Openbare Vergadering Gemeenteraad van Axel gaat beslissen over twee grote projekten van de gemeenteraad van Axel op dinsdag 24 februari 1970, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot toekenning van een verho ging van 5.19% met ingang van 1 ja- nuari 1970 aan gepensioneerden, wier pensioenen ten laste van de gemeente Axel komen 5. Aanbieding van de rekeningen van de takken van dienst en van de gemeente rekening over het dienstjaar 1968, als mede voorstel tot benoeming van de commissies van onderzoek 6. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Gistelle- laan, aan de heer I. Kaijser te Axel 7. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Ferdinand- straat, aan de heer Th. Kegelaar te Clinge 8. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Pironstraat, aan de Fa. A. Dekker Zn. te Zaam- slag 9. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Pironstraat, aan de heer A. Janse te Zaamslag 10. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Gistelle- laan, aan de heer A. G. de Jonge te Axel 11. Voorstel tot het verlenen van medewer king op grond van artikel 50 der Kleu teronderwijswet voor het aanbrengen van een hekwerk aan de fietsen- en step- penbergplaats bij de R.K. Kleuterschool aan de Generaal Maczekstraat 12. Voorstel tot vaststelling van verschillen de besluiten op grond van de Lager On derwijswet 1920 13. Voorstel tot het toekennen van voor schotten op de gemeentelijke vergoedin gen aan de Bijzondere Lagere Scholen voor het jaar 1970 14. Voorstel tot vaststelling van de vergoe dingen per lokaal en per kleuter over het jaar 1969 en verrekening van de ont vangen voorschotten 15. Voorstel tot het toekennen van een extra- vergoeding aan de Bijzondere Kleuter scholen wegens overschrijding van het bedrag per lokaal der Openbare Kleu terschool over het vijfjarig tijdvak 1961 t/m 1965 16. Voorstel tot het omruilen van aandelen in de N.V. Zeeuwse Gasmaatschappij voor aandelen in de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij en tot aankoop van aandelen in die Maatschap pij 17. Voorstel tot aankoop van de woning Buitenweg 80 van de heer I. Kaijser te Axel 18. Voorstel tot het vaststellen van de 11e wijziging van de Algemene Politiever ordening inhoudende nadere regelen m.b.t. de Wet op de voorbehoedmiddelen en herziening van enkele bepalingen in verband met de nieuwe Drank- en Ho- recawet 19. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Johanna- straat, aan mevr. M. Ph. v. Wiemeersch- De Bock te Axel 20. Voorstel tot vaststelling van de Veror dening ter bevordering van het ontrui men van krotten en de doorstroming van bewoners van goedkope naar duurdere woningen in de gemeente Axel 21. Voorstel tot het toekennen van een sa larisverhoging van 4.5% aan het per soneel der gemeente Axel per 1 januari 1970 22. Voorstel om I. in principe te besluiten tot het stichten van een nieuw openlucht zwembad en burgemeester en wet houders te machtigen daartoe de nodige voorbereidingen te treffen II. aan de Kon. Ned. Heidemij op te dragen een plan voor het nieuwe zwembad te ontwerpen III. ter zake een voorbereidingskrediet van 25.000, te voteren. 23. Voorstel om I. in principe te besluiten tot het stichten van een sporthal en burge meester en wethouders te machtigen daartoe de nodige voorbereidingen te treffen II. aan de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij op te dragen een plan voor de sporthal te ontwerpen III. ter zake een voorbereidingskrediet van 25.000, - te voteren. 24. Voorstel tot het vaststellen van de 2e en 3e wijziging van de begroting van het gemeentelijk sportbedrijf en de 5e, 6e en 7e wijziging van de gemeentebegroting, betreffende het dienstjaar 1970 25. Rondvraag 26. Sluiting. MEDEDELINGEN In antwoord op de in de raadsvergadering van 27 januari 1970 gestelde vragen delen B. en W. u het volgende mede a. Vraag van de heer Oggel m.b.t. de toe stand van verscheidene straten Het ontstaan van verzakkingen in straten is een verschijnsel, dat zich jaarlijks in verband met de winterperiode voordoet, mede ten gevolge van opdooi. Het ergst hebben de straten in de oude kern, waarvan het zandbed te wensen overlaat, hier van te lijden. Vooral deze straten zijn niet vol doende tegen het zware verkeer bestand. Er zijn reeds voorbereidende maatregelen ge troffen, om zo spoedig mogelijk met het lich ten van putten te beginnen. b. Vraag van de heer Oggel om verharding van een strook gemeentegrond langs de Oudeweg Het zou ook naar onze mening wenselijk zijn de bewuste strook van een verharding te voor zien. Om financiële redenen menen wij echter hiervan voorhands te moeten afzien. Twee jongemannen aangehouden wegens moord op chauffeur In het Franse plaatsje Pon tallier, op 15 km van de Zwitserse grens, zijn de 19-jarige Ossendrechtenaar J. de G. en zijn 20-jarige Belgische vriend E. V. uit Heule bij Kortrijk aangehouden, die ervan worden verdacht vo rige week vrijdag de 61-jarige taxichauffeur Gilbert de Lange uit het Belgische Harelbeeke te hebben vermoord. Het lijk van de taxichauffeur werd zaterdag morgen in zijn wagen gevonden op een ver laten landweg in een polder nabij de Neder landse grens onder de gemeente St. Gillis- Waes. Zijn geldtas was leeg. In een vijver bij de wagen werd een dolkmes gevonden, waarmee de moord gepleegd moet zijn. Bij een onderzoek in de dorpen Hoogerheide en Ossendrecht, herkenden diverse getuigen het mes, waarmee de moord gepleegd moet zijn. Het tweetal is in Frankrijk gearresteerd wegens diefstal. Zij zouden tegenover de Franse politie de moord op de taxichauffeur hebben bekend en zullen binnenkort door Frankrijk worden uitgeleverd aan de Bel gische autoriteiten. Op de agenda van de op 24 februari a.s. te houden gemeenteraadsvergadering van de gemeente Axel staan onder nummer 22 en 23 van de agenda de principe besluiten tot oprichting van een openluchtzwembad en het besluit tot het stich ten van een sporthal. VOORSTEL 22 HET OPENLUCHTZWEMBAD Burgemeester en wethouder zeggen hier over: Het zal uw raad ongetwijfeld bekend zijn, dat de capaciteit en de inrichting van het gemeentelijk zwembad niet meer aan de eisen van de tijd voldoen. Daarbij komt nog, dat naar verwacht mag worden, binnenkort de Wet Hygiëne en Vei ligheid Zweminrichtingen in werking zal treden. Deze wet zal met betrekking tot de zwembaden onverbiddelijk zijn in de ge vallen dat het zwemwater niet de vereiste helderheid bezit. Hierdoor zullen natuur baden, die zoals het onze niet aan de eisen beantwoorden gesloten moeten worden Len andere belangrijke faktor is, dat tegen woordig aan zwembaden een meer uitge breide functie wordt toegedacht, hetgeen o.a. tot gevolg heeft, dat de aanwezigheid van een goed aangelegde speelweide even urgent is als het beschikken over een ge sloten bassin met gezuiverd, zwemwater. Len zwembad, passend voor onze gemeente en ingericht naar de nieuwe maatstaven, zal met inbegrip van de onmisbare wind- singels met onderbeplanting een terrein van circa 2, 5ha moeten beslaan. Om het bestaande zwembad tot deze groot te uit te breiden, zou bijna de gehele Kleine Kreek moeten worden gedempt. Afgezien nog van de enorme extra kosten, die hier mee gepaard zouden gaan, is een dergelij ke uitbreiding om wettelijke redenen niet mogelijk, daar aan de Kleine Kreek geen veranderingen mogen worden aangebracht, aangezien deze waterpartij als beschermd1 natuurgebied is aangewezen. Met grote voortvarendheid zal daarom ge- streef moeten worden naar het stichten van een nieuw zwembad. Inmiddels hebben wij ons hierover laten voorlichten door het Adviesorgaan voor Bad- en Zweminrichtingen van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en door de Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij. Met beide instanties èn onze ste- debouwkundige zijn wij van oordeel, dat de noord-oostelijke hoek van het recreatie gebied de meest aangewezen plaats is voor de situering van het nieuwe openlucht zwembad. Zoals op de bij de stukken ge voegde kaart is aangegeven is dit terrein goed bereikbaar vanaf de van Middelho- venstraat en na het doortrekken van de Boslaan zal het ook vanaf de Kinderdijk een goede verbinding krijgen. Overeenkomstig de overgelegde rapporten, zal het nieuwe zwembad berekend moeten zijn op 60.000 a 70.000 bezoekers per jaar. Een dergelijk openluchtbad zal tenminste over de volgende accommodatie behoren te beschikken: a. een driedelig bassin voor diep, halfdiep en ondiep zwemwater (incl. kleuterbassin) met een totale wateroppervlakte van 1200- 1800 m2; b. 14-21 wisselcabines voor dames, 14-17 wisselcabines voor heren, 1 gemeenschappe lijke kleedruimte voor jongens, 1 gemeen schappelijke kleedruimte voor meisjes; c. een passende garderobe-ruimte; d. 8-9 douches; e. 4 toiletten voor dames, 4 toiletten voor heren; f. zonne- en speelweiden ter grootte van 6500-9000 m2; g. een waterverwarmings- en zuiveringsin stallatie. De totale stichtingskosten, incl. grondver werving, worden globaal geraamd op 1.500.000,-. Uit de bij de stukken overgelegde globale exploitatie-opzet kan worden afgeleid, dat een dergelijke accommodatie een jaarlijks exploitatie-tekort oplevert Lten TTh06 Tge'ijkSd **t uitge- her I?°°r het Verkrij§en ^n subsi verminderd kan worden zekZhiT/ SU?Sidiêring bestaat echter geen zekerheid, zolang geen definitief plan kan worden ingezonden. Wij geven u echter de verzekering dat geen subsidiemogelijkheid onbenut zal worden gelaten ogeiIJKüeid deeZKonndeMe7aSngfn Cn de b{*endheid die de Kon. Ned Heidemij. ook op het gebied van zwembadenaaideg geniet, adviseren wij u het ontwerpen van het definitieve plan c.a. aan deze maatschappij op te dragen De eerste studie- en voorbereidingskosten, 25 000- StCn' WOrden geraamd op B. en W. stellen nu de raad voor in principe te besluiten tot het stichten van een nieuw openluchtzwembad en hen te machtigen daartoe de nodige voorbereidingen te tref fen, de Kon. Ned. Heidemij op te dragen het plan voor het nieuwe zwembad te ont werpen en een voorbereidingskrediet te vo teren van 25.000,-. VOORSTEL 23 DE SPORTHAL Over de stichting van een sporthal zeggen b. en w. het volgende: Voor de lichamelijke opvoeding en de sport beoefening in verenigings- en schoolver band is het voor Axel een dringende eis, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over ■een sporthal. Onze gemeente telt een aantal verenigin gen, dat een specifieke zaalsport beoefent, t.w. judo, volleybal, badminton, atletiek en gedurende de wintermaanden tennis. Niet alleen voor deze soort sport, maar ook voor indoortraining door andere clubs zou een sporthal in een steeds groter wordende be hoefte voorzien. Daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat bij de gemeente lijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen de nieuwe gemeente Axel er een aantal sportverenigingen bij krijgt. Het niveau van de verzorgende outillage, ook op het ge bied van sportaccommodatie, zal met de groei van de gemeente gelijke tred moeten houden. Bovendien leert de ervaring in andere plaat sen, dat de aanwezigheid van een goed ge outilleerde sporthal zal leiden tot een ster ke stimulering van de zaalsport, hetgeen voor de aktieve en passieve recreatie van grote betekenis is. In dit verband willen wij nog opmerken, dat een sporthal zich uitste kend leent voor het geven van school- en verenigingstoernooien alsmede voor andere aktiviteiten van algemene aard. Van zeer groot belang achten wij ook, dat een sport hal gebruikt kan worden door het onder wijs. Op deze wijze kunnen de scholen enigermate geholpen worden, die nog niet over een gymnastieklokaal beschikken. De Kon. Ned. Heidemij. heeft een stand aardtype sporthal ontwikkeld, die als twee gymnastieklokalen te gebruiken is. Een af beelding hiervan met tekening ligt bij de stukken ter inzage. De zaal, de nevenruimten en de ingangs partij maken het gelijktijdig gebruik door twee gymnastiek-onderwijsgroepen moge lijk; de accommodatie is gelijk te stellen aan twee afzonderlijke gymnastieklokalen. De zaalhelften hebben elk een afmeting van 22 x 21 m bij een vrije hoogte van 7 m. Zij kunnen worden gescheiden door een net, een gordijn of een zware wand. Met onze stedebouwkundige zijn wij van (vervolg op pag. 2) Frankering bij abonnement ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 84e jaargang no. 20 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hoofdredaktle J. C. VINK Redaktle en administratie: Axel, Markt 12 Telefoon 2020* (3 lijnen) Postbus 16 Drukker-ultgeefster: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Halfjaar-abonnement: Axel f 4,—. Andere plaatsen f 4.50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 Kleine advertenties 1-10 woorden f 1,elk woord meer 15 cent. cent per mm. Openbare vergadering gemeente raad van Axel pag. 1 Gemeenteraad van Axel gaat beslissen over twee grote projekten pag. 1 Nieuws uit Axel pag. 2 Prinses Margriet landt per helikopter in Eede pag. 2 Kruisverenigingen waarschuwen pag. 3 Kinderen op de fiets pag. 3

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 1