M.T.S. Terneuzen stuurt staatssecretaris telegram Nog dit jaar twee miljoen brommers op onze wegen SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING Pechiney heeft plannen voor grote fabriek Onrust over bevoegdheden Het schoolbestuur, de direktie en leraren van de MTS in Terneuzen hebben zich maandagmiddag beraden over de onrust die onder de leraren bij het middelbaar tech nisch onderwijs bestaat, over hun positie als gevolg van de invoering van de mam moetwet. Besloten werd aan de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen een telegram te sturen van de volgende inhoud: „De vergadering van het dagelijks bestuur van de MTS voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen met direkteur en leraren, op 2 februari 1970, schaart zich eensgezind en onvoorwaardelijk achter de recente voor stellen van de Unie van MTO-verenigingen. De vergadering dringt er bij uwe excellen- tien op aan, ten spoedigste effektieve maat regelen te treffen inzake het bevoegdheden- probleem en verwijst hierbij mede naar het reeds in 1960 uitgebrachte rapport van de commissie-Slot. Op deze wijze kan een ein de worden gemaakt aan de ongerustheid en ontevredenheid onder het MTO-leraren- korps, opdat de MTO-leraren zich opnieuw met volledige inzet en de juiste inspiratie aan hun taak kunnen wijden". Het telegram was ondertekend door het dagelijks bestuur van de MTS Terneuzen, ir. V. Gena, voorzitter, ir. G. Dikotter, sec retaris, namens de leraren A. Vermeulen, directeur en K. Boer, contactpersoon Unie. De Unie van MTO-verenigingen heeft zich per brief gericht tot de ouders van de 25.000 leerlingen ,die in Nederland mid delbaar technisch onderwijs volgen. In de brief wordt vooropgesteld, dat het MfO nog erg jong is. Het bestaat sinds 1 augus tus 1968, toen de mammoetwet van kracht werd. Onderwijs heette 't Uitgebreid Tech nisch Onderwijs. Sinds het UTO in 1945 op bescheiden schaal begon heeft dit onder wijs zich zowel in omvang als kwaliteit sterk ontwikkeld. Het MTO omvat thans in Nederland zeventig scholen met 25.000 leer lingen en 1.500 leraren. De Unie van MTO-verenigingen wijst erop dat de MTS is opgebouwd door directeu ren en leraren, die voordien veelal gewerkt hebben bij het lager technisch onderwijs .Zij ontlenen hun bevoegdheid aan een of meer door hen behaalde nijverheidsakten of het einddiploma van een hogere technische school. Een ander deel van de leraren is afkomstig van het ULO (nu MAVO). Zij hebben lager-onderwijsakten. Deze akten zijn nu tot derdegraads akten verklaard. De MTS is een tweede-graads school maar de leraren (95% van hen) heb ben derde-graads akten. Deze leraren zijn nu te licht bevonden om bij de invoering van de mammoetwet mee te promoveren met hun school. De Unie van MTO-verenigingen tekent er bij aan, dat, hoewel de MTS een tweede graads school is, er geen tweede-graads technische vakken bestaan. Er bestaat alleen een eerste-graads akte, n.l. het ingenieurs diploma. De MTO-leraren voelen zich steeds meer in hun positie bedreigd. „Wij lopen steeds meer de kans te wor den uitgerangeerd. De man, die de school van de grond af heeft opgebouwd, mag de rest-uren geven; hij wordt krullejongen". In de brief van de Unie van MTO-vereni gingen wordt tenslotte gesteld, dat in het tempo, waarin en de wijze waarop de zaak tot nu toe is aangepakt een duidelijke vet' snelling en verandering moet komen om de rust in het MTO te doen weerkeren. Naar verwacht wordt zal dit jaar in ons land de tweemiljoenste brommer op de weg komen. Voorts groeit het brommerpark tot 2Va miljoen stuks rond 1975. In verband daarmee en omdat wetenschap pelijk is vastgesteld, dat niet de leeftijd van de berijder maar de rij-ervaring bepalend is voor de risico's in het verkeer, drong de heer Bakker Schut aan op verkeersonder- richt met bromfietsen, met name in het leerplan voor mavo en havo en bij de jon gerenorganisaties. Ook hield hij een pleidooi voor meer .leef ruimte' voor fiets en bromfiets. ,Ik denk daarbij aan versnelde aanleg van afzonder lijke tweewielerpaden, verbreding van de bestaande fietspaden en een consequente scheiding van het tweewieler- en het auto verkeer.' In ons land werden in '69 ongeveer 275.000 bromfietsen verkocht, voornamelijk als ge volg van de vraag van tieners en jongere vrouwen. Want bij de bromfiets is de ver schuiving in de koperskring naar de jeugd heel duidelijk: ongeveer 60 procent van al le jongens in de leeftijdsgroep van 16 tot en met 19 jaar bezit een bromfiets en bij de meisjes is dit cijfer ruim 35 procent. Ondanks de groei van het bromfietspark gaat het ook goed met de fiets. Van dit vertrouwde vervoermiddel - een op de twee Nederlanders heeft een fiets - werd in '69 een rekordafzet van 700.000 exemplaren bereikt. Daarvan was ongeveer 20 procent een .meeneemfiets' al of niet opvouwbaar. Op de komende expositie, die door ruimte gebrek samen met de caravan-RAI wordt gehouden, zullen uiteraard ook motorfiet sen te zien zijn. Daarvan werden er in Ne derland ongeveer 3500 verkocht, voorname lijk voor ontspanning of sport. In deze sec tor wordt het pronkstuk van de tentoon stelling een exemplaar dat meer dan 11.000 gulden kost. Op deze tweewielertentoonstelling in de nieuwe Amstelhal zullen produkten uit ze ventien landen worden geëxposeerd. Beide exposities, die van tweewielers en die van caravans, zullen van 21 februari tot en met 1 maart worden gehouden. De opening van deze tentoonstellingen wordt verricht door mr. H. J. van der Poe.l staatssecretaris van het ministerie van CRM. ANDERE NAAM VOOR OOSTBURG? In een verzoekschrift aan alle frakties van de Tweede Kamer, heeft de heer H. Enke laar uit Oostburg verzocht om de naam Oostburg na de herindeling van 1 april niet te handhaven, maar te veranderen in Ter Wielingen. De heer Enkelaar is van mening dat deze naamsverandering kan bijdragen tot een betere samenwerking tussen de bewoners van de nieuw te vormen gemeente. Met na me voor de bewoners van de samen te voe gen gemeenten (Oostburg uitgezonderd) zou het minder prettig zijn indien de naam Oostburg gehandhaafd zou blijven. De heer Enkelaar schrijft voorts, dat een ieder, zo wel voor- als tegenstanders van de herin deling, ten behoeve van het algemeen be lang samen moeten werken. Wanneer de naam gewijzigd wordt, zal dit volgens de heer Enkelaar de samenwerking ten goede komen. De heer Enkelaar heeft zijn keuze op de naam Ter Wielingen laten vallen, omdat deze naam geheel neutraal zou zijn, zowel op het politieke als op het godsdien stige vlak. Een afschrift van het verzoek schrift is naar alle lijstaanvoerders van de lijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen voor de gemeente Oostburg gegaan. Woensdagavond j.l. kwam de gemeente raad, door ziekte van burgemeester M. K. van Dijke, onder voorzitterschap van wet houder M. L. M. Ysebaert in een spoed eisende vergadering bijeen. Na de opening met het ambtsgebed kwam een voorstel tot het aangaan van een vas te geldlening, groot 390.000,- met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage aan de orde. Zonder bespreking werd dit voorstel aange nomen. Rondvraag De heer Oggel zegt: Nu hebben wij het voorstel tot een lening voor de uitbreiding van het gemeentehuis aangenomen, de voorbereidende werkzaamheden zijn al aan de gang. Is de bouw al uitbesteed en ge gund. De heer Vink vraagt of er al plannen in voorbereiding zijn om na de herindeling een dependance van de secretarie te vesti gen buiten de kom van Axel. Verder infor meert hij of bij het college bekend is dat er door de pas opgerichte bewonersvereni ging van de woningen in plan West een aantal klachten zijn over deze woningen. Hierna ging de openbare vergadering in 'n gesloten zitting over ter beantwoording van de vraag van de heer Oggel. Terneuzenaar spoorloos met 2 mille De Terneuzense jongeman van de V. is sinds maandag spoorloos verdwenen met 'n bedrag van ruim tweeduizend gulden. De jongeman, als bezorger in dienst van de PZC, inde de afgelopen weken via zelfver vaardigde kwitanties bij een groot aantal abonnees in Terneuzen abonnementsgeld voor de maand januari en het eerste kwar taal 1970. De oplichting kwam naar vo ren toen de krant de officiële kwitanties aanbood. Van de V. had per 1 februari ontslag ge vraagd. Maandagochtend vertrok hij van huis en hij is daar tot nu toe niet terug gekeerd. De Terneuzense gemeentepolitie die de zaak in onderzoek heeft zoekt in eer ste instantie na of van de V. ergens in Ne derland verblijft. Interpol is in dit stadium dan ook niet ingeschakeld. Vervalser betaalcheques in Terneuzen heeft bekend Schipper R. K. uit Terneuzen deed bij de gemeentepolitie aangifte van diefstal van betaalcheques ter waarde van 660,-. Hij wees daarbij als vermoedelijke dader aan zijn voormalige 17-jarige knecht L. C. de H. Bij verhoor bekende deze de cheques van een valse handtekening te hebben voor zien en ze in Terneuzen, Goes, Vlissingen en Bergen op Zoom te hebben uitgegeven. Tegen de jongen werd proces-verbaal op gemaakt. Oudste inwoonster van Zeeuwsch-Vlaanderen overleden In Nieuw-Namen is dinsdag j.l. begraven mevrouw M. J. de Jonge-van der Heijden. Zij overleed op de leeftijd van 102 jaar en was de oudste inwoonster van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het France concern Pechiney en de Ameri kaanse Kaiser Aluminium and Chemical Corporation hebben het initiatief genomen voor een aluminiumfabriek met een begin- capaciteit van een miljoen ton per jaar in een van de landen der Europese Economi sche Gemeenschap (EEG), zo heeft Pechiney woensdag bekend gemaakt. De fabriek moet de nieuwe elektrolysebe- drijven van twee ondernemingen in Europa voorzien. Voor de bouw zal ongeveer een miljard frank moeten worden geinvesteerd en daarom zal het consortium waarschijn lijk ook worden opengesteld voor andere aluminiumproducenten. Men heeft nog niet besloten waar de fabriek zal worden geves tigd, maar het is zeker dat zij zal moeten worden gebouwd in de buurt van een ha ven die grote ertsschepen kan ontvangen. Van grote betekenis zal verder zijn, hoeveel financiële steun zal worden verleend. Geruchten doen de ronde dat voor de stich ting van deze fabriek ook gedacht zou wor den aan een plaats langs de Westerschelde, mogelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen. Groot aantal dode vogels op akker in Terhole Op een perceel landbouwgrond onder Ter hole zijn ruim veertig vogels, voornamelijk wilde ganzen en eenden dood aangetroffen. De oorzaak van deze massale sterfte is on bekend. Vermoedelijk hebben de dieren van met vergif behandelde landbouwprodukten gegeten. De politie heeft een aantal mon sters voor onderzoek naar het gerechtelijk laboratorium gezonden. De ontdekking is eind vorige week gedaan. Het perceel, eigendom van J. de Jonge, ligt over een vrij grote afstand verspreid met dode dieren en biedt een aanzicht van een waar vogelkerkhof. Over het land loopt dui delijk het spoor van ongeveer tien tot vijf tien meter breed omzoomd door dode vo gellichamen. De oorzaak moet waarschijn lijk gezocht worden in een kleinere strook van ongeveer vijf meter breed. Naar de staat van ontbinding te oordelen moet de sterfte enkele weken geleden al ingezet zijn. Onder de dode vogels zijn er diverse die nog gaaf zijn. Daaruit valt te concluderen, dat de laatste slachtoffers nog maar enkele dagen geleden gevallen zijn. Gevreesd wordt dat er nog meer slachtof fers onder de talrijke dieren zullen vallen, als op een gemakkelijke prooi beluste klei nere roofvogels de besmette kadavers te lijf zullen gaan. Behalve eenden en ganzen zijn er onder de dieren ook veel spreeu wen, enkele kraaien en talrijke beschermde diertjes. De vergiftiging zou beperkt zijn tot een gedeelte van het perceel, dat ten opzichte van de omgeving lager ligt. De mogelijk heid bestaat, dat daar restanten van het bestrijdingsmiddel zijn achtergebleven. Enkele maanden geleden is het betreffende gebied gedraineerd en is er opnieuwe tar we ingezaaid. Behoudens de normale ontsmettingsproce dure heeft dit geen speciale behandeling gehad, zodat vrij onwaarschijnlijk geacht wordt, dat hier de oorzaak gezocht moet worden. Geen enkele instantie heeft zich tot nog toe beziggehouden met de opruiming van de dode vogels. De politie heeft voor na der onderzoek alleen enkele van de gestor ven beesten in beslag genomen. Frankering bij abonnement ZATERDAG 7 FEBRUARI 1970 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIINT IEDERE ZATERDAO AXELSE COURANT Hoeddredaktle I. C. VINK Redaktle an edmlnlatreVe: Axel, Markt It Telefoon 2020* f3 ll/nen) Poetbue II Drukker-ultgeelwter: DrukkerVink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Halllaar-abonnement: Axel f 4,Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingez. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine adver tenties 1-10 woorden f I,elk woord meer 15 cent. f 0 Spoedeisende raadsvergadering pag. 1 0 M.T.S. Terneuzen stuurt staats secretaris telegram pag. 1 0 Nieuws uit Axel pag. 2 0 Veel bouwaktiviteit in Axels centrum pag. 2 0 Oorlogsherinneringen uit 1940 pag. 4

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 1