Sport Pockets Engelse hangbrug over de WesterscheSde? VINK Handen en Lippen ruw? Biljarten TH. PLATJOUW ZEEUWSCH-VLAAMS KAMPIOEN KADER 38 II. Na een spannende finale is T. Platjouw van A.B.C. ongeslagen kampioen geworden in de klas kader 38 II van het district Zeeuwsch- Vlaanderen van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond. De Axelse biljarter versloeg in dit toernooi gespeeld in restaurant Industria in Terneu- zen en georganiseerd door de biljartvereni ging Concordia R. Dieleman in 12 beurten. Dieleman was de enige die Platjouw nog van de zege kon afhouden, maar was tegen het spel van Platjouw in de slotpartij niet opge wassen, ofschoon hij nog een prachtige serie van 105 caramboles scoorde. Voor de derde maal won Platjouw de wissel beker van dit toernooi en hij mag zich eige naar van de beker noemen. Uitslag 1. T. Platjouw, Axel matchp. 12, alg. gemiddelde 21.42; 2. R. Dieleman, Ter- neuzen, 8-1299; 3. A. van Eenennaam, Ter- neuzen, 6-7,30; 4. P. Freijser, Terneuzen, 6-9,29; 5. J. Leeraert, Hulst, 6-5,94; 6. H. Penneman, Kloosterzande, 2-5,25, 7. M. Ver linde, Zaamslag, 2-5,69. De hoogste serie in dit kadertoernooi met 219 caramboles werd gemaakt door T. Plat jouw. Schieten „Het Gulden Schot", de nog jonge Axelse Schuttersvereniging heeft de competitiewed strijd van het Z.-Vl. Schuttersverbond tegen „De Missers" uit Aardenburg gewonnen met een verschil van drie punten. De uitslagen zijn D. de Vriendt - K. Dudek 172 - 170; J. Kloosterman - Joh. Provo 169 - 170; L. van Kruysen - J. Ocké 168- 166; Corveleijn - C. Vasseur 167 - 166; Kolmeijer- W. Wikkerink 165 - 166. P.v.d.A. start verkiezingspropaganda DRS. DEN UYL KOMT NAAR AXEL Voor de komende statenverkiezingen is door het landelijk hoofdbestuur van de P.v.d.A. een aantal sprekers aan Zeeuwsch- Vlaanderen toegezegd. De aktie wordt gestart in Axel, waar op 6 februari de tweede kamer-fraktievoorzit- ter drs. den Uyl zal spreken. Op 10 februari is er een bijeenkomst in Breskens waarvoor nog een spreker zal worden aangewezen. Daarna komt een vergadering in Oostburg, waar de heer Lammers of de heer v. d. Louw zal spreken. In Sluis of Retranchement komt op 16 fe bruari mr. M. Vrolijk, terwijl de dag daar na in Biervliet de heer Sake v.d. Ploeg zal spreken. De heren A. Vondeling en v. d. Louw komen op 20 februari in Terneuzen en op 21 februari in Sas van Gent. Naar aanleiding van een uitnodiging van de katholieke 'jongeren uit IJzendijke zal in die gemeente een discussie-avond plaats hebben waarvoor sprekers van de verschil lende politieke partijen zijn uitgenodigd. Voor de P.v.d.A. zal hier aanwezig zijn de heer Egas. Het ontwerp-programma voor de verkiezingsaktie werd door de vergade ring ter verdere uitwerking in handen ge geven van de daarvoor in het leven geroe pen commissie en het federatiebestuur. Kandidatenlijst CHU voor Statenverkiezing gereed Verkiezing Kandidaten D'66 Van de ongeveer honderd leden die D*66 in Zeeland heeft, namen er 37 aan de ver kiezing deel en 29 daarvan lieten blijken de heer Roodenburg de meest geschikte kan didaat voor het lijstaanvoerderschap te ach ten. Tijdens het door ongeveer dertig leden be zochte provinciaal congres maakte congres voorzitter Porrey ook de volgorde van de overige kandidaten bekend. De kop van de lijst ziet er als volgt uit: 2. H. Kapjenga uit Goes. 3. K. C. Schou ten uit Terneuzen. 4. E. H. J. de Lyon uit Hulst (deze stond oorspronkelijk op de 5e plaats, maar de heer W. J. Wolff uit Ka- pelle stelde zijn oorspronkelijk 4e plaats beschikbaar ten gunste van de heer de Lyon) 5. W. J. Wolff uit Kapelle. 6. P. B. Ver schuur uit Scharendijke. 7. W. Wagenaar uit Goes. 8. J. W. Carels uit Breskens. 9. C. M. Kole uit Middelburg. 10. I. G. E. Wolff-de Boom uit Kapelle. De vergadering ging akkoord met het voor stel de heren Roodenburg en Kapenga aan te wijzen als kandidaat-gedeputeerden. Akkoord PSD en ZVTM over postpakketten per veerboot De busdienst ZVTM en de Provinciale Stoomboot Dienst zijn tot een akkoord ge komen over het vervoer van met veerboten overgekomen postpakketten met ZVTM- bussen. Enige weken geleden ontstond enige dei ning, toen de verzending van pakketpost per boot en per bus enigszins stagneerde, omdat de ZVTM-chauffeurs overeenkom stig de reglementen weigerden te tekenen Draaibrug Sas van Gent volgende week voor verkeer gesloten In verband met uit te voeren baggerwerk- zaamheden ter plaatse van de brugopening, zal het Iandverkeer over de draaibrug in Sas van Gent zijn gestremd van woensdag 21 januari om 22.00 uur tot donderdag 22 ja nuari tot 5.30 uur. Het verkeer aan beide zijden van het kanaal van Terneuzen wordt omgeleid over Sluiskil, zoals door richtingsborden wordt aangegeven. Griep pakte Belgen hard aan De griepepidemie die in België tekenen van afneming begint te vertonen, heeft in de maand december alleen al in de provincie West-Vlaanderen circa 180 slachtoffers ge- eist, voornamelijk ouden van dagen. De vol ledige cijfers zullen vermoedelijk pas eind van deze maand bekend worden. Een deskundige van de provinciale gezond heidsdienst dr. Beckers heeft verklaard, dat de sterftecijfers in de West-Vlaamse ste den in december jl. aanzienlijk hoger wa ren dan in december 1968: te weten Kort- rijk 171 (101), Roeselaere 139 (89), Oost ende 121 (100), Brugge 146 (102). Op het hoogtepunt van de griepepidemie telde de provincie circa 25 procent zieken. Renteloze voorschotten Zeeuws Studiefonds De Stichting Zeeuws Studiefonds heeft tot doel jonge mensen, die over voldoende aanleg beschikken, financieel te helpen bij de voort zetting van hun studie, indien zij of hun ouders niet in staat zijn zelf in alle kosten van de verdere opleiding te voorzien. De hulp wordt verstrekt in de vorm van ren teloze voorschotten. Als men voor een dergelijk voorschot in aan merking wenst te komen, moet bij het secre tariaat van het Zeeuws Studiefonds, Dam 31 te Middelburg een aanvraagformulier worden aangevraagd. Een kort briefje is voldoende. Aanvragen voor het volgende cursusjaar moe ten ZO VROEG MOGELIJK worden inge diend. Daarnaast is men verplicht VOOR 1 FE BRUARI een verzoek in te dienen bij het Bureau voor Rijksstudietoelagen te 's-Gra- venhage. Nadere inlichtingen kunnen bij de afdeling onderwijs van de gemeentesecretarie worden ingewonnen. Tijdens een langdurige vergadering in de Prins van Oranje te Goes heeft de Zeeuw- voor ontvangSt se CHU zaterdag de kandidatenlijst voor de statenverkiezingen van maart steld vervoersmogelijkheid bepaalde afspraken te De CHU heeft nu 8 vertegenwoordigers in maken omtrent de aansprakelijkheid. Ze de Zeeuwse staten. Vier van hen zullen na hebben vrijwillig verklaringen getekend, samenge- Deze moeiHjkheid heeft men nu ondervan gen door met de vaste gebruikers van deze 'i de verkiezingen niet meer terugkomen. Lijstaanvoerder is A. J. Kaland uit Middel burg. 2. C. F. v. d. Peyl, Kloetinge. 3. ir. J. Prins, Goes. 4. E. Ph. Nieuwkerk, Poort vliet. 5. H. IJssel, Zierikzee. 6. J. A. Schee- waarna ze de aansprakelijkheid voor de pak ketpost tijdens het vervoer op eigen ver antwoording nemen. Daardoor is het niet noodzakelijk dat de buschauffeurs tekenen voor ontvangst. De betrokken vertegen- Ie, Groede. 7. P. G. v. d. Bosse, Axel. 8. woordigers van beide maatschappijen heb- mr. J. L. Oosterman, Vlissingen. 9. N. Ver boon, Middelburg. 10. H. Harrewijn, Mid delburg. 11. P. G. Vermaire, Kapelle. 12. H. Eversdijk, Heinkenszand, 13. mevr. L. v. d. Plas-Tanis, Zaamslag. 14. A. Hack, Arnemuiden en 15. J. R. den Boer, Goes. De kandidaten op de 16e tot en met de 20e plaats zullen per CHU-statenkring ver schillen. Nieuw op de eerste acht plaatsen zijn ir. Prins, de heren Nieuwkerk en Scheele en mr. Oosterman. Niet meer kandidaat staan de huidige CHU-statenleden C. J. Buur man, P. W. C. van Westen, E. Dekker en W. Sanderse. CHU-voorzitter C. F. v. d. Peyl rekent dit jaar op negen zetels. Deze winst lijkt hem haalbaar omdat het aantal statenzetels met 4 tot 49 zal worden uitgebreid. ben er overigens de nadruk op gelegd, dat er van een konflikt tussen ZVTM en boot- dienst geen sprake is geweest. Twee zwaargewonden bij DOW na explosie in barak Twee Engelsen zijn zondagmiddag met der degraadsbrandwonden opgenomen in het Terneuzense Juliana-ziekenhuis na een ex plosie in een houten kantoorgebouw op het terrein van Dow Chemical. De mannen M. L. en N. C., beiden verblij vend in Breskens, zaten in het kantoor tje toen het explodeerde. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Vermoedelijk was er sprake van gasontwik- keling. De barak brandde - hoewel de be drijfsbrandweer van Dow onmiddellijk in aktie kwam - vrijwel volledig uit. De bei de Engelsen waren werkzaam bij het Ant werpse bedrijf Comsip, dat op het Dow- terrein werkt. Bij het ministerie van Waterstaat verwacht men dat het „beslist geen twee jaar" zal duren voor een beslissing is genomen over een vaste oeververbinding over de Wester- schelde. „De druk die van Zeeuwse zijde wordt uitgeoefend is te groot dan dat men een beslissing langer zou kunnen uitstellen. Of die beslissing een brug, een brug-tunnel- combinatie, dan wel een hangbrug zal betref fen, acht men ook in Zeeland niet primair", aldus het ministerie. De mogelijkheid dat aan de Engelse dienst voor waterstaatswerken zal worden gevraagd een ontwerp te maken voor een hangbrug, achtte men geenszins uitgesloten. „Neder landse waterstaatsingenieurs maken op hun beurt evengoed ontwerpen voor andere lan den, waaronder ook Groot-Brittannië. Dat is export van vernuft". OVERLEG Hetgeen niet betekent dat rijkswaterstaat nu ineens zou zweren bij een hangbrug als ideale oplossing van Zeelands probleem nummer een. De door de minister ingestelde studie commissie bestaat uit verschillende groepen, waarvan er een de mogelijkheid van zo'n ty pisch on-HoIlandse hangbrug bestudeert. On-Hollands men kent inderdaad in heel Nederland geen enkele grote hangbrug. Dus zijn er ook geen Nederlandse deskundigen op dit gebied. Vandaar dat rijkswaterstaat, zoals we al eerder meedeelden, in overleg is getreden met de Engelse firma Freeman Fox and Partners, die al meer van dergelijke brug gen heeft gebouwd, ook in het buitenland. De beroemde hangbrug over de Bosporus is bijvoorbeeld het werk van deze Britse firma. Het hoofd van de direktie bruggen van rijks waterstaat gaat eind januari naar Engeland om met deze bouwers te spreken. RECHT TRACE De Zeeuwse hangbrug zou het best te reali seren zijn op de lijn Walsoorden - Kruinin- gen-Waarde, terwijl een brug-tunnelcombi- natie gedacht wordt op de lijn Perkpolder-i Kruiningen - Hansweert. De voorwaarden waaraan het tracé van een hangbrug zal moe ten voldoen is een andere dan die van een brug-tunnel-combinatie. Een hangbrug vraagt in de eerste plaats een recht tracé, waardoor de kans op aanvarin gen het kleinst is. Een brug-tunnelcombinatie vraagt om een eiland waar de brug in de tunnel overgaat. STRUIKELBLOKKEN Een combinatie van tien aannemingsbedrijven heeft, zoals bekend, in een nota vastgesteld waar zo'n vaste oeververbinding het best zou kunnen worden gerealiseerd en hoeveel zo'n werk globaal zal kosten. Minister Bakker bleek de voorkeur te geven aan het tracé Kruiningen - Perkpolder; Zeeuwsch-Vlaande ren geeft de voorkeur aan een oostelijker tracé. Mogelijk biedt de hangbrug een com promis-oplossing. Zover is Zeeland dan dat er een vaste oeververbinding komt is al enige tijd duidelijk, maar het hoe en het waar zijn de struikelblokken waarover men in het la boratorium en in het overleg nog zal moeten heenstappen. Schuur in Terhole uitgebrand Een brand in een landbouwschuur langs rijksweg 60 bij Terhole heeft zaterdag avond j.l. voor ca. 4 ton schade aange richt. De schuur, gelegen bij de hoeve ,Het Hooge Huis' en eigendom van de heer J. de Jonge, brandde vrijwel volledig uit. Hoe het vuur is ontstaan is onbekend. Bij de brand gingen een partij stro en een personenwagen (die in het gebouw ston den) verloren. De brandweer van Hontenis- se is van circa 11 uur tot 1 uur bezig ge weest met de blussingswerkzaamheden. De brandweerlieden konden niet veel meer doen dan de bijgelegen gebouwen voor het vuur vrijwaren. De brand werd ontdekt door de landbou wer J. van Mol. Burgemeester C. J. van Hootegem van Hontenisse was bij de blus sing aanwezig. Ik zoek te kopen in Zeeuwsch- Vlaanderen Klein HUISJE dienstig als buitenverblijf met 500 m2 eigen grond Schrijven W. Vevaet Lekestr. 9. STEKENE STICHTING ZEEUWS STUDIEFONDS RENTELOZE VOORSCHOTTEN BIJ VERKOUDHEDEN TELEFOON (01155) 2020" SECRETARIAAT: DAM 31 - MIDDELBURG TELEFOON 01180-4258 voor het studiejaar 1970-1971 kunnen worden aangevraagd tot 1 mei 1970. Formulieren hiervoor zijn verkrijgbaar bij de directies der scholen, gemeentesecretarieën, arbeidsbureaux en het secretariaat. Tevens moet vóór 1 februari 1970 een verzoek worden ingediend bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen afd. Rijksstudie toelagen R. J. Schimmelpennincklaan 3 te Den Haag, indien de aan vraag betrekking heeft op Wetenschappelijk of Hoger Beroeps onderwijs en vóór 1 maart 1970 bij de afd. tegemoetkoming studie kosten H. W. Mesdagstraat 10 te Groningen voor alle klassen van het lavo, lbo; mavo, mbo, havo en vwo. Rijkstoelagen voor de Landbouwhogeschool te Wageningen, alsmede de Laand- en Tuinbouwscholen worden verleend door de directie van het Landbouwonderwijs le v. d. Boschstraat 4 te Den Haag. Voor nadere bijzonderheden m.b.t. de rijksstudietoelagen wordt ver wezen naar de in de dagbladen verschenen publikatie. Voor inwoners van de gemeente Vlissingen bestaat bovendien de mogelijkheid een toelage aan te vragen bij het Gemeentelijk Studie fonds, afd. onderwijs, Stadhuis, Vlissingen. Nadere inlichtingen zijn bij het secretariaat verkrijgbaar. Het bestuur

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 3