Gemeenteraad van Axel 2e Pinksterdag Concours Hippique REGIONAAL WOONWAGENKAMP KOMT OP GRONDGEBIED VAN SINT JANSTEEN Vraag naar personeel in Zeeland stijgt Er komt in Zeeland steeds meer werkgelegenheid. Het industrialisatieproces gaat langzamer hand vrachten afwerpen. Januari 1969 waren 2110 mannen zonder werk, februari van dit jaar was het aantal gedaald tot 1769. Opvolgend zijn veel bouwobjekten in uitvoering. Daar is het werkloosheidscijfer gedaald van 150 vorig jaar februari tot 86 nu. Bij bouwvakkers in de WSV-sektor hiermee bedoelt men de grote wegen- en dammenbouw, waren vorig jaar februari 238 ingeschreven als werkzoekenden. Eind februari dit jaar nog maar 133. De levens- en genotmiddelenbranche geeft, met een mosselseizoen dat een maand eerder gesloten is dan vorig jaar, een toenemend werkloosheidscijfer te zijn namelijk twaalf werkzoekenden vorig jaar februari tegen 35 in februari 1970. Deze arbeiders kunnen te gen de zomer weer in de conservenfabrieken te werk gesteld worden. Het gewestelijk arbeidsbureau voor Middel burg heeft voor de vrouwelijke werkloosheid in deze branche een oplossing gevonden. Zij worden namelijk ingezet bij huishoudelijke werkzaamheden in het gasthuis. Landbouw In de landbouwsektor ziet de personeelsvoor ziening er heel wat minder rooskleurig uit. De boerenbedrijven gaan steeds meer over tot het aantrekken van part-time werkkrachten, omdat de lonen vrij hoog liggen, zodat hier het verschil te verklaren valt met vorig jaar februari namelijk 192 tegen 159 in februari 1970, terwijl het aanbod losse arbeiders op het platteland is afgenomen van 144 tot 112. Nu de industrialisatie op gang komt, zijn er meer grondwerkers nodig, zodat vele losse arbeiders van het platteland overstappen naar een vaste baas. Zulke dingen zijn voor de winter een goede oplossing, maar waar haalt de boer in de zomer zijn personeel vandaan Er blijkt een stijgende vraag naar metaalbe werkers te bestaan in Zeeland, namelijk 416 februari 1969 tegen 554 eind februari 1970. Dit komt door de uitbreiding van de industrie in het Sloe. Op de tweede plaats staat de vraag naar 268 bouwvakarbeiders in de bouw- en utiliteits- sektor. In de overige beroepsgroepen is er een stijging te konstateren van 108 in februari 1969 tot 215 eind februari 1970. De werk loosheidscijfers voor vrouwen zijn in verge lijking met vorig jaar niet veel veranderd, n.l. 281 februari 1969 tegen 288 februari dit jaar. Er is wel meer vraag naar vrouwelijk winkelpersoneel, n.l. 59 meer dan vorig jaar omstreeks dezelfde tijd. Prognoses De prognoses op korte termijn van de hoofd inspecteur-directeur voor de arbeidsvoorzie ning in Zeeland luidt de maand maart geeft over het algemeen een tamelijk forse daling van de geregistreerde arbeidsreserve te zien. De seizoen-werkloosheid in beide sectoren van de bouwnijverheid ligt dan zo goed als achter ons, terwijl die van het horeca-perso- neel tegen Pasen eveneens gaat verminderen. Onder invloed van deze verruiming van de werkgelegenheid zal de werkloosheid ook in andere beroepsgroepen afnemen. Openbare vergadering op dinsdag 17 maart 1970, des namiddags om 7.00 uur ten stad- huize. AGENDA: 1Opening 2. Voorstel tot onderzoek van de geloofs brieven en toelating nieuwe raadsleden. 3. Notulen 4. Ingekomen stukken en mededelingen 5. Voorstel om akkoord te gaan met een wijziging van de „Bezoldigingsregeling gemeente-ontvangers Zeeland 1965" 7. Voorstel tot vaststelling van de exploi tatie-vergoeding der bijzondere lagere scholen over het jaar 1968 met ver rekening ontvangen overschotten en vast stelling van de vergoeding vakonderwijs over het jaar 1968 8. Voorstel tot het toekennen van de voor schotten op grond van artikel 42 juncto artikel 126 en 73, eerste en tweede lid, van de kleuteronderwijswet, voor het jaar 1970 9. Rondvraag 10. Sluiting Naar aanleiding van een schrijven van de bewoners van de zogenaamde „Staatslieden wijk" te Axel van 16 februari 1970, waarbij een aantal punten onder de aandacht van het gemeentebestuur wordt gebracht; merken B. en W. het volgende op Punten 1, 2, 4 en 5 Deze klachten zijn om advies toegezonden aan het centraal bouw- en woningtoezicht en gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met het verzoek om terzake de nodige voorstellen te doen om de situatie zo nodig te verbeteren. Het plaatsen van lichtmasten achter de wo ningen behoort o.i. tot de taak van de eige naar, i.e. de woningbouwvereniging. B. en W. hebben het bestuur van de woningbouw vereniging dan ook verzocht enkele lichtpun ten te doen aanbrengen. Het pad langs de Westsingel zal met borden worden aange duid als voetpad. Tevens zullen de trottoirs worden verhoogd. Het vegen van de straten heeft de volle aan dacht van de dienst gemeentewerken. Het streven is erop gericht om bij de wo ningen, die verwarmd worden met aardgas, plastic vuilnisemmers te plaatsen, omdat deze beter hanteerbaar zijn. Als de emmers niet worden overvuld, waardoor zij goed gesloten kunnen worden, en onmiddellijk na de ledi ging worden binnengehaald, zullen klachten niet meer voorkomen. De telefooncel en de brievenbus zullen ge situeerd worden in de Schaepmanlaan, nabij de kruising Gerbrandylaan-Troelstralaan. OVERIGE MEDEDELINGEN Bij besluit van 13 februari 1970 is met in gang van 16 februari 1970 ontslag verleend aan de heren C. J. Visser en G. Herrebout als lid van de Marktcommissie; met ingang van dezelfde datum zijn tot lid van de Marktcom missie benoemd de heren P. C. Vasseur en Th. W. Wikkerink. Bij besluit van 10 maart 1970 hebben B. en W. de aanleg van de centrale verwarmings installatie in het administratiekantoor achter het stadhuis gegund aan de Zeeuwse Verwar mingsunie N.V. te Terneuzen. Bij besluit van 10 maart 1970 is de boven bouw van het administratiekantoor achter het stadhuis gegund aan Lensen's Aannemings bedrijf N.V. te Axel. Gedeputeerde A. J. Kaland NIET TERUG NAAR PENDELEN EN ONTVOLKING ZEELAND, DOOR WEIGERING INDUSTRIEëN Het zou zeker verkeerd zijn industrievesti ging tegen te gaan en de ontwikkeling van Zeeland af te remmen, waardoor wij dan terugkomen in een tijd waarin de jeugd de Provincie ontvluchtte en de anderen moesten pendelen om werk te vinden, al dus G.S.-Iid Kaland op de verkiezings bijeenkomst van de C.H.U. in „de Halle". Er zijn twee groepen die zich verzetten tegen deze ontwikkeling, dat zijn de jonge ren die niet de dertiger-jaren hebben ge kend en een groep mensen die een gezeten positie hebben en van Zeeland een lu dieke provincie willen maken. Toch zou het niet met de tijd meegaan ook wel eens nare gevolgen kunnen heb ben voor deze kategoriën. Men mag niet vergeten dat iedere plaats in de industrie ook een plaats in de dienstverlenende sec tor betekent. Men mag de ontwikkeling niet ophangen aan de agrarische sector en het vasthouden aan de dorpsgedachten. De industrievestiging heeft het mogelijk gemaakt dat een vaste oeververbinding over de Schelde geen droom meer is maar een realiteit. Wij zijn van mening dat men een ontwik keling niet mag tegenhouden, al voelen wij er niets voor revolutionair de provincie op zijn kop te zetten. Het is niet de bedoeling om zoveel moge lijk vuil de lucht in te blazen, dat zou een misdaad tegen de mensheid zijn, maar wij moeten doen wat mogelijk is. Als tweede preker op deze bijeenkomst, maakte Ir. J. Prins, 3e op de lijst van de C.H.U. zijn politiek debuut. Ir. Prins zei voor de C.H.U. te hebben gekozen omdat het geen linkse partij is en gebaseerd is op een beginsel. Verder omdat het een partij is die niet achter alle onbezonnen kreten aanholt en omdat men er door verdraagzaamheid al tijd een basis voor gesprek blijft ook al ziet men het soms vanuit een verschillend standpunt. Spreker ging in op de moeilijke periode welke de fruittelers in Zeeland doormaken. Na de pauze werden ingediende vragen door de sprekers beantwoord. Tunnel onder kanaal door Zuid-Beveland Ir. J. van de Kerk, direkteur-generaal van rijkswaterstaat, heeft in Vlissingen meege deeld dat vrijwel zeker in de rijksweg 58 (Vlissingen-Bergen op Zoom) een tunnel onder 't kanaal van Zuid-Beveland zal worden gebouwd - een mededeling die behalve voor het wegverkeer voor het verkeer te water van belang is. Het lengteprofiel van de tunnel zal dusdanig zijn dat daarbij rekening wordt gehouden met de verbreding van het kanaal tot 110 meter om het aan de duwvaart aan te passen. „Met het oog op het Reimerswaal-projekt in de Oosterschelde en het scheepvaartverkeer daarheen, stellen we ons zo veilig mogelijk op wat de toekomst van het kanaal betreft. Het wordt geen wegwerptunnel", zei ir. Van de Kerk. Hij schatte de bouwtijd van de tunnel op 2Vl - 3 jaar. De verdubbeling van de drukke rijksweg 58, waaraan wordt gewerkt, moet met de tunnel mee in 1973 klaar zijn, zodat het werk aan de nieuwe kruising nu moet beginnen. Sinds dec. 1969 is de Concours-Hippique Ver. Axel bezig met het organiseren van het 2-jaarlijks Concours Hippique te Axel op 2e Pinksterdag a.s. 18 mei. 18 Ruiter- en 12 Ponyverenigingen uit Bel gië en Zeeland zijn reeds uitgenodigd. Ook zullen de 40 Belgische draf- en renpaar den hun krachten komen meten zodat de or ganisatoren op 300 paarden rekenen. 2 Grote tribunes zullen de bestaande tribune op het concoursterrein nabij de watertoren kompleteren. In de morgen vanaf 9 uur zullen 250 paar den en pony's hun derssuurwedstrijden ver rijden en op de middag om 1.30 uur begint het grote springconcours afgewisseld door draf- en ren wedstrijden en een grote parade. Vooral de Belgische ruiters zullen hun uiterste best doen om in de voorste gelederen te ein digen. Het geheel belooft een spannende wedstrijd te worden en een groots evenement voor Axel en de vele ruitersportliefhebbers in onze streek. Aan de hand van de uitslag van een bodem- technisch onderzoek van de Nederlandse Heidemij. is een perceel grond van enkele hectaren in de Ferdinanduspolder aangemerkt als het meest ideale voor de vestiging van het regionaal woonwagencentrum voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het perceel is gelegen tussen de Axelsestraat, de Heidijk en de Heu velstraat, op grondgebied van de huidige ge meente St.-Jansteen. Het is vrij lange tijd twijfelachtig geweest wat de juiste situering voor het veelbesproken regionale woonwagencentrum zou worden. Het was al wel geruime tijd bekend, dat de keuze zou moeten vallen in de Ferdinandus polder. Alleen was het de vraag of dat in Koewacht, St.-Jansteen of Heikant zou zijn. De bezwaren, die aanvankelijk in Koewacht zijn gerezen tegen de voorgenomen vestiging van het woonwagencentrum, eventueel op grondgebied van deze gemeente, zijn ook nu de keuze op St.-Jansteen-Heikant is ge vallen - niet opgehevep. In kilometers maakt het weinig uit. Alleen de argumenten met be trekking tot gebrek aan een goed politiekorps en mogelijkheden voor maatschappelijke be geleiding, die door Koewacht werden aange voerd, komen te vervallen. Als alle bij het overleg betrokken gemeenten inderdaad kiezen voor het door de Neder landse Heidemij. geadviseerde, valt het bui ten de besluitbevoegdheid van de huidige Koewachtse en na 1 april de Axelse gemeen teraad. De gemeenteraad Hulst zal dan alle problemen moeten oplossen. Voor de oppo nenten in Koewacht maakt het weinig verschil uit. Een groot aantal mensen is daar van mening, dat de situering van het kamp in de Ferdinan duspolder noch voor hen noch voor de woon wagenbewoners aantrekkelijk zal zijn. Het ziet er niet naar uit, dat van het door de NHM als meest ideale oord aangemerkte per ceel zal worden afgeweken. Hoewel nog niet alle oppositie in het als zelfstandige gemeente verdwijnende Koewacht is gebroken, hebben enkele van de tegenstanders er zich al wel bij neergelegd. Grote wijzigingen in de plan nen zijn dan ook niet te verwachten. Frankering bij abonnement ZATERDAG 14 MAART 1970 84e jaargang no. 23 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hoofdredaktls J. C. VINK Redaktle en administratie: Axel. Markt 12 Telefoon 2020* (3 lUnen) Postbus t6 Drukker-ultgeefster: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Halfjaar-abonnement: Axel f 4,Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktle. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1,elk woord meer 15 cent. Gemeenteraad van Axel pag. 1 Vraag naar personeel in Zeeland stijgt pag. 1 Nieuws uit Axel pag. 2 VVV zet zich in voor de nieuwe gemeente pag. 2 Sport pag. 3 Stadhuis Hulst bij inbraak overhoop gehaald pag. 3

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 1