NIEUWS UIT AXEL Agenda GEMEENTERAAD VAN AXEL GAAT BESLISSEN OVER TWEE GROTE PROJEKTEN (vervolg van pag. 1) SLIPPARTIJEN OP BESNEEUWDE WEGEN De vele sneeuw die de laatste week is gevallen heeft ook in onze gemeente het verkeer veel hinder gebracht. Toch zijn er geen ernstige ongevallen door ontstaan en bleef de schade aan voertuigen beperkt tot blikschade. Op de Magrette kwam een personenauto be stuurd door M. D. uit Zaamslag te slippen en belandde tegen het hek van perceel 50. Het hek werd vernield en aan de auto ont stond flinke schade. P. M. M. uit Terneuzen kwam met bestel auto op de provinciale weg Axel - Terneuzen even voorbij de Tol te slippen om tegen een lichtmast tot stilstand te komen. De auto werd beschadigd en de lichtmast werd vernield. Ook P. K. W. uit Zoutelande kwam met een bestelauto op de Nieuwendijk na een slip te gen een lichtmast aan. Ook hier werd de lichtmast vernield en liep de auto flinke schade op. VOORLICHTINGSBIJEENKOMST Op dinsdagavond 17 februari werd in „de Halle" te Axel een voorlichtingsbijeenkomst gehouden voor alle ouders waarvan de kin deren in de komende cursus naar het Voort gezet Onderwijs zullen gaan. Deze avond werd georganiseerd door de Chr. Mavo, Chr. L.T.S. en de Huishoudschool te Axel. Na een korte inleiding door de heer Klein kregen de vertegenwoordigers der diverse scholen gelegenheid om gedurende tien mi nuten iets te zeggen over de diverse soorten van vervolgscholen. De heren 't Gilde, Zegers en Fekkes spraken over het Lager Beroepsonderwijs terwijl de heer Kisjes het Algemeen Vormend Onder wijs van Mavo tot Gymnasium voor zijn re kening nam. Na een korte pauze beantwoordde een forum de diverse vragen die de ouders stelden. Jammer was, dat de weersomstandigheden er de oorzaak van waren, dat de belangstelling voor deze voorlichtingsavond gering was. BOERENPARTIJ HIELD VERKIEZINGSAVOND De kiesvereniging van de Boerenpartij hield dinsdagavond een bijeenkomst in Axel onder leiding van de heer J. Dieleman Pzn. Als spreker was de heer V. Honing uit Gouda, direkteur van een chemische fabriek uitgeno digd. De heer Honing bracht in zijn rede nog eens uitdrukkelijk naar voren, dat de Boeren partij niet alleen voor boeren bestaat maar voor iedere Nederlander, die een geestelijke, politieke en economische vrijheid voorstaat. Verder was hij van mening dat Nederland in EEG-verband weinig te vertellen heeft, omdat de andere lidlanden een grotere machtspositie bekleden. Aan het eind van de avond ontspon zich een discussie rond de aangesneden ac tuele vraagstukken. OPTREDEN NEDERLANDS KAMERORKEST Op 24 februari aanstaande zal in „de Halle" te Axel het Nederlands Kamerorkest optre den, met als soliste Janine Dacosta. Het Nederlands Kamerorkest, opgericht in 1955, bestaat uit een vaste kern van onge veer 25 strijkers en een claveciniste. Onder deze musici zijn verschillende bekende in strumentalisten, zoals Thomas Magyar, Piet Lentz, Piet Nijland, Joke Vermeulen en Janny van Wering. Sedert de oprichting berust de muzikale lei ding bij Szymon Goldberg, die zelf ook vaak als aanvoerder of solist optreedt. Begin 1964 werd de jonge Amerikaan David Zinman benoemd tot vast dirigent van Het Nederlands Kamerorkest, om de concerten te leiden in periodes waarin Szymon Gold berg in het buitenland verblijft voor solo- optreden met orkest en recitals. In de loop der jaren heeft Het Nederlands Kamerorkest niet alleen veelvuldig geconcer teerd in talloze grote en kleine plaatsen overal in ons land, maar het heeft ook vele buiten landse concertreizen gemaakt. De soliste Jeanine Dacosta, werd geboren in 1923 te Bordeaux. Ontwikkelde reeds als zeer jong kind een grote muzikaliteit en piano techniek; Studeerde aan de conservatoria van Bordeaux (Joseph Thibaud) en Parijs (Lazare Lévy); Behaalde op briljante wijze in 1937 haar einddiploma; Won in 1951 de premier grand prix in het fameuze internationale concours Marguerite Long - Jacques Thibaud; Speelde in vele landen binnen en buiten Europa onder talrijke bekende dirigenten en in recitals voor radio, t.v. en in de zaal; Woont sinds 1961 in Nederland en vormt sedert kort met Theo Olof een duo. GESLAAGD Te Middelburg slaagde voor het diploma Ne derlandse Handelscorrespondentie Mejuffr. A. Overdulve te Axel. Zij werd opgeleid door de Axelse School voor Handelscorrespon dentie. Kerkdiensten ZONDAG 22 FEBRUARI 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u.: Ds. A. Veefkind Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 15.00 uur Ds. L. J. Schalekamp, Vlootpredikant te Hil versum. Geref. Gemeente 10 uur en 3 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 Zaterdag 19.00 uur H. Mis Zondag 8.15 - 9.30 - 11.00 uur H. Mis Weekend-diensten ARTSEN 21-22 februari Dokter Schiltman TANDARTSEN 21-22 februari P. Fijn van Draat, Leeuwenlaan 58, Terneuzen. tel. 2320. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00 - 18.30 uur zondag 12 - 12.30 uur AXEL zaterdag 21 februari 15.00-16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman te Axel disndag 24 februari 20.00 uur „de Halle" Concert door het Nederlands Kamerorkest met medewerking van JANINE DACOSTA zaterdag 28 februari 15.00-16.00 uur Beiaardconcert te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm TERNEUZEN donderdag 26 februari Luxortheater Filmliga Terneuzen met de film „Les Enfants du Paradis" WESTDORPE Galerie Troutzaerte, singel 45 1 februari tot 1 maart THEO DOBBELMAN met beeldhouwwerk in brons en experimentele afdeling „De Porceleine Fles" met unica in kera miek geopend maandag tot zaterdag van 9.00-18.00 u. zondag 14.00-18.00 uur GENT Koninklijke Opera zondag 22 februari 14.30 uur De Dansgravin 20.00 uur Das Wunder der Heliane maandag 23 februari 20.00 uur Théatre NationalLorenzaccio dinsdag 24 februari 20.15 uur Galas de l'Elite Oh les beaux jours woensdag 25 februari 20.00 uur Bayreuther Festspiele donderdag 26 februari 19.30 uur Tristan Isolde vrijdag 27 februari 20.00 uur De Dansgravin zaterdag 28 februari 20.15 uur Galas Karsenty La Ville dont le Prince est un enfant Koninklijke Nederlandse Schouwburg zaterdag 21 februari 20.00 uur Koning Jan zondag 22 februari 15.00 en 20.00 uur Koning Jan zaterdag 28 februari 20.00 uur Don Carlos ANTWERPEN Koninklijke Vlaamse Opera zaterdag 21 februari 20.00 uur Boheme zondag 22 februari 14.30 uur Balletten 20.00 uur Rose Marie woensdag 25 februari 20.00 uur Das Wunder der Heliane vrijdag 27 februari 20.00 uur Boheme zaterdag 28 februari 19.30 uur Lohengrin Oud België zaterdag 21 februari tot en met woensdag 25 febr. om 15.00 en 20.00 uur Revue „Tartara Boemtijee" Koninklijke Nederlandse Schouwburg zaterdag 21 februari 20.00 uur Een dag uit de dood van Piet Snot zondag 22 februari 15.00 en 20.00 uur Een dag uit de dood van Piet Snot maandag 23 februari 20.00 uur Een dag uit de dood van Piet Snot dinsdag 24 februari 20.00 uur Een dag uit de dood van Piet Snot vrijdag 27 februari 20.00 uur Niets nieuws onder de zon zaterdag 28 februari 20.00 uur Niets nieuws onder de zon oordeel, dat de sporthal het best gesitueerd kan worden in het gedeelte van het sane- ringsgebied ten noorden van het Kennedy- plein, aansluitend op het terrein waar - naar verwacht mag worden - binnenkort de nieuwe Mavo-school zal worden ge bouwd. De situatietekening bevindt zich bij de overgelegde stukken. De totale stich- tingskosten, incl. grondkosten, van een voor onze gemeente passende sporthal worden globaal geraamd op ruim 1.000.000,-. De Rijksregeling subsidiëring sportaccom modatie 1970 biedt de mogelijkheid om een subsidie st fonds perdu te verkrijgen. Deze subsidie bedraagt 25% van de stich- tingskosten met een minimum van 20.000 en een maximum van 225.000. Het spreekt vanzelf dat, indien tot de bouw van een sporthal wordt besloten wij ook nog ande re instanties zullen benaderen voor het verkrijgen van subsidie. Uiteraard zal het niet mogehjk zijn een dergehjk objekt ren derend te maken. Het exploitatie-tekort zal sterk afhankelijk zijn van de voor rekening van de gemeente bhjvende investeringen en van de mate waarin een dergehjk objekt wordt gebruikt. Gezien de behoefte die de verenigingen en het onderwijs aan deze ac- Van 2 tot 14 maart Politie let extra scherp op voorrang en snelheid' De gemeentelijke zowel als de rijkspolitie zal in de periode van 2 tot en met 14 maart een verscherpt toezicht houden op het gedrag in het verkeer, vooral met betrekking tot het geven van voorrang en het zich houden aan de maximum toegestane snelheid. Overtre ders zullen worden verbaliseerd. Dit verscherpte toezicht sluit aan bij de kernthema-aktie van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat voor het eerste kwartaal van dit jaar het onderwerp .Voorrang en Snelheid' koos. Voorrang dient in het algemeen die wegge bruiker te verlenen, die een kruising of split sing van wegen nadert of oprijdt terwijl de maximum toegestane snelheid zowel betrek king heeft op vervoermiddelen, zoals een bromfiets, als in het algemeen op wegen, waarvoor een bepaalde maximum snelheid is vastgesteld, zoals bijvoorbeeld rijksweg 58. De politie is van oordeel, dat men tegen beide voorschriften .zondigt' als men met een te grote snelheid een kruispunt nadert zodat de weggebruiker niet meer in staat is om nog voorrang te verlenen. G. van Haelst 45 jaar ambtenaar bij gemeente Westdorpe In Westdorpe heeft de heer G. C. van Haelst, gemeentesecretaris, zijn 45-jarig jubileum gevierd als ambtenaar van de gemeente West dorpe. De heer Van Haelst, (66) bekleedt naast deze nog tal van andere functies, zowel bij de overheid als bij het plaatselijk verenigings leven. Hij is dan ook een zeer geziene fgiuur in Westdorpe. Nadat 's morgens eerst een eucharistieviering uit dankbaarheid was opgedragen door pastoor Dierick, werd 's middags in het verenigings gebouw Concordia een receptie gehouden, waar veel vrienden en kennissen, alsmede veel afgevaardigden van verenigingen, en col lega's de heer Van Haelst en zijn familie de hand kwamen drukken. Er werden ook ver scheidene cadeaus en bloemstukken aangebo den. In familiekring werd deze dag feestelijk besloten. IN JANUARI 145 ZEESCHEPEN IN DE KANAALZONE In de kanaalzone zijn in januari 145 zee schepen (in totaal 209.304 brt) gelost en geladen. Over dezelfde periode vorig jaar waren dat 92 schepen met een gezamenlij ke brt van 256.630. De verdeling was als volgt: rede Terneuzen- Westbuitenhaven-Dow Chemical 31 geloste en geladen schepen, kanaalhavens Terneu zen 83, Sluiskil 20, Axelse Sassing 2 en Sas van Gent 10. Het aantal geloste en geladen binnensche pen was 818 (vorig jaar 1065) met een ge zamenlijk laadvermogen van 557.037 ton. De verdeling: rede Terneuzen-Westbuiten- haven-Dow Chemical 55, kanaalhavens Ter neuzen 392, Sluiskil 191, Axelse Sassing 25 en Sas van Gent 155. In de west- en mid- densluis werden over januari respektieve- lijk 712 en 105 zeeschepen geschut, vorig jaar waren deze aantallen respektievelijk 165 en 547. Het totaal aantal geschutte binnenvaart schepen was 4493. De verdeling: westsluis 248, middensluis 28 en oostsluis 4217. commodatie hebben, zijn wij ervan over tuigd, dat een sporthal intensief zal wor den gebruikt. Volgens een zeer globale becijfering moet er rekening mee worden gehouden, dat het exploitatie-tekort circa 60.000,- per jaar zal bedragen. Dit bedrag achten wij echter, gezien het belang dat ermee gediend wordt, alleszins gerechtvaardigd. Op het gebied van sporthallenbouw heeft de Kon. Ned. Heidemij een goede reputa tie. Wij adviseren u daarom het ontwerpen van het definitieve plan c.a. aan haar op te dragen, waarbij dan tevens ware te bezien in hoeverre het mogelijk is de sporthal t.z.t. te combineren met een 'overdekt instruc tie-zwembad. De eerste studie- en voorbereidingskosten, incl. de plankosten, worden geraamd op 25.000,-. B. en W. stellen de raad voor in principe te besluiten tot het stichten van een sport hal en hen te machtigen daartoe de nodi ge voorbereidingen te treffen; de Kon. Ned. Heidemij op te dragen het definitieve plan voor de sporthal te ontwerpen en als voor bereidingskosten een krediet te voteren van 25.000,-. Lezing over het oude Reimerswaal voor oudheidkundige kring Hulst De vroegere burgemeester van Rilland-Bath, de heer J. C. W. Jobse hield voor de oud heidkundige kring ,De vier Ambachten' uit Hulst in „de Halle" te Axel een lezing over Reimerswaal, eenmaal Zeelands derde stad. In zijn inleiding over de geschiedenis van de nu verdwenen stad wees de heer Jobse erop, dat de naam is herleefd en actueel is gewor den in de naam van de gemeente Reimers waal op Oost-Zuid-Beveland, na de herinde ling. De heer Jobse meende, dat de stad Reimers waal voor velen buiten Zeeland een soort le gendarische stad is, maar betoogde dat de rampspoeden van de stad dat allerminst zijn, maar op werkelijke geschiedenis berusten. Hoewel men over het ontstaan van stad en naam nog in het duister tast is wel komen vast te staan, dat de stad is gegroeid uit een nederzetting van die naam, die al in de vroege middeleeuwen bestond. De inleider gaf een schets van de opkomst van Reimerswaal, de bloei van deze destijds gunstig gelegen Scheldestad tussen 1350 en 1500 en beschreef de stad haar neergang, de vele rampspoeden van watervloeden en bran den na 1530, die de stad tot verval brachten en zette uiteen hoe tenslotte in 1573 door krijgsgeweld in de 80-jarige oorlog de stad tot totale ondergang werd gebracht. De heer Jobse las tenslotte enkele dichtwerken over de stad voor. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De waarnemend- voorzitter van de oudheidkundige kring, de heer D. J. Oggel had de druk bezochte bij eenkomst geopend. Bus ZVTM rijdt tegen woningen te Westdorpe Maandagmorgen in alle vroegte is een bus van de ZVTM op de Graaf Jansdijk in West dorpe geslipt en tegen twee woningen gere den. De schade was aanzienlijk. Bij de botsing werd ook een lantaarnpaal vernield. Het ongeluk gebeurde rond half zes. De bus, bestuurd door J. de M. uit Axel, reed in de richting Sas van Gent. Door de gladheid van de weg schoot het voertuig eerst naar links, raakte een woning en kwam vervolgens te gen een aan de rechterkant van de weg ge legen huis tot stilstand. Bij deze manoeuvre botste de bus ook nog op een lichtmast. De voorgevel van het tweede woonhuis werd erns tig beschadigd. In de bus zaten op het mo ment van de aanrijding geen passagiers. De bestuurder werd niet gewond. PRINSES MARGRIET LANDT PER HELIKOPTER IN EEDE Prinses Margriet zal op vrijdag 13 maart per helikopter in Eede, gemeente Aarden burg, arriveren om de dag te herdenken waarop koningin Wilhelmina 25 jaar gele den weer voor het eerst voet op bevrijd Ne derlands gebied zette. Om half drie zal de prinses een krans leg gen bij het bevrijdingsmonument. Omstreeks half vijf vertrekt prinses Margriet per he likopter uit Aardenburg. Het gemeente bestuur zal in samenwerking met de plaat selijke scholen ter gelegenheid van het be zoek van de prinses een feestprogramma sa menstellen.

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 2