dames De Wit en Verlinde. Na de pauze kwam de heer Schoenmaker uit Terneuzen aan 'het woord met Vlaamse schetsen'. Tot slot was er een korte paas- liturgie. ,Het is volbracht', om de dames even bij het paasgebeuren te doen stilstaan. VLAM IN DE PAN Donderdagmiddag is in „Bar Oase" in de Nieuwstraat de vlam in een pan fritesvet geslagen, waardoor een brandje ontstond. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon het vuur snel doven en bleef de scha de beperkt tot enige brand- en blusschade. SUCCESVOLLE MODESHOW FA. DEY De voorjaarsmodeshow die de fa. Dey deze week in „De Halle" organiseerde is 'n geweldig succes geworden. Zowel voor de jeugdigen als voor oudere dames werden gangbare modellen geshowd die draagbaar zijn voor velen. Naast mini voor de jeugd, tunieken met wijde broeken en andere hip pe zaken, waren er ook vele klassieke mo dellen mantelpakken, jurken en complets. Ook voor de heren werden kostuums ge showd o.a. van de vooraanstaande Gronin ger Stijlgroep. Voor de jongste groep he ren waren er suède franjevesten, pastel kleurige polo's en broeken met wijde pij pen. Kortom een zeer gevarieerde show waarop dames en heren in alle leeftijdsgroepen watl werd geboden. Bloody Picnic, met goedi popmuziek, begeleidde de avond muzikaal. De heer H. J. M. Goossens van Staatsbosbe heer leidde de jeugd na het planten van de boom rond door het Axelse bos en vertel de een en ander over het ontstaan ervan. De boom werd geplant door een 8-tal leer lingen van diverse scholen die op of om streeks de boomplantdag, 25 maart, jarig waren. Het graafwerk en aanstampen van de grond deden Frans Lensen, Ad de Waard Patrick van Overmeere en Tonie de Smet, terwijl het eigenlijke planten gebeurde door de meisjes Silvia Riekwel, Corrie v. d. Vel de, Jacqueline Vernimmen en Leuntje Maas. Tot slot werd aan de ongeveer 100 aanwezige leerlingen een versnapering uit gereikt. VW GAAT HAAR WERKTERREIN UITBREIDEN TOT KOEWACHT, ZUIDDORPE EN OVERSLAG „GLOBE" BRACHT „OOM WANJA" Voor een niet geheel uitverkochte, maar toch zeer goed bezette toneelzaal van „De Halle" trad dinsdagavond de toneelgroep „Globe" op met Tsjechows bekende stuk „Oom Wanja". Het Gultureel Contact Axel dat deze avond in samenwerking met de stichting Cultuur spreiding Zeeland organiseerde kan met de ze avond op een geslaagde voorstelling terug zien. Hopelijk zal deze avond voor de bezoekers aanleiding zijn om de culturele aktiviteiten in Axel ook voor het volgend seizoen weer te steunen, want alleen een voldoende aantal bezoekers en bij voorkeur vaste abonnementsbezoekers, kan een waarborg zijn voor een goed cultureel pro gramma, wat Axel toch zeker behoort te hebben. BOOMPLANTDAG 1970 Ook dit jaar werd in Axel weer aandacht besteed aan de traditionele boomplantdag. Weliswaar is Axel met het recreatiebos reeds ruim van bomen voorzien en moest daarom de aanplant beperkt blijven tot een symbolische boom aan de rand van het bos, maar een en ander gaf toch weer aanleiding om de jeugd te wijzen op de betekenis van bossen en groen in ons steeds meer indus trialiserende land Niet alleen voor de re creatie, maar ook voor de dierenwereld is een bos van grote betekenis, terwijl boven dien een bos een zeer belangrijke rol kan spelen in de strijd tegen de luchtverontrei niging. Maandagavond hield de Axelse VW een bijeenkomst in Koewacht om aan geinteres- seerde middenstanders toe te lichten wat 't werk is van VW en wat hier gedaan kan worden voor de gemeenten die per 1 april samengaan met Axel. De voorzitter van de Axelse VW, de heer J. C. Vink, deelde mede dat de VW van mening is direkt na de herindeling volle dig aan het werk te moeten gaan voor de nieuwe gemeente Axel in zijn totaliteit. Hij hoopte dat uit de gemeenten Koewacht, Zuiddorpe en Overslag een aantal personen zich beschikbaar zal willen stellen om te as sisteren bij de toeristische inventarisatie van deze gemeenten en bij het uitzetten van wandel- en fietsroutes. Na een prettige en opbouwende discussie stelden een aantal aanwezigen zich hiertoe beschikbaar en werd een commissie samen gesteld die de gegevens, fotomateriaal enz. zal gaan verzamelen en dit binnen enkele weken aan het bestuur van de VW Axel zal overleggen. Wanneer ook de gemeente straks bereid zal zijn om een bijdrage te verlenen voor het samenstellen van nieuw propaganda materiaal, zal men nog dit jaar kunnen be schikken over goed en volledig materiaal voor de gehele gemeente. Medegedeeld werd dat de VW ook reeds een bestuurszetel heeft gereserveerd voor 'n vertegenwoordiger uit de zuidgemeenten, terwijl uiteraard bij de volgende jaarverga dering de mogelijkheid bestaat nog meer dere vertegenwoordigers in het bestuur te benoemen. KOMT ER EEN NIEUWE GEREFORMEERDE SCHOOL? De Vereniging tot bevordering van gerefor meerd onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen, die in hoofdzaak bestaat uit leden van de Gereformeerde kerk (vrijgemaakt) wil in Axel een gereformeerde streekschool begin nen. Dit is maandagavond naar voren ge komen op een vergadering van de vereni ging. De plannen voor een gereformeerde streek school zijn al een aantal jaren oud, aanlei ding dat ze opnieuw voor de dag worden gehaald is het feit dat vijf van de zes vrij gemaakte bestuursleden van de christelijke nationale school in Axel hun zetels ter be schikking stelden toen het schoolhoofd de heer J. D. van Toorn werd benoemd. De Vereniging tot bevordering van gerefor meerd onderwijs wil als het mogelijk is al in augustus met een school beginnen. Daar voor moeten er 50 leerlingen zijn. Tijdens de vergadering werden circa 25 leerlingen opgegeven. De bezwaren die er bij de le den van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) tegen de christelijke nationale school zjjn, gelden overigens niet alleen het school hoofd. Men maakt zich zorgen over de wij ze waarop de zogenaamde „Drie formulie ren van eenheid" worden geinterpreteerd en een aantal andere principiële zaken. Op de CNS in Axel gaan 136 kinderen van vrij gemaakte gereformeerde huize. Het is niet waarschijnlijk dat ze allemaal van school worden genomen, maar wel gebeurt dat met een deel van de leerlingen. De Ver eniging tot bevordering van gereformeerd onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen denkt in de toekomst akties te gaan voeren voor de nieuwe school onder de ouders. Bij de plan nen wordt er rekening mee gehouden, dat ook kinderen van leden van andere kerken (onder meer gereformeerde gemeente) de school kunnen bezoeken. ZONDAG 29 MAART 1970 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 17.00 u. Cand. D. Marijs te Amstelveen. Geref. Gemeente om 10.00 en 3.00 uur R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 Zaterdag 19.00 uur H. Mis Zondag 8.15 - 9.30 - 11.00 uur H. Mis ARTSEN 28 - 29 maart Dokter Boor 30 maart Dokter Kok. TANDARTSEN 28 - 29 - 30 maartJ. v. d. Burgh, Canadalaan 1, Sas van Gent. tel. 01158-1317 Privé Westkade 120 tel. 01158-1889. Spreekuur zaterdag 10 10.30 uur en 18.00- 18.30 uur zondag 12 - 12.30 uur Christelijke Openbare Bibliotheek NIEUWE AANWINSTEN KINDERBOEKEN Battum, A. van. Jeanne d'Arc; Beest, P. van. De zilveren luit; Betlem, G. Vijf tellen van nu; Bo- daert, M. Het vrolijke jaar; Bosma, N. J. In de schaduw van Loevestein; Boston, L. M. De jadht op Hanno; Bruna, D. Assepoester; Bruna, D. Klein Duimpje; Capelle, M. C. Toen de stormvlied kwam; Capon, P. Phobos, het denkmonster; Clarke, A. C. Dolfijneneiland; Coolen, A. De mooiste sprookjes uit alle landen; Dahl, R. Sjakie en de chocoladefabriek; Eyk, H. van. Michiel; Ferretti, A. Een zomer in Cornwall; Frey, H. Aquarium houden kunt u ook; Garfield, L. Smith; Genezing van een verlamde; Griffiths, H. Leon; Guarnieri, R. De toren van Babel; Guarnieri, R. De zon schijnt voor iedereen; Havelte, S. van. Het komplot; Hof man, W. Welwel, de zeer grote tovenaar en zes andere doldwaze verhalen; Hulst Jr., W. G. van de. Het geheim; Kastner, E. Dubbele Lotje; Kastner, E. De vliegende klas; Kocher, H. De roep van het oerwoud; Kramer, K. Barbara; Kra mer, K. Barbara in Parijs; Lameris-Bolt, A. G. I Marientje aan het grote meer; Luipen, J. van'. Een zomer om nooit te vergeten; Morgan, G. Een stukje paradijs; Myrhoj, I. Pondo, de pinguin; Newing, F. E., en R. Bowood. Vogels en hoe zij leven; Pahlen, K. Naar het wonderland der muziek; Parma, C. Thomas en zijn voetbalvaders; Perkins, G. Davy Crockett tegen de prairierovers; Peter son, H. Die neue Strasze; Pleysier, A. J. Wie is de rode Pimpernel?; De Rattenvanger van Hameln; Romijn, A. Van Hollandse jongens in de duitse tijd; Rutgers van der Loeff, A. Donald; Schouwen, F. van. Slipgevaar; Smulders, L. Deurtje open, deurtje dicht; Treece, H. Geroofde helm; Vander- sluys, W. N. Dop in de penairie; Vandersluys, W. N. De zoon van schipper Schol; Venturini, Z. R. De kristallen trap; Zacheüs. Weer auto over de kop op de Langeweg In de nacht van zaterdag op zondag is op de Langeweg te Axel tussen de eerste en de tweede verkorting bestuurder R. O. T. uit Sas van Gent met zijn auto over de kop ge slagen. T. raakte in losse steenslag langs de kant van de weg in een slip en kwam met de wielen omhoog tot stilstand. De automobilist liep hierbij een hoofdwond op. De auto was total-loss. Goud voor wethouder A. A. J. de Clerck van Overslag Tijdens de afscheidsbijeenkomst van de ge meenteraad van Overslag is wethouder A. A. J. de Clerck maandagavond onderscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester G. Dierick, die de versierselen opspeldde, zei dat de wethouder die functie al 20 jaar be kleedde. Daarvoor was hij 4 jaar raadslid. KOEWACHT LEKKE BANDEN DOOR GLAS OP DE WEG Op het wegdek van de Emmabaan te Koe wacht reden donderdag enkele autobestuur ders lekke banden door een grote hoeveel heid glas. Door de rijkspolitie werd een onderzoek ingesteld waarvan dit glas af komstig is. Beëdiging nieuwe burgemeesters De commissaris der koningin in de provincie Zeeland zal op 31 maart in het provincie huis te Middelburg de nieuwe burgemeesters in Zeeuwsch-Vlaanderen beëdigen. Het zijn de burgemeesters Aschoff van Terneuzen, Molthoff 'van Hulst, Van Dijke van Axel, Schipper van Oostburg en den Boer van Sas van Gent. Majoor van Thiel bevorderd tot dirigerend officier der eerste klasse in De districtscommandant der rijkspolitie Zeeland, majoor A. J. van Thiel, wordt met ingang van 1 april bevorderd tot dirigerend officier der rijkspolitie eerste klas. Tot nu toe was de heer van Thiel dirigerend officier der rijkspolitie tweede klasse. Majoor van Thiel werd op 1 maart 1958 dis trictscommandant van Zeeland. Voordien was hij districtscommandant in Dordrecht. Landelijke Emmabloemcollecte - nieuwe stijl - 30 maart - 5 april 1970 Sedert de Emmabloemcollecte in 1910 voor het eerst werd gehouden is ze tot een begrip geworden. De opbrengst ervan is steeds be stemd geweest voor de tuberculosebestrijding. Met ingang van 1970 krijgt de Emmabloem collecte een ruimere bestemming. Hoewel de tuberculose ook in onze dagen van tijd tot tijd de kop opsteekt en voortdurend waakzaamheid geboden blijft, heeft deze ziek te opgehouden volksvijand no. 1 te zijn. Omdat de Kruisverenigingen en de tubercu losebestrijding nauw verwant zijn, zal de op brengst van de Emmabloemcollecte-nieuwe- stijl behalve de tuberculosebestrijding ook het algemeen kruiswerk ten goede komen. Zoals bekend speelt het werk van de Kruisvereni ging een rol in de gezondheidszorg in het gezin, en zoals alle gezondheidszorg vraagt ook de thuisgezondheidszorg van de Kruis verenigingen steeds meer geld. De kruisverenigingen hebben veel plannen om de thuisgezondheidszorg nóg beter, nóg ef ficiënter te maken. Maar daarvoor is geld nodig. Gehoopt wordt dat de opbrengst van de Emmabloemcollecte zó groot zal zijn dat deze plannen zullen kunnen worden uitge voerd. Van 30 maart tot 5 april wordt de eerste Emmabloemcollecte - nieuwe - stijl gehouden. Wanneer men u de collectebus voorhoudt of wanneer er iemand met een intekenlijst aan de deur komt, geef dan royaal. Want in feite geeft u aan uzelf, aan uw buren. Uw familie Het werk van de kruisverenigingen komt im mers iedereen ten goede. Misschien beseft u dat niet, maar het Nederlandse kruiswerk is uniek in de wereld. De taak van het kruiswerk groeit met de dag steeds meer thuiswonende bejaarden doen een beroep op de wijkverpleegster en de zieken- verzorgster steeds meer wordt aan gezond heidsvoorlichting gedaan diëtisten van de kruisverenigingen houden op steeds meer plaatsen spreekuur de consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters worden druk bezocht de zwangerschapsgymnastiek is po pulair, evenals de bejaardengymnastiek de moedercursussen worden al jarenlang met de regelmaat van een klok gehouden. Zo valt er nog veel meer op te noemen. Opblaasbaar overdekt instruktie-zwembad te Graauw Als eerste in Zeeland krijgt Graauw nog voor het komende zwemseizoen een op blaasbaar overdekt instruktie-zwembad. De immense hal, waarin het zwembad perma nent wordt ondergebracht, bestaat uit een trevira-polyester omhulsel. Door middel van een lichte overdruk in het interieur wordt het omhoog gehouden. Het bassin zelf zal volgens de conventionele bouwme thode worden aangelegd. Verwacht wordt dat vrij spoedig de goed keuring zal afkomen voor de bouw van dit overdekte instruktiebad. Het zal verrijzen in de onmiddellijke omgeving van de lage re scholen aan de huidige Schoolstraat. De totale bouwkosten, inclusief de grondver werving, worden geraamd op ruim 140.000 De bevolking van Graauw krijgt daarvoor een overdekt zwembad met een bassin van 12,5 bij 7,5 meter. Het zwembad is uit sluitend geschikt voor instruktie. In de toekomst zullen vermoedelijk 120 leerlingen van de plaatselijke lagere school 40 kleuters en een aantal andere inwoners van Graauw gebruik kunnen maken van de mogelijkheden die dit kleine instruktie- zwembad zal bieden. Men verwacht voor de bouw van het bas sin enkele weken nodig te hebben terwijl de opblaasbare hal in een tijdbestek van nauwelijks veertien dagen kan worden op gericht. Het systeem van de opblaasbare trevira- polyester hal is nog maar enkele jaren oud. Eenmaal opgeblazen, neemt het polyester omhulsel de vorm aan van een halve cy linder. Met behulp van een centrifugaal ventilator wordt binnen in de hal constant de atmosferische hoge druk gehandhaafd, die genoeg druk heeft om een waterkolom van 30 mm omhoog te houden. DRIE TON BESPARING Door deze bouwwijze heeft het gemeente bestuur van Graauw naar schatting drie ton weten te besparen. De bouw van een zwembad van de afmetingen zoals die in Graauw worden aangehouden, zou volgens de conventionele bouwmethoden naar schatting een bedrag van vijf a zes ton ver gen. Voordat de gemeenteraad besloot tot de aanleg van een zwembad volgens dit systeem, hefet men eerst in België pools hoogte genomen. In dat land werd tevens de opdracht gegeven voor de aanleg van de hal in Graauw. I iPPsdifinst em

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 2