Hulpcentrum Zeeuwsch-Vlaanderen Op 1 januari 1970 is het Hulpcentrum Zeeuwsch-Vlaanderen in werking getreden. Het is gevestigd in het politiebureau te Terneuzen en dag en nacht te bereiken on der telefoonnummer 01150-4444. De tot standkoming van het hulpcentrum is het resultaat van een op initiatief van de Com missaris der Koningin, mr. J. van Aartsen, op gang gebrachte samenwerking tussen de Zeeuwsch-Vlaamse gemeentebesturen en 'n aantal instellingen en instanties die op enigerlei wijze met de hulpverlening aan de bevolking te maken hebben. Het centrum kan worden beschouwd als 'n eerste - maar belangrijke - stap op de weg naar een algehele coördinatie en integratie van hulpverlening aan de „burger in nood" die op een gegeven moment hulp behoeft voor zichzelf of voor anderen. Vanaf 1 januari wordt de situatie zó, dat iedere inwoner of bezoeker van Zeeuwsch- Vlaanderen het nummer in Terneuzen kan draaien, als hij of zij meent, dat er op wel ke wijze dan ook hulp moet worden gebo den. Dat kan zijn bij brand, bij ongeluk ken (uiteraard ook verkeersongevallen) of bij andere gebeurtenissen die ingrijpen noodzakelijk maken. BEKENDHEID Aan de inwerkingtreding van het hulpcen trum wordt op zo ruim mogelijke schaal bekendheid gegeven. Zo zal op alle adressen die Z.-Vlaanderen telt (en dat zijn er schikt er over voldoende telefoonlijnen, zo- zo'n kleine 32.000) een folder worden be zorgd. In die folder wordt kort en kernach tig het centrum geintroduceerd, vergezeld van het verzoek de folder steeds bij de hand te houden. Daarnaast zullen in alle Zeeuwsch-Vlaam se gemeenten affiches (in totaal zo'n 500) worden verspreid. Die zullen worden opge hangen op de gemeentesecretarieën, in postkantoren, bankgebouwen, wachtkamers van doktoren, kortom overal waar regelma tig mensen komen. De douanekantoren aan de grens zullen daarbij niet worden verge ten. Ook zullen bij de veerhavens te Bres- kens, Terneuzen en Perkpolder borden wor den geplaatst met het telefoonnummer van het hulpcentrum. Aan de redakties van de informatiebladen van enkele Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten en aan die van de personeelsbladen van de grote bedrijven zal worden gevraagd aan deze zaak aandacht te besteden. MELDKAMER Zoals gezegd zal de centrale meldkamer van het hulpcentrum op het Terneuzense poli tiebureau vierentwintig uur te bereiken zijn. Het personeel is inmiddels geinstrueerd in de verwerking van de meldingen. Men be schikt er over voldeonde telefoonlijnen, zo wel voor inkomende als voor uitgaande ge sprekken. Elk gesprek, dat binnenkomt, wordt automatisch op een bandopnameap paraat vastgelegd, dat weer gekoppeld is aan een automatische tijdmelder. Men kan dus - als dat nodig mocht zijn - achteraf nagaan hoe een bepaalde melding precies luidde. In de praktijk zal worden gewerkt met mel dingsformulieren (voor een deel voorge drukt). De meldkamer is verder voorzien van een grote algemene kaart van Zeeuwsch-Vlaanderen en van detailkaarten van de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten, zo dat onmiddellijk na ontvangst van de mel dingen de situatie kan worden gelokali seerd. VOLLEDIGE GEGEVENS Afhankelijk van de inhoud en de aard van de alarmmelding wordt het hulpapparaat in werking gezet door de dienstdoende functionaris in het hulpcentrum. Hij be schikt daartoe over volledig bijgewerkte lijsten van - b.v. - de politieposten in Zeeuwsch-Vlaanderen, de burgemeesters of hun waarnemers, de brandweerkorpsen, de ambulancediensten en ziekenhuizen, de art sen, de Rode Kruis-functionarissen, de We genwacht, garagebedrijven, eigenaren van takelwagens enz. In het hulpcentrum is men ook op de hoog te van de bestaande afspraken tussen de verschillende brandweerkorpsen over „ter reinverdeling" etc. DE VOORBEREIDING In de commissie, die het Hulpcentrum Zeeuwsch-Vlaanderen heeft voorbereid en die werd ingesteld door de Commissaris der Koningin, waren de verschillende instanties die met hulpverlening aan de burger iets te maken hebben, vertegenwoordigd. De Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten hadden hun vertegenwoordigers in de burgemeesters van Terneuzen (tevens voorzitter der com missie), Cadzand en Hulst. Verder hadden zitting de districts-commandant van het korps rijkspolitie district Middelburg, de geneeskundig inspecteur van de volksge zondheid voor Zeeland, de districts-inspec- teur van het brandweerwezen district Bre da, de directeur van het telefoondistrict Breda, de korpschef van gemeentepolitie Terneuzen, het hoofd Bescherming Bevol king van de A-kring Zeeland-c, alsmede 'n vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin. KOSTEN De kosten die de inrichting van het hulp centrum met zich bracht, konden voorlo pig in de begroting van de BB (A-kring Zee- land-c) worden gevonden. Het is de bedoeling tot een definitieve re geling te komen, wanneer de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen haar beslag zal hebben gekregen. Te denken valt aan een gemeenschappelijke regeling voor deze aangelegenheid. Het is voorts niet uitgesloten, dat binnen afzienbare tijd het kosteloze alarmnummer 0011 ter beschikking zal komen. Voor Til burg en omgeving is dit reeds bij wijze van proef het geval. Besprekingen over een hulpcentrum voor Zeeland benoorden de Westerschelde zijn in een vergevorderd sta dium. .INLOOPPERIODE' Het is duidelijk, dat er een zekere .inloop periode' zal zijn, voordat de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen het hulpcentrum zon der meer zal weten te vinden. De plaatse lijke nummers zullen uiteraard beschik baar blijven. Het bellen daarvan behoeft ook geen bezwaren op te leveren mits geen tijd verloren gaat met het opzoeken van de ze nummers. In elk geval wordt het zó, dat meldingen aan de plaatselijke adressen di- rekt aan het hulpcentrum worden doorge geven. Nieuws uit Axel AUTOBOTSTING Dinsdagmorgen reed J. R. O. uit Ovezande, met een vrachtauto vanaf de Mecklenburg- straat de kruising met de Bylocquestraat op. Hierbij verleende deze geen voorrang aan de personenauto bestuurd door J. P. uit Axel. Bij de bierdoor ontstane botsing werd de per sonenauto zwaar beschadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. BOTSING TUSSEN VRACHTAUTO EN TANKAUTO Woensdagmorgen deed zich op de kruising Stationsstraat -Buitenweg een botsing voor tussen een vrachtauto en een tankauto, waar bij een tweetal verkeerszuiltjes werden geveld. G. F. P. uit Vogelwaarde verleende bij het oprijden van de kruising vanaf de Buitenweg geen voorrang aan de tankauto bestuurd door M. de P. uit Terneuzen. Beide auto's liepen flinke schade op, geen persoonlijk letsel. LUSTRUM R.K. VROUWENGILDE Op 27 januari a.s. viert het Vrouwengilde het eerste lustrum. Er hebben zich al verschillende dames opge geven om aan deze avond mede te werken. Er zijn b.v. dames die voor gebak en hartige hapjes zorgen. Ook zijn er dames die zingen en dichten over de afgelopen vijf jaren. Het bestuur verwacht nog velen, die, op welke wijze dan ook, nog een gezellige bijdrage kunnen leveren. STUDIEDAG GEMENGDE BEDRIJVEN Op dinsdag 13 januari 1970 wcrdt te Axel een rundveemiddag gehouden waar het vol gende onderwerp behandeld „al worden „Aspecten van de veevoeding in de moderne bedrijfsvoering". Als sprekers zullen optreden de heren ir. Davids en C. den Engelsen. Hierna beantwoording van vragen door een forum, bestaande uit de heren voorzitter ir. L. Th. J. M. de Wit ir. Davids C. den Engelsen R. C. C. de Bruyckere. De middag zal worden gehouden in het Ge- zellenhuis, Walstraat, Axel, aanvang 13.00 uur. JAARVERGADERING TV AXEL De Axelse tennisvereniging hield woensdag avond haar jaarvergadering, waarvoor rela tief een grote belangstelling bestond, dit me de dank zij het aantal nieuwe leden dat men in het afgelopen jaar mocht noteren. Tot voorzitter werd benoemd de heer Van der Hooft, terwijl als bestuurslid werd ge kozen de heer P. Esselbrugge. Men wil trachten in het komende seizoen deel te gaan nemen aan de competitie van de KNLTB, aangezien met medewerking van de in het laatste seizoen toegetreden leden ver wacht mag worden dat men een voldoend sterk team hiervoor op de been zal kunnen brengen. Een verheugende mededeling voor de spe lers was voorts dat het gemeentelijke banen- complex zal worden uitgebreid met een derde baan. Aangezien dientengevolge de huur van de ba nen zal stijgen werd op de vergadering be sloten de contributie voor 1970 evenredig te verhogen. Kerkdiensten ZONDAG 11 JANUARI 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur Ds van Dijk van Terneuzen; 3.00 uur Ds. Veefkind. Geref. Gemeente 10 uur en 3 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 Zaterdag 19.00 uur H. Mis Zondag 8.15 - 9.30 - 11.00 uur H. Mis Weekend-diensten ARTSEN 10 - 11 januari Dokter Schiltman TANDARTSEN 10-11 januari J. v. d. Burgh, Canadalaan 1, Sas van Gent. tel. 01158-1317 Privé Westkade 120 tel. 01158-1889 Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00- 18.30 uur zondag 12-12.30 uur Gevonden voorwerpen Zilveren hangertje met haaietand; witte plooi rok; een paar grijze suède damesschoenen; goudkleurig herenhorloge (Gigandet); Lips- sleutel aan ring; zwarte knipperportemon- naie met inhoud; blauw kinderwantje met paardjesmotief; bankbiljet van 10,- en spaarzegels; doublé damespolshorloge (Jaxa); etui met 2 auto-contactsleuteltjes (Ford- Taunus); herenoverjas (grijs); rood plastic portemonnaie met inhoud; donkerbruine he- renbril dubbelfocus); A.S.O. sleutelhanger met 4 sleuteltjes; sleutel aan ring met 3 kwartjes; zilveren kinderringetje; bankbiljet van 10, - en 5, - kastdragers (grote en kleine); bankbiljet van ƒ5,-; lipsleutel; rode autoped; sleutel in étui; blauw-crème autoped; damestas, inhoudende sjaaltje, zak doek en portefeuille; portemonnaie met in houd; hamer; verzekeringsplaatje no. MXN 788; gele portemonnaie met inhoud; Sonca lamp rood; kinderportemonnaie, inhoudende spaarzegels; bruine aktetas met inhoud; zwar te knipperportemonnaie met inhoud; zwarte knipperportemonnaie met spaarzegels; rood geruit schoolétui met schrijfbehoeften; huis sleutel no. 4; lage linker bruine kinderschoen met veters; dameshorloge met grijs bandje; meisjestasje (rood); paar lederen dameshand schoenen; een lederen dameshandschoen; bruin sjaaltje; paar zwart lederen darmes- handschoenen; rechter blauw kinderwantje; een pak ledige zakken; wollen das; alpino muts; een huissleutel; paar zwarte gebreide handschoenen; paar zwart lederen dames handschoenen; gouden armbandje; een bos sleutels; een bril; wit portemonneetje met rits, inhoudende enige rode kralen; twee rode kinderwanten; een hoge bruine schoen, ge voerd; donkerbruine bontmuts; geel nylon boodschappenneteen wollen sjaal-wit-rood; witte wollen sjaal met rode rand; bankbiljet van ƒ5,-; damesfiets, merk Phoenix, zwart, plastic jasbesch.; damesfiets, merk Gruno, blauw-crème, plastic jasbesch.; damesfiets, merk Magneet, blauw-grijs; damesfiets, merk Juno, zwart; damesfiets, merk Magneet, zwart damesfiets, merk Phoenix, blauw; damesfiets, merk Magneet, zwart; herenfiets, merk P.J.K. zwart; herenfiets, merk Comoran, blauw- crème; herenfiets, merk Invicta, bruin; heren fiets, merkloos, zwart; twee rode autopeds. Nog geen akkoord over Baalhoekkanaal De Belgische minister van openbare werken De Saeger heeft meegedeeld dat Nederland en België een technisch akkoord hebben be reikt over de bouw van een Sluis bij Baalhoek. De voorlichtingsdienst van het ministerie van verkeer en waterstaat ontkende dit en zei dat hiervan nog geen sprake was. Nederland blijft in principe bereid mee te werken aan de bouw van de voor de ontsluiting van de linker- Schelde-oever belangrijke sluis. Momenteel onderhandelen drie werkgroepen over respek- tievelijk de technische, de economische en de milieu-faktoren. BOCHT VAN BATH Ook ten aanzien van de bocht van Bath moe ten er nog technische geschilpunten over het uitbaggeren worden geklaard. Een en ander staat de kredietverlening voor deze werken natuurlijk niet in de weg. Het op dit ogen blik feitelijk belangrijkste nieuws schuilt in de verzekering dat de haven van Zeebrugge op de traditionele manier zal worden ver groot, hetgeen betekent dat alle futuristische plannen voor haven in volle zee van de baan zijn. Auto door onbekende oorzaak in sloot Juist voorbij het kruispunt Gentsevaart-Rijks weg 60 nabij Hulst is J. D. uit Terneuzen met zijn personenauto op nog onverklaarbare wijze in de naast de weg gelegen sloot terecht ge komen. D. reed van richting Perkpolder naar de Bel gische grens. Hij werd bewusteloos gevonden door een paar jongens en naar het St. Lidui- naziekenhuis te Hulst overgebracht. Het slachtoffer kon door de politie nog niet wor den gehoord. Geslipte auto's botsten Dinsdagmorgen slipte in de bocht nabij de afrit van de nieuwe brug te Terneuzen de vrachtauto van P. W. uit Kloosterzande en kwam tegen een lichtmast terecht. Even later slipte een tweede vrachtauto, bestuurd door A. B. uit Tholen en kwam tegen de eerste vrachtauto, bestuurd door J. A. D. uit Hulst trof op dezelfde plaats een zelfde lot en bots te tegen nummer twee. De drie auto's liepen aanzienlijke schade op. In Hulst komt museum voor landbouwwerktuigen De voormalige boerderij van de familie de Boel aan de Overdamstraat zal vermoedelijk een bestemming krijgen als museum voor landbouwwerktuigen. Zowel de oudheidkun dige kring De Vier Ambachten als de ge meente Hulst en Monumentenzorg voelen veel voor restauratie van de boerderij. De boerderij en ook de er bij behorende schu ren hebben een grondige opknapbeurt nodig. Het komplex dateert uit de zestiende eeuw. Aan de woning zelf is in de loop der jaren het een en ander veranderd. Verwacht wordt dat de schuren nagenoeg in de oude staat kunnen worden teruggebracht. Het zal alleen een aanzienlijk bedrag vergen. Kunnen de plannen uitgevoerd worden dan zal waarschijnlijk de oudheidkundige kring het beheer van het museum op zich nemen. Op de eerste plaats zal de ruimte natuurlijk worden benut voor de expositie van oude land bouwwerktuigen Het museum zal zich vooral richten op het oostelijk deel van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Alleen uit dit gebied zullen er straks even tueel oudheidkundige bijzonderheden zijn te vinden. Jubileumreceptie van mts-directeur A. Vermeulen te Terneuzen Met een bijzonder drukke receptie heeft di recteur A. Vermeulen van de middelbare technische school voor Zeeuwsch-Vlaanderen zaterdag j.l. zijn 25-jarig onderwijsjubileum gevierd. In de kantine van de mts ontvingen de heer en mevrouw Vermeulen vertegen woordigers van het bedrijfsleven, ouders van leerlingen, oud-leerlingen, onderwijsmensen en vertegenwoordigers van gemeentebesturen. Tijdens de receptie bood ir V. J. J. B. Gena, voorzitter van de stichting mts voor Z.-Vlaan deren, namens het schoolbestuur een geschenk onder couvert aan. Hij zei, dat het bestuur er nooit spijt van heeft gehad dat zij de heer Vermeulen tot directeur benoemden. Namens het lerarenkorps bood de heer H. Veraart een projectietafel en een projectiescherm aan. Hij zei, dat de heer Vermeulen als directeur van de mts een moeilijke start had moeten ma ken. Van de leerlingen was er als geschenk een bijdrage voor de aanschaf van stereo apparatuur. Dit geschenk, verpakt in een mi niatuur luidsprekerboxje, werd overhandigd door A. Tjallinks.

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 2