Sport VONDELING SPRAK IN AXEL Wm Enorme toename zeevaart op kanaal Terneuzen-Gent De doorvaart van zeeschepen naar en van België op het kanaal Terneuzen-Gent is in 1969 ten opzichte van 1968 met bijna vijftig procent toegenomen. Het aantal bruto registerton was vorig jaar zelfs meer dan het drievoudige van dat in 1968. In 1969 voeren op het kanaal 7861 zee schepen met totaal 15.565.785 brt. van en naar zee of de Westerschelde tegen 5498 schepen en 4.957.965 brt. in 1968. Het vijf duizendste zeeschip passeerde op 8 januari j.l. Terneuzen. In totaal werden in 1967 7930 zeeschepen in de Westsluis geschut en 1561 in de Middensluis. Van de zeeschepen van 4501 brt. en groter waren vorig jaar 54 bestemd voor Terneuzen. Dat is 41 meer dan in 1968. Van de 2943 schepen tot 500 brt. waren 610 ALGEMENE VERGADERING „G.O.A." Vrijdag 6 februari heeft de hengelsportver eniging „Geduld Overwint Alles", onder lei ding van de voorzitter de heer A. van Meurs, in het clublokaal Café „De Witte Lc-euw" een goed bezochte algemene vergadering gehou den. Uit het uitgebreid jaarverslag van de secre taris de heer J. A. Roose, bleek dat het voor bije jaar voor G.O.A. een suksesvol jaar was geweest. Het ledental steeg van 348 tot 448 leden, ook het aantal jeugdleden steeg van 112 naar 128. Op de verschillende percelen water waarop men visrecht heeft, werden duizenden kilo's vis uitgezet, van diverse soorten. Ook financieel is het jaar niet ongunstig ge weest, dit bleek uit het financieël verslag van de penningmeester de heer J. Deij. Bij de bestuursverkiezing voor de periodiek aftredende leden de heer J. A. Roose en A. A. Pleunis, werden deze bij declamatie her kozen. In de plaats van het niet meer herkiesbaar zijnd bestuurslid de heer G. van Drongelen, werd de heer A. Baert gekozen. Een voorstel van de heer Cock, om ook een wedstrijd op zondag te houden, dat bij een vorige vergadering door staken van de stem men werd verworpen, werd nu met grote meerderheid van stemmen aangenomen. Tijdens deze vergadering werd het wedstrijd programma voor dit jaar vastgesteld, wat de volgende data's te zien gaf. Ie wedstrijd van het seizoen 30 mei. Club kampioenschap le wedstrijd 4 juli; 2e wed strijd 18 juli; 3e wedstrijd 15 augustus. Se lectiewedstrijd voor kampioenschap van Ne derland 20 juni. St. Nicolaaswedstrijd 5 de cember. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vereniging zal als onderdeel van de viering hiervan een internationale wedstrijd worden gehouden op 13 juni. De data voor de wedstrijd op zondag zal later bekend gemaakt worden, evenals een Schelde- vis wedstrijd. ZEEUWSCH-VLAAMSE SCHUTTERSCOMPETITIE Voor de Zeeuwsch Vlaamse Schutterscompe- titie kwamen dezer dagen in cafetaria Sol te Axel de verenigingen „Het Gulden Schot", uit Axel en „Groede" tegen elkaar uit. Axel bleef met 56 punten de meerdere over Groede en behaalde hiermede haar tweede overwinning in deze competitie. Groede bleef nog puntloos. De 5 best geklasseerden bij Axel waren M. de Visser, 173 pnt.; J. Provo 172 pnt.; R. Schansman 170 pnt.; J. Ocké 169 pnt.; C. Vasseur 169 pnt., samen 853 punt. Groede A. J. Ekkebus 165 pnt.; A. Merre- laar 164 pnt.; W. Pille 157 pnt.; H. Merre- laar 156 pnt.; R. Merrelaar 155 pnt. Samen 197 pnt. Ik zoek te kopen in Zeeuwsch- Vlaanderen Klein HUISJE dienstig als buitenverblijf met 500 m2 eigen grond W. Vevaet Lekestr. 9, STEKENE bestemd voor Terneuzen (in 1968 485) en van de 1395 zeeschepen tot en met 4500 brt. had den 287 Terneuzen als eindbestemming (210 in 1968). Van de in Terneuzen geschutte zeeschepen hadden er 1353 de Nederlandse nationaliteit, 1194 de Duitse, 643 de Britse, 289 de Deense en 278 de Zweedse nationaliteit. Verde wa ren er 201 Zweden, 173 Russen, 85 Fransen, 84 Grieken en 71 Spanjaarden. Rede Terneuzen Op de rede van Terneuzen werden in 1969 totaal 226 zeeschepen gelost en geladen (in 1968, 178), in de Terneuzense kanaalhavens 951 schepen (708), in Sluiskil 146 (87), Axelse Sassing 19 (13) en Sas van Gent 109 (84). Vorig jaar werden op de Terneuzense rede 1.528.356 ton goederen gelost en 90.866 ton geladen. In de kanaalhavens werden 1.079.353 ton goederen gelost en 305.108 ton geladen. Het meest werden op de rede gelost ertsen, -kolen en chemische produkten, kunstmest en olieprodukten. In de kanaalhavens werden het meest gelost kolen, ertsen, kunstmest, klei en melasse. Het meest geladen werden mineralen. Binnenvaart Wat de binnenvaart betreft kwamen in 1969 59.483 schepen op doorvaart naar en van België tegen 58.533 in 1968. Door binnen schepen werden op de rede van Terneuzen 223.735 ton goederen gelost en 754.177 ton geladen. In de kanaalhavens werden door bin nenschepen 1.425.798 ton goederen gelost en 1.718.992 ton geladen. In Sluiskil bedroeg het tonnage geloste goe deren 1.020.212 en het tonnage geladen goe deren 1.037.966, in hoofdzaak kolen en kunstmest. In Sas van Gent werden 525.604 ton goederen (voornamelijk landbouwproduk- ten) gelost en 304.672 ton geladen, in hoofd zaak cement. De rijkspont in Sluiskil vervoerde in 1969 603.129 voetgangers, 303.831 fietsen en 399 overige voertuigen. De havengelden namen in 1969 toe van 243.377,40 in 1968 tot 454.091,99 in 1969. AXEL - ,U hebt hier een voorproefje van de statenverkiezingen. Iedereen zit geweldig uit te kijken naar de verkiezingen in Zeeuwsch-Vlaanderen Als het allemaal goed was zou het bij de gemeenteraadsver kiezingen alleen om plaatselijke zaken gaan, maar het is nu eenmaal zo, dat de keuze mede wordt bepaald door de landelijke politiek.' Dat was dinsdagavond in „de Halle" te Axel een van de conclusies van de voorzitter van de Partij van de Arbeid, dr A. Vondeling, die sprak op een verkiezingsbijeenkomst. Ieder een zit met spanning uit te kijken naar de uit slag van de statenverkiezingen, omdat deze volgens een aantal commentatoren beslissend kunnen zijn voor het voortbestaan van het kabinet Witteveen.' In zijn inleiding stelde de PvdA-voorzitter drie zaken centraal de woningbouwpoliitiek, het onderwijs en de inkomenspolitiek. Bij de inkomenspolitiek betrok dr Vondeling de dinsdag in de tweede kamer verworpen mo ties om te illustreren, dat de regering de ge meenten te kort zou houden ,Het ging om vorderingen, van de gemeenten op de regering vanwege het feit, dat de gemeenten vaak al lerlei zaken, zoals scholen, voorfinanciëren. In totaal hebben de gemeenten 300 min gul den van de regering te goed, omdat de re gering die voorgefinancierde bedragen nog vanaf 1963 moet betalen. Dat betekent 23 per hoofd van de bevolking. Dat zou voor Axel neerkomen op een dikke twee ton.' De heer Vondeling memoreerde het advies van de regering van de gemeenten om zelf de beslissingen te verhogen ,Dat is volkomen in tegenspraak met de belastingverlaging van het kabinet-Witteveen, die met die maatregel voornamelijk de hogere inkomensgroepen be voordeelde'. De PvdA-voorzitter noemde ,het helpen van de zwaksten' een van de belang rijkste doelstellingen van zijn partij ,En tot die zwaksten behoren nog altijd erg veel be jaarden, vele invaliden en enkele honderd duizenden kleine zelfstandigen, die vaak niet meer zijn dan loonslaven in eigen dienst'. WONINGBOUW De heer Vondeling uitte kritiek op het hui dige woningbouwbeleid van minister Schut ,Ten tijde van minister Bogaers steeg de wo- ningproduktie in enkele jaren van 85.000 tot 125.000 woningen per jaar. Onder minister Schut is dat getal niet gestegen, terwijl er toch sprake was van een groeiende bevolking en een verhoging van de produktiviteit door verbetering van de techniek. De regering heeft nu als zoethoudertje gezegd, dat wel licht in 1971 de woningproduktie kan stijgen. De oppositie heeft een stijging van de wo ningproduktie van 5000 woningen per jaar voorgesteld. Het allerbelangrijkste middel om tot een eer lijker ingerichte samenleving te komen noem de de heer Vondeling het onderwijs. Het hui dige onderwijs in Nederland heeft volgens hem twee grote fouten 1. het is niet afge stemd op het vormen van kritische mensen, die 'hun weg weten te vinden in deze ingewik kelde samenleving en 2. het geeft geen gelijke kansen, met name de kinderen die van huis- uit weinig meekrijgen worden niet in staat gesteld hun achterstand weg te werken. De heer Vondeling wilde deze bezwaren wegge nomen zien door kleinere klassen, waardoor een persoonlijke benadering van de kinderen mogelijk zou worden en door herscholing van onderwijzers ,De PvdA vindt dat dit een zaak is die veel geld mag kosten'. De gemeen ten kunnen, aldus de PvdA-voorzitter, op be scheiden wijze hieraan hun steentje bijdragen door het benoemen van extra-leerkrachten. GELDGEVERS Aan de hand van enkele voorbeelden trachtte de heer Vondeling de zijns inziens bestaande .overmacht van de geldgevers' in de onder nemingen te schetsen ,Voor een klein be drag, dat je betaalt voor een aandeel, mag je meespreken en meebeslissen, terwijl bij bij voorbeeld Werkspoor de ondernemingsraad niet eens zijn mond mocht opendoen op de aandeelhoudersvergadering. De factor arbeid wordt op deze manier zeer ondergewaar deerd'. De heer Vondeling stelde, dat de .werkne mers helaas niet staan te dringen om mede zeggenschap': ,Dat kan ook niet, want zo worden we niet opgevoed'. Het medebeslis singsrecht geldt volgens de heer Vondeling oo kvoor de eigen overheden ,Het is een krankzinnige zaak, dat vanuit Den Haag he lemaal wordt geregeld welke burgemeester in een bepaalde gemeente wordt benoemd'. Hij haalde in dit verband de mede door hem in gediende initiatiefwet aan, die de gemeente raad het recht moet geven op het opstellen van een voordracht voor de minister van bin nenlandse zaken .Eigenlijk is er geen wets wijziging nodig. Er moet maar eens een bru tale raad komen, die gewoon een aanbeveling bij de minister op tafel legt'. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag zei de heer Vondeling, dat zijn grootste zorg niet uitging naar de bestuurskracht van mi nister Schut, maar naar de minister-president De Jong ,Het is een bijzondere sympathieke man, maar voor deze functie te licht gebouwd. Er gaat van hem geen regeerkracht uit. Ik zou van de eerste man in het land, ook al ben ik het met zijn beleid niet eens, willen zien, dat hij dat heleid krachtig zou verdedigen. Bovendien liet hij ons verschillende keren een modderfiguur slaan, zoals na die Europese topconferentie, waar hij Nederland tegenover 300 journalisten uit de gehele wereld te kijk zette'. In de discussie kwam ook de industriële ont wikkeling van zuidwest-Nederland nog ter sprake ,De prijs voor de interessantste op merking van 1969 zou ik willen geven aan burgemeester Thomassen van Rotterdam, die zei Nederland is te klein voor Rotterdam. Uiteraard moeten we zuinig zijn op de din gen, die we van de natuur hebben gekregen, zoals de ligging aan zee in het meest welva rende deel van de wereld. Het ligt voor de hand dat we hier voorrang geven aan bedrij ven, die diep vaarwater nodig hebben. Even tueel zou ik zelfs premies willen geven voor de verplaatsing van bedrijven. De overheid zou hierin meer bevoegdheden moeten heb ben. Bij de gemeenten is de maatstaf hoe groter, hoe meer, hoe beter. De PvdA in Rotterdam heeft een andere koers ingeslagen en dat gaf daar uiteraard moeilijkheden. Toch juich ik die koersverandering toe'. 't Zal 'n paar dagen terug geweest zijn, dat dat aardige jonge vrouwtje van een paar huizen verderop bij me aanbelde en me heel verlegen vroeg, of ik misschien op die en die avond op.haar dochtertje zou willen passen. Nou mens, ik sprong 'n gat in de lucht! Eindelijk weer 'iis zo'n klein ding om te vertroetelen.Heerlijk Ze had allemaal lekkers voor me neergezet en toen ze thuiskwamen hebben we nog 'n tijd gezellig zitten kletsen. Aardige man ook. Heeft wel wat van m'n jongste, Henk, die in Australië woont. Geëmigreerd. Die zie ik dus niet zo vaak meer, hè. En Peter woont ook niet direct naast de deur. Ja, je hebt dat op z'n tijd echt nodig, dat „contact met de medemens", zoals ze op de TV altijd zo mooi zeggen. In ons land leven méér van deze vrouwen. En mannen. Die niet bij de pakken neer willen zitten. Die wat willen doen. Corrigeren. Controleren. Administreren, 't Doet er niet zoveel toe wat. Wellicht kunt u één van hen gebruiken. Ja? Plaats dan een annonce in de krant. Met onderstaand vignet. (Het blad waarin u gaat adverteren heeft het in zijn bezit). Wy weten dan dat het om oudere werkkrachten gaat. 1.342.567 Nederlanders zijn bejaard. Niet verjaard. Publikatie aangeboden door dit blad, in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame Gister werd ik weer moeder. 65

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 3