NIEUWS UIT AXEL VVV zet zich in Kerkdiensten Weekend-diensten Zuiddorpe 20e Jaarmarkt „De Volharding" uit Zaamslag derde op topconcours K.N.F. MUTATIES BEVOLKING voor de nieuwe gemeente Defekt aan gasbuis oorzaak van explosie Aanrijdingen door gladheid en mist te Terneuzen KIJKUIT ENIGE UREN ZONDER TELEFOON Dinsdag werd tijdens mechanische graafwerk zaamheden een kabel van de P.T.T. bescha digd. Door deze beschadiging kwam men op de Kijkuit zonder telefoonverbinding te zit ten. Na enige uren onder hoogspanning wer ken van het personeel van de buitendienst van de P.T.T. kon de storing opgeheven wor den. AUTO IN DE SLOOT Zaterdag raakte een personenauto bestuurd door M. F. E. uit St. Jansteen, op de Lange- weg ter hoogte van de 2e Verkorting in de sloot. E. werd hierbij gewond, maar kon na behandeling door dokter Adriaansen naar huis keren. De auto werd zeer zwaar be schadigd. TRACTOR TEGEN AUTO Woensdag omstreeks 16.45 uur is een tractor bestuurd door A. V. uit Biervliet, waarmee deze vanaf de Industrieweg-Zuid de brug over het kanaal Sluiskil-Sassing op reed te gen een over de brug komende personenauto opgebotst. De auto werd bestuurd door T. A. Zt uit Oos't-tEeklo (B.). Persoonlijk letsel deed zich niet voor, de auto liep enige schade op. „DRUGGEBRUIK" Druggebruik was het onderwerp van een in leiding, die de heer H. Korstanje, adjunct directeur van het Zeeuwse consultatiebureau voor alcoholisme en andere verslavingsziek- ten dezer dagen hield voor de plattelands- jongeren Zeeland, afdeling Axel-Zaamslag, in „de Halle" te Axel. De heer Korstanje gaf een uiteenzetting van de soorten drugs en hun uitwerkingen. Verder constateerde hij, dat ondanks het bestaan van een opiumwet, het gebruik van vooral hasjies en marihuana toeneemt, met name in de leeftijdsgroep van vijftien tot vijfentwintig jaar. Hierna werd een discussie gehouden, waarbij naar voren kwam, dat recente ontwikkelingen de nood zaak van genuanceerde voorlichting maar al te zeer hebben aangetoond. HET LEGER DES HEILS IN 'T TREFPUNT Donderdagavond verzorgde Het Leger des Heils afd. Terneuzen een ontspanningsavond voor de bejaarden in 't Dienstencentrum ,,'t Trefpunt". Op deze avond gaf Kolonel Gladpootjes uit Den Haag voor de pauze een uiteenzetting over 'het ontstaan en het werk van het Leger, nadat mevr. Versteeg allen hartelijk welkom had geheten. Luitenant Jongejans verzorgde na de pauze met haar koor het verdere gedeelte van deze avond met zang en tamboerijn-spel. Het was voor de bejaarden een mooie avond. Mevr. Versteeg sprak een woord van dank tot elk der medewerkers, waarna een ieder voldaan huiswaarts keerde. ZONDAG 15 MAART 1970 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul Geref. Kerk (Kerkdreef) 9.30 u. en 3.00 u.: Ds. A. Kuiper. Viering H.A. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 17.00 uur Ds. J. R. Sybrandi te Epe (G.) Geref. Gemeente 10 uur en 3 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 Zaterdag 19.00 uur H. Mis Zondag 8.15 - 9.30 - 11.00 uur H. Mis ARTSEN 14 - 15 maartDokter Kok TANDARTSEN A: W. C. M. v. Ravels, Stationsweg 14, Hulst. tel. 2205. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00 - 18.30 uur zondag 12-12.30 uur RAADSLEDEN HIELDEN INSPRAAK BIJ „POP-EYE" Zaterdagavond waren een aantal leden van de gemeenteraad, de heren Den Doelder, 't Gilde, Dekker, De Waard, Oggel, Apers en Dierick op bezoek bij de Axelse jeugdsoos Pop-Eye. Belangrijke punten voor de jeugd waren van zelfsprekend hun onderdak nu het oude „Zorgvliet" gesloopt gaat worden, hun ge ringe subsidie (van de 4000, - voor jeugd werk krijgt Pop-Eye er 500, -de subsidie die jaarlijks aan „de Halle" wordt besteed, de bedragen die aan plantsoenen worden uit gegeven en natuurlijk de inspraak van de jeugd in het gemeentelijk beleid. De besprekingen verliepen in een prettige sfeer en duidelijk bleek dat de gezichtspunten van de raadsleden en van de jeugd lang niet zo ver uiteenliepen als men wel vermoedde. Maar voor de raad blijft het natuurlijk altijd een probleem om met de beschikbare bedra gen aan alle verlangens tegemoet te komen, terwijl ieder zijn eigen zienswijze heeft over de urgentie van bepaalde projekten. De heer Apers wees er de jeugd op dat zij van de geboden gelegenheid gebruik moet maken wanneer zij inspraak hebben wil. Toen voor de gemeenteraadsverkiezingen openbare politieke bijeenkomsten werden gehouden heeft men de jeugd niet gezien. De heer Dierick deelde mee dat de KVP in de toe komst eenmaal per jaar openbare bijeen komsten gaat beleggen in de verschillende kernen van de gemeente en bereid is, wanneer dit aanslaat, dit zonodig meerdere malen te doen. GEEN LANDELIJKE BEVRIJDINGSMARKT Het initiatief dat mevrouw van Oeveren heeft genomen tot het organiseren van een lande lijke bevrijdingsmarkt blijkt bij de landelijke vrouwenorganisaties maar weinig weerklank te vinden. Dit kwam vast te staan tijdens een persconferentie die afgelopen dinsdag werd gehouden om dit plan nader toe te lichten. 23 Landelijke vrouwenorganisaties werden benaderd, waarbij slechts van 7 antwoord werd ontvangen, waarbij nog een negatief. Het Nederlandse Vrouwencomité in Den Haag dat in november werd ingelicht zond eerst enkele dagen geleden bericht dat men de zaak had doorgegeven aan de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. Met dat al wordt nu natuurlijk de tijd van voorbereiding bijzonder kort, aangezien be houdens in Axel zelf, nog nergens iets is gedaan. Mevrouw van Oeveren hoopt dat het idee toch nog zal aanslaan en in een aantal plaat sen verwezenlijking zal vinden. In Axel is men met de voorbereidingen al een heel eind gevorderd. Er komen op 5 mei een aantal kramen op de Markt waar allerlei door de dames vervaardigde artikelen ten ver koop zullen worden aangeboden, terwijl verder een tombola, rad van avontuur en soortgelijke attracties de markt extra aantrekkelijk zullen maken. Voor deze jubileummarkt die afgelopen maan dag werd gehouden, met een grotere accomo- datie dan voorgaande jaren, bestond grote belangstelling. Drie burgemeesters waren door de organisatie uitgenodigd om de jaar markt met hun aanwezigheid te vereren. Bur gemeester A. J. M. Kesbeke, die 's morgens de jaarmarkt opende, en de burgemeesters van St.-Jansteen en Koewacht, respectievelijk mr J. I. M. Reuser en G. C. E. M. Dierick, wer den tijdens de avondmaaltijd tot erelid van de jaarmarkt benoemd. De organisatie was van mening, dat de drie burgemeesters veel tot het welslagen van deze beestenmarkten hadden bijgedragen. Oan het eind van de dag maakten de keur meesters P. Ramondt uit Sas van Gent, B. Mulder uit Middelburg en A. van Loenen uit Axel bekend wie de winnaars waren van de afdelingen hoenders, dwerghoenders en ko nijnen. Grote hoenders kampioen A. van Loenen uit Axel met een patrijsleghornhen; kriel- hoenders kampioen A. de Kramer uit Som- mergem (B) met een Twentse grijze kriel- hen; sierduiven kampioen Hamelink ui|t Sluiskil met een Malteser kipduif; konijnen kampioen Joh. Dert uit Westdorpe met een Belgische haas. De heer P. Gelderland uit Axel kwam in alle drie de kategoriën van de afdeling varkens als de beste uit de bus, te weten grootste aan- tal biggen, kampioen biggen, reserve kam pioen biggen. Gebroeders Bossche uit West dorpe behaalden alle eerste plaatsen in de af deling rundvee, namelijk het kampioenschap van fokvee, vetvee en pinken. In de afdeling paarden ging de heer N. Dalgeyer uit Ter- neuzen met zijn Welsh pony's met de eer strijken. Het Zeeuwse koperorkest ,Exelsior' uit Kloe- tinge - landskampioen in 1969 - heeft za terdag op het topconcours van de Kon. Ne derlandse Federatie van harmonie- en fan faregezelschappen in het Arnhemse Musis Sacrum de tweede prijs behaald in de sectie fanfare met 143,5 punt. Eerste in deze sectie werd de fanfare ,Na lang streven' uit Klaaswaal met 157 punten en der de het fanfarekorps ,De Eendracht' uit Eer beek met 140,5 punt. Derde in de sectie harmonie werd ,De Vol harding' uit Zaamslag met 145,5 punt. Eerste harmonie werd de koninklijke harmo nie .Oefening en Ontspanning' uit Beek en Donk. Dit korps behaalde ook het hoogste aantal punten van het concours 167,5 punt. Tweede harmonie werd ,Advendo' uit Lochem met 154 punten. GEMEENTE AXEL t/m 28 februlari 1970 Geboren 3 febr. '70 Mazzocco, Frangoise M. R. N., Oli- vierstraat 18; 4 febr. '70 Baart, Anneke M. A., Pri. Mauritsstraat 27; 10 febr. '70 Maas, Mario W. W. Gen. Maczekstraat 13; 19 febr. '70 de Maagt, Jolanda M. A. Ferdinandstraat 23; 23 febr. '70 Quarti di Tervano, Francesca M. A. Villapark 89; 9 febr. '70 Schoonooghe, Frankie G. Julianastraat 3; 10 febr. '70 de Jonge, Mare Mo- zartstraat 26; 13 febr. '70 Tangelder, Levinus J. P. Paulusstraat 28; 19 febr. '70 Berkheij, Jacob J. Zeestraat 25; 4 febr. '70 Kisjes, Arriën J. Groen van Prinstererlaan 9; 17 febr. '70 Tepeyurt, Gülten Julianastraat 16; 18 febr. '70 Mercimek, Bayram Julianastraat 36. Overleden 4 febr. '70 Gèensen, Andries J. Bankertstraat 8; 10 febr. '70 Bakker, Neeltje w.v. Haak Beatrix- straat 40 bov.; 15 febr. '70 de Feijter, Catharina S w.v. Hamelink, Rooseveltlaan 1. Gehuwd 9 febr. '70 Luycks, Rilly J. M. (van Terneuzen) en Tjebbes, Margaret E. (van Brunssum); 12 febr. '70 de Cocq, Rudy J. (Nieuwstraat 31) en Dieleman, Margaretha W.; 23 febr. '70 van den Brink, Donovan (Oosterstraat 35) en Markusse, Maria S. Verhuizing binnen de gemeenet Scholter, Marlies A. T. ev. de Bilde, van Badh- straat 23 naar v. d. Moerestraat 16d; de Waal, Dina wv Koene, van Bylocquestraat 59 bov. naar Rooseveltlaan 1; Markusse, Maria S. ev. v. d. Brink, van Stationsstraat 9 naar Oosterstraat 35; Bakker, Jacobus met echtg. van Oudeweg 15 naar Beatrixstraat 44; Verstrate, Cornelia wv Jansen van Beatrixstraat 44 naar Rooseveltlaan 1. Vertrokken van Rumste, Ghislain W. A. van Kanaalkade 90 naar Terneuzen, Spoorstraat 38; Loete, Johannes L. E. met 2 gezinsl. van v. d. Moerestraat 16b naar Hontenisse, Dreef 34; Bukacki, Richard F. van J. de Moorstraat 29 naar St. Gilles Waas (B) Kronenhoekstraat 58; Lambert, Constantinus E. van Chopinstraat 17 naar Philippine, Julianastraat 18; Dieleman, Adriana S. van Magrette 2 naar Ams telveen, Dr A. Pierssonstraat 6; Verhagen, Jan H. met 2 gezinsl. van Westsingel 62 naar Heemstede, Heemsteedsedreef 128; Oppeneer, Suzanna van Irenestraat 42 naar Middelburg, Koudekerkseweg 145; Kaijser, Willem van v. d. Moerestraat 14c naar Breda, Ginnekenweg 233; Beukema, Willem met echtg. van v. d. Moerestraat 10c naar Vlis- singen, Molenweg 77; de Feijter, Clara M. van Zuidsingel 38 naar Rotterdam, Wsetzeedijk 144; Bakker, Pietemella ev. Schot van Graaf Jansdijk 88 naar Zierikzee, Hoofdpoortstr. 4; Scheele, Sara J. van Kanaalkade 60 naar Huizen, Crailoseweg 116. Vestiging in de gemeente Freijser, Bertha C. P. wv. Burm, van Hulst, Bon- tehondstraat 12 naar Bylocquestraat 25b; Dal Magro, Virginio van Terneuzen Schoutstraat 5 naar Eisenhowerlaan 4; Baldracchi, Dora van Ter neuzen Schoutstr. 5 naar Eisenhowerlaan 4; Dal Magro, Maurizio van Terneuzen Schoutstraat 5 naar Eisenhowerlaan 4; Dal Magro, Cinzia van Terneuzen Schoutstr. 5 naar Eisenhowerlaan 4; de Bilde, Cor N. van Hontenisse Zandstraat 10 naar v. d. Moerestr. 16d; den Beer, Cetharina M. ev Michielsen, van België naar J. de Moorstr. 31; Michielsen, Johnny van België naar J. de Moor straat 31; Vink, Irene van Hulst Truffinoweg 2 naar Drieschouwen 17; d'Hondt, Maria T. wv Bogaert, van Hontenisse Groenendijk 123 naar Kanaalkade 125; Bogaert, Roza van Hontenisse Groenendijk 123 naar Kanaalkade 125; Stoelinga, Reinder H. van Amstelveen Amsterdamseweg 264 naar Offenbachstr. 8; van Gimst, Petrus A. van St. Jansteen Puttingstr. 20 naar Buitenweg 50; Ventevogel, Maatje W. van Vlissingen A. Kuiper straat 29 naar Gen. Meijerstraat 19d; Hoorman, Christiaan C. van Duitsland naar Irenestraat 7; Dekker, Adriana S. van Nijmegen Groesbeekse- weg 47 naar Crijnssenstraat 5; Harinck, Hubertus M. H. van Kapelle Oude Bosstr. 12 naar Robert- straat 27; van Overloop, Janna S. W. van Kapelle Oude Bosstr. 12 naar Robertstr. 27; Kusters, Frans A. van Vogelwaarde Olmenstr. 23 naar Truman- laan 20; van Herk, Aantje van Vogelwaarde Ol menstr. 23 naar Trumanlaan 20; Kusters, Janiia van Vogelwaarde Olmenstr. 23 naar Trumanlaan 20; Kusters, Marina van Vogelwaarde Olmenstr. 23 naar Trumanlaan 20; Kusters, Adriana van Vo gelwaarde Olmenstr. 23 naar Trumanlaan 20; de Cocq, Rudy J. van Terneuzen G. Gezellestr. 64 naar Nieuwstraat 31; van den Brink, Donovan van Vogelwaarde Dorpsstraat 15 naar Oosterstr. 35. In verband met de a.s. gemeentelijke herindeling worden met ingang van 23 MAART a.s. de vol gende straatnamen gewijzigd Nieuwstraat wordt BASTIONSTRAAT Langedreef wordt BOSDREEF. Aantal inwoners der gemeente Axel op 31 januari 1970 8933. op 28 februari 19708950. Op de maandag gehouden jaarvergadering van de Axelse VVV kwam duidelijk naar voren, dat deze vereniging zich met volle kracht wil gaan inzetten voor het samenstel len van een toeristisch pakket voor de gehele nieuwe gemeente Axel en de inwoners van de huidige gemeenten Koewacht, Zuiddorpe en Overslag ook aktief in haar werk wil betrek ken. De heer Vink heette als voorzitter dan ook een aantal geïnteresseerden; (leden van de raad van de nieuwe gemeente en midden standers) uit de zuid-gemeenten welkom, die waren uitgenodigd deze avond kennis te ne men van het VVV-werk. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter 'het erelid de heer A. P. Esselbrugge, die vanaf de oprichting bestuurslid zijnde, vorig jaar overleed. Hij wijdde enkele woorden aan de nagedachtenis van de heer Esselburgge en memoreerde het vele dat deze in tal van jaren ten dienste van de VVV, maar ook voor vele andere Aexlse verenigingen geheel belange loos heeft gedaan. Het jaarverslag dat uitvoerig de aktiviteiten van het afgelopen jaar vermeldde evenals het financiële verslag werden goedgekeurd. De beide aftredende bestuursleden de 'heren W. Dieleman en D. Pel werden herkozen, ter wijl de heer Misseghers die eveneens af tredend was en zich niet herkiesbaar stelde bereid bleek zijn functie te blijven waar nemen tot de volgende algemene vergadering, opdat op deze wijze de mogelijkheid zal be staan dat ook de nieuwe leden uit Zuiddorpe en Koewacht straks een vertegenwoordiger in het bestuur zullen kunnen aanwijzen. Bij de plannen voor 1970 werd uitvoerig stilgestaan bij de benodigde nieuwe infor matieve en wervende folders alsmede verder decumentatiemateriaal dat zal moeten worden aangepast aan de herindeling. Men heeft hier voor bij de gemeente een hoger subsidie aan gevraagd. Verder zullen nieuwe welkomstborden aan de gemeente- tevens rijksgrens worden geplaatst, en zal weer een fotowedstrijd worden voor bereid. Op 23 maart tenslotte zal in Koewacht een vergadering worden belegd om de geïnteres seerden daar voor te lichten over het werk van de VVV. Een explosie gevolgd door een felle brand in de bungalow van de heer Van Vugt, Langs de Kreek in Terneuzen, werd zaterdagavond veroorzaakt door een defekte gasbuis in de grond voor de woning. Zaterdagmiddag had een graafmachine de tuingrond rondom de woning omgewerkt. Daarbij moet de verbinding tussen de plasticc aanvoerleiding en de stalen gasbuis bij de voordeur onklaar zijn geraakt. Het aardgas kon zich daardoor vrij in de losse grond ver spreiden. Er vormde' zich een gasbel onder het tegel plateau voor de bungalow, die vervolgens via de meterkast de woonkamer binnendrong. Toen de heer Van Vugt op een gegeven mo ment een sigaret aanstak, explodeerde het gas en zette het huis in een oogwenk in lichter laaie. De heer Van Vutg liep bij deze ontploffing ernstige brandwonden op. Hij wordt ver pleegd in het Juliana-ziekenhuis. Ook zijn vrouw en de 19-jarige vriend van de zoon des huizes, worden nog in het Ju- lianaziekenhuis verpleegd. Onder de leerkrachten en leerlingen van de Terneuzense mavoschool waarvan de heer Van Vugt direkteur is, heerst grote versla genheid over het tragisch ongeval dat hun schoolhoofd heeft getroffen. De mist en spiegelgladde weggedeelten heb ben verscheidene automobilisten in Terneuzen parten gespeeld. 's-Morgens om acht uur stond de bestelauto van J. P. uit Axel voor het stoplicht aan de Oudelandseweg te wach ten toen een bestelauto bestuurd door J. de H. uit Hoek kwam aangereden. Bij 'het rem men gleed de bestelauto door en botste tegen de voor hem staande. Er ontstond schade. Tengevolge van de dichte mist reed J. S. uit Terneuzen op de Guido Gezellestraat tegen de wegafzetting. Hek en auto liepen schade op. Maandagmorgen om half acht reed A. van E. uit Terneuzen over de Oudelandseweg, komende van Driewegen, in de richting St.- Annapolder. Voor het stoplicht stond een viertal auto's waarvoor de bestuurder wilde remmen. De auto gleed over het spiegelglad de wegdek naar de linkerkant en werd aan gereden door een achteropkomende auto, be stuurd door G. M. eveneens uit Terneuzen afkomstig. De eerste auto draaide om zijn as en botste voor de tweede maal tegen de auto van M. Beide auto's liepen schade op. Om half acht ontstond nogmaals een aan rijding, nu op het kruispunt bij St.-Anna- polder. Een personenauto, bestuurd door R. R. uit Sassenheim kwam in botsing met een bus van de Z.V.T.M. De bestuurder werd licht gewond en zijn auto zwaar beschadigd. De bus liep lichte schade op.

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 2