Vink Oorlogsherinneringen uit 1940 ADMINISTRATIEVE KRACHT (vrl) DEN D0ELDER Binnen- en Buitenlandse Tijdschriften i t t t t i t t t t t t t t t t t i Kandidaatstelling voor de provinciale staten Op dinsdag 3 februari 1970 aanstaande zal plaatshebben de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de provinciale staten. Op die dag kunnen, van des voormiddags ne gen uur tot des namiddags vijf uur, bij de voorzitter van het hoofdstembureau in de kies kring, of bij het door deze aangewezen lid van dat bureau, ter secretarie der gemeente Hulst, worden ingeleverd LIJSTEN VAN KANDIDATEN als bedoeld in artikel G 5 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig kandidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden ondertekend door ten minste vijfen twintig personen, die binnen de kieskring waarvoor de lijst geldt, kiesgerechtigd zijn voor de provinciale staten. Ten aanzien van een ondertekenaar, die niet is opgenomen in het kiezersregister der ge meente, waar het hoofdstembureau is geves tigd, wordt bij de inlevering van de lijst een door de burgemeester afgegeven verklaring overgelegd, dat die ondertekenaar is opgeno men in het kiezersregister van zijn gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. De namen der kandidaten moeten op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin de ondertekenaars aan hen de voorkeur geven. De naam van een zelfde kandidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd voor dezelfde kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd een schrif telijke verklaring van iedere daarop voorko mende kandidaat, dat hij bewilligt in zijn kandidaatstelling op die lijst. Indien de kan didaat zich buiten het rijk in Europa bevindt, is de hier bedoelde verklaring niet aan enig formulier gebonden en kan zij ook telegrafisch worden gedaan. Indien degene, die de lijst inlevert, de mach tiging bezit, om boven de lijst de naam of aanduiding van de desbetreffende politieke groepering te plaatsen, moet deze machtiging alsmede een door de voorzitter van het cen traal stembureau afgegeven bewijs van re gistratie van de naam of aanduiding der po litieke groepering, worden overgelegd. De inlevering der lijst moet geschieden per soonlijk door een kiezer, bevoegd tot deelne ming aan de verkiezing binnen de kieskring, waarin de lijst wordt ingeleverd. De kandida ten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. De voorzitter van het hoofdstembureau of het door hem daartoe aangewezen lid van dat bureau stelt een bewijs van ontvangst ter hand aan degene, die de lijst inlevert. Op naam van één der ondertekenaars van de lijst of op naam van de gemachtigde of diens plaatsveravnger moet een bedrag van twee honderdvijftig gulden worden gestort in de kas der provincie. Dit geldt niet voor een lijst van een politieke groepering, waarvan een of meer leden zitting hebben in provinciale sta ten. Formulieren voor de lijsten, voor de schrifte lijke verklaring van bewilliging en de mach tiging tot het plaatsen van de naam of aan duiding der politeke groepering boven de lijst, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met de dag der kandidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel X 5 der Kieswet, waaruit blijkt dat: hij die een kandidatenlijst inlevert, wetende dat zij voorzien is van handtekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelne ming aan de verkiezing voor de staten dezer provincie terwijl zonder die handtekeningen geen voldoend aantal voor een geldige lijst zou overblijven, gestraft wordt met gevangenis straf van ten hoogste DRIE MAANDEN of een geldboete van ten hoogste HONDERD TWINTIG GULDEN met gelijke straf wordt gestraft hij die, we tende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, een voor die inlevering bestemde kandidatenlijst heeft ondertekend. Axel, 7 januari 1969 De burgemeester van Axel, M. K. van Dijke. Winterkeuring ANWB dient verkeersveiligheid Recente keuringsacties van de ANWB heb ben opnieuw aangetoond dat een groot aantal personenauto's gebreken vertoont, die de vei ligheid in gevaar (kunnen) brengen. De ANWB heeft daarom besloten om zowel aan leden als aan niet-leden in de periode van 12 tot en met 30 januari 1970 in alle Tech- nostations van de Bond een vrijwel volledige veiligheidskeuring aan te bieden tegen een gereduceerd tarief van 10, - Bij deze keu ring, die ongeveer een half uur duurt en de naam Winterkeuring kreeg, wordt het gehele programma van de normale Veiligheidskeu ring afgewerkt met uitzondering van het af nemen van de remtrommels. De werking van de remmen en de toestand van de remleidin gen wordt dus wel gecontroleerd, de graad van slijtage van de remvoeringen echter niet, ofschoon ook wel uiterlijke kenmerken een indicatie kunnen zijn voor de toestand van het inwendige van de remtrommels. De ANWB kan deze Winterkeuring tegen een zeer laag liggend tarief slechts in ge noemde drie weken aanbieden, omdat in deze periode de nodige capaciteit op de techno- stations aanwezig is. Dit is niet het geval als begin februari de Technostations in verband met de naderende vakantie zeer bezet zijn om in de grote behoefte aan volledige onder- houdskeuringen te voorzien. Overigens blijven het gehele jaar de normale veiligheidskeurin gen tegen het geldende tarief bestaan. Tijdens een tweetal gratis remtest-acties in november in Hilversum en Vlaardingen, waar bij in totaal 123 auto's werden gecontroleerd, bleek het volgende 42 auto's (34%) hadden ongelijk werkende remmen of een te lange remweg. 33 auto's (27%) hadden een niet goed func tionerende handrem 33 maal (27%) werd aangeraden de rem leidingen schoon te maken en tegen roest te behandelen in twee gevallen moest het advies gegeven worden de remleidingen te vervangen. Een lekke remleiding schakelt gewoonlijk het gehele remsysteem uit. Na een proef in het voorjaar van 1969, toen gedurende vier maanden in Den Haag onge veer 2300 auto's voor een veiligheidskeuring werden aangeboden, moest de conclusie lui den drie en een half procent van het Ne derlandse personenwagenpark verkeert in on veilige staat en is gevaarlijk voor andere ver keersdeelnemers. Voor het grootste deel wa ren deze auto's vijf tot acht jaar oud. Een ernstige waarschuwing moest aan 6,5% der autobezitters worden uitgereikt. Bij 82% der gekeurde wagens werd een waarschuwing ten aanzien van een of meer punten gegeven. Slechts 8% der wagens bleek zonder enig mankement te zijn. De geconstateerde gebre ken uit de tweede en derde groep kwamen niet alleen voor bij reeds bejaarde auto's doch evengoed bij wagens, die slechts enkele jaren oud waren. De Winterkeuring, waartoe thans besloten is, heeft hetzelfde karakter als de genoemde proefkeuring. De afspraken voor de Winter keuring kunnen worden gemaakt op de ANWB-kantoren in die plaatsen, waar een Technostation is gevestigd. ANWB-techno- stations zijn gevestigd te Amsterdam, Arn hem, Breda, Den Haag, Eindhoven, Enschede, Groningen, Haarlem, Heerlen, Hilversum, Leeuwarden, Maastricht, Rotterdam, Utrecht, Vlaardingen en Zwolle. Afspraken voor het station Hilversum moe ten gemaakt worden op het ANWB-kantoor te Utrecht (of aan het station zelf), die voor Vlaardingen in het ANWB-kantoor te Rot terdam. Verkeer Zeelandbrug groeit sterk door opening Heinenoordtunnel Het verkeer over de Zeelandbrug is sinds de opening van de Heinenoordtunnel in de tweede helft van juli 1969 belangrijk sterker gegroeid dan daarvóór het geval was. Het feit, dat de automobilist thans de af stand tussen Rotterdam en Walcheren of de Bevelanden in niet veel meer dan een uur kan afleggen, is kennelijk een rol gaan spelen. Ondanks de wat tragere vooruitgang in de eerste zeven maanden kon door die sterkere groei in de daarop volgende maanden het jaar 1969 weer gunstiger cijfers laten zien dan 1968. In 1969 overschreed het totale verkeer, ex- Donderdag 14 september 1944 Duitse troepen vertrekken van hier naar het front over de Belgische grens, 's Avonds wor den veel bruggen hier in de buurt opgebla zen. Vrijdag 15 september 1944 Er zijn weinig Duitsers meer in Axel. De ge neraal die hier de laatste week was (Neu mann?) is vertrokken, alsook het Duitse Rode Kruis, met zijn auto's. De aangelegde leidin gen van de veldtelefoon worden opgeruimd (tekenen die wijzen op de nadering van de geallieerden). Dagelijks worden fietsen gevorderd en afge nomen. Zaterdag 16 september 1944 Begin van de slag om Axel De spanning was nu ten top gestegen. Tevens zaten we reeds enkele dagen in spanning over het opblazen van de brug aan de Kinderdijk, die zeer zwaar geladen zou zijn. Na de strijd is deze brug verdwenen en de leiding ge dempt. Hedenmorgen liepen er weer geruchten dat deze spoedig zou worden opgeblazen. Gisteren waren geallieerde voorhoeden gesignaleerd aan de Hellestraat, nu op de Nieuwe Molen (Koewacht) en Bontekoe (2 km. van Axel). clusief autobussen, de 1.200.000 stuks. Daar van waren 1.085.019 personenauto's, 80.100 lichte vrachtwagens en 41.720 zware vracht wagens. In 1968 waren dat 985.332 per sonenauto's, 70.937 lichte vrachtwagens en 33.428 zware vrachtwagens. In 1968 reden voor het eerst meer dan één miljoen auto's over de brug. De procentuele stijging bedroeg in waarvan 1969 (jan/dec.) jan/jul aug/dec totaal aantal auto's 10,8 5,3 19,1 personenauto's 10,1 4,7 18,4 lichte vrachtwagens 13, - 7,9 20,3 zware vrachtwagens 24,8 17,4 34,3 De tolopbrengst steeg van 3.541.784,50 in 1968 tot 3.875.283,- in 1969. De pro centuele stijging is iets kleiner dan die van het aantal auto's. Dit wijst op een toenemend gebruik van (goedkopere) tienrittenkaarten, hetgeen weer een indicatie is voor een groeiend aantal vaste gebruikers. De jongste verlaging van het toltarief van de Haringvliet brug zal in dit opzicht zeker ook stimulerend werken. In 1970 automatisch telefoneren met België, Frankrijk, West Duitsland en Groot Brittannië Voor de abonnees van de sectoren Goes en Kruiningen bestaat reeds de mogelijkheid tot automatisch internationaal telefoonverkeer met abonnees in België, West Duitsland ta riefzone 1 en 2, Frankrijk en Groot Brittan nië, terwijl de abonnees van de sector Terneu- zen hun gesprekken met abonnees in België automatisch tot stand kunnen brengen. Het lag aanvankelijk in de bedoeling begin 1970 de sectoren Hulst en Oostburg toe te laten tot het automatisch internaionaal tele foonverkeer met België. In verband met een voorgenomen wijziging van het grenstarief met België en de daaruit voortvloeiende ingrijpende wijzigingen in de technische apparatuur, kan deze indienststel- ling eerst medio 1970 worden gerealiseerd. Hiertegenover staat dat dan gelijktijdig het volautomatisch abonnee-verkeer met West Duitsland tariefzone 1 en 2, Frankrijk en Groot Brittannië in dienst zal worden ge steld, terwijl dan tevens ook de sectoren Mid delburg en Zierikzee zullen worden toegelaten tot het automatisch internationale verkeer, zodat het, onvoorziene omstandigheden voor behouden, medio 1970 voor alle abonnees van het technisch district Goes (waarvan de netnummers beginnen met 011..) mogelijk zal zijn hun gesprekken met de vorengenoemde bestemmingen automatisch tot stand te bren gen. De betrokken abonnees zullen tijdig worden ingelicht. In de voormiddag wordt vanuit Axel veel geschoten met lichte artillerie naar het zui den. Ook wordt uit zuidelijke richting veel mitrailleurvuur gehoord, 's Middags kregen we een hevige artilleriebeschieting vanuit het zuiden (later bleek dit een trommelvuur van granaten te zijn geweest). Veel schade aan de huizen en ook doden onder de burgerbevol king. Tussendoor een hevig, doch kort bom bardement door geallieerde vliegtuigen. Een bom viel in de Nieuwstraat, vier huizen van ons vandaan. Hier waren vier doden. Ook veel mitrailleurvuur in de onmiddellijke om geving en voortdurend granaten. Naar bleek hadden de geallieerden (Poolse troepen) het zuidelijk en z.o. deel der stad bezet, doch werden teruggeslagen. Eerst zaten we in onze eigen kelder, doch deze was te gevaarlijk en in een pauze tussen de beschieting trokken we vlug naar de Noordstraat, waar we een betere schuilplaats vonden. De brug aan de Zee straat werd 's middags opgeblazen, 's Avonds was er op vele plaatsen in Axel brand (Zee straat 3, Verloren Hoek 1, Oudewijk ver scheidene, Buitenweg 1, Kanaalkade verschei dene). Zondag 17 september 1944 In de kelder (Noordstraat) overnacht en ook de dag meest in de kelder doorgebracht. Over 't algemeen was het rustiger dan gister, doch de hele dag was er artilleriebeschieting. Maandag 18 september 1944 Meer artillerie-beschieting dan gisteren en ook mitrailleurvuur. Er werden de laatste da gen aan het kanaal van Axel naar Hulst veel boerenschuren in brand geschoten. Dinsdag 19 september 1944 Bevrijding van Axel 's Morgens weer artillerie-beschieting en mi trailleurvuur. 's Middags ca. half drie zien we plotseling een zestal geallieerde (Poolse) sol daten in de Noordstraat, die de zaak ver kennen. Het blijkt dat Poolse troepen en tanks doorgedrongen zijn in Axel, gebruik makend van de zware mist die er 's mogens hing. In dien deze aanval mislukt zou zijn, dan was vastgesteld dat Axel een hevig bombardement zou ondergaan door 20 vliegtuigen die reeds klaarstonden. Volgens de verklaring der Pool se militairen, waren er bij geen der kleinere plaatsen voor hen zulke zware verliezen ge leden als bij de strijd om Axel. Zij hadden veel geduld gebruikt en gelukkig is de laatste aanval geslaagd, daar Axel anders een puin hoop zou geworden zijn. De Polen werden geestdriftig ingehaald en voorzien van fruit en linmonade. Ook de tanks, enz., stonden in het middelpunt der belangstelling, 's Avonds werden verscheidene branden van boerenschu ren waargenomen. Door Duitse mortieren werd 's avonds nog een aantal zware grana ten op Axel afgeschoten vanuit het westen (Coegors). Hierdoor werden twee personen die moesten patrouilleren gedood. Een droe vig einde van deze gelukkige dag. Bij ons werden twee Poolse officieren ingekwartierd, die veel vertelden over hun wederwaardighe den. Eén hunner nodigde mij uit om hem na de oorlog te komen bezoeken in Lwow. (Cpt. N. Laslowski). Woensdag 20 september 1944 Dit was een blijde dag, daar alles VRIJHEID ademde, 's Morgens werd reeds medegedeeld dat het gevaar voor Axel zo goed als gewe ken was. Hulst was gisteren ook gevallen (plm. 5 uur) en Terneuzen moest heden bezet worden. Ook Zaamslag was gisteren bevrijd, 's Middags werd bekend dat Terneuzen in derdaad bevrijd was. Desondanks vertrokken nog veel mensen uit Axel naar Zuiddorpe en Koewacht. De gemeente Axel is het zwaarst getroffen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen plm 730 huizen beschadigd, verwoest of verbrand; plm. 30 doden onder de burgers en velen gewond. Terneuzen telt in deze dagen ca. 4 doden, Hulst 7 en Zaamslag 1. Vele N.S.B.' ers en hun handlangers werden in arrest ge steld. Zij werden in triomf Axel doorgevoerd en in de R.K. bewaarschool opgesolten. Velen van hen moesten tegen de avond putten gaan dichten, hetgeen een zeer vermakelijk toneel was. Het uitvaagsel dat ons zo vaak heeft ge treiterd, mag nu hetzelfde lot ondergaan, on der toezicht van de Ordedienst en ten aan- schouwe van hen die jarenlang verdrukt zijn. 's Avonds wordt gezegd dat Sluiskil nog niet gevallen is, doch de Duitsers schijnen terug te trekken op Philippine. Heden werd 's mor gens om 6 uur de tijd een uur teruggezet, daar de zomertijd in Engeland geëindigd was. THANS TELEFONISCH AANGESLOTEN ONDER NUMMER 01155-1620 b.g.g. 01140-2056 LIJKDIENAAR D. DE VISSER SINGELWEG 1 AXEL Ik zoek te kopen in Zeeuwsch- Vlaanderen Klein HUISJE dienstig als buitenverblijf met 500 m2 eigen grond Schrijven W. Vevaet Sesestr. 9, STEKENE Markt 12 Axel i f GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding Leeftijd 16-20 jaar. Postbus 9 - AXEL - Telefoon 01155-1989

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 3