FALCON Maxi-jas Geen fabeltje onze hand erop FALCON Auto-coat HERENKOSTUUMS slechts 89.- HONDERD DAMESMANTELS halve prijs op onze gloednieuw/e Dames- en heren U/interkollekties NU PRIJSBEWUST Oorlogsherinneringen uit 1940 van 89,75 nu Donderdag 21 september 1944 Er worden Polen ingekwartierd, ook wij heb ben een cadett-officier, een gezellige man. De Polen zijn vlot en galant, lijken in hun optre den veel op de Fransen. Zij bevelen niet zo als de Duitsers, doch vragen beleefd hetgeen ze nodig hebben en dwingen niet. De N.S.B.' ers moeten blijven werken en de belemmerin gen, ontstaan door het oorlogsgeweld, oprui men. 's Middags maakt de Engelse radio be kend dat Axel, na drie dagen harde strijd gevallen is. De Ordedienst patrouilleert druk en alles is vol beweging. Vele mensen uit an dere gemeenten komen de verwoestingen be kijken en men zegt dat tijdens de beschieting te Zuiddorpe en Overslag Missen voor Axel gelezen zijn. Met de middag zou Sluiskil de finitief bevrijd zijn. Vrijdag 22 september 1944 's Morgens werden de meeste slachtoffers onder de burgers ter aarde besteld. De Polen blijven nog in Axel. 's Middags ben ik per motor naar Westdorpe en Sas van Gent ge weest. Daar was weinig verwoest, in Sas van Gent waren 2 doden, in de Zandstraat 3. Al leen het opblazen der bruggen had veel scha de veroorzaakt; Hoek en Philippine zouden gisteren bevrijd zijn. Te Hoek geen schade, te Philippine is de kerk verwoest. Allerwege worden de dakpannen goedgelegd en ver nieuwd, de daken opgeknapt, de kapotte rui ten verwijderd en de gaten dichtgemaakt. De Geref. Kerk is zwaar beschadigd en wordt het dak voorlopig dichtgemaakt. Zaterdag 23 september 1944 Vandaag de eerste post ontvangen, n.l. 1 brief en een courant van 3 september. Deze stuk ken zijn waarschijnlijk in Terneuzen blijven liggen, daar Z.-Beveland nog niet bevrijd is. N.S.B.'ers en Duits-gezinden moeten nog steeds graven en opruimen. De Polen komen graag op visite en houden veel van de kin deren. 's Avonds zaten er vijf en de één spreekt Frans, de ander Engels, de derde Duits; het lijkt soms een Babylonische spraak verwarring. 's Zondags kerkdienst in de gehavende kerk. Ds. Post laat lezen Psalm 103 en heeft tot tekst Klaagliederen 3 22a. 's Avonds kwa men vier Polen eten. Het was hun eerste par tijtje na Frankrijk, want in Noord-Frankrijk en België hadden ze geen tijd, daar ze steeds snel verder moesten. Alles gebeurde bij kaars licht, daar er geen elektrisch licht was. 's Avonds kwamen er nog twee, zodat er in totaal 6 waren. Ze zongen Poolse liederen, hetgeen prachtig klonk en een aandoenlijk ge voel gaf. 's Nachts hadden we twee Poolse soldaten in kwartier. Maandag 24 september 1944 De eerste Nederlandse militairen komen in Axel. Ze behoorden bij de staf van Prins Bernhard. 's Avonds zijn er weer 4 Poolse vrienden op visite, n.l. Kochan, Maslik, Lud- wikowski en Jerzy. Maziraz kon niet komen, doch had enkele Franse boeken gehaald. Dinsdag 25 september 1944 Heden naar Sas van Gent geweest. Er waren reeds noodbruggen geslagen in een recordtijd van 8 uur. 's Avonds namen we afscheid van de Polen, die morgenochtend moeten vertrek ken. Het was ontroerend, na deze korte ken nismaking weer afscheid te moeten nemen. Woensdag 27 september 1944 's Morgens om 8 uur vertrokken de Polen. Onafzienbare rijen auto's kwamen van Zaam- slag en Terneuzen aanrijden. Zij vertrokken met onbekende bestemming, misschien naar het strijdtoneel bij Arnhem, misschien naar de Siegfried-linie. Later bleek dat ze in de strijd in Noord-Brabant waren ingezet in de buurt van Breda, 's Middags kwamen Cana dese troepen in Axel met lichte en zware tanks. Donderdag 28 september 1944 Heden viel er niets bijzonders voor. Naar verluid zou er nog gevochten worden aan de „Kapitalen Dam" bij IJzendijke. Vrijdag 29 september 1944 Verteld wordt dat Duitse soldaten, die achter gebleven zijn en verkleed zijn in burgerkleren, in de buurt van Noten, 's nachts lichtseinen geven aan de Duitse troepen aan de overkant. De daders worden opgespoord. Zaterdag 30 september 1944 De boerenleider en zijn zoon, die vorige week werden gearresteerd, zijn heden vrijgelaten. Dit zou geschied zijn op bevel van de Mili taire Commissaris Overste Slot. In verband met de waarschijnlijke aanwezigheid van Duit sers (zie 29 september) is dit zeer gevaarlijk. Zondag 1 oktober 1944 In de Geref. Kerk werd heden het Heilig Avondmaal gevierd. Door de beschadigingen en de hevige regen was een groot deel der kerk doornat. Maandag 2 oktober 1944 Er zijn weer andere „Quislings" losgelaten. Zodoende wordt de kans op verraad groter, daar de Duitsers nog betrekkelijk kort in de buurt zijn. VASTGESTELDE PRIJS 109,- NU MANTELS MANTELKOSTUUMS JAPONNEN BROEKPAKKEN 64.- 72.- minsftens 20% 29.- HONDERDEN KOPEN BIJ

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 4