Rekord aantal lijslen en kandidaten voor gemeenteraadsverkiezingen 01150-4444 HULPCENTRUM Zeeuwsch Vlaanderen in gebruik. Dinsdag zijn de kandidatenlijsten ingediend voor de gemeente raadsverkiezingen op 25 februari aanstaande. Voor de verkiezingen in Hulst werden het grootste aantal lijsten ingediend. De kiezers hebben daar op 25 februari de keus uit niet minder dan 13 lijsten met in totaal 121 kan didaten. Op twee na dragen de lijsten een plaatselijk karakter. Hulst-stad komt met vier lijsten, Clinge met drie, St.-Jansteen met twee en Graauw eveneens met twee. Alleen de Boerenpartij en de lijst Martens hebben zich niet beperkt tot kandidaten uit één kern. De geloofsbrieven van de nieuw te benoe men raadsleden moeten vóór 19 maart onder zocht zijn en wel door de raden van de hui dige gemeenten Axel, Hulst, Hontenisse, Sas van Gent, Terneuzen, Oostburg en Sluis. De aantallen raadsleden voor de nieuwe ge meenten zijn, op basis van de te verwachten inwonertallen, als volgt samengesteld Axel 15, Hulst 17, Hontenisse 13, Sas van Gent 13, Terneuzen 23, Oostburg 17 en Sluis 11. In de verschillende Oost Z.-Vlaamse gemeen ten werden door de daarbij vermelde partijen en groeperingen de volgende kandidaten ge steld AXEL Gemeentebelangen 1. A. H. van der Lee, 2. P. T. A. M. R. Apers, Koewacht, 3. J. den Doelder, Axel, 4. F. Impens, Zuiddorpe, 5. F. J. Pot-Esselbrugge, Axel, 6. D. H. de Graaf, Axel, 7. H. P. Cysouw, Axel, 8. N. J. H. van de Kerkhove, Koewacht, 9. W. J. van Kroonwijk, Axel, 10. P. C. Vasseur, Axel, 11. W. Koster, Axel, 12. J. L. D. B. van Hilst, Axel, 13. J. W. Hogendoorn, Axel, 14. A. de Smet, Axel, 15. J. C. Vink, Axel. Christelijke protestantse lijst 1. P. Dekker, Axel, 2. A. de Waard, Axel, 3. D. J. Oggel, Axel, 4. M. 't Gilde, Axel, 5. J. van Nierop, Axel, 6. L. de Blaeij, Axel, 7. K. Riemens, Axel, 8. C. Koster, Overslag, 9. W. van Cad- sand, Axel, 10. J. C. Folmer, Axel, 11. A. Guiljam, Axel, 12. W. C. Zegers-Dooms, Axel, 13. H. P. Zegers, Axel, 14. P. Fraanje, Axel, 15. J. Hollebek, Axel, 16. J. T. Klein, Axel, 17. A. C. Rinn, Axel, 18. J. W. de Putter, Axel, 19. J. J. Wieles, Axel, 20. A. van der Schoor. Partij van de Arbeid 1. J. Dieleman, Axel, 2. K. Hamelink, Axel, 3. L. Hoorman-Sil- vester, Axel, 4. M. P. Verberkmoes, Axel, 5. C. M. Roose, Axel, 6. M. M. de Zeeuw, Axel, 7. L. P. Hamelink-Dieleman, Axel, 8. J. Dronkers, Axel, 9. J. H. Verhelst, Axel, 10. ADieleman, Axel. Boerenpartij 1. J. P. Dieleman, Koewacht, 2. A. H. H. M. Suy, Koewacht, 3. H. de Feijter, Axel, 4. J. J. M. Berkhey, Axel. Algemeen belang 1. A. R. A. Ysebaert, Koe wacht, 2. R. A. Polspoel, Koewacht, 3. H. van Damme, Koewacht, 4. R. S. N. Janssens, Koewacht, 5. A. A. de Waele, Koewacht, 6. O. J. B. de Cock, Overslag, 7. J. E. Roelandt, Zuiddorpe, 8. E. M. A. Vermandel-De Block, Koewacht, 9. F. E. E. M. van Mossel velde, Koewacht, 10. R. G. H. Vermandei, Koe wacht, 11. J. M. Moerdijk, Zuiddorpe en C. P. van de Velde, Koewacht. Katholieke Volkspartij 1. M. L. M. Ysebaert, Axel, 2. J. Vink, Axel, 3. T. A. Ch. Dierick, Koewacht, 4. A. J. E. van der Sneppen, Zuid- drope, 5. A. A. J. de Clerck, Overslag, 6. W. A. V. van de Bilt, Axel, 7. R. Eggermont, Zuiddorpe, 8. R. D. A. de Schepper, Koe wacht, 9. A. J. Raes, Axel, 10. A. G. J. van Waes, Zuiddorpe, 11. La Heijne, Zuiddorpe, 12. E. A. Maas, Axel, 13. E. M. J. van Damme, Koewacht. (vervolg op pagina 2) „TN-l, hier HB. Er wordt een ernstig onge val gemeld tussen het kruispunt Sint-Anna en Spui. Er is een gewonde en er staat een auto in brand. Willen de brandweer Axel en de ambulance Sluiskil assistentie verlenen5'. Met deze mededeling stelde de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen woensdagmiddag in het politiebureau van Ter neuzen het hulpcentrum voor Zeeuwsch- Vlaanderen officieel in gebruik. De bevestiging van ontvangst door de opge roepen brandweer en ambulance liet enige tijd op zich wachten, maar na enkele minuten stoven beide wagens toch met loeiende si- rene's naar de plaats des onheils, een overi gens gefingeerd verkeersongeval. Mr. van Aartsen wenste Zeeuwsch-Vlaanderen geluk met het centraal alarmeringssysteem dat in deze opzet een primeur voor Nederland be tekent. Het alarmnummer voor Zeeuwsch-Vlaanderen is 01150-4444. De voorbereidingen werden verricht door een speciale commissie, waarvan de burgemeester van Terneuzen, Hulst, Cad- zand, Rijkspolitie, Bescherming Bevolking, de geneeskundige dienst en de brandweerkorpsen deel uitmaakten, de commissaris bracht in het bijzonder dank aan hoofdinspecteur-korps chef Hubregtsen van Terneuzen, B.B.-hoofd Catsman en de heer Van Driel van het ka binet van de commissaris voor hun grote aan deel in de voorbereidingen. Mr. van Aartsen zei dat ook op landelijk niveau belangstelling is voor het instellen van hulpcentra. De voor bereiding van centrale alarmeringsstelsels in andere delen van Zeeland maakt goede, vor deringen. De commissaris sprak de wens uit, dat het grote nut van deze hulpcentra na een inwerkperiode duidelijk bewezen zal worden. De plechtigheid in het Terneuzense politie bureau werd bijgewoond door een groot aan tal Zeeuwsch-Vlaamse burgemeesters. Mr. van Aartsen nam voorts een kleine „parade" van brandweerauto's, ambulances en auto's van rijkspolitie en gemeentepolitie af, die zich buiten het politiebureau op de Rosegracht hadden opgesteld. HUURDERSVERENIGING Beter Wonen in Axel De vereniging van verontruste huurders van woningen van de Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging startte deze week officiéél met een ledenwerfactie. De huurdersvereni ging heeft als naam Beter Wonen gekregen. De bewoners van alle Axeler woningen, die aangesloten zijn op de kollektieve centrale verwarming, worden benaderd voor een lid maatschap. Daarna bestaan er plannen om ook huis-aan-huis bezoeken te gaan houden in plan-West. Overigens heeft inmiddels een van de bestuursleden, de heer De Waal, zijn bestuursfunctie in de kersverse huurders- vereniging er aan moeten geven. Hij is van een woning van de woningbouwvereniging verhuisd naar een gemeentewoning en heeft zodoende geen belang meer bij de huurders vereniging. Hij wordt opgevolgd door de heer A. Stoelinga, eveneens uit Axel. 's Werelds grootste hengstenkeuring te Utrecht In Utrecht gaan we op 6 en 7 februari a.s. een evenement beleven, dat z'n weerga in de wereld moeilijk zal vinden, want dan zullen in de gloednieuwe veemarkthal niet minder dan 800 hengsten in de „Salon de Cheval" optreden en duizenden bezoekers twee lange dagen doen genieten van de kleurenpracht en vormenschoonheid, waarmede paarden en pony's van acht stamboekverenigingen zijn omringd. Van de rijpony tot het rijpaard, van de Arabier tot de Engelse Volbloed, van het kleinere luxe tuigpaard (hackney) tot het grote tuigpaard, zal men de evoluerende ontwikkelingen op het terrein van de fokkerij kunnen gade slaan in een grote, verwarmde hal, die plaats biedt aan tienduizend toe schouwers en daarop is de tribune-accomoda- tie dan ook berekend. Een groot restaurant, waar vijftienhonderd bezoekers een plaats kunnen vinden, zorgt er voor dat niemand iets tekort komt, terwijl op deavond van de 6e februari een zgn. „fokkers avond" zal plaats vinden, die voor honderden paarden- en ponyfokkers een rendez-vous van de eerste orde zal betekenen. Grote verkopingen van rijpaarden en Tijpony's zullen een aparte noot aan dit immense ge beuren geven en gezien de suksessen, welke Nederlandse fokprodukten op internationale concoursen hebben geoogst, zal ook hiervoor grote belangstelling bestaan. In een later communiqué zullen meer gedé- tailleerde gegevens worden verstrekt. Gedeputeerde Staten verdeelden woningcontingent 1970 Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het door de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening voor 1970 aan Zeeland toegewezen contingent woningen oevr de ge meenten verdeeld. Het contingent bestaat uit 848 woningwet woningen (waarvan tenminste 124 bejaarden woningen) en 109 keuzewoningen, alsmede 218 door woningbouwcorporaties te bouwen woningen met gemeentelijke garantie in de particulier gesubsidieerde sector (waarvan tenminste 41 bejaardenwoningen). De minister had gedeputeerde staten verzocht de toewijzing niet kleiner te maken dan 20 contingentseenheden voor gemeenten met meer dan 5.000 inwoners en dan 10 voor kleinere gemeenten. Deze regeling voorkomt versnippering, die afbreuk zou doen aan het streven naar efficiency en kostenbesparing in de bouw. De verdeling vond plaats nadat het advies was ontvangen van de Provinciale Adviesraad voor de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid. Met twee contingentseenheden kunnen drie bejaardenwoningen worden gebouwd. De toe slag voor de ontwikkelingskernen - 78 hui zen - is begrepen in de toewijzingen aan de betrokken gemeenten. De toegewezen contingenten of gedeelten daarvan, die op 1 oktober 1970 niet zijn gerealiseerd of waarvan op 1 oktober niet vaststaat, dat zij tijdig verwezenlijkt zullen worden, zullen worden teruggenomen en aan andere gemeenten worden toegewezen. Daar mee wordt voorkomen, dat de woningen voor Zeeland verloren zouden gaan. De minister is n.I. van plan op 1 november 1970 een soortgelijke maatregel voor de provincies te treffen. In hun brief aan de Zeeuwse gemeentebestu ren hebben gedeputeerde staten tenslotte meegedeeld, dat de plannen tot realisering van de toegewezen contingenten vóór 1 mei Nieuwe verbinding Axel-Hulst over 4-5 weken in gebruik Langs de vroegere „Lange Weg" van Zwar- tenhoek - via Drieschouwen - naar Abs- dale is een begin gemaakt met de afwerking van de wegbebakening. Als dat gebeurd is zal het nieuwe traject voor het verkeer wor den opengesteld. Verwacht wordt dat met de afwerking vier of vijf weken gemoeid zal zijn. Dat zal afhangen van het weer. De nieuwe weg is over de ge hele lengte nagenoeg klaar op de markering na. a.s. bekend moeten zijn bij de hoofdingenieur directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie Zeeland. De verdeling is als volgt Bruinisse 9 keuze woningen; Duiveland 16 idem; Zierikzee 21 gewone woningwetwoningen, 16 bejaarden woningen, 25 gewone corporatiewoningen premiebouw en 6 bejaardenwoningen in deze sector, totaal 68; Sint-Maartensdijk 16 keu zewoningen; Tholen 13 keuzewoningen, 10 corporatiewoningen premiebouw, totaal 23; Sint-Philipsland 10 bejaardenwoningen; Ar- nemuiden 10 gewone woningwetwoningen; Valkenisse 9 keuzewoningen; Veere 6 gewone woningwetwoningen, 7 bejaardenwoningen, totaal 13; Middelburg 100 gew. ww., 25 corp.w., totaal 125; Vlissingen 107 gew.ww., 51 bej.w., 20 corp.premiebouw en 22 bej.w., totaal 200; Goes 60 gew.ww., 23 gew.corp.w. en 8 bej.w., totaal 91; Kapelle 14 keuzew.; Borssele 17 gew.ww., 16 keuzew., 24 bej.w., totaal 57; Reimerswaal 34 keuzew., 10 bej.w., 9 corp.w., 3 bej.w., totaal 56; Aardenburg 10 egw.ww.; Cadzand 10 gew.ww.; Groede 13 gew.ww.; Schoondijke 10 gew.corp.w.; Sluis 10 bej.w.won.wetbouw; Hoek 14 bej.w. won.wetbouw; Sas van Gent 12 gew.ww.; Terneuzen 120 gew.ww., 24 bej.w., 36 gew. corp.premiebouw, totaal 180; Westdorpe 22 gew.ww.; Zaamslag 10 gew.ww., 16 bej.w. corp.premiebouw, totaal 26; Axel 36 gew.ww. Hontenisse 10 bej.w.won.wetbouw, 5 bej.- won.corp., totaal 15; Hulst 20 gew.ww., 17 gew.corp., totaal 37; Sint Jansteen 14 gew. ww.; Vogelwaarde 10 bej.w.ww.obuw, 5 bej.- w.corp.premiebouw. De totale toewijzing bedroeg 588 gewone woningwetwoningen, 127 keuzewoningen, 186 bejaardenwoningen, 175 gewone wonin gen corporatie premiebouw en 65 bejaarden woningen corporatie premiebouw, totaal 1.141. Er is nog een niet verdeelde reserve van 9 woningen. Axelse 7 mille gaan toch naar Biafranen De 7 mille die Axel heeft bijeengebracht voor Biafra zullen inderdaad de bevolking van dit gebied ten goede komen. De heer J. Th. Klein, directeur van de christelijke mavo-school in Axel (die een belangrijk aandeel had in de inzameling) vroeg zich af of het gezien de ongunstige berichten uit Biafra - nog moge lijk was het geld voor het gebied te bestem men. Na een bespreking, is echter het besluit gevallen de Biafranen niet in de steek te la ten. De heer Klein ,Op welke manier de hulpverlening gebeurt, bekijken we nog. Mis schien via een buurland, waar Biafraanse kinderen verblijven. Maar onze oorspronke lijke doelstelling blijft gehandhaafd.' De arts dokter Middelkoop die de 7 mille zou krijgen, is ijlings naar Sao Tomé in de buurt van Biafra vertrokken, om te assisteren bij de hulpverlening. Frankering bij abonnement ZATERDAG 17 JANUARI 1970 84e jaargang no. 15 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hoofdredaktle I. C. VINK Redaktla en administratie: Axel, Markt 12 Telefoon 2020f3 lUnenl Postbus 18 Drukker-ultgeefster: DrukkerU Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent Half/aar-abonnement: Axel f 4,—. Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingex. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine adver tenties 1-10 woorden f I,elk woord meer 15 cent. Rekord aantal lijsten en kandidaten voor gemeenteraadsverkiezingen pag. 1 Axels 7 mille gaan toch naar Biafra pag. 1 Nieuws uit Axel pag. 2 Sport pag. 3 Oorlogsherinneringen uit 1940 pag. 4

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 1