De herindeling nadert Clandestiene stokerij in Zeeuwsch-Vlaanderen7 40 jaar ziektewet Afscheid van de raadsleden Deze week heeft de Commissaris van de Koningin alle Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten bezocht en afscheid genomen van de scheiden de gemeenteraden. Dinsdagmiddag was ook Axel aan bod waar de Commissaris zich ongeveer een half uur onderhield met de schei dende raad. Alle bijeenkomsten hadden een besloten karakter. Hearing nieuwe gemeenteraden. Donderdagmiddag heeft mr. van Aartsen in Terneuzen een hearing gehouden met de ra den van de diverse nieuwe gemeenten om van hen te horen welke gedachten er leven aan gaande de nieuw te benoemen burgemeesters voor hun gemeenten, en aan welke voorwaar den de nieuwe hoofden van de nieuwe ge meenten zouden moeten voldoen. Ook dit waren - uiteraard - besloten bijeenkomsten. Bekend is wel dat de Terneuzense fractie van de P.v.d.A. heeft verzocht, om gezien de grootte van deze fractie in de nieuwe raad niet bij voorbaat te denken aan een C.H.-burge meester voor de gemeente Terneuzen. Wan neer er geschikte kandidaten van andere po litieke partijen zouden zijn, meent de fractie dat aan een P.v.d.A.-burgemeester de voor keur zou moeten worden gegeven. De ge combineerde christelijke partijen hebben zich uitgesproken voor een handhaving van burge meester Aschoff. Ontslag burgemeesters. Bij koninklijk besluit is aan veertien burge meesters in Zeeuwsch-Vlaanderen met in gang van 1 april eervol ontslag verleend we gens opheffing van hun betrekking. Zoals bekend gaat op 1 april aanstaande de nieuwe gemeentelijke indeling van Zeeuwsch-Vlaan deren in. Het eervol ontslag is verleend aan de heren M. K. van Dijke (Axel), F. J. de Nijs (Graauw-en-Langendam), P. J. G. Molthoff (Hulst), J. de Pree (Zaamslag), A. J. M. Kesbeke (Zuiddorpe) en J. H. P. de Wilde (Zuidzande). Met dank voor de als zodanig bewezen diensten ontvingen eervol ontslag de burge meesters J. A. Leenhouts (Cadzand en Re- tranchement), mr J. I. M. Reuser (Sint- Jansteen), J. L. van Leeuwen (Oostburg), R. A. J. den Boer (Sas van Gent), J. C. Aschoff (Terneuzen) en G. H. E. M. van Waes (Westdorpe). De burgemeesters G. E. E. M. Dierick (Koe wacht en Overslag) en M. J. Verbrugge (Wa terlandkerkje) ontvingen hun eervol ontslag met dankbetuiging voor de langdurige diens ten als zodanig bewezen. Verwacht wordt dat op korte termijn, wellicht nog volgende week de benoeming zal plaats vinden van de nieuwe burgemeesters voor die gemeenten, waar de benoeming niet wordt opengesteld. Het ligt in de verwachting dat de burge meesters Van Dijke, Molthoff en Aschoff zul len worden benoemd tot burgemeester van respectievelijk de nieuwe gemeenten Axel, Hulst en Terneuzen. Schepen van Brugge houdt pleidooi voor kanaal van Gent naar zee De Brugse schepen Traen heeft in Gent een pleidooi gehouden voor het crëeren vah een verbinding van Gent met de zee via Zee- brugge. Weliswaar zou zo'n nieuwe vaarweg door het noorden van Vlaanderen 140 mil joen gulden duurder uitkomen dan een nieuw kanaal van Terneuzen-West, maar men zou dan geen nieuwe concessies in moeilijke on derhandelingen met Nederland meer behoe ven te doen aldus de schepen uit Brugge. Bijkomende voordelen van dit plan zijn dat in het noorden van Oost en West-Vlaanderen reusachtige nieuwe industriegebieden ont sloten kunnen worden. De investeringen voor Zeebrugge zouden bovendien onmiddellijk ten goede komen aan de Gentse haven. De Brugse schepen ontkende niet dat de bouw van de door hem voorgestelde nieuwe vaar weg grote technische moeilijkheden zal geven. Het waterpeil in het kanaal Gent Terneuzen waarop het nieuwe kanaal zou moeten aan sluiten is namelijk ongeveer een meter hoger dan dat van het Boudewijnkanaal dat Brugge met Zeebrugge verbindt. Als men de konstruktie van sluizen zou wil len vermijden zit er niets anders op dan het peil van de Brugse haven ook te verhogen hetgeen eveneens een kostbaar karwei is. Voorts zou het noodzakelijk zijn om de nieu we 125.000 ton sluis te Zeebrugge, over de plaats waarvan binnenkort een besluit geno men wordt, meer oostelijk te projekteren. Zeebrugge heeft de ambitie, aldus de schepen de eerste haven van het continent voor stuk goederen te worden. Ook wil het een voor name rol gaan spelen in het trans-oceanische containerverkeer. Schepen Traen voorspelde ook dat de aan voer van massagoederen een schaalvergroting van de schepen tot gevolg zal hebben. De staalnijverheid krijgt haar grondstoffen in de toekomst meer en meer uit Brazilië en Afrika. Het vervoer in grotere eenheden zal daardoor economischer worden. Het was op 1 maart j.l. precies 40 jaar ge leden dat de Ziektewet in werking trad. Er is aan de invoering van deze wet heel wat voorafgegaan. Geen onzer sociale verzeke ringswetten is met zoveel barensweeën ge paard gegaan als deze. Reeds toen rond de eeuwwisseling het ont werp Ongevallenwet in behandeling kwam werd er in de Tweede Kamer bezwaar tegen gemaakt dat niet eerst de ziekengeldverzeke ring werd geregeld. Voor minister Abraham Kuijper was dit aan leiding onmiddellijk na het tot stand komen van de Ongevallenwet een ontwerp-Ziektewet in te dienen. Daarin werd niet slechts een verzekering van ziekengeld (loonderving) voorgesteld, doch tevens een ziektekosten verzekering (wij zouden thans zeggen de zie kenfondsverzekering) Kuijpers' ontwerp haalde de Tweede Kamer niet en werd in 1910 door Talma ingetrokken en door een geheel nieuw ontwerp vervangen. Daarin kwam de ziektekostenverzekering niet meer voor. Weliswaar werd Talma's Ziektewet op 5 juni 1913 in het Staatsblad afgekondigd, maar het zou 17 jaar duren aleer de wet in werking trad. Met name twee zaken zijn de oorzaak van deze vertraging geweest. In de eerste plaats de strijd over de vraag of in de Ziektewet ook de ziektekosten verzekering diende te worden opgenomen. In de tweede plaats de verschillen van opvatting over de organen aan welke de uitvoering van de wet moest worden opgedragen. Talma, de geestelijke vader van de Raden van Arbeid, wilde naar het voorbeeld van de Duitse Ortskrankenkassen, de wet uitsluitend zien uitgevoerd door ziekenkassen van deze Raden. Daartegen rezen ernstige bezwaren in de Tweede Kamer, als gevolg waarvan een amendement werd aanvaard dat het mogelijk maakte ook door werknemers gestichte zie kenkassen als uitvoeringsorgaan in te scha kelen. Herhaaldelijk werden wijzigingsvoorstellen ingediend. Daarin werd dan weer wel, dan weer niet de ziektekostenverzekering voorge- Doordat een smokkelauto tijdens een wilde achtervolging verongelukte, heeft de douane opnieuw aanwijzingen gekregen, dat in Zeeuws-Belgische of het Brabants-Belgische grensgebied een clandestiene jeneverstokerij opereert. Geruchten hierover doen met name in Zeeuwsch-Vlaanderen al enkele maanden de ronde. De betreffende smokkelauto, kwam via een niet officiële grensovergang bij Sas van Gent Zeeuwsch-Vlaanderen binnen. De chauffeur reageerde niet op een stopteken van douaniers, die daarop de achtervolging inzetten. De smokkelauto reed via de officiële grenspost bij Zelzate terug naar België. Op de weg naar Assenede vloog de wagen ter hoogte van Triest uit een bocht. De auto be landde tegen de poort van een boerderij en werd gedeeltelijk onder zware steenbrokken bedolven. Hoewel de wagen volledig vernield was, wist de chauffeur die kort tevoren zijn achtervolgers nog met een rookbom trachtte af te schudden, in het veld te ontsnappen. In het wrak van de Mercedes werden, onder meer in een geheime bergplaats onder de achterbank, lege jerry-cans gevonden. Met be hulp van dit soort blikken wordt de produktie van clandestiene stokerijen als regel getrans porteerd. Volgens de douane is het niet waar schijnlijk dat de man op wiens naam het ken teken van de auto staat, iets met deze zaak te maken heeft. De Mercedes is vermoedelijk in korte tijd een aantal keren doorverkocht. Hoewel de geur al een indicatie gaf, zal men door middel van een laboratoriumonderzoek trachten uit te maken wat er precies in de jerry-cans heeft gezeten. Dat de auto met lege blikken uit België kwam, zou een indi catie kunnen zijn dat een jeneverstokerij aan de Nederlandse kant van de grens moet wor den gezocht. Planologische commissie wil dorpen bevriezen' De Provinciale Planologische Commissie is tegen het scheppen van nieuwe woongelegen heid in een aantal Oost-Zeeuws-Vlaamse dorpen. Dat blijkt uit een brief, waarin de commissie een uitbreidingsplan voor Terhole van de hand wijst, B. en w. van Hontenisse gaan voor het betreffende uitbreidingsplan woensdag de goedkeuring van de gemeente raad vragen. Volgens de in het praeadvies geciteerde brief van de planologische commissie dient in ver band met de mogelijke toekomstige ontwik kelingen in bepaalde delen van O.-Zeeuwsch- Vlaanderen de woongelegenheid in de grotere kernen te worden geconcentreerd. Voor Ter hole vindt de commissie alleen een kleine af ronding van het dorp nog aanvaardbaar. B. en w. van Hontenisse zijn het met deze ziens wijze niet eens. Ze vragen de raad dan ook een forse uitbreiding mogelijk te maken en bij gedeputeerde staten aan te dringen op spoedige goedkeuring van het uitbreidings plan. steld. De Raden van Arbeid kwamen als uit voeringsorganen steeds meer op de achter grond, terwijl bedrijfsverenigingen naar voren kwamen. In 1925 heeft minister Aalberse een poging gewaagd de ongevallen- en ziekengeldverze kering in één wet te regelen, met als uit voeringsorganen in de eerste plaats bedrijfs verenigingen. De Raden van Arbeid zouden nog slechts als aanvullende uitvoerings organen optreden. Door het aftreden van de regering kwam het ontwerp-Aalberse niet in behandeling. Het in maart 1927 gehouden tweede congres sociale verzekering van de Vereniging van Raden van Arbeid stond geheel in het teken van de wettelijke regeling van de ziekengeld verzekering. y Er heerste alom en met name in arbeiders- kring teleurstelling en ontstemming over het lange uitblijven van een wettelijke regeling. In vele kollektieve arbeidsovereenkomsten waren daarom reeds bepalingen opgenomen die de onder deze c.a.o.'en vallende werk nemers een uitkering bij ziekte garandeerden. Minister Slotemaker de Bruine trok het ont werp Ziekte- en Ongevallenwet van 1925 in en greep terug op de in 1913 afgekondigde Ziektewet-Talma. Hij diende een aantal voor stellen tot wijziging in, die door de beide Kamers werden aanvaard. De belangrijkste wijzigingen waren a) de ziekengeldverzekering zou een kollek- tief en geen individueel karakter dragen b) de uitkering zou niet 70% doch 80% van het dagloon bedragen c) de wet zou uitsluitend gelden voor werk nemers met een loon van niet meer dan 3.000, - per jaar d) alleen zwangerschap en bevalling van een gehuwde vrouw zouden met ziekte worden gelijkgesteld. De uitvoering van de wet zou worden opge dragen aan bedrijfsverenigingen slechts in die gevallen waarin een werkgever zich niet aansloot bij een bedrijfsvereniging zou hij van rechtswege zijn aangesloten bij een ziekenkas van de Raad van Arbeid. Het merendeel der werkgevers sloot zich aan •bij een bedrijfsvereniging. Slechts een klein deel, voornamelijk kleinere werkgevers, koos voor aansluiting bij de Raad van Arbeid of verzuimde zich bij een bedrijfsvereniging aan te sluiten en werd derhalve ingedeeld bij een Raad van Arbeid. Dit wijst erop, dat kenne lijk de voorkeur werd gegeven aan uitvoering door privaatrechtelijke organen. Tal van wijzigingen zijn in de loop der jaren in de Ziektewet aangebracht. De loongrens van 3.000, - is vele malen verhoogd. In 1947 werd de uitkeringsduur van 26 weken verlengd tot 52 weken. Ook de kring van verzekerden is herhaalde malen uitgebreid. In de uitvoeringsorganisatie kwam een in grijpende wijziging door het in werking tre den van de Organisatiewet Sociale Verzeke ring op 1 januari 1953. Sedert dien hebben de ziekenkassen van de Raden van Arbeid op gehouden te bestaan en wordt de Ziektewet uitsluitend uitgevoerd door zgn. vakbedrijfs verenigingen met verplicht lidmaatschap die met het in werking treden van de Werkloos heidswet (1 juli 1952) hun intrede hadden gedaan. Van nog ingrijpender betekenis was de wij ziging van 1 juli 1967. Deze was het gevolg van de likwidatie der Ongevallen- en Invali diteitswetten en het in werking treden der Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering op genoemde datum. Wat minister Aalberse in 1925 reeds beoog de werd in 1967 gerealiseerd ongevallen en ziekteverzekering werden in één wet onder gebracht. Door het vervallen van de loongrens werd de werkingsfeer uitgebreid. Thans valt een ieder die in dienstbetrekking is of wiens arbeidsverhouding met een dienstbetrekking wordt gelijkgesteld onder de Ziektewet. De uitkeringsduur is weliswaar gehandhaafd op 52 weken, maar er is bij voortdurende arbeidsongeschiktheid een bijna automatische overgang naar de W.A.O. Voorheen kwam degene die uit de Ziektewet was „uitgetrok ken" veelal in aanmerking voor een uitkering krachtens de Invaliditeitswet (later aangevuld (vervolg op pag. 2) Frankering bij abonnement ZATERDAG 7 MAART 1970 84e jaargang no. 22 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hoofdredaktle J. C. VINK Redaktle en administratie: Axel, Markt 12 Telefoon 2020* (3 lijnen) Postbus 16 Drukker-ultgeefster: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Halfjaar-abonnement: Axel 4.Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1,elk woord meer 15 cent. De herindeling nadert pag. 1 i# 40 jaar ziektewet pag. 1 Nieuws uit Axel pag. 2 Landelijke bevrijdingsmarkt? pag. 2 Sport pag. 3

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 1