GEMEENTERAAD VAN AXEL I f OKTOBER FINALE Vergadering van dinsdag 23 december 1969 Nieuws uit Axel Middeleeuws Axel Kerkdiensten Weekend-diensten Registratie Partijen voor de Gemeenteraadsverkiezingen Minder tolgeld voor brug over Haringvliet gemiddelde prijspeil van 1968 zullen stij gen. De vakbonden vinden, dat de bewinds man overhaast met zijn besluit komt. Zij vrezen, dat de prijzen opnieuw gaan stij gen. De Nederlandse regering doet wat onvrien delijk tegen België omdat onze zuiderburen de invoering van hun eigen BTW uitstellen tot 1971. Met enig ongenoegen wordt ge constateerd dat niet alleep de grenscontrole gehandhaafd blijft maar ook de horeca- prijzen in België lager blijven. Koningin Juliana houdt op 16 september (Prinsjesdag) de traditionele troonrede. Naast haar in de Ridderzaal zit alleen Prins Bernhard. De overige leden van het Ko ninklijk Huis zitten bij de andere genodig den. Bij de plechtigheden doen zich nauwe lijks incidenten voor. De politie heeft een tip gekregen, dat tijdens de rit naar de Rid derzaal een aanslag zal worden gepleegd. Een verhaal, dat ook in buitenlandse kran ten verschijnt. De Haagse binnenstad wordt nauwkeurig bewaakt. Het enige inci dent, dat zich voordoet, betreft enige pro testerende kunstenaars op het Voorhout. Op de Nederlandse Antillen worden ver kiezingen gehouden. De regerende Demo cratische Partij lijdt een forse nederlaag. Alle partijen willen een rondetafel-confe- rentie over onafhankelijkheid, maar ook vasthouden aan een zekere band met Ne derland. In Limburg zal een petro-chemische raffi naderij worden gebouwd. Staatsmijnen en Shell werken daarbij samen. De regering zal tot 75 miljoen rente en aflossing betalen van leningen, die voor de bouw nodig zijn. De raffinaderij moet 3,7 miljoen ton olie kunnen verwerken. De olie zal worden aan gevoerd via pijpleidingen. In Amsterdam hebben toeristen er een nieuwe attractie bij: slapertjes kijken op de Dam. De politie houdt regelmatig contro les onder de jongeren rond het vrijheids monument, maar kan tegen het slapen op zich niets doen. Onder de regelmatige be zoekers van het monument worden twee jongemannen aangehouden omdat zij er van worden verdacht in Amsterdam in diens flat een homofiel te hebben vermoord. In het Academisch Ziekenhuis te Utrecht wordt (op 11 oktober) prins Constantijn geboren. De zoon van prinses Beatrix moet in een couveuse worden opgenomen. De baby lijdt aan wat de doktoren „Hyaliene membranenpneumonie' noemen, een aan doening van de luchtwegen, die niet onge vaarlijk is. Tien dagen later is het kleintje weer zover hersteld, dat het uit de cou veuse kan worden genomen. De prins woog bij de geboorte 3240 gram. Een definitief plan wordt gemaakt voor de sluiting van de Limburgse mijnen: vóór eind 1975 zullen alle mijnen dicht zijn. Daardoor komen 17.000 arbeidsplaatsen te vervallen. Een aantal van de plaatsen zal worden opgevuld door de chemische bedrij ven van de Staatsmijnen. Over Verolme ontstaat ongerustheid. De scheepsbouwer heeft financiële problemen. De regering wil wel bijspringen, maar eist een zekere controle. Nadat Verolme steun krijgt, maakt hij bekend, dat hij in Austra lië nieuwe werven wil bouwen. Bij Oirschot en het Kuinderbos wordt ge protesteerd tegen de plannen voor nieuwe militaire oefenterreinen. Voorlopig zonder resultaat. Nederland lacht wat om minister Beer- nink (Binnenlandse Zaken), die bij de Bel gische grens wordt betrapt op smokkel van twee sloffen sigaretten. De minister toont zijn diplomatieke pas, maar moet later toch betalen. Hij heeft tenslotte zelf de harde lijn gepredikt. Ook Amsterdam gaat hard optreden, tegen de „damslapers". De gemeenteraad verbiedt het „zich bevinden op of tegen een gedenk teken" en het gebruik van openbare we gen als slaapplaats. Expoge, het Veteranen- legioen en de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet zijn blij. Zij had den al in juli bij premier de Jong op maat regelen aangedrongen. Oktober brengt een nieuw goudmijntje. Wij blijken rijker te zijn aan grondstoffen dan wij ooit hadden gedacht. In Groningen zijn gtote reserves Kalium- en magnesiumzouten gevonden. Minister de Block zegt dat de winning nog wel de nodige problemen op roept. Ook in Suriname worden verkiezingen ge houden. De Natioale Partij van premier Pengel verliest zeven van haar achttien ze tels. Het is wel zeker, dat premier Pengel niet meer als zodanig terug zal keren. In het betwiste gebied tussen Suriname en Guyana doen zich wat incidenten voor. De secretaris-generaal van het ministerie van Defensie, de heer Peijnenburg. gaat zijn boekje te buiten en laat alvast manschap pen van de marechaussee inenten, voor 't geval dat Suriname Nederland om militaire bijstand vraagt. Het slot van het jaar brengt wat politieke spanning rond de belastingen) maar verder weinig verrassingen. Wel sombere gezich ten bij Werkspoor, onderdeel van het gro te VMF-concern, dat zal moeten sluiten. De werknemers gaan in staking. Zoals eer der ook is gestaakt bij de strokartonfabrie ken in Groningen. Nederland blijkt zowaar de grootste raffinaderij ter wereld te heb ben. Op Pernis wordt een nieuw onderdeel toegevoegd aan de bestaande Shell-raffina- derij. De totale capaciteit komt daarmee op 25 miljoen ton ruwe olie per jaar. Het aardig zijn vOor de economie, er zijn ook risico s aan verbonden. Kort achter el- kaar breekt brand uit in olie-opslagplaatsen zowel op Pernis als in het Amsterdamse havengebied. De branden worden gelukkig snel bedwongen. Zoals ook de politieke brand niet meer dan een los floddertje blijkt te zijn. Wij kunnen 1970 in alle rust tegemoet zien, waarbij de redaktie u al het goede wenst. Aanwezig Voorzitter waarnemend burgemeester M. L. M. Ysebaert Secretaris gemeente secretaris P. G. van den Bosse. Wethouder A. H. van der Lee. Leden de heren P. Dekker, J. Dieleman, L. de Blaey, M. 't Gilde, K. Hamelink, E. A. Maas, D. J. Oggel en J. Vink. Afwezig wegens ziekte burgemeester M. K. van Dijke en de leden J. G. van Luijk en A. de Waard. Opening de voorzitter opende de vergade ring met het ambtsgebed. Notulen de notulen van de vergadering van 28 oktober 1969 worden onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken en mededelingen De heer D. J. Oggel zegt bij de mededelin gen Mijnheer de Voorzitter, Met de antwoorden die het college geeft op onze vragen over de verhoogde huurprijzen van de Vlaco-woningen zijn we niet geheel bevredigd. Het lijkt dat uw college enkel is afgegaan op de inlichtingen die haar zijn ver strekt door de Z.V1. Woningbouwvereniging en klaarblijkelijk is dit door u niet verder ge verifieerd. We achten de beantwoording niet afdoend, mede daar blijkt dat de antwoorden op sommige punten niet stroken met de wer kelijkheid. 1. Ten aanzien van vraag 2 komt het ons vreemd voor dat de rijksnormen geba seerd zijn op een temperatuur van 18 gr. C., terwijl u opgeeft 23 a 24 graden, het geen een verschil geeft van 6 graden. Aan verbruikte elektriciteit komt het mi nisterie aan 25 ct. per woning, per week en de vereniging liefst aan 1,40 per woning per week; aan transmissieverlies het ministerie aan 11000 kilogr. calorieën per uur en de vereniging aan 13000. U noemt doodleuk die getallen en verbindt hieraan geen nader commentaar. Kan men op het ministerie niet rekenen of kent men daar de realiteit niet Waartoe dienen dan de rijksnormen Graag hebben we een verklaring voor 1. het temperatuur verschil, 2. het verschil in verbruikte elek triciteit en 3. het transmissieverschil. U zult moeten toestemmen dat hier wat hapert. 2 Iet antwoord op vraag 3 meldt dat aan de bewoners geen belofte zou zijn gedaan dat, aleer verhoging zal plaatsvinden, ei eerst kontakt zal worden opgenomen al vorens de beslissingen zouden vallen. Mag ik u hieromtrent verwijzen naar de cir culaire van de vereniging aan de bewoners van 3 januari 1969, waar dit in de voor laatste alinea uitdrukkelijk werd toege zegd, n.l. „het ligt echter in de bedoeling met u contact op te nemen alsvorens hier omtrent beslissingen te nemen." Dit antwoord strookt dus niet met de werke lijkheid. 3. Op vraag 5 antwoordt u dat het nog niet bekend is of tot een verrekening van de navordering zal worden overgegaan. In een ongedateerde circulaire aan de bewo ners, ondertekend door de direkteur Van Rooij staat letterlijk „Voor wat betreft een verrekening van overige seizoenen zul len wij u zo spoedig mogelijk benaderen teneinde hiervoor een zo goed mogelijke regeling te reffen". Hier staat duidelijk dat de verrekening wèl zal plaatsvinden. De antwoorden geven de indruk dat door ons opmerkingen werden gelanceerd op losse gronden. We menen u hierbij te bewijzen dat doro u onvolledige inlichtingen zijn verkre gen, die afwijken van de feiten waarvoor de woningbouwvereniging de huurders stelde. Het stelt ons teleur dat uw college niet méér ernst heeft gemaakt met de beantwoording van onze vragen. U zult toch met ons eens zijn dat door de inhoud der genoemde cir culaires voor de bewoners een sfeer van on zekerheid wordt geschapen. Gezien het feit dat de gemeente een groot aantal woningen aan de woningbouwvereniging heeft overge daan, is het van groot belang dat ook de ge meente waakt voor de belangen van de huur ders, wij achten dit in elk geval haar morele taak. Om het geschokte vertrouwen te herstellen, vragen wij u om een afdoend antwoord te ge ven op de vragen die wij hierboven nog eens hebben gesteld. De voorzitter antwoord dat dit een zaak is van de woningbouwvereniging en niet van de gemeente. De gegeven cijfers zijn ons verstrekt door de woningbouwvereniging, wij zijn van mening de zaak serieus te hebben beantwoord, maar we zullen deze zaak nogmaals bekijken. Voorstel tot het nemen van een besluit, dat voor de omgeving van de Nieuwendijk de vaststelling van een bestemmingsplan in voor bereiding is. De heer Oggel zegt dat een bestemmings plan voor de bewoners altijd een beperking betekend, wij hopen dat door het college hier bij de nodige soepelheid betracht zal worden. De voorzitter zegt dat ook hier zo als in het verleden soepel tewerk gegaan zal worden. Benoeming commissie van onderzoek, voor de takken van dienst 1967. Met algemene stemmen worden de commissies zoals deze zijn voorgesteld aangenomen. Rekening takken van dienst: M. !t Gilde, K. Hamelink, J. Vink. Gemeenterekening J. den Doelder, E. A. Maas en D. J. Oggel. Voorstel tot benoeming van een onderwijze res van bijstand aan de Prinses Marijkeschool voor openbaar lager onderwijs te Axel. Met alg. stemmen wordt mej. M. P. Schippers te Terneuzen benoemd. Voorstel tot uitbreiding van het Stadhuis met een administratiegebouw en het voteren van liet daarvoor benodigde krediet. De heer Oggel zegt dat de berekening van de bouw 60 duizend gulden lager is dan het gevraagde krediet, dit zal waarschijnlijk wel zijn voor de aankleding van het gebouw, maar graag hadden wij gezien dat er een lijst bij was geweest met de aan te schaffen ma terialen. Op verzoek van de voorzitter, geeft de ge meentesecretaris een opsomming van de be nodigde kantoormachines en apparatuur. Hierna wordt dit voorstel aangenomen. De volgende voorstellen worden zonder be spreking aangenomen. Voorstel tot het nemen van een besluit, dat voor de omgeving van de Buitenweg de vast stelling van een bestemmingsplan, resp. een partiële herziening van het bestemmingsplan Oost, in voorbereiding is Voorstel tot verkoop van een strook grond, gelegen aan de Rooseveltlaan, aan de heer C. F. P. M. de Rooij te Axel. Voorstel tot verkoop van een oppervlakte bouwgrond, gelegen aan de Van Middelhoven- straat, aan de heer G. A. de Moor te Axel. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Rooseveltlaan, aan de heer D. Verstraten te Terneuzen. Voorstel tot aankoop van de woning Walstraat 9a van de erven E. Pieters te Axel. Voorstel tot verkoop van een perceel grond, gelegen aan de Kanaalkade, aan de heer J. Kotvis, Kanaalkade 7 te Axel. Voorstel tot aankoop van een aantal over- hoeken gelegen in het bestemmingsplan Oost/ West, behorende bij het complex van de 22 en 88 premiewoningen en de 48 bejaarden woningen, van de Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereniging te Klooster- zande. Voorstel tot het vaststellen van de werkelijke kosten van het openbaar kleuteronderwijs over het jaar 1968. Voorstel tot het vaststellen van de werkelijke kosten van het openbaar gewoon lager onder wijs over het jaar 1968. Voorstel tot het aangaan van een vaste geld lening, groot 325.000, - met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Graven- hage. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 50 der Kleuteronderwijs wet aan het bestuur van de Chr. Kleuter school. Voorstel tot aankoop van de woning Buiten weg 29 van de heer J. Smies e.c. te Axel. Voorstel tot het vaststellen van diverse wij zigingen van de begroting van het gemeente lijk grondbedrijf, van de le wijziging van de begroting van de Stichting Cultureel Centrum Axel en van diverse wijzigingen van de ge meentebegroting, betreffende het dienstjaar 1969. KERSTMIDDAG VOOR BEJAARDEN IN ,,'T TREFPUNT" Het aktiviteitencomité van bejaardendiens tencentrum ,,'t Trefpunt" organiseerde voor de bejaarden een Kerstfeestmiddag in het „Trefpunt". De recreatiezaal was daartoe sfeervol versierd, terwijl ook de tafels een feestelijke aanblik vertoonde. Mevrouw Versteeg sprak een welkomstwoord tot alle aanwezigen in het bijzonder tot Ds. P. J. Pennings, de heer D. Kuyken en de dames Mevr. Hetebrij en Mevr. Meertens die deze avond verzorgden. Hier na kreeg Ds. Pennings het woord die de meditatie ver zorgde, hieraan verleende het bejaardenkoor haar volle medewerking. Tijdens de Kerst maaltijd, vertelde de heer D. Kuyken een kerstverhaal. Mevr. Meertens en Mevr. Hete brij zorgden voor een prettige onderbreking van de maaltijd, door declamatie. Aan het einde dankte Mevr. Versteeg een ieder hartelijk voor het doen slagen van deze middag en wenste zij alle bejaarden namens ,,'t Trefpunt" goede feestdagen toe. Met het gezamenlijk zingen van het kerstlied „Ere zij God" werd dit bijzonder geslaagde kerstfeest besloten, en keerden allen zeer vol daan huiswaarts. LEZING OOSTENRIJKSE ALPENVERENIGING De sektie Holand van de Oostenrijkse Alpen- vereniging houdt ook dit jaar in Axel weer een kontakt-avond voor leden en belangstel lenden. De oud-Axelaar J. Bareman uit Lochem, zal vrijdag 2 januari 1970 te 20.00 uur in t Trefpunt" een lezing houden over WAL LIS, SEXTENER DOLOMIETEN en JOE- GOSLAVIë, toegelicht met fraaie kleuren dia's van deze streken. AFSCHEIDSRECEPTIE A. VAN BAAL Het was maandagnamiddag een drukte van belang in „de Halle". De heet A. van Baal. direkteur van de Axelse vestiging van de Amro-bank hield die middag afscheidsreceptie in verband met zijn pensionering per 31 de cember J969. De heer Van Baal begon in 1932 in Axel bi;' de Amsterdamse bank als zitdaghouder waarna hij in 1948 benoemd werd tot direk teur van de op dat moment zelfstandig wor dende kantoor Axel van de Amsterdamse Bank, later met de Rotterdamse Bank ge fuseerd tot Amro-bank, RONDVRAAG De heer P. Dekker vraagt of bij gladheid niet vlugger met de bestrijding begonnen kan worden. De voorzitter antwoord, dat dit niet moge lijk is, zodra er maar enige gladheid is wordt met de bestrijding begonnen zodat het niet vlugger kan. De heer J. Dieleman vraagt hoe het staat met de plicht van de bevolking tot het bestrijden van de gladheid op de voetpaden voor en langs de gebouwen. De voorzitter antwoord dat de politiever ordening nog steeds voorschrijft dat men de voetpaden voor en langs de gebouwen sneeuw vrij moet maken. De heer Dieleman doet namens de raad, ge zien de grote nood in Biafra, het voorstel de presentiegelden van deze raadsvergadering over te dragen aan het Biafra-comité van de Chr. MAVO-school te Axel. De voorzitter zegt dit voorstel gaarne over te nemen, zodat dit geld ten goede komt voor de bevolking van Biafra. De heer D. J. Oggel komt namens de Prot. Chr. Fractie met het volgende voorstel Voor een goed funktioneren van het midden- en kleinbedrijf, is een periodiek kontakt tus sen gemeentebestuur en georganiseerd be drijfsleven noodzakelijk. Evenals het georganiseerd ambtenarenkorps heeft ook het bedrijfsleven behoefte aan pe riodiek kontakt met de plaatselijke overheid. Een dergelijk kontakt houdt in dat een be langrijk deel der burgerij inspraak krijgt in plaatselijke aangelegenheden, waarbij dat deel ten nauwste is betrokken. Onder meer komen voor een dergelijk overleg in aanmerking de volgende punten Planning van winkelcentra, vervoerscentra, de rechtspositie der huurders, de grondprijs, het verkeersprobleem, het opbreken van stra ten, de campings, de mogelijkheden in stra tenaanleg e.d. In een gemeentebeleid dat aangepast is aan de eisen van de tijd, kan in de huidige situatie niet meer worden voorbijgegaan aan de taak en de plaats van het bedrijfsleven. Dit kontakt kan worden verwezenlijkt door het instellen van een „Commissie Midden- en Kleinbedrijf", waarbij we willen opmerken dat het instellen van een dergelijke commissie volgens de Gemeentewet mogelijk is. We stellen u daarom voor a. over te gaan tot het instellen van een „Commissie Midden- en Kleinbedrijf'; b. deze commissie te doen bestaan uit 1 lid uit het college van B. en W., 3 le den uit de gemeenteraad, minstens drie leden uit het georganiseerde midden- en kleinbedrijf in Axel; c. de zittingsduur der leden te bepalen voor de eerste maal tot aan het eind van de volgende zittingsperiode van de ge meenteraad, in de toekomst samenvallend met de zit tingsperiode van de gemeenteraad. De voorzitter zegt het voorstel te zullen voor leggen aan de commissies. Verder vraagt de heer Oggel of het moge lijk is in Plan West, een brievenbus en een telefooncel te plaatsen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met het dankgebed. De heer Van Baal heeft dus 37 jaar het Axelse bankleven van nabij meegemaakt en de aanvankelijke zitdag uitgebouwd tot het kantoor wat het nu is. Het is dan ook wel haast vanzelfsprekend dat de vele tientallen jaren oude relaties op deze dag niet wilden ontbreken, waarbij de heer Van Baal ook tal van bloemen en geschenken in ontvangst mocht nemen. Namens het gemeentebestuur was ook burgemeester Van Dijke aanwezig om de scheidende direkteur de hand te druk ken. Ook namens het personeel werd de direkteur een fraai cadeau aangeboden. De direktie van het Axelse kantoor zal vanaf 1 januari 1970 worden gevoerd door Mr Glaser, direkteur van de Amro-bank vesti ging te Terneuzen, waarbij de dagelijkse lei ding van het Axelse kantoor berust bij de heer De Wolf. STAGNATTF IN STROOMVOORZIENING Mogelijk tengevolge van de enkele wekén eer der uitgevoerde rioleringswerkzaamheden in de Zeestraat ontstond vorige week dinsdag een sluiting in een kabel vanuit het PZEM- transformatorstation in de Zeestraat, waar door Zeestraat, Markt, Weststraat en omge ving zonder stroom kwamen te zitten. Door omschakeling gelukte het nadat de storing omstreeks half twee was ontstaan om onge veer 2 uur later Markt en Weststraat weer van stroom te voorzien. Diegenen die hun aansluiting hadden via de defekte kabel in de Zeestraat moesten het tot 's avonds half acht zonder stroom stellen. Toen was door een noodvoorziening ieder weer van stroom voor zien, waarna de volgende ochtend met enkele kleine onderbrekingen de beschadigde kabel definitief kon worden gerepareerd. ZINLOZE VERNIELING Zoals al meerdere jaren gebruikelijk zijn ook dit jaar weer op een aantal punten in onze gemeente verlichte kerstbomen geplaatst. Blijkbaar kan niet ieder begrip voor deze stemmige versiering opbrengen, want vorige week werden enkele bomen dusdanig vernield dat men moest besluiten om deze nog voor de Kerstdagen te verwijderen. Uit andere bomen verdwenen ruim 50 gloeilampen naar individuelen die meenden dat deze beter op hun plaats waren in hun eigen woning. Er werden althans geen restanten van fittingen of defekte lampen gevonden zodat moet wor den aangenomen dat de lampen gewoon zijn gestolen. Wel bijzonder onsympathieke en lage praktijken tegenover degenen die moeite doen om Axel een zo aantrekkelijk mogelijk aanzien te geven. GEWELDIG SUKSES VOOR BIAFRA De door leerlingen van de- Axelse MAVO- school georagniseerde akties ten bate van de hongerende kinderen in Biafra is een over weldigend sukses. Nadat de oliebollenaktie al alle verwachtingen had overtroffen zijn ook de verdere aktiviteiten stuk voor stuk bijzon der geslaagd. Het definitieve eindresultaat staat nog niet vast maar zeker mag toch ten minste een netto-opbrengst van 6500, -• worden verwacht. Op het terrein aan de hoek Nassaustraat- Walstraat waar men bezig is met het bouw rijp maken voor de bouw van de nieuwe druk kerij van de fa. Vink, worden bij het grond werk veel oude fundamenten aangetroffen. Om de juiste ligging van de oude bebouwing na te gaan, zou het gehele terrein moeten worden blootgelegd, hetgeen in deze omstan digheden niet verantwoord is. Een oude welput die tot een viertal meters werd uitgegraven leverde geen vondsten op. Deze week kwam juist aan het begin van de Nassaustraat een zeer dikke muur bloot, waar in zich een stenen gewelf bevindt van plm. 50 cm. breed en plm. 30 cm. hoog. Een loop gang kan dit niet geweest zijn, wellicht is het een oud riool of afwatering. Daar vroeger op de plaats waar nu de Nassaustraat is, de vaart door Axel liep en het gewelf naar die kant uitloopt, geeft dit grond aan de idee dat het inderdaad een afwatering of riool geweest is. Volgens de kohieren van de XXe penning uit 1571 en 1578 stonden daar ter plaatse zout keten, evenals ook elders aan die vaart. En kele daar gevonden scherven dateren uit de 15e of 16e eeuw. De dikke muur, waarin of waarlangs het afwateringsgewelf loopt, kan zeer goed een kademuur geweest zijn, daar deze te dik is en te diep zit voor de muur van een woning of zoutkeet. Zo komt door de sanering regelmatig wat van het oude Axel boven. ZONDAG 4 JANUARI 1970 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur i Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 9.30 en 3.00 uur i Ds. A. Veefkind - Geref. Gemeente 10 uur en 3 uur Lees* dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote. Walstr. 29 Zaterdag 19.00 uur H. Mis Zondag 8.15 - 9.30 - 11.00 uur H. Mis ARTSEN 3 - 4 januari Dokter Boor. TANDARTSEN 3 - 4 januari A. H. van der Lee, Walstraat 2, Axel. tel. 1686. Spreekuur zaterdag 10-10.30 uur en 18.00 - 18.30 uur zondag 12 - 12.30 uur Maandag was het de laatste dag waarop re gistratie voor de gemeenteraadsverkiezin gen op 25 februari a.s. mogelijk was. In Axel werden deze aanvragen ingediend door Gemeentebelangen, Chr. Prot. lijst, A.R.P., K.V.P., Boerenpartij en Algemeen Belang (Koewathtse lijst). In Terneuzen: CHU, Boerenpartij, AR, WD CPN, SGP, KVP, D'66, PvdA, Veren. Chr. Partijen, GPV en Terneuzen '70-2000. Sas van Gent: Gemeentebelangen, PvdA, Boerenpartij en de confessionele groeperin gen Sas van Gent, Westdorpe, Philippine. In Hulst en Hontenisse werd alleen de Boe renpartij geregistreerd. Het bovenstaande wil niet zeggen dat al leen deze of al deze groepen aan de ver kiezingen zullen deelnemen. Vrije, perse lijke lijsten behoeven niet vooraf te w geregistreerd terwijl anderzijds de reg tie niet dwingt tot deelname aan de kiezing. Zo is het dus met name in j. en Terneuzen zeer wel mogelijk dat Prot.-Christ, partijen die daar registras hebben aangevraagd toch niet afzonderlijk, zullen deelnemen, maar straks met een ge combineerde Prot.-Christ. lijst zullen uit komen. Het toltarief van de Haringvlietbrug zal per I januari worden verlaagd van 2,50 tot f 2, - per motorvoertuig. Het goedkeurings besluit voor verlaging van dit tarief is door de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën bekend gemaakt. Het provinciaal bestuur van Zeeland, maar ook diverse Zeeuwse instellingen, hebben bij herhaling op verlaging van het toltarief aan gedrongen. De verwachting is dat het goed koper worden van de zogenaamde bruggen- route zal leiden tot een toenemend verkeer op de Zeelandbrug en daardoor tot beter ex- ploitatie-Tesultaten. Verlaging voor het voor deze verbinding geldende tarief is voorlopig echter niet te verwachten. In tegenstelling tot de n.v. Brugverbinding Haringvliet maakt de Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappïj geen winst. Op langere tern 's 4» Volkerakdam voor 't verkeer wordt openg zal het '-'tarief voor de Haringvlietbrug geheel veih.

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 2