Voorbereidingen „WESTERSCHELDEVERBINDING" Nog veel Zeeuwen builen bereik van zweminrichting Burgemeester van Dijke sloeg paal voor gebouwencomplex aan de Nassaustraat Maandagochtend om 11.00 uur sloeg burgemeester van Dijke met forse klappen een acht en halve' meter lange betonpaal in de' grond, die straks een van de hoekpunten van de daar te bou wen drukkerijen zal steunen. De beide drukkerijen die daar aan de Oost zijde van de Markt en voortgaande in de Nas saustraat zullen verrijzen zullen in de toe komst de begrenzing van het vergrote Markt plein vormen. Naast het huidige magazijn van de fa. An- theunis komt een pand in hoogbouw voor drukkerij Vink, met drukkerijhal, kantoren, magazijn, spreekkamers en cantine, terwijl daarnaast in laagbouw een nieuwe fotogra fische afdeling alsmede een rotatiehal wordt gebouwd voor de n.v. Rotadruk. De totale oppervlakte beslaat ongeveer 1000 m2, ter wijl de inhoud ca. 4000 m3 zal bedragen. Drukkerij Vink zal d?ar de apparatuur uit de Walstraat onderbrengen en zich toe blijven leggen op administratief en verkoopdruk werk ten dienste van handel en industrie en evenals tot dusver alle particuliere drukwerk blijven vervaardigen. Hiervoor staan 5 druk persen in verschillende formaten ter beschik king en wordt gewerkt in boekdruk en in offset. Bij elke order wordt gezien de aard van het werk en de eisen die de klant stelt beoordeeld of boekdruk of offset de meest economische weg is voor de vervaardiging. De n.v. Rotadruk zal in de nieuwe drukkerij een nieuwe offset-rotatiepers installeren, wel ke thans in Duitsland in aanbouw is. Het be treft hier een geheel nieuw type offset rotatiepers, waarvan Rotadruk de tweede in Nederland krijgt. De eerste werd kort geleden bij de N.R.C. geplaatst.. De pers zal de be kende advertentiebladen van deze uitgeefster, nl. ,Het Advertentieblad', Groot Walcheren' en het .Zeeuwsch-Vlaams Advertentieblad' gaan drukken evenals diverse periodieken ten dienste van andere uitgevers, zo o.a. ook het wekelijks orgaan van de ZLM, het „Land- en Tuinbouwblad". De pers kan per uur 20.000 kranten drukken van 12 pagina's op dagblad formaat dan wel 24 pagina's tijdsdhriftfor- maat, in zwart of 8 of 16 pagina's in kleuren. Verwacht wordt dat de pers over ca. 3 maan den in gebruik kan worden genomen. Het ontwerp van de drukkerijen is van archi tect P. Roelands te Hazerswoude. Tijdens een korte bijeenkomst na het slaan van de paal in „Het Wapen van Zeeland" dankte de heer Vink het Axelse gemeente bestuur en de dienst gemeentewerken voor de vele medewerking die is ondervonden bij de voorbereidingen voor deze bouw, waarbij zo als gebruikelijk vele ambtelijke hindernissen moesten worden genomen. Burgemeester Van Dijke toonde zich ver heugd met de hier te bouwen panden, die hij een aanwinst noemde voor de gemeente Axel op dit strategische punt, grenzend aan de Markt en aan een toekomstige hoofdstraat tussen Axel Oost en Zuid en het centrum. Men hoopt het gehele complex in ongeveer 10 maanden gereed te hebben. De voorbereidingen voor de bouw van de vaste oeververbinding Westerschelde zijn vol op aan de gang. ,Vóór 1 maart moet de fi- nancieel-economische werkgroep de prognoses voor het gebruik van de verbinding voor 1980, 1990 en 2000 op tafel brengen. Het overleg tussen de verkeersdeskundigen uit Zeeland en die van het rijk is erop gericht tot een juiste structuur en de juiste aantallen te komen. Er circuleren op het ogenblik te keningen voor twee projekten een brugtun- nelkombinatie (Kruiningen Perkpolder) en een hangbrug (Waarde-Paal). Dit deelde gedeputeerde A. J. Kaland mee op vragen van de staten over de stand van za- ken. In eerste instantie voegde hij eraan toe dat de provinciale vertegenwoordigers in het overleg met het rijk zich zullen terugtrekken, wanneer er serieus wordt gedacht aan het traject Waarde'. De heer Kaland signaleerde nog dat het provinciaal bestuur al van het be gin af heeft gesteld dat Kruiningen-Perkpol- der de uiterste grens naar oostelijke richting is, die men in Zeeland kan accepteren. De fractieleider van de CHU de heer C. F. van der Peijl verklaarde zich bij interruptie met een akkoord met die opvatting. ,In dat geval begint het voor Zeeland niet meer interes sant te worden', zei hij nog. Mr. J. G. F. Schlingeman (wd) was het daarmee niet eens. ,Het gaat te ver om vast te stellen dat heel Zeeland geen belang meer heeft bij een vaste oeververbinding, wanneer die enkele kilome ters oostelijker komt', vond hij. Voor de heer Kaland was het bij de duplieken aanleiding om zijn nogal resolute uitspraak wat terug te nemen. Alvorens tot dat besluit te komen, zullen wij nader overleg met de staten ple gen', zei hij. Overigens liet hij daarbij nog wel even uit komen dat Zeeland bij een vaste verbinding oostelijker dan Kruiningen-Perkpolder in de toekomst niet met één veerverbinding daar naast (Vlissingen-Breskens) genoegen zal kun nen nemen. ,En dat is een sterk argument'. Een schrikbarende conclusie uit het rapport van drs. D. W. M. Jansen over de sportacco- modaties in Zeeland is het feit, dat zestien procent van de bevolking in deze provincie buiten het bereik woont (een straal van vijf kilometer was de maatstaf) van een zwem inrichting. Drs. Jansen stelt in de inleiding van het hoofdstuk van het rapport over de zwemacco- modatie in Zeeland, dat de betekenis van een zweminrichting ver boven de betekenis, die het heeft als accomodatie voor de sport, uit gaat. In de eerste plaats vervult het een func tie om de inwoners van de streek te leren zwemmen. In de tweede plaats heeft de zwem inrichting een belangrijke creatieve functie, waardoor ook hoge eisen gesteld moeten wor den aan de grootte en de kwaliteit van de speel- en zonneweide. Tevens dient volgens het rapport bij een goed bad een kleuter bassin aanwezig te zijn. (Gemiddeld 85 pro cent van de bezoekers bevindt zich buiten het zwembassin, hetgeen het belang van de zon en ligweiden onderstreept). DE SITUATIE IN ZEELAND Er zijn 28 zweminrichtingen; dat betekent sinds 1962 een toename met vijftien; van GEMEENTERAAD VAN AXEL op dinsdag, 27 januari 1970, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de rekeningen van de takken van dienst en van de gemeenterekening betreffende het dienstjaar 1967 5. Voorstel tot wijziging van nog niet door de gemeente nagekomen voorwaarden in zake grondtransactie met de Hervormde Gemeente te Axel 6. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Middel- hovenstraat, aan de fa. F. J. Steel Zn. te Axel 7. Voorstel tot het wijzigen, vaststellen en intrekken van straatnamen 8. Rondvraag 9. Sluiting. MEDEDELINGEN B. en W. delen u in antwoord op de in de raadsvergadering van 28 oktober 1969 en 12 december 1969 gestelde vragen het vol gende mede a. Vraag van de heer Oggel inzake aankoop van een charter van het klooster Ter Hagen Wij delen u mede, dat de eigenaresse be reid gevonden is het charter van het klooster Ter Hagen aan de gemeente Axel te verkopen. Gelet op het advies van de Rijksarchivaris te Middelburg hebben wij besloten hierop in te gaan. De kosten a 300, - worden bestreden uit de desbetreffende begrotingspost. b. Vraag van de heer Oggel om te bevorde ren, dat in plan „West" een telefooncel en een brievenbus worden aangebracht Een verzoek tot het plaatsen van een telefooncel en een brievenbus in plan „West" is inmiddels bij de bevoegde in stanties ingediend. Zodra een beslissing daarop is ontvangen, zullen wij daarvan mededeling doen aan de raad. c. Vraag van de heer Oggel inzake de ver hoging van kosten van de centrale ver warming van de 96 ratiowoningen Uit een ingesteld onderzoek is ons geble ken, dat er bij de bewoners kennelijk mis verstanden zijn geweest, die nu als opge lost kunnen worden beschouwd. Inmiddels is een huurdersvereniging in het leven geroepen, die met name de be langen van de bewoners behartigt. Wij vertrouwen, dat het contact tussen deze vereniging en het bestuur van de woningbouwcorporatie verhelderend zal werken. d. Voorstel van de heren Oggel, Dekker, 't Gilde en de Blaey tot het instellen van een Commissie Midden- en Kleinbedrijf Wij achten het niet opportuun om enkele maanden vóór de gemeentelijke herin deling nog de instelling van de beoogde commissie te bevorderen. Derhalve ontraden wij u de aanneming van het voorstel. OVERIGE MEDEDELINGEN Ter voorziening in de behoefte aan kasgeld moest op grond van het raadsbesluit van 29 april '69 per 7 januari '70 een kasgeld lening worden aangegaan, groot 400.000,-, met een looptijd van 6 maanden, tegen een rente van 914 per jaar. 1962 tot 1969 is de toename in Zeeland vijf tig procent terwijl de landelijke toename over dezelfde periode 30 procent bedraagt. De zwembaden van Goes, Terneuzen en Mid delburg hebben over het totaal van de sei zoenen 1966 '67 '68 de hoogste bezoek cijfers. In de zweminrichtingen in Zeeuwsch-Vlaan- deren en in midden en noordelijk Zuid-Beve land is verreweg het grootste aantal baden per inwoner geregistreerd. Op Noord-Beveland en Walcheren is het hoogste percentage scholen, dat zwemonder- richt krijgt; op Tholen en Sint-Philipsland het laagste. Frankering bij abonnement ZATERDAG 24 JANUARI 1970 84e jaargang no. 16 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hoefdredekve I. C. VINK Redaktle on administratie: Axel, Markt 12 Telefoon 2020(3 lUnen) Postbua 18 Drukker-ultgeefster: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Halfjaar-abonnement: Axel f 4,—. Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingez. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine ecfver- tentles 1-10 woorden f 1,elk woord meer 15 cent. rrr-yr-*:?: li" 1 Burgemeester Van Dijke in actie bij het heien van de achterste hoekpaal ■nimil* m»Tv.x .....v Zo zullen de nieuwe drukkerijen volgens ontwerp van architect P. Roelands er in de toekomst uit gaan zien. Rechts de rotatiedrukkerij van de n.v. Rotadruk, links kantoren en daarachter werkhal van drukkerij Vink Burgemeester van Dijke sloeg paal voor gebouwencomplex aan de Nassaustraat pag. 1 Nog veel Zeeuwen buiten bereik van zweminrichting pag. 1 Nieuws uit Axel pag. 2 Mutaties bevolking pag. 2 Ontwikkeling Oost Z.-Vlaanderen hangt van België af pag. 3 Drs. P. A. Wolters burgemeester van Middelburg pag. 3

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 1