1 Binnenlands jaaroverzicht 1969 I JANUARI FEBRUARI MAART APRIL MEI JUNI JULI AUGUSTUS SEPTEMBER 1 Frankering bij abonnement ZATERDAG 3 JANUARI 1970 84e Jaargang no. 13 NIEUWSEN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAQ Hoofdradaktla I. C. VINK RedakUa en administratie Axal. Markt It Telefoon 3020' fS /tfnenl Postbus II Drukkar-ultgaelatar: DrukkarfJ Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Halllaar-abonnement: Axel f4- ientles 1-10 woorden f elk woord meer 15 cent. Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontraktan belangrijke reduktle. Ingei. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine BINNENLANDS JAAROVERZICHT 1969 pag. 1 GEMEENTERAAD VAN AXEL pag. 2 pag. 2 pag. 3 NIEUWJAARSADVERTENTIES pag. 3 en 4 Tsjonge, het was me het jaartje wel. Hoofd pijn om de centen door stijgende prijzen en belastingen. Vreugde om het Koninklijk Huis, dat opnieuw gezinsuitbreiding kon melden. Blaren op de huid van een zon, die maar niet j wilde verdwijnen. (We hebben nog maar zel den zo'n fraai zomert je gehad). Opwinding om de vaderlandse sport schaatsers, die het net niet haalden; een nationaal voetbal elftal, dat werd uitgeschakeld voor de wereld kampioenschappen, ondanks soms briljant voetbal; in ademloze spanning via de tv door miljoenen gevolgde wedstrijden om de Europa cup, waarbij voor het eerst een Nederlands team (Ajax) in de finale terecht kwam. Be zorgdheid om een toenemende verkeersonvei ligheid, die langzamerhand hoog op het lijstje van de volksvijanden mag komen te staan. Verbazing, verontwaardiging of begrip voor studenten, die op soms dramatische wijze de monstreerden en hun wetenschappelijke staf buiten spel zetten. Boosheid om tv-uitzendin- gen, die „te schokkend", „te bloot", of „te links" waren. Het jaar 1969, kortom, had ons genoeg te bieden. Afgezien nog van alles wat zich buiten onze grenzen afspeelde. Het buitenland volgde ons dan ook wel eens met verbazing. Men kon het daar niet overal eens zijn met de progressieve geluiden uit bijvoor beeld de kringen van Nederlandse katholie ken. Of men volgde verbijsterd berichten over studentenopstanden. Hadden wij, Nederlan ders, niet de naam naast geduchte klompen makers en dijkenbouwers ook oerdegelijke mensen te zijn, die zich hooguit lichtelijk op winden als het einde van de wereld nab.j is Aan dat beeld heeft ook 1969 wat veranderd. Gelukkig maar. Laten we van maand tot maand door 1969 wandelen. Een melancholieke terugblik. Want hoe we ook gescholden hebben, of ons be zorgd hebben gemaakt, zo slecht was het ook weer niet. We zijn alleen allemaal een jaartje ouder. Het jaar begint al prettig. De BTW wordt of ficiéél van kracht. Bij wijze van compensatie wordt het minimum-inkomen verhoogd. Ook de uitkeringen van AOW (Ouderdomswet) en AWW (Weduwen en Wezenwet) stijgen met 1,1 procent. De Nederlandse Spoorwe gen, worstelend met verliezen en een dalende belangstelling voor de trein, komen op 7 ja nuari juichend met hun „Spoor naar '75". Een groots plan, dat de spoorwegen een mooie toekomst moet garanderen. In 1970 al moet een net van lange-afstands exprestreinen veer tig belangrijke stations in Nederland verbin den. De treinen krijgen een snelheid van 130 en 140 kilometer per uur. Spoorstations krij gen meer comfort, alle exprestreinen een res tauratie en de meeste andere een mini-bar. Minister Veringa (Onderwijs), vertelt, dat de uitgaven voor het wetensdiappelijk onderwijs de komende jaren snel zullen stijgen. Alleen al de personeelslasten van 583 miljoen (1968) naar 880 miljoen (1973). Binnen de PvdA beginnen de ruzies over de positie van Nieuw Links. Nieuw Linkser drs. M. P. A. van Dam mag geen algemeen secre taris worden, vindt ook voorzitter Vondeling. Minister de Block (Economische Zaken) pro beert Kamer en huisvrouwen gerust te stellen over de prijzen. Hij zegt, dat een algemene maatregel niet nodig is, maar dat hij wel voor enkele branches prijsmaatregelen zal nemen. Achter Het Nieuws veroorzaakt opschudding. De Amsterdammer dr. J. G. Hueting vertelt, dat Nederlandse militairen in 1947 en 1948 in Indonesië op grote schaal oorlogsmisdaden hebben begaan. Hij noemt voorbeelden, ook enkele waarbij hij zelf betrokken is geweest. Oud-premier Drees zegt, dat hem destijds slechts twee gevallen zijn gerapporteerd. De regering moet een nota samenstellen, beslist het parlement. Bij de NTS loopt programma-commissaris J. J. A. Castelijns boos weg omdat hij vindt, dat de NTS te weinig steun en vertrouwen krijgt van de omroepen. De omroepen zijn boos omdat de NTS-rubriek Scala zoveel ac tualiteiten in haar zendtijd opneemt. De Chinese diplomaat Liao Ho-Sjoe vraagt in Den Haag politiek asiel. Woeste verhalen over spionage-komplotten doen de ronde. Liao wordt stilletjes naar Amerika overgebracht. De werkgevers weigeren een duurtetoeslag aan hen, die nog een nieuwe CAO (Collec tieve Arbeidsovereenkomst) moeten krijgen. Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus gaan voor een offi cieel bezoek naar Ethiopië. Januari brengt vorst, maar niet veel, De ell- stedentocht gaat niet door. Het wil wel lekker sneeuwen. In Suriname gaat het er veel heter aan toe. De leraren in Suriname gaan in staking. Vak bonden, ambtenaren en scholieren sluiten zich aan. Premier Pengel zegt in een toespraak, dat over en weer fouten zijn gemaakt en de overheid de ontwikkeling bij het onderwijs niet bij kan houden. Op 13 februari zal Pengel het ontslag van zijn regering aanbie den. Minister De Block treedt op tegen prijsver hogingen bij wasserettes, horecabedrijven en autorijscholen. Vooral de horecasector is woe dend. „De BTW doet ons de das om", zeggen restaurant- en caféhouders. Later krijgen zij voor een deel gelijk. Enkele beroemde, Ne derlandse restaurants sluiten in 1969 geheel of gedeeltelijk. Volgens de minister zijn de prijzen tussen half december en half januari met 3,5 procent gestegen. Hij vindt dat te hoog. De vakbonden willen een algemene prijsstop. De minister verwacht, dat de prij zen in heel 1969 met 5,5 procent stijgen. In Den Haag komen de Belgische premier Eyskens en zijn minister van Buitenlandse zaken op bezoek. Veel publiek is er niet. Ze praten over de Benelux, een onderwerp, dat nauwelijks iemand interesseert. Rotterdam wil nog meer havenuitbreiding. Plannen liggen klaar om op Voorne en bij de Hoeksche Waard twee grote complexen aan te leggen. De regering is boos. Op Voorne en Putten mag geen grote industrie komen, vindt Den Haag. Het onderzoek naar de politionele acties in Indonesië blijft de gemoederen bezig houden. Wigbold, van Achter Het Nieuws, wordt be dreigd. Een rijkscommissie geeft prof. Van der Wal, hoogleraar in de geschiedenis der betrekkingen van Nederland (en andere Eu ropese landen) met de overzeese wereld, op dracht om een wetenschappelijke publikatie over de gebeurtenissen voor te bereiden. Bij de Staatsuitgeverij verschijnt het eerste deel van het standaardwerk „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Werreld- oorlog". Ook hier gaat het om een regerings opdracht, verleend aan dr. L. de Jong. direc teur van h"' Rijks'" tituut voor Oorlogs- documenta. Dr. De Jong heeft inzage ge had in nooit eerder gepubliceerde stukken, zoals de notulen van de minsterraad. Ook heeft hij gesprekken gehad met koningin Wil- helmina. De eerste drukken van het eerste deel zijn al snel uitverkocht. Het tweede deel zal in november verschijnen. Nederland moet, in opdracht van het Inter nationale Hof van Justitie (Vredespaleis, Den Haag), gaan onderhandelen met Duitsland en Denemarken over de onderlinge verdeling van het Continentaal Plat, het ondiepe deel van de N jrdzeebodem, waarop zoveel olie en aardgas worden vermoed. Nederland en Dene marken hebben door hun gunstige kustlijn elk een gebied van rond zestigduizend vier kante kilometer gekregen, Duitsland nauwe lijks iets meer dan eén derde daarvan. Ook het Internationale Hof vindt dat niet hele maal rechtvaardig. Overigens blijkt in de loop van 1969, dat de gasvoorraden op het Plat, waarvan men na de vondsten in Groningen zoveel verwachtingen had, bar tegen te vallen. Alleen op het Engelse deel wordt een noe menswaardige hoeveelheid gevonden. Aan het eind van de maand praat minister De Block met vertegenwoordigers van het be drijfsleven, daarna met de Tweede Kamer. Het gaat natuurlijk over de prijzen. Hij vraagt de ondernemers om verdere kostenstijgingen zo min mogelijk door te berekenen en de Tweede Kamer om niet aan te dringen op een algemene prijsmaatregel. Een aantal mensen is boos omdat president Nixon van Amerika op zijn Europese reis niet naar Nederland komt. Premier De Jong en minister Luns worden door president Nixon uitgenodigd voor een bezoek aan Amerika. Nederland maakt zich zorgen over de hulp aan Biafra. Volgens mr. Van Walsum, voor zitter van de stichting Vluchtelingenhulp1 Biafra-Nigeria conflict, gaat het overgrote deel van de hulp naar Nigeria, niet naar Biafra. De ruzies me Duitsland over het vervoer - Duitsland legt de Rijnvaart en het wegver keer aan banden worden via onderhande lingen opgelost. Andere moeilijkheden blijken bij de scheepvaar* 'n een rapport deelt de „Koninklijke N dsche Reedersvereni- ging" mee, dat e. ederlandse koopvaardij snel zal vervallen als vloten en ondernemin gen niet snel moderniseren. De buitenlandse bescherming voor eigen schepen blijkt voor Nederlanders een groot nadeel. De regering stelt voor een maximum toelaat baar >rcentage alcohol in het bloed bij het wegverkeer in te voeren, gecombineerd mei een verplichte bloedproef. Voor Nederland zal een promillage van 0,50/00 gelden. Bij de berechting van een Haarlemse rechter blijkt (in november) hoe moeilijk het is om te be wijzen dat een bepaald promillage ook ondei het rijden van kracht is. De rechter wordl vrijgesproken omdat hij zich beroept op de mogelijkheid, dat de alcohol, die later in zijn bloed wordt aangetroffen, tijdens het rijden nog geen invloed heeft uitgeoefend, aangezien het enige tijd kost voor de alcohol de bloed baan bereikt. Als de rechter na een dodelijk ongeval tot een boete wordt veroordeeld hoort men opnieuw de term „klassejustitie' Koningin Juliana deelt mee, dat zij geen be langstelling meer heeft voor het eerst gevon den kievitsei, zulks uit bezorgdheid over de bedreiging van de natuur. Nederland praat met Engeland en Duitsland over de produktie van verrijkt uranium vol gens het ultracentrifugestelsel, dat in Neder land is ontwikkeld. In Nederland moeten twee fabrieken komen, een voor de centrifuges en een voor de produktie van verrijkt ura nium. In Amsterdam wordt de Stichting Jonge On derzoekers opgericht, die bij jongeren belang stelling wil wekken voor de wetenschap. Eind maart vertelt minister De Block, dat de prij zen wel eens met 6,5 tot 7 procent kunnen stijgen. Hij neemt nu maatregelen tegen kap pers, pedicures, fotowinkels en ter zake van onderhoudsmiddelen voor schoenen. Huis artsen laat hij met rust omdat die zelf beloven hun tarieven te bevriezen. In Amsterdam en de Zaanstreek worden acties gevoerd tegen de mogelijke vestiging van Pro- gil, een zwavelkoolstoffabriek, in het gebied van het 'Noordzeekanaal. Minister De Block kan het niet langer aan zien en bevriest de prijzen, nadat hij eerst nog maatregelen neemt tegen prijzen van koel- huisboter, nylons, panty's en garagetarieven. De werkgeversbonden zijn boos omdat, zeg gen zij, de minister nu alle lasten op de on dernemingen legt. De prijsstop wordt afge kondigd op 8 april. Op 1 april zegt de mi nister in een tv-interview, dat hij nog geen plannen heeft voor een algemene prijsmaat regel. In Zeeland zal een kerncentrale komen. In Dodewaard aan de Waal wordt door ko ningin Juliana - de eerste Nederlandse kern energiecentrale (54 megawatt) in gebruik ge steld. De kosten (140 miljoen) zijn opge bracht door de regering, Euratom en vooral de gezamenlijke Nederlandse elektriciteits bedrijven. De vakbonden proberen tot meer samenwer king te komen. Het Nederlands Katholiek Vakverbond neemt het initiatief voor bespre kingen met NVV en CNV. In ons hart blijken wij kleine kapitalisten te zijn. Een NIPO-onderzoek brengt aan het 1 licht, dat 90 procent van de Nederlanders vindt, dat bedrijven winst mogen maken. Meer dan de helft vindt het geoorloofd als bij ver lies personeel wordt ontslagen. Dat gebeurt ook. Het verpakkingsconcern Thomassen en Drijver-Verblifa NV kondigt de sluiting van de fabrieken aan in Krommenie (450 werk nemers), Utrecht (220) en Dordrecht (200). Zij zullen vermoedelijk in 1969 een verlies opleveren van 2 miljoen gulden. De fabrieken in Doesburg en Leeuwarden zullen worden uitgebreid. In de Zaanstreek ontstaat grote onrust. Het gemeentebestuur van Krommenie vraagt de fabriek in haar plaats niet te slui ten. Personeel en familieleden protesteren op straat. Ook de Sphinx in Maastricht gaat gedeelte lijk dicht. De afdeling huishoudelijk aarde werk zal sluiten. Het betekent ontslag voor 460 mensen, vooral Belgische vrouwen. Het metaalbedrijf Mulder-Vogem gaat failliet. Het bedrijf heeft 11 miljoen verloren, 250 man komen op straat. In Twenthe wordt uit 30 gemeenten een ge west gevormd. De vereniging van Nederland se Gemeenten is daar sterk voor. In een rap port bepleiten de gemeenten de vorming van gewesten op basis van samenwerking. Op heffen van gemeenten is geen oplossing voor een betere, bestuurlijke organisatie, menen zij. Het Volkerak. tussen Overflakkee en Noord- Brabant, wordt afgesloten. Achttien dagen lang wordt hard gewerkt aan de plaatsing van veertien caissons. Een nieuw hoofdstuk in de Deltawerken. De VPRO krijgt een nieuw bestuur. Voor zitter wordt Jan Kassies, directeur van de Toneelschool in Amsterdam en vice-voorzit- ter van de Raad voor de Kunst. De VPRO ziet heel wat leden weglopen. De PTT wil nog maar één postbestelling per dag, alleen in zakenwijken wil men nog twee maal rondgaan. De huidige telefooncentrales (1260 stuks) moeten worden vervangen door elektronische. Nieuwe toestellen krijgen dan geen draaischijf meer maar een toetsenbord. In Den Haag wordt de Benelux-regerings- conferentie gehouden. Men kan geen akkoord bereiken over afschaffing van alle formalitei ten aan de grens tussen Nederland en België In Tilburg bezetten studenten de Economische Hogeschool. Zij eisen mede-beslissingsrecht op alle niveaus. De Hogeschool wordt geslo ten, een beslissing waarop de rector-magnifi- cus later (op verzoek van de minister) terug komt. De prijzen stijgen nauwelijks. Op 30 mei komt het op Curagao tot onge regeldheden. Een groot deel van het centrum van Willemstad wordt verwoest. De Antil liaanse regering roept Nederlandse mariniers te hulp. Uit Nederland worden versterkingen gestuurd. De regeriug in Den Haag is er niet gelukkig mee. De moeilijkheden beginnen als werknemers van Werkspoor Caribbean in staking gaan. Uit solidariteit staakt ook het Shell-personeel (3400 man). Op 30 mei trekt een menigte van vijfduizend stakers door Wil lemstad. Auto's worden in brand gestoken, Europeanen aangevallen. De economische si tuatie in het rijksdeel is al jaren achteruit gegaan. In Nederland wordt aangedrongen op wijziging van het Koninkrijksstatuut, ook om te vermijden dat in de toekomst Neder landse militairen betrokkerf raken bij een con flict in dit deel vaii de wereld. Op 31 mei is de rust overigens hersteld. De Nederlandse mariniers, ter versterking uitgezonden, ko men half juni terug. De materiële schade in Willemstad wordt geschat op 50 miljoen gul den. Koningin Juliana kijkt toe als op 23 mei de Lauwerszee wordt afgesloten. Om het gat van 900 meter in de afsluitdijk te dichten zijn 25 caissons nodig. Het werk duurt een maand. Met de afsluiting van de Lauwerszee is in 1961 begonnen. De kosten bedragen 150 mil joen. Aan gebied wordt 9100 ha. gewonnen. Tweeduizend ha. blijft water, 1300 ha. wordt landbouwgrond, de rpst recreatiegebied en militair oefenterrein. Vrijdagavond 16 mei bezet een groep studen ten het Maagdenhuis in Amsterdam. Nadat het eerder - voor een paar uren al tot een bezetting was gekomen. De omgeving wordt afgezet. De politie tracht de bezetters te isoleren. Bouwvakkers slaan echter een luchtbrug. De leiding van de universiteit maakt bekend, dat kasten zijn opengebroken en geheime of persoonlijke documenten zijn ontvreemd. De bezetters wijzen bemiddeling door een Kamercommissie af. Op 21 mei dringt de politie massaal het Maagdenhuis binnen en verwijdert de bezetters. Uit de processen-verbaal blijkt, dat onder de 660 be zetters 208 jongeren zijn, die niet als stu dent staan ingeschreven. Van de studenten is de helft afkomstig van de faculteit der so ciale wetenschappen. De bezetters moeten zich verantwoorden wegens lokaalvredebreuk. In de Amsterdamse gemeenteraad wordt hef tig gediscussieërd, maar een ruime meerder heid stelt zich achter B. en W. en het politie optreden. De vestiging van de Franse Progil-fabriek in Amsterdam gaat niet door. De gemeenteraad aanvaardt een motie, waarin vestiging wordt afgewezen vanwege de risico's van de zwavel koolstoffabriek voor de bevolkingsconcentra ties in het gebied. De regering publiceert de nota over de ge beurtenissen in Indonesië in 1947 en 1949. Conclusie van premier De Jong De Neder landse krijgsmacht heeft zich als geheel cor rect gedragen. De regering vindt het boven dien een hachelijke zaak om achteraf te oor delen. In Indonesië zijn zo'n 200 duizend Nederlandse militairen geweest. Ongeveer 150 wandaden zijn bekend. Uit de archieven blijkt niets over verheimelijking van wan daden door de desbetreffende autoriteiten. Al blijken verscheidene archieven niet meer vol ledig te zijn. Premier De Jong bleek toch on der de indruk te zijn van het onderzoek. Hij zei, dat er meer aan de hand is geweest dan hij vermoedde. De Nederlandse katholieken - en zij niet alleen - volgen vol spanning de gebeurtenis sen rond de studentenpastores. Het conflict sleept zich al het gehele jaar voort. Al in januari zegt kardinaal Alfrink - nadat twee priesters (in Amsterdam en Utrecht) zich heb ben verloofd, dat het episcopaat dit niet kan en niet mag goedkeuren. De studentenpasto res krijgen steun van 17 collega's, die menen, dat zij ook na hun huwelijk mogen blijven voorgaan in de prediking. In Utrecht worden studentenpastores geschorst omdat zij een ver bod naast zich neerlegden om reformatorische predikanten tot de eucharistieviering toe te laten. De verantwoordelijke man, dr. Kamp huis, neemt ontslag. Een commissie stelt voor het Koninklijk Huis over een gedeelte van de inkomens en ver mogens belasting te laten betalen. Echter niet over die bezittingen, die voor een goede uit oefening van de monarchale taken noodzake lijk zijn. Geen belasting zou moeten worden betaald over de toelagen van het rijk en de Kroondomeinen. De commissie stelt vast in tegenstelling tot alle verhalen - dat het Koninklijk Huis niet schatrijk is en geen ver mogens van zeer grote hoogte bezit. Hilversum viert feest, maar met gemengde gevoelens. De Omroepwet treedt in werking. NT S wordt NOS, het samenwerkingsorgaan, dat voortaan zowel over radio als tv gaat. De omroepen klagen, dat de NOS veel te veel zendtijd heeft. De SER (Sociaal Economische Raad) advi seert om per 1 januari 1970 de BTW niet opnieuw te verhogen. Ook de huurverhoging moet worden uitgesteld. De contractlonen mo gen dan met niet meer dan vijf procent stij gen. De SER bepleit ook verzachting van de prijsstop, teneinde sommige kostenstijgingen in de prijzen te kunnen verwerken. De KLM krijgt het recht om via Rusland (Moskou en Siberië) op Tokio te vliegen. De Russische maatschappij Aeroflot mag dan via Amsterdam lijndiensten op Amerika onder- houden. De zomer blijkt al aardig door te zetten. In grote delen van Nederland ontstaat een te kort aan drinkwater. Oorzaak ernstige ver ontreiniging van de Rijn. In Duitsland is en- dosulfan in de Rijn terecht gekomen. Het is een zeer giftig bestrijdingsmiddel tegen in secten. Duitsland zegt, dat ook andere che mische stoffen de verontreiniging veroorza ken. In de Rijn treedt massale vissterfte op. Nederland is boos omdat Duitsland veel te laat heeft gewaarschuwd. Waterleidingbedrij ven moeten tot 7 juli op noodvoorzieningen overgaan. Van 12 tot 27 juni zijn twee Amsterdamse politierechters bezig met de berechting van de ruim 600 bezetters van het Amsterdamse Maagdenhuis. Een van de rechters is mr, Nomes, die eerder de secretaris van de So cialistische Jeugd in Amsterdam wegens be lediging van het Koninklijk Huis veroordeelde tot 3 maanden gevangenisstraf en vijf jaren ontzegging uit het kiesrecht. Miljoenen Nederlanders Zitten uren ge kluisterd aan het tv-toestel als in de nacht van 20 op 21 juli Neil A. Armstrong als eerste mens voet op de maan zet. De NOS brengt een rechtstreekse uitzending, die 'n avond en een nacht duurt. De Nederland se kunstenaars zijn boos over het kunst beleid. Op 2 juli spreken zij met minister Klompe. Een maand daarvoor weigert de minister naar Amsterdam te komen waar een groep kunstenaars de Nachtwachtzaal van het Rijksmuseum heeft bezet. Zij wil wel praten, maar niet worden gechanteerd. De politie treedt niet tegen de bezetters op uit angst voor beschadiging van de kost bare kunstwerken. De bezetting duurt niet langer dan een dag, men vertrekt vrijwil lig. Minister Klompe belooft in juli. dat zij voor 1970 zal proberen extra gelden voor de kunsten uit te geven. De Nederlandse wegen moeten meer „rust plaatsen" krijgen, vertelt Rijkswaterstaat. Plannen liggen gereed voor ongeveer 40 pleisterplaatsen (met restaurants) langs de grote wegen, speciaal voor de beroeps chauffeurs. De politiebonden bepleiten uitbreiding van de beschikbare middelen tegen wat zij „volksverzamelingen" noemen. Naast de slag- en vuurwapens en het traangas zou de politie moeten kunnen beschikken over „onwelriekende, dan wel onaangename sen satie verwekkende middelen". Minister Bakker opent op 22 juli de Hei- nenoordtunnel onder de Oude Maas bij Barendrecht. Hét is de zevende tunnel in Nederland. Ditmaal gaat het om een be langrijke schakel in de Delta-route, de ver binding tussen de Randstad Holland en Zee land. Minister Bakker vertelt, dat in de komende tien jaren nog eens zes lange ver- keerstunnels moeten worden gebouwd. Nederland is voor een groot deel opgewekt met vakantie. De zon laat Nederland niet in de steek. Toch trekken zo'n 2 miljoen Nederlanders naar het zuiden. Verwacht wordt, dat buitenlandse toeristen in Neder land voor zo'n 1,3 miljard gulden zullen uitgeven. In België verongelukt een Neder landse bus in de Maas bij Dinant. Slechts enige inzittenden worden gered. De bus zou in een verkeerde versnelling een hel ling zijn afgedaald. Nederland windt zich op over de gang van zaken op Nieuw Guinea. De Volksraadple ging daar wordt hier nauwelijks serieus ge nomen. Papoea's in Nederland protesteren. Maar minister Luns (Buitenlandse Zaken), zegt, dat alles goed is. Nederlandse journa listen, daartoe officieel uitgenodigd, wei geren als „waarnemer" dienst te doen. Una niem stemmen de kiesmannen vóór aanslui ting bij Indonesië. Geheel volgens verwach tingen. In november zou minister Luns bij de Verenigde Naties zeggen, dat dit toch eigenlijk wel de beste oplossing is voor Nieuw Guinea. De secretaris van de Socialistische Jeugd (Amsterdam) wordt toch niet uit het kies recht ontzet. Het Amsterdamse Gerechts hof veroordeelt de jonge man in hoger be roep tot vijf maanden gevangenisstraf, waar van 3 maanden voorwaardelijk. Ook de ont zetting uit het recht om bij de krijgsmacht te dienen wordt ongedaan gemaakt. De pro cureur-generaal meent, dat zo'n veroorde ling anders voor veel jongeren aanleiding kan zijn soortgelijke delicten (belediging van het Koninklijk Huis) te begaan. Minister de Block stelt op 4 september de prijsstop gedeeltelijk buiten werking. De regeling is vanaf 8 april van kracht ge weest. Sommige kosten mogen weer wor den doorberekend: inkoopprijs van produk- ten, grondstoffen en halffabrikaten, adver tentietarieven, vrachtprijzen, omzetbelas ting enz. De minister deelt mee. dat de prij zen in 1969 ongeveer 7,5 procent boven 't

Axelsche Courant | 1970 | | pagina 1