Leraren LTS Terneuzen teleurgesteld Ir. Tuynman sprak voor VVD PROVINCIALE DAG OVER THEMA „WELZIJN" Hearing van raadsleden op 5 maart Voor benoeming burgemeesters Op donderdag 5 maart worden in Zeeuwsch- Vlaanderen hearings gehouden voor nieuw gekozen raadsleden, op welke bijeenkomsten van gedachten kan worden gewisseld over de persoon en kwaliteiten van de te benoemen nieuwe burgemeesters van de zeven heringe deelde gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. De hearings worden belegd onder voorzitter schap van de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Zoals bekend hebben de verkiezingen van de raadsleden in de zeven nieuwe gemeenten Terneuzen, Oostburg, Sluis, Axel, Sas van Gent, Hulst en Hontenisse plaats op 25 fe bruari. De adhtste gemeente (Aardenburg) wordt niet opgeheven. In alle andere gemeen ten zal 'n nieuwe burgemeester benoemd moe ten worden. De zittende burgemeesters of waarnemend burgemeesters van de per 1 april a.s. op te heffen gemeenten worden op wacht geld gesteld. De op 5 maart te houden hearings hebben plaats in Oostburg in hotel „De Eenhoorn", in Terneuzen in grand hotel „Rotterdam" en in Kloosterzande in hotel „De Linde". De nieuwe raadsleden van Oostburg komen 's morgens om half tien bijeen. De nieuwe raadsleden van Sluis vergaderen eveneens in „De Eenhoorn" en wel om kwart over tien. De nieuwe raadsleden van Terneuzen worden om kwart voor twaalf „gehoord". De nieuw gekozen raadsleden van Axel verzamelen zich 's middags twee uur in hotel Rotterdam en de nieuwe raadsleden van Sas van Gent ko men eveneens in hotel „Rotterdam" - om kwart voor drie aan bod. De hearing van de nieuwe raadsleden van Hulst in Kloosterzande begint om vier uur. De nieuw gekozen raadsleden van Hontenisse vergaderen om kwart voor vijf in „De Linde". FLUISTERCAMPAGNE Na de hearings zal de commissaris der ko ningin de voordrachten opstellen voor de be noeming van burgemeesters in de zeven nieu we gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op het ogenblik zijn de burgemeestersbenoe mingen in dit gebied het onderwerp van aller lei geruchten en veronderstellingen. Een woordvoerder van het provinciaal bestuur in Middelburg kwalificeerde deze fluistercam pagne als „het openen van de jacht op de burgemeesterszetels". Er doen allerlei namen van mogelijke kandidaten de ronde. Als vrij zeker van hun benoeming worden aangemerkt burgemeester Aschoff van Ter neuzen en burgemeester Molthoff van Hulst. Als mogelijke burgemeester van Hontenisse wordt naar voren geschoven mr. Reuser, thans burgemeester van St.-Jansteen. Meermalen is de naam van oud-burgemeester Schipper van Kruiningen gevallen als kandidaat voor Oostburg, terwijl burgemeester Van Waes van Westdorpe als eventuele nieuwe eerste burger van Sas van Gent wordt genoemd. Verder wordt als vrij zeker aangenomen, dat burge meester Van Dijke in Axel gehandhaafd blijft. De enige burgemeester die zich van al deze geruchten niets hoeft aan te trekken is burge meester Van Berckel van Aardenburg, wiens gemeente buiten de gemeentelijke herindeling is gebleven. De leraren en het administratieve personeel van de lts te Terneuzen voelen zich hevig te leurgesteld omdat, naar zij menen, geen ge volg is gegeven aan de hun beloofde inspraak bij de benoeming van de nieuwe adjunct directeur. Zoals bekend, werd als opvolger van de hui dige directeur, de heer A. F. H. Spijker, die per 1 april a.s. met pensioen gaat, de huidige adjunct-directeur, de heer A. J. Risseeuw, tot zijn opvolger benoemd. Tijdens een bestuursvergadering werd een der leraren, de heer W. van Alphen tot adjunct directeur benoemd. Het overgrote aantal der leraren, enkelen waren om dringende redenen verhinderd hield een vergadering in de de pendance van de school, om deze kwestie te bespreken. Reden hiervoor was dat zij, kort voordat deze benoemingskwestie door het be stuur zou worden behandeld, van de direc teur een lijst kregen met de namen van moge lijke kandidaten om hen in de gelegenheid te stellen hun kandidaat kenbaar te maken. Hiermee zou dan bij de definitieve benoeming rekening worden gehouden, zo werd hun me degedeeld. Vanzelfsprekend waren de leraren blij met het feit dat hun inspraak in een zo belangrijke zaak werd verleend. VOORKEUR VOOR E. HALLEGRAEFF U:* de gehouden stemming bleek dat de mee» ten de voorkeur gaven aan de heer E. Halle- graeff, gevolgd door de heer J. M. Groen. De heer Van Alphen verwierf niet het aantal stemmen om de eerste of de tweede plaats te bezetten. Groot was de teleurstelling toen zij diens benoeming vernamen, omdat van de be loofde inspraak blijkbaar niets was terecht ge komen. De vergadering was er vast van overtuigd dat de uitslag van hun stemming niet in het ge ding is gekomen en het bestuur dus de kan didaat heeft gekozen, die door de heer Spijker werd voorgedragen. Tijdens de vergadering werd een commissie benoemd bestaande uit de 'heren A. Fransse, M. de Bokx en P. H. v. d. Brught, die opdracht kreeg het school bestuur een brief te schrijven waarin uitdruk king werd gegeven van de teleurstelling. Voor een zeer druk bezochte vergadetring sprak ir. D. Tuynman, lid van de Tweede Kamer, voor de VVD over het onderwerp „Wensen om te wonen, te werken en te le ven". In zijn betoog stelde de heer Tuynman onder andere dat de lucht- en waterveront reiniging problemen met zich kan meebren gen die zeer zeker in VVD-verband alle aan dacht zullen krijgen. Een commissie van des kundigen in de VVD is hiermee speciaal be last. Tijdens de bijeenkomst kwamen enkele be langwekkende vragen en suggesties naar vo ren over bijvoorbeeld de vaste oeververbin ding en alles wat zich daar omheen afspeelt. Op 23 februari komen de Tweede-Kamerleden Joekes, Vonhoff, Schlingemann en Rietkerk en enkele staten- en kandidaatsleden voor een hoorzitting naar „de Halle" in Axel. Tijdens een openbare vergadering van de le den die aan de bijeenkomst met de heer Tuynman vooraf ging is een nieuw bestuur gekozen voor de afdeling Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Het bestuur is als volgt samen gesteld voorzitter H. de Jonge uit Terneu zen; leden H. Bever uit Biervliet, D. van Leeuwen uit Sas van Gent, C. Legemaate uit Hoek, en J. Vink uit Axel. De provinciale dag, die het opbouworgaan Stichting Zeeland dit jaar organiseert op vrijdag 6 maart in ,Brittannia' in Vlissin- gen, zal zich concentreren op het thema .wel zijn'. De organisatie van deze dag is op ver schillende punten nieuw'. Zo komt dit jaaT, in tegenstelling tot de laatste jaren, geen be paald onderwerp aan de orde, maar het gehele terrein van de welzijnszorg. Voorts is aan de Zeeuwse samenleving al op voorhand daadwerkelijke inspraak verleend in hetgeen op deze dag staat te gebeuren. Via een door de stichting ingestelde enquête is namelijk niet alleen een keuze van de te be spreken onderwerpen gemaakt maar is ook de wijze bepaald waarop deze zullen worden behandeld. De enquête was gericht op personen en in stellingen die zich direkt met vormen van welzijnszorg bezighouden, zoals maatschap pelijk werk, gezisverzorging enz., maar voorts onder meer ook politieke partijen, en middel bare scholen. Op de vraag naar de .eerste voorkeur' voor het gespreksthema op deze dag, sprak de be langrijkste groep (36 procent), zo bleek uit een analyse, zich uit voor welzijn en wel zijnsbeleid in het algemeen en met betrek king tot Zeeland. Anderen vroegen de aan dacht van woon- en leefmilieu, welzijn en in dustrie, sociale dienstverlening en welzijn en jeugd. Om er zich van te kunnen vergewissen of de nu bewandelde weg van voorbereiding en be handeling van de onderwerpen de juiste weg is geweest, zal eveneens door middel van een enquête, worden onderzocht hoe de aanwe zigen de provinciale dag hebben gewaardeerd. .AKTIE-PROGRAMMA'S' Als titel voor de dag, die 's morgens om tien uur begint en tot 's middags vijf uur duurt, heeft men gekozen .Welzijnsbeleid en Leven in Welzijn. Eigentijdse dilemma's. Op deze dag is iedereen welkom. De stichting heeft weliswaar een groot aantal uitnodigingen ver stuurd aan organisaties, verenigingen en in stellingen in Zeeland, maar de organisatoren hopen ook, dat vele .particulieren' belangstel ling zullen tonen voor deze vraagstukken van welzijn en welzijnsbeleid, die in de laatste tijd steeds meer onder de aandacht komen. Op deze dag wil men niet alleen voorlichting geven over de gespreksonderwerpen maar ook tot een uitwisseling van gedachten en menin gen komen. Aan de hand van hetgeen onder meer in deze discussies naar voren zal worden gebracht, wil de stichting voorts tot een ze kere inventarisatie komen van een aantal pro blemen, die op dit terrein in de Zeeuwse sa menleving kunnen worden onderkend. Met gebruikmaking van de resultaten van deze dag wil de Stichting Zeeland ook trachten tot actie-programma's' als onderdelen van een te voeren welzijnsbeleid te komen en wegen aan te geven tot verwezenlijking van een aan tal zaken op dit gebied. De bedoeling is dus geenszins, aldus de or ganisatoren, om op deze dag een strikt .be leidsadvies' voor bijvoorbeeld het provinciaal bestuur op te stellen. Anderzijds heeft de stichting, als vast adviesorgaan van de over heid, natuurlijk wel het besliste voornemen om het .verslag van deze provinciale dag te bestemder plaatse te deponeren, zodat het aangedragen materiaal toch in ieder geval .beleidsondersteunend' zal kunnen werken. Kandidaten gemeenteraads verkiezingen in Hontenisse ontkennen bedreigingen De kandidaten voor de komende gemeente raadsverkiezingen op de lijst-Anné te Kloos terzande hebben zich gedistancieerd van de bedreigingen die aan het adres van wethouder Everaert in het kader van de politieke ver kiezingsstrijd zijn geuit. De heer Anné staat met zijn zelfstandige groepering in de ver kiezingsstrijd tegenover wethouder Everaert, die als NKV-man op een gecombineerde lijst zal deelnemen. Een woordvoerder van de groepering-Anné heeft zich duidelijk uitgesproken tegen be dreigingen, die - in wat voor vorm ook - geuit zijn of eventueel nog geuit zullen wor den aan het adres van de heer Everaert. Deze bedreigingen zijn, volgens de woordvoerder, zeker niet afkomstig van de kandidaten op de lijst hoogstens van sympathisanten die de strijd van verre volgen. „We dachten dat de verkiezingsstrijd zeker niet op deze manier gevoerd moet worden", was dinsdag het commentaar van de kandi daten op de lijst-Anné. Mr. Van Aartsen bezoekt opgeheven Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, zal in de komende weken af scheidsbezoeken brengen aan de verdwijnen de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, die op 1 april aanstaande zullen zijn opgeheven. Aardenburg ontbreekt in het bezoekschema. Zoals bekend zullen in deze gemeente op 25 februari a.s. geen raadsverkiezingen wor den gehouden. Op 23 februari aanstaande bezoekt de com missaris van 17.00 tot 21.40 uur achtereen volgens de plaatsen St. Jansteen, Clinge, Hulst, Graauw, Langendam en Hontenisse. Op 2 maart volgen Sas van Gent, Westdorpe, Axel, Zuiddorpe, Overslag en Koewacht. Op 16 maart bezoekt de commissaris Bres- kens, Schoondijke, Oostburg, Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke. Op 19 maart wordt de commissaris verwacht in Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Retranche- ment, Zuidzande en Sluis. Op 23 maart tenslotte bezoekt de commissaris der koningin Waterlandkerkje, Philippine, Hoek, Terneuzen, Zaamslag en Vogelwaarde. Ds J. F. Sollie overleden Ds J. F. Sollie uit Drachten, emeritus pre dikant van de Gereformeerde Kerken in Ne derland, is dezer dagen op bijna negenenzestig jairge leeftijd in het ziekenhuis te Drachten overleden. Johan Frederik Sollie werd 5 april 1901 te Kampen geboren. Hij deed in 1920 te Zwolle examen voor onderwijzer en was daarna vele jaren te Zalk, Hattem en Kampen werkzaam bij het onderwijs. Naderhand stu deerde hij aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Nederland te Kampen, waar hij 3 oktober 1936 zijn kan didaatsexamen aflegde. Van 1 januari 1937 tot 15 juli 1941 was hij te Eindhoven werk zaam als hulpprediker. Op 24 augustus 1941 werd hij door ds J. S. Post, toen predikant van de gereformeerde kerk van Axel, bevestigd als predikant van de gereformeerde kerk van Zoutespui. In deze gemeente maakte ds Sollie zich 5 augustus 1945 los van de synodale besluiten en ging hij met de vrijmaking mee. Op 18 mei 1949 verwisselde hij de gereformeerde (vrijgemaak te) kerk van Zoutespui met die van Rotter- dam-Charlois, van waar hij 25 mei 1952 naar Nijega en Opeinde vertrok. In deze gemeente herenigde ds Sollie zich 12 december 1964 met de Gereformeerde (Synodale) Kerken in Nederland. Januari en februari 1965 werkte hij bij het catechetisch onderwijs te Opende. Op 28 maart 1965 werd hij bevestigd als predikant van de gereformeerde kerk van Eernewoude. In deze gemeente werd hem met ingang van 1 september 1968 emeritaat ver leend. Frankering bij abonnement ZATERDAG 14 FEBRUARI 1970 84e Jaarvang no. 19 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 1 VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hooldredaktle I. C. VINK Radaktle en administratie- Axel, Merkt II Telefoon 2020* fJ Wnen) Poatbua 16 Drukker-ultgeelster: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Hall laar-abonnement: Axel f 4,Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per tentles 1-10 woorden f 1,elk woord meer 15 cent. mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingei. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine edver- Hearing van raadsleden op 5 maart pag. 1 Provinciale dag over thema „Welzijn" pag. 1 Mr. Van Aartsen bezoekt opgeheven Z.-Vlaamse gemeenten pag. 1 Nieuws uit Axel Sport pag. 2 pag. 3 Vondeling sprak in Axel pag. 3

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 1