FALCON Maxi-jas FALCON Auto-coat HERENKOSTUUMS slechts 89- HONDERD DAMESMANTELS halve prijs Geen fabeltje onze hand erop op onze gloednieuwe Dames- en heren U/interkollekties NU PRIJSBE WUST Oorlogsherinneringen uit 1940 van 89,75 nu BROEKPAKKEN VASTGESTELDE PRIJS 109,- NU MANTELS MANTELKOSTUUMS JAPONNEN Dinsdag 3 oktober 1944 De slagen van zware bommen zijn te horen, doch ver af. Waarschijnlijk is dit op Walche ren, waar de Westkappelse zeedijk wordt stuk gebombardeerd Woensdag 4 oktober 1944 De N.S.B.'ers worden weggebracht naar het kamp op het Groot Eiland. Een Canadese luitenant (Mr. Piepgrass) komt op bezoek en verzendt 25 brieven voor mij aan de families van de Engelse en Schotse krijgsgevangenen (uit 1940). Later blijkt dat deze brieven niet zijn terechtgekomen. Donderdag 5 oktober 1944 's Avonds was er in de verte zwaar geschut vuur te horen. Vrijdag 6 oktober 1944 Overdag en 's nachts wordt er voortdurend zwaar geschutvuur gehoord in de verte. Zondag 8 oktober 1944 Hedenavond waren we op bezoek bij luit. Piepgrass, die ons ook reeds enkele malen bezocht. Hij heeft de kamer van P. Smalle- gange in het Stadhuis betrokken. Maandag 9 oktober 1944 De laatste dagen waren er ontzettend grote en brede tanks gekomen. Heden vertrekken de Canadezen en gaan met hun amphibietanks over de Braakman naar West Zeeuwsch-Vlaanderen. Mr. Piepgrass neemt afscheid. Nu komen er Engelsen en Schotten in Axel. Dinsdag 10 oktober 1944 Overdag en 's nachts zwaar geschutvuur en vliegtuigen in westelijke (West Z.-Vlaande ren) en oostelijke (N.-Brabant) richting. Woensdag 11 oktober 1944 Weer doorlopend zwaar vuur en dreunende slagen. Te Sluiskil de verbrande Duitse militaire trei nen gezien, waarbij het vernielde zware ge schut dat, van Calais uit, Dover beschoot. De stukken hadden lopen van 25 meter, en deze konden indertijd niet over het kanaal gezet worden en waren toen in brand gestoken door de Duitsers. De pont over het kanaal was weer in de vaart. Dinsdag 17 oktober 1944 Gedurende de laatste week komen veel ge- ëvacueerden van West Zeeuwsch-Vlaanderen met de Canadese tanks mee en worden onder gebracht, eerst in Hulst en omgeving en nu ook in Axel. Velen hebben alles moeten ach terlaten en verloren en er is ontzettend ge leden. Er wordt zwaar gevochten in West Zeeuwsch- Vlaanderen en er is veel verwoest. Maandag 23 oktober 1944 We krijgen een Engels luitenant ingekwar tierd, n.l. Mr. Sam. Carter uit Newport. Een gezellige man, die later graag zijn vrouw en zoontje eens naar Holland wil laten komen. We bieden aan dat zij hier kunnen logeren. Zaterdag 28 oktober 1944 Luitenant Carter moet vertrekken. De Engel sen beginnen de aanval op Zuid-Beveland met amphibietanks over de Schelde. De laatste dagen zijn er veel tanks overge gaan en teruggekomen, waarbij zij mensen uit Zuid-Beveland meebrachten. Lt. Carter neemt een brief mee voor oom en tante te Kapelle en belooft hen, indien mogelijk, mee te bren gen naar Axel. Avonds krijgen we twee évacué's uit Oostburg, die hier 5 weken ge bleven zijn. Zaterdag 29 oktober tot zaterdag 4 november 1944 's Woensdags komt Lt. Carter voor enkele dagen terug. In de loop der week wordt ge heel Zuid-Beveland bevrijd en na de landing op Walcheren, maken de geallieerden ook daar goede vorderingen. Zodoende wordt het gevaar voor deze streek veel minder. Er ko men iedere dag veel geallieerde bommenwer pers over, op weg naar en van Duitsland. Vrijdag 10 november 1944 Heden viel hier de eerste V 2 (raketbom) aan de Langedreef. Deze viel in een stuk land en veroorzaakte in de buurt veel schade aan ruiten en dakpannen. Ook in Axel waren veel ruiten gesprongen (afstand 3 a 4 km). Er waren een of twee gewonden. Het was een ontzettend zware ontploffing en het ergste is dat men de V. 2 niet hoort aankomen. 22 tot 24 november 1944 Per fiets ben ik naar Middelburg geweest om het gerucht te onderzoeken dat mijn broer Henk in Ottoland overleden zou zijn. In de stromende regen ging het via Nieuw-Namen Doel - Lillo - Ossendrecht naar Kapelle, waar oom en tante blij waren iemand uit Axel te zien. We hadden elkaar vele wederwaardig heden te vertellen. De volgende dag met de stormwind tegen naar Middelburg waar door een brief van dhr. Coumou het gerucht be vestigd werd. Toen weer terug naar Kapelle, waar ik overnachtte en de volgende dag langs dezelfde route terug naar Axel, waar ik de treurige tijding moest brengen. Verschillen de dorpen onderweg (Woensdrecht, Hooger- heide) waren zwaar gehavend en ook de weg was op verscheidene plaatsen bijna onberijd baar. In 't bijzonder de Kreekrakdam en de Sloedam waren zwaar gehavend. 25 november 1944 De Pool Mr. Ludwikowski kwam met een vriend Mr. Sliwarski eten. Ze moesten spoe dig weer weg. Hun vrienden maken het allen goed, alleen Maslik ligt gewond in Londen. 26 november tot 2 december 1944 In deze week vallen er in de omtrek van Axel verscheidene V. I's. Deze hoort men aanko men in tegenstelling met de V. 2's, doch het brengt een zenuwachtige stemming teweeg. Geregeld gaan er V. I's over, waarvan dik wijls de motor stilvalt en na enkele minuten de ontploffing gehoord wordt. 64.- 72.- 29.- S*X**%t««%%3«tSX*%}«€%JC%XJCV*%XJttC**:*>.*VV*XXXXNV\*X\N\%%VVSN\*XX\ HONDERDEN minstens 20% KOPEN BIJ

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 4