Een afscheid Gebruik vandrugs' neemt toe in Zeeland Openbare Vergadering GEMEENTERAADSVERGADERING OP 2 APRIL Het is 85 jaar geleden, in 1885, dat de inwoners van Axel voor de eerste maal een „AXELSCHE COURANT" in hun brievenbus kregen. Nu in 1970 is het de laatste maal dat u een „AXELSE COURANT" ontvangt. Het verdwijnen van iets stemt vaak weemoedig, zeker als het zovele jaren een vertrouwde plaats heeft ingenomen. Het was voor ons als uitgeefster een moei lijk besluit, maar de steeds stijgende kosten maken de uitgave van een nieuws blad voor een klein gebied tot een verliesgevende zaak. Om ook voor de nieuwe gemeente Axel, zoals die per 1 april voor het voetlicht treedt nog representatief te zijn, zou de „Axelse Courant" moeten worden uit gebreid en ook het aantal redaktionele medewerkers moeten toenemen. Ook hiervan zouden de kosten weer hoger zijn dan de te verwachten baten, zodat uiteindelijk het zakelijke argument de doorslag heeft gegeven boven het gevoels matige: per 1 april houdt de „Axelse Courant" op te verschijnen. f Wij willen graag alle lezers, medewerkers en adverteerders danken die ons in een periode van 85 jaar op velerlei wijze hun vertrouwen schonken en mede werking verleenden. De „Axelse Courant" was een van de peilers waarop in 1885 de toen opgerichte drukkerij steunde. Zij heeft haar betekenis gehad voor de groei en bloei van het bedrijf. Nu in 1970 is de tijd veranderd, wij zijn van de trekschuit overgestapt naar de ruimtevaart, van de velocipède naar de Jumbo-jet, veel wat in de 19e eeuw is ontstaan, is verdwenen, nu ook de „Axelse Courant". Nogmaals dank aan al onze lezers en medewerkers, wij hopen dat u, zij het misschien met enige weemoed, begrip zult kunnen hebben voor deze ook voor ons moeilijke beslissing. De uitgeefster van de gemeenteraad van Axel op dinsdag 31 maart 1970, des namiddags om 9.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de rekeningen van de takken van dienst, van de Stichting Cultureel Centrum Axel en van de gemeenterekening, betreffen de het dienstjaar 1968. 5. Voorstel om akkoord te gaan met een herziening van de bezoldiging van de wethouders per 1 januari 1970 6. Voorstel tot het vaststellen van enige wijzigingen van de begrotingen van de takken van dienst en van enige wijzigin gen van de gemeentebegroting, alle be trekking hebbende op het dienstjaar 1969 7. Voorstel tot het vaststellen van de 4e wijziging van de begroting van het ge meentelijk sportbedrijf en de 8e wijziging van de gemeentebegroting, betreffende het dienstjaar 1970 8. Voorstel tot aankoop van de woning Oosterstraat 16 van de heer C. Ver daasdonk te Axel 9. Voorstel tot herziening van het exploi tatieplan „Noord 11" 10. Voorstel tot verkoop van achterterrein, gelegen aan de Bylocquestraat, aan een tweetal personen 11Rondvraag 12. Sluiting. BURGEMEESTER EN MEVR. VAN DIJKE RECIPIëREN TE KOEWACHT, OVERSLAG EN ZUIDDORPE Nu de heer M. K. van Dijke met ingang van 1 april a.s. is benoemd tot burgemeester van de nieuwe gemeente Axel, ligt het in de be doeling van hem en zijn echtgenote om in de woonkernen Koewacht, Overslag en Zuid- dorpe te recipiëren en wel te Koewacht op zaterdag 28 maart a.s. in het gemeentehuis om 8.00 uur n.m. Te Overslag op woensdag 1 april a.s. in het v.m. gemeentehuis om 7.00 uur n.m. Te Zuiddorpe op woensdag 1 april a.s. in het v.m. gemeentehuis om 8.00 uur n.m. Particulieren, besturen van verenigingen, in stellingen, corporaties en bedrijven, die hun gelukwensen willen aanbieden en kennis wil len maken met burgemeester en mevrouw van Dijke, zijn van harte welkom. Voor deze receptie zullen geen uitnodigingen worden verzonden. Het aantal gebruikers in Zeeland van mid delen als marihuana en hasjiesj, maar ook Isd, waarmee het ZCBA (Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcoholisme) kontakten heeft is vorig jaar plotseling en in opvallen de mate toegenomen. Deze groep steeg na melijk van twaalf per eind 1968 tot veer tig in de loop van het vorig jaar. Het me rendeel van deze gebruikers kwam met het bureau in kontakt via justitionele organen, zoals rechtbank, politie enz. Met een aan tal kon echter ook een behandelingsrelatie worden aangegaan in de sfeer van de maat schappelijke zorg. Ofschoon de toename van het aantal, be kende, gevallen - ook in de meeste ande re delen van het land was dat het geval door het ZCBA niet direkt als verontrus-i' tend wordt aangemerkt, meent men tochi alleszins dat de huidige situatie ,tot naden->! ken' stemt. Direkte oorzaken voor de toe-*] name, zo stelt men, zijn niet aan te wijzen, wel kan een effektiever justitioneel toezicht;! en meer .openheid' van de kant van de ge-»J bruikers het grotere aantal kontakten tus sen betrokkenen en het consultatiebureau)!] hebben bewerkstelligd. Mr M. Somers wordt burgemeester van Hontenisse Mr. M. Somers is met ingang van 1 april benoemd tot burgemeester van Hontenisse. 1 april is tevens de datum waarop de her indeling van Zeeuwsch-Vlaanderen in wer king treedt en waarop de vorming van de nieuwe gemeente Hontenisse dus een feit wordt. Mr. Somers, lid van de KVP, is van 1 no vember 1960 tot 1 januari 1970 burgemees ter geweest van Hoedekenskerke. In 1962 werd hij tevens gemeentesecretaris van die gemeente en in 1968 werd hij achtereen volgens waarnemend burgemeester van Heinkenszand en Ovezande. Met de herindeling van Zuid-Beveland kwam voor mr. Somers plotseling ontslag uit die funkties. Plotseling, omdat algemeen werd aangenomen dat hij in aanmerking zou ko men voor het burgermeesterschap van Nieuw-Borsele. Als gevolg van het ontslag heeft mr. Somers, zoals hij zegt, .bewust niet meer naar de post Borsele gesollici teerd'. Mr. Somers is geboren Zeeuw (26 novem ber 1920 in Vlissingen). Hij studeerde rech ten in Nijmegen. Zeeuwsch-Vlaanderen is voor hem geen onbekend gebied: hij werk te van 1950 tot 1960 op de gemeentesec retarie van Groede. DRIE GROEPEN Op grond van de tot nu toe opgedane er varingen is men voor wat betreft de drug gebruikers in Zeeland tot een, voorlopige verdeling in drie groepen gekomen. Naast de genoemde groep jongeren en voorts een aantal psychisch labiele of zelfs gestoorde personen, wier stoornis door het gebruik van dergelijke middelen wordt ge camoufleerd, zijn er ook een aantal perso nen, bij wie het druggebruik gepaard gaat met criminaliteit. Zoals bekend heeft vo rig jaar in Zeeland een aantal berechtin gen waarbij of de marihuana, hasjiesj enz. een rol speelden, of het om de daadwer kelijke handel daarvan ging, plaats gevon den. Behoeft dus het, zeker experimenteel gebruik, van soft drugs zoals marihuana enz., niet direkt aanleiding tot ernstige be- zorgdheid te geven, anders wordt het, zo [stelt men op het consultatiebureau, als het [gaat om het gebruik van middelen als lsd [en zelfs opium. Deze middelen, die in Zee- hand in aanzienlijk geringer mate worden [gebruikt, kunnen de psychische gesteldheid [van de gebruiker zonder meer in gevaar brengen. WETHOUDERSVERKIEZING De agenda voor de openbare vergadering van de gemeenteraad van Axel te houden op donderdag 2 april 1970 des avonds om 7.00 uur ten stadhuize, Markt 1 te Axel, vermeldt de volgende punten: L Opening. 2. Beëdiging van de leden van de raad. In deze zitting zullen door elk lid de aan vaarding der betrekking in handen van de voorzitter de eden of beloften moeten worden afgelegd, als omschreven in artikel 45 der gemeentewet. 3. Ingekomen stukken. De volgende stukken zijn ingekomen: a. een schrijven van de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland van 23 Van het bepaalde in het vorige lid kan bij besluit van de raad, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, worden afgeweken, met dien verstande, dat er niet minder dan twee wethouders zullen zijn". 5. Aanwijzing van het stadhuis te Axel als gemeentehuis. Op grond van de wettelijke bepalingen is het noodzakelijk een gebouw als gemeente huis aan te wijzen. Als zodanig komt, mede gezien de aanwezige ruimte en de beschik baar komende accomodatie, in aanmerking het stadhuis te Axel, Markt 1. 6. Beëdiging van de tijdelijke secretaris. Alvorens zijn bediening te aanvaarden, wor den door de tijdelijke secretaris, in de ver gadering van de raad, in handen van de voorzitter, de in artikel 107 der gemeente wet omschreven eden of beloften afgelegd. T. j _7. Beëdiging van de tijdelijke functionaris, maart 1970 no. 241, Kabinet, houdende^ bdasf m*t de taak van de ontvanger. mededeling dat de heer M. K. van Dijke met ingang van 1 april 1970 is benoemd tot burgemeester der gemeente Axel; b. het proces-verbaal van de zitting van 't centraal stembureau tot het vaststellen van de uitslag van de op 25 februari 1970 gehouden verkiezing van de leden van de raad, gedagtekend 27 februari '70 c. een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 27 januari 1970, no. 263 dr. 13/70/1, Bur. Kabinet, houden de mededeling dat zij tot tijdelijk secre taris van de gemeente Axel hebben be noemd de heer P. G. van den Bosse te Axel en tot tijdelijk functionaris, belast met de taak van de ontvanger, de heer C. Smies te Axel. 4. Benoeming van wethouders Op grond van het bepaalde in artikel 12, sub 14, van de Wet van 13 november 1969 tot gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen worden de wethouders benoemd in de eerste vergadering van de raad, die gehouden wordt op de eerste werkdag, vol gende op de datum van herindeling. Het getal der wethouders is geregeld in ar tikel 86 der gemeentewet, luidende: „De wethouders worden door de raad uit zijn midden benoemd. In gemeenten van 20.000 zielen en daar beneden zijn twee, in die van meer dan 20.000 doch niet meer dan 100.000 zielen, naar goedvinden van de raad, drie of vier, in die van meer van 100.000 zielen, naar goedvinden van de raad, vier, vijf of zes wethouders. Alvorens zijn betrekking te aanvaarden, wor den door de tijdelijke functionaris, belast met de taak van de ontvanger, in de verga dering van de raad, in handen van de voor zitter, de in artikel 115 der gemeentewet omschreven'eden of beloften afgelegd. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Zituren' in Koewacht, Overslag en Zuiddorpe De bevolking van Koewacht, Overslag en Zuiddorpe - die met ingang van 1 april op gaan in de nieuwe gemeente Axel - kan op dinsdag en donderdag nog voor een aantal zaken terecht bij de oude gemeentehuizen. Deze mogelijkheid staat open voor paspoorten en rijbewijzen, uittreksels uit de bevolkings registers, arbeidskaarten en rijtijdenboekjes. Aangiften voor de burgerlijke stand en sociale zaken moeten worden afgewikkeld op het stadhuis van Axel. Dit blijkt uit een circulaire, bezorgt bij de inwoners van de laatste drie plaatsen. Voor de zitdagen' in de oude gemeentehuizen is voor de betreffende dinsdag- en donder dagmiddag het volgende schema opgesteld Overslag van 13 tot 14 uur, Zuiddorpe van 14.15 uur tot 15.30 uur en Koewacht van 15.45 uur tot 17.15 uur. Volgens de cir culaire zullen de brandweren van Koewacht en Zuiddorpe - mits de nieuwe raad ermee akkoord gaat - gehandhaafd blijven. De ge meentebesturen stellen nieuwe documentatie in het vooruitzicht, als er meer gegevens be kend zijn. Frankering bij abonnement ZATERDAG 28 MAART 1970 52 -ou BudOjddI e^8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hoofdredaktle J. C. VINK Redaktle en administratie: Axel, Markt 12 Telefoon 2020* (3 lijnen) Postbus 16 D rukker-uitgeefster: DrukkerU Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Halfjaar-abonnement: Axel f 4.—. Andere plaateen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1,elk woord meer 15 cent. Een afscheid pag. 1 Gemeenteraadsvergaderingen pag. 1 Nieuws uit Axel pag. 2 Beëdiging nieuwe burge meesters pag. 2 Geen chemische industrie meer rond Zelzate pag. 3

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 1