Gemeenteraad van Axel r Huidverzorging - Besloten zitting, gaf openheid in moeilijke zaak Aanwezig Voorzitter Burgemeester M. K. van Dijke Secretaris Gemeentesecretaris P. G. v. d. Bosse. Wethouders M. L. M. IJsebaert en A. H. van der Lee. Leden de heren P. Dekker, J. Dieleman, L. de Blaey, M. 't Gilde, K. Hamelink, E. A. Maas, D. J. Oggel, J. Vink en A. de Waard. Afwezig wegens ziekte J. C. van Luijk. Opening de voorzitter opende de vergade ring met het ambtsgebed. Notulen de notulen van de vergadering van 23 december 1969 worden onveranderd vast gesteld. De voorzitter spreekt woorden van welkom tot het raadslid A. de Waard, die na een lange tijd van afwezigheid door ziekte her steld weer zijn plaats in de raad kon innemen. Ingekomen stukken en mededelingen Naar aanleiding van het antwoord van B. en W. op de vraag van de heer Oggel over de woningen van de Z.V1. Woningbouwvereni ging merkt de heer Oggel op Huurprijzen Vlaco-woningen Het antwoord op deze vraag stelt ons teleur. U zegt dat „er bij de bewoners kennelijk mis verstanden zijn geweest", doch uit de circu laires die wij aan het college ter hand hebben gesteld blijkt dat van de zijde der Woning bouwvereniging de toezeggingen niet zijn na gekomen. Haar antwoord is in strijd met de inhoud van de circulaires die zij aan haar huurders toezond. Bij wijze van bescherming van hun belangen, hebben de bewoners nu een huurders vereni ging in het leven geroepen. Deze kan nu voor de belangen der huurders opkomen, doch dit neemt niet weg dat het college van B. en W. haar morele taak niet nakomt. De woningen zijn immers, buiten de huurders om, overge daan aan de Woningbouwvereniging. In de vorige vergadering is door de voorzit ter toegezegd dat het college bereid is nader op de door ons genoemde punten in te gaan, deze belofte wordt met dit antwoord niet na gekomen. We zijn overtuigd, het college kennende, dat zij in andere gevallen niet door een antwoord zoals van de Woningbouwvereniging werd ontvangen, tevreden zou zijn, de vraag is waarom het college nu niet wil meewerken om de nodige helderheid te krijgen. Wethouder van der Lee antwoordt dat door het college is gedaan wat mogelijk was, er is geen mogelijkheid er meer uit te halen. De heer Oggel zegt dat de kosten voor ver warming en elektriciteit sterk afwijken van de rijksnormen. Het is voor de gemeente een taak deze te bezien. De Voorzitter antwoordt over deze zaak meer te kunnen zeggen maar dan in een besloten vergadering, waarna de vergadering overgaat in besloten zitting. Na de heropening zegt de heer Oggel na me dedeling in de besloten zitting voldaan te zijn en de verwijten aan het college gedaan terug neemt. Voorstel inzake de instelling van een com missie Midden- en Kleinbedrijf Het behoeft geen betoog dat we erg teleur gesteld zijn over de weigering van het het college van B. en W. om ons voorstel een gunstig advies te geven. Immers staat de Gemeentewet toe een commissie voor het Midden- en Kleinbedrijf in te stellen. Onze fraktie wenst een gemeentebeleid dat is aan gepast aan deze tijd, waarin belangrijke groe pen inspraak krijgen of advies kunnen geven bij de onderwerpen waarbij deze nauw zijn betrokken. Er worden in deze raad vaak woor den van lof gesproken over de aktiviteit van de Middenstand, doch nu het er op aan komt iets in hun belang te doen, volgt prompt een weigering. Aan mooie woorden alleen, heeft men niets. Geen woorden, maar daden, is een bekende slagzin Het motief van de aan staande herindeling gaat niet op, daar het leven in zijn geheel, ook op economisch ge bied doorgaat. De gevraagde commissie kan immers steeds worden aangevuld, dat ligt reeds in het voorstel. We handhaven daarom ons voorstel en vragen de raad om de meermalen uitgesproken lof nu ook te honoreren. De heer J. Dieleman Mijnbeer de Vooriztter, In de vorige raadsvergadering werden wij ge confronteerd met een voorstel van de Prot. Christelijke raadsfractie om een Commissie Midden- en Kleinbedrijf in te stellen, dat door de woordvoerder van deze fractie, Dhr. Oggel, werd toegelicht. Hierin begint hij al direct op te merken, dat evenals het georga niseerd ambtenarenkorps ook het bedrijfsle ven behoefte heeft aan een periodiek contact met de overheid. Ik heb intens gezocht naar een logisch ver band tussen de behoefte van het georgani seerd ambtenarenkorps en dat van het geor- ganiseerd Midden- en Kleinbedrijf. Het zal mogelijk wel aan mij liggen, maar ik zie dit verband, althans logisch verband, niet. Ik dacht, dat de behoefte van het ambtenaren korps wezenlijk anders ligt, dan de door Dhr. Oggel bedoelde behoefte van het Midden- en Kleinbedrijf. De z.g. „behoefte" van het amb tenarenkorps is een erfenis uit het verleden en wel uit het verre verleden van 1903. In dit jaar heeft de toenmalige overheid een stakingsverbod aan ambtenaren opgelegd en daarvoor in de plaats gesteld een „georgani seerd overleg". Dit betekende, dat het amb tenarenkorps een „behoefte" werd opgedron gen die er niet was. Vóór 1903 had het toen zeer sterk onderbetaalde korps het „recht van staking" om haar strijd voor lotsverbetering kracht bij te zetten. Dit recht werd haar in 1903 ontnomen en kregen daarvoor in de plaats een „zoethoudertje". Om dit soort af gedwongen periodiek contact had de ambte naar niet gevraagd en was zeker niet bedoeld in het belang van de ambtenaar. Hoewel de ambtenaar van nu, evenals de hoofd- en hand arbeider in het bedrijfsleven enige mondig heid via zijn vakorganisatie heeft verkregen is het nog steeds discutabel of de ambtenaar van nu zo overgelukkig is met het periodiek contact middels het „georganiseerd overleg". Hoewel Dhr. Oggel noch ikzelf in de begin jaren van 1900 nog niet tot „onderscheid den vermogens" waren gekomen en derhalve deze z.g. „wurgwetten" niet lijfelijk hebben mee gemaakt, blijkt uit zijn vergelijking van het ambtenarencontact met het voorgestelde con tact van het Midden- en Kleinbedrijf, dat hij de geschiedenis van de ontvoogding van de arbeider niet heeft gelezen, laat staan bestu deerd. Had hij dit wel gedaan, dan had hij zeker niet naar dit voorbeeld gegrepen. Dat hij de geschiedenis van de evolutie van de arbeider niet heeft gelezen, is niet te ver wonderen gezien het feit, dat hij en zijn frac tiegenoten alleen maar inspraak voor het Mid den- en Kleinbedrijf voorstellen en niet voor de gehele burgerij, dus inclusief de arbeiders. Kennelijk ligt het belang van deze betrekke lijk kleine middenstandsgroep wel zeer na aan het hart van Dhr. Oggel c.s. Mijnheer de voorzitter, ik weet dat de heer Oggel veel tijd en geld spandeert om de ge schiedenis van Axel in al zijn aspecten uit te vorsen. Daar heb ik respect en bewondering voor. Ik moge hem echter ook aanbevelen zich eens te gaan verdiepen in de geschiede nis van de arbeider, zowel hoofd- als hand arbeider. Het is dan misschien mogelijk, dat Dhr. Oggel een andere kijk krijgt op de Anti- Revolutionaire Partij als pleitbezorger van de „Kleine Luyden". Mijnheer de Voorzitter, allerwege roept men om inspraak en duidelijkheid in de politiek, ook in de gemeentepolitiek. Niet in het minst in het belang van de overheid, ook in die van de gemeentelijke overheid. Het zal duidelijk zijn, dat ook mijn fractiegenoot Hamelink en ik, niet alleen voorstander van inspraak zijn in zaken van de plaatselijke gemeenschap die daarvoor geëigend zijn, maar ook deze in spraak willen realiseren. Dan echter niet al leen inspraak voor het Midden- en Klein bedrijf, zoals Dhr. Oggel en zijn fractiege noten willen, maar voor de gehele burgerij. In het prae-advies van uw college, schrijft u, dat u het niet opportuun, met andere woor den niet het geschikte ogenblik, acht om vlak vóór de herindeling dit voorstel aan te nemen. Voor zover u schrijft het niet opportuun te achten kunnen mijn fractiegenoot Hamelink en ik daarmee akkoord gaan, omdat wij van mening zijn dat ook Koewacht, Zuiddorpe en Overslag bij het nemen van een eventuele be slissing inspraak moeten hebben. Wij zullen echter ook tegen dit voorstel stemmen, om dat de inhoud zich beperkt tot het Midden- en Kleinbedrijf, en niet de gehele burgerij omvat. Overigens, mijnheer de voorzitter, kan ik mij niet aan de indruk onttrekken, dat dit voorstel door Dhr. Oggel en zijn fractiegenoten, vlak vóór de verkiezing is ingediend, meer vanuit de doelstelling om een bepaalde groepering uit deze raad voor de voeten te lopen, dan om het belang van een kleine groep van onze bevolking, n.l. het Midden- en Kleinbedrijf, te dienen. De heer J. Vink zegt dat in het voorstel van de heer Oggel de consument niet ter sprake komt. Na de herindeling zal het misschien mogelijk zijn met een nieuw voorstel te komen, waarin dan ook de consument betrokken wordt. De Voorzitter antwoordt op dit moment geen behoefte te hebben verder op dit voorstel in te gaan. Als wij nu overgaan tot instellen van een commissie dan is dit tot 1 april. We kunnen beter wachten tot na die datum dan mogelijk een grotere samenstelling. De heer Oggel zegt dat er wel verband is tussen overleg van ambtenaren en dit overleg. Voor de ambtenaren is dit gekomen in een moeilijke tijd voor hen, voor het midden- en kleinbedrijf is het nu een moeilijke tijd. Het is noodzakelijk dat deze groep inspraak krijgt. De heer Dieleman zegt dat het beter is te wachten tot na de herindeling en dan een commissie te vormen waarin een bredere basis van de bevolking in vertegenwoordigd is. De Voorzitter adviseert de fractie te wachten met dit voorstel tot de nieuwe raad, het nu nog te doen heeft geen zin. De heer Oggel zegt zijn voorstel te hand haven. Met 7 tegen 5 stemmen wordt dit voor stel verworpen. Voor stemden de Prot. Chr. fractie. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de rekeningen van de takken van dienst en van de Gemeenterekening betreffende het dienst jaar 1967. Deze worden zonder opmerkingen vastgesteld. Voorstel tot wijziging van de nog niet door de gemeente nagekomen voorwaarden inzake grondtransactie met de Hervormde Gemeente te Axel. Zonder bespreking wordt dit voorstel aange nomen. Voorstel tot verkoop vair een perceel bouw grond, gelegen aan de Van Middelhovenstraat aan de Fa. F. J. Steel Zn., te Axel. Eveneens zonder bespreking wordt dit voor stel aangenomen. Voorstel tot het wijzigen, vaststellen en in trekken van straatnamen. In verband met de gemeentelijke herindeling per 1 april 1970 is het noodzakelijk gelijk luidende straatnamen zoveel mogelijk te ver mijden. Terzake hebben wij overleg gepleegd met de gemeentebesturen van Koewacht, Overslag en Zuiddorpe, waaruit resulteert dat in de gemeente Axel de namen School straat, Nieuwstraat en Langedreef dienen te worden gewijzigd. Voorts dient voor de nieuwe weg naar de sportvelden een naam vastgesteld te worden terwijl het tracé van de Lageweg door op spuiting van een vrij groot gebied belangrijk is gewijzigd. B. en W. stellen u voor, gehoord de Com missie voor het ontwerpen van namen voor straten, wegen, pleinen enz., te besluiten de namen Schoolstraat, Nieuwstraat en Lange dreef te wijzigen in resp. Passage, Bastion straat en Bosdreef; voor de nieuwe weg naar de sportvelden vast te stellen de naam Sport- laan en de naam Lageweg voor het tracé vanaf de Zuidsingel via de brug over de Grote of Axelse Kreek, langs het opspuitgebied en in noordwestelijke richting tot aan de Sasdijk. Tenslotte stellen wij u voor, in verband met de voorgenomen uitbreiding van het stadhuis, de naam Stadhuisstraat te doen vervallen. Aldus wordt besloten. RONDVRAAG De heer Oggel dient het volgende voorstel in. Voorstel Wij stellen u voor om adhaesie te betuigen aan de motie die de gemeenteraad van Aar denburg op 9 december j.l. aannam en ver zond aan Gedep. Staten van Zeeland en aan de leden der Provinciale Staten van Zeeland, luidend als volgt De gemeenteraad dringt er bij het Provinciaal bestuur met de meeste klem op aan het daar heen te leiden, dat zo spoedig mogelijk ook in Zeeland tot de aanstelling van een provin ciaal archeoloog wordt overgegaan. De voorzitter zegt dat het college dit voorstel gaarne overneemt, waarna met algemene stem men dit voorstel wordt aangenomen. Ook vraagt de heer Oggel of het misschien mogelijk is de brede strook grond vooraan langs de Oudeweg te verharden met voorra dige stenen, daar het daar soms een modder poel is. De heer Vink vraagt of de schade die enige tijd geleden is ontstaan aan de afvoerwater- leiding, voor rekening komt van deze stich ting. De Voorzitter antwoordt dat deze schade wordt gedekt buiten de afvoerwaterleiding om. De heer de Waard brengt dank voor de ge sproken woorden bij zijn terugkeer in de raad. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering met het dankgebed. Twee gewonden bij val brommer De bromfietser Van H. uit Terneuzen is op het rijwielpad langs de Rijksweg Axel-Sluiskil ter hoogte van het villapark komen te vallen. Hierbij liep Van H. zulke ernstige hoofdwon den op, dat hij naar het ziekenhuis te Sluiskil werd vervoerd. Dat gebeurde ook met zijn duopassagier, mej. E. K. eveneens uit Terneu zen, die verwondingen aan haar handen had opgelopen. Zes jongens uit Kloosterzande verdacht van diefstallen De rijkspolitie te Kloosterzande heeft een zes tal jongelui aangehouden die zich gedurende anderhalf jaar lang schuldig hebben gemaakt aan het ontvreemden van geld. De jongens zijn zeventien en achttien jaar en komen allen uit Kloosterzande. Zij opereerden vooral in danszalen, gelegenheden waar veel mensen aanwezig waren en stalen daar portemon- naies en portefeuilles. Zij waren vrijwel uit sluitend aan het werk in Kloosterzande. Nieuws uit Axel LOTING LIJSTNUMMERS GEMEENTERAADSVERKIEZING BRACHT GEEN POLITIEKE DUIDELIJKHEID Maandag werd door 'het centraal stembureau geloot voor de lijstnummers voor de kandi datenlijsten voor de komende gemeenteraads verkiezing. De uitslag was als volgt Lijst 1 Boerenpartij, lijstaanvoerder J. P. Dieleman Lijst 2 Partij van de Arbeid, lijstaanvoerder J. Dieleman Lijst 3 K.V.P., lijstaanvoerder M. L. M. IJsebaert Lijst 4 Algemeen Belang (Koewacht), lijstaanvoerder A. R. A. IJsebaert Lijst 5 Gemeentebelang, lijstaanvoerder A. H. van der Lee Lijst 6 Prot. Chr. groepering, lijstaanvoerder P. Dekker. Het zal voor de verschillende partijen dus wel hard nodig zijn om de kiezers duidelijk te ma ken welke heer Dieleman, IJsebaert, of welk „Belang" zij gediend wensen te zien. AXEL HEEFT JONGSTE SLAGER VAN ZEELAND Deze week slaagde te Utrecht voor het sla gersdiploma Beni Plasschaert, 17 jaar oud. Beni is daarmee de jongste slager van Zee land geworden, bijna van geheel Nederland maar daarbij had hij de pech dat tegelijk met hem nog een slagerszoon aan het examen deelnam, die eveneens slaagde en die nog on geveer een maand later was geboren dan de jeugdige Axelaar. Beni staat nu weer bij zijn vader in de zaak om van deze winnaar van de „gouden slagersring 1969" nog heel wat fijne kneepjes van het vak te Ieren. BROMFIETSER GEVALLEN Woensdagavond is de heer P. van V. uit Koe wacht toen 'hij per bromfiets van het hout bedrijf Den Doelder, waar hij werkzaam is, op de weg naar de Langeweg komen te val len. Hierbij kwam van V. in het prikkeldraad terecht en liep hierbij ernstige verwon dingen aan zijn gezicht op en heeft hij ver moedelijk een hersenschudding. Per ambu lance is hij naar het ziekenhuis te Hulst ver voerd. TEGEN SCHUTTING GEREDEN Door een nog onbekende auto is de betonnen afzetting nabij de Markt van de Fa. Antheunis beschadigd. Wel is aan de sporen die achter gebleven zijn op te maken in welke richting men de schadeveroorzaker moet zoeken. AUTO BESCHADIGD Maandagmiddag reed mevr. de B.-B. uit Axel, vanuit de Kerkdreef de Weststraat in. Voor tegemoetkomend verkeer moest zij achter een aldaar geparkeerd staande auto van de firma P. uit Axel stoppen, waarvan de achterlaad- deur open stond. Toen mevr. de B. wegreed pikte haar rechter voorspatbord onder de openstaande deur, waardoor zware schade aan het spatbord ontstond. VROUWENGILDE IN AXEL VIERDE HET VIJFJARIG BESTAAN Het Vrouwengilde in Axel heeft dinsdag ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan in het culturele centrum „de Halle" een druk be zochte receptie gehouden. Door vertegenwoordigers van een aantal ver enigingen werd daarbij van de gelegenheid gebruik gemaakt om het bestuur van de ju bilerende vereniging te feliciteren. Bovendien werden tal van cadeaux aangeboden. In be sloten kring hebben de leden van het gilde het lustrum in het Gezellenhuis gevierd. zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder Kerkdiensten ZONDAG 1 FEBRUARI 1970 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u.: Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 uur en 15.00 uur Em. Ds. D. Warnink te Epe. Geref. Gemeente 10 uur en 3 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 Zaterdag 19.00 uur H. Mis Zondag 8.15 - 9.30 - 11.00 uur H. Mis Weekend-diensten ARTSEN 30 januari - 1 februari Dokter Schiltman TANDARTSEN 31 januari - 1 februari A. W. C. M. v. Ravels, Stationsweg 14, Hulst tel. 2205. Spreekuur zaterdag 10-10.30 uur en 18.00 18.30 uur zondag 12 12.30 uur

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 2