tal- en nieuwjaarskaarten Oorlogsherinneringen uit 1940 VINK Nieuwe aanwinsten Chr. Openbare Bibliotheek ROMANS KINDERBOEKEN Bekendmaking In verband met de a.s. verkiezing van leden van de gemeenteraad van de nieuw te vormen gemeente Axel kan een ieder kosteloos de inlichtingen uit het kiezersregister verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Axel, 12 december 1969 De Burgemeester van Axel, M. K. van Dijke Totaal der dakloze gezinnen en personen en geheel en gedeeltelijk verwoeste woon huizen in verschillende gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, mei 1940, volgens officiële opgaaf: eveneens. Na de afloop van de oorlog in 1944 heb ik bericht kunnen zenden en van velen antwoord ontvangen. Maandag 17 juni 1940 Sedert einde mei werden iedere nacht om ca. 12 uur geallieerde vliegtuigen gehoord boven Axel en omgeving. Zondag 23 juni 1940 Dit was de eerste nacht dat er geen vlieg tuigen gehoord werden. woonhuizen dagloze dakloze totaal zwaar licht gezinnen personen vernield beschadigd besch. 9 24 7 6 130 1 3 - 6 1 2 5 - 2 22 1 1 1 - 23 - - 1 - 1 - - 2 - 3 29 93 34 64 315 2 7 - 2 8 1 4 2 1 21 2 9 1 11 112 3 7 - 10 14 1 - 1 1 24 1 - 26 9 85 - - 4 70 - - - 4 18 - - - 14 26 - - - 5 142 Gemeente: Axel Hoek Hontenisse Koewacht Overslag Philippine Westdorpe Zuiddorpe Zaamslag Aardenburg Eede Biervliet Sluis Retranchement Oostburg Schoondijke IJzendijke Begin juni 1940 Na de overgave van het Belgische leger, waar bij door de Duitsers veel krijgsgevangenen gemaakt werden van verschillende geallieerde nationaliteiten, werden duizenden dezer mili tairen per tram via Moerbeke en Axel naar Walsoorden vervoerd om dan verder naar Duitsland getransporteerd te worden. Eerst werden de Belgen vervoerd, vervolgens Fran sen, Marokkanen, Negers en tenslotte Engel sen en Schotten. Ze zaten opeengehoopt in wagons en kregen van hun geleiders (Duitse bewakers) niets of zeer weinig te eten en te drinken. De Axelse bevolking organiseerde direct een actie om deze mensen van voedsel te voor zien. De stad zelf, de omliggende boerderijen en ongeveer alle gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen werden bezocht om voedingsmid delen te verzamelen. In 't begin werd deze voedselvoorziening door de Duitsers oogluikend toegelaten, doch toen de Engelsen en Schotten passeerden, werd het streng verboden. Er werd gedreigd met geweld en repressailles. Naast het geven van voedsel gelukte het mij adressen te verzamelen van krijgsgevangenen, zodat ik later trachtte hun familie te berichten dat de bepaalde persoon hier gepasseerd was, hetgeen echter niet gelukte. Eenzelfde poging, via het „Rode Kruis" ondernomen, mislukte Zondag 14 juli 1940 s Nachts te 0.15 uur vielen er bommen te Sas van Gent en op de Axelse Vlakte. Maandag 15 juli 1940 's Nachts te 12 uur bommen en gedreun van afweergeschut gehoord uit de richting Moer beke. Donderdag 18 juli 1940 Een bom gevallen op de Axelse Vlakte. Dinsdag 3 september 1940 Terneuzen gebombardeerd door Engelse vlieg tuigen. Dinsdag 10 september 1940 Terneuzen weer gebombardeerd door Engelse vliegtuigen. Dinsdag 17 september 1940 Terneuzen opnieuw gebombardeerd door En gelse vliegtuigen. Verschillende huizen ver woest. Uittocht der Terneuzense bevolking naar Axel, Zaamslag, Hoek, enz. Zaterdag 12 oktober 1940 Inkwartiering van ca. 400 man Duitse troe pen, die de hele winter in Axel bleven. Veel geschut, enz., dat meest werd ondergebracht op een weide tussen Armendijk en Buitenweg. Vrijdag 18 oktober 1940 Begonnen wordt met de bouw van barakken voor Duitse troepen en oorlogsmateriaal. Zondag 20 oktober 1940 's Avonds om 8 uur liet een Engels vliegtuig 4 bommen vallen aan de Armendijk, ongeveer 2 km. van Axel. Er werd geen schade aange richt. 31 Januari 1941 Ter ere van de verjaardag van Prinses Beatrix werd door een grote groep jongens en meisjes vóór de huizen der N.S.B'ers een serenade gebracht, door het zingen van vaderlandse lie deren, o.a. op de wijze van het Engelse Volks lied. Verschillende van deze huizen werden bovendien nog met oranje versierd. Zware boeten werden hiervoor uitgedeeld en een N.S.B'er schreef hierover een fel stuk in „Volk en Vaderland". 30 Januari 1941 Boven de 400 reeds ingekwartierde Duitse soldaten, kwamen er nog ca. 160 bij uit Tsjecho-Slowakije. Deze bleven echter slechts enkele weken. Zaterdag 11 oktober 1941 's Morgens vroeg om kwart vóór drie wordt Axel door een Engels vliegtuig gebombar deerd. Zes bommen vallen, vlak na elkaar in enkele straten (Pieter Paulusstraat, Ds. Jan Scharpstraat, Prins Mauritsstraat). Er waren 2 doden (later gestegen tot 3), enkele zwaar gewonden en veel lichtgewonden. Onbewoon baar werden 27 huizen, vele andere zijn ont zet, zeer grote glas-schade en andere schade. De bommen sloegen gaten van 4 meter diep en 4 meter middellijn. Het is een wonder dat er geen 50 doden zijn. Reden is öf beschie ting der vliegtuigen met mitrailleurs, dan wel een luchtgevecht. Zaterdag 20 december 1941 Installatie van de N.S.B.'er P. M. Smalle- gange als burgemeester van Axel (benoemd door Seys Inquart). Geen belangstelling van de zijde der bevolking. Zaterdag 21 januari 1942 Ter ere van de verjaardag van Prinses Beatrix werd in de Stationsstraat, een vlag uitgesto ken. Spoedige inbeslagname van de vlag door de marechaussee volgde. Donderdag 2 april 1942 Nadat ca. 14 dagen geleden bommen waren gevallen te Sas van Gent, worden nu bommen geworpen te Zelzate en Sluiskil. Die te Sluis kil (5 bommen) vielen in een stuk land, doch waren klaarblijkelijk gericht op de Stikstof- fabriek L'Azote, die op 1 april weer zou gaan werken. Deze werd echter niet geraakt. Gedurende de zomermaanden werd genoemde fabriek nog verschillende malen gebombar deerd, met het gevolg dat deze niet meer in bedrijf werd gesteld. (Getroffen op 23 en 25 juli 1942). December 1942 Een Engels vliegtuig viel neer aan de Kanaal kade, achter de melkfabri#;Het had ca. 12 bomen de top afgerukt en viel in kleine stuk ken uiteen. Beide inzittenden vonden de dood. 22 Januari 1943 Port Arthur (Gent), Rieme en Langerbrugge hevig gebombardeerd. In Axel stond alles te schudden en te beven. 27 Januari 1943 Bom gevallen in Nieuw Neuzenpolder, op militaire barakken bij landbouwer C. Wolfert. Zelf was ik op dat ogenblik (ca. 9 uur 's avonds) op de fiets kort bij het gehucht Wulpenbek, ongeveer 1 a 2 km. van de plaats waar de bom viel. 'tWas stikdonker en bijna onmogelijk om te fietsen. Plotseling een lichtkogel en kort daarop een zware bom. Ik was reeds tegen de dijk gaan liggen, doch toen het afweergeschut begon moest ik in de sloot kruipen, 't Was een angstig ogenblik 4 Maart 1943 De klokken uit Axel weggehaald. Ie de Stadhuisklok, afkomstig van het ver dronken drop Vreemdijke, in de tijd van Napoleon naar Axel gehaald. Deze klok droeg het opschrift „MARIA heet ik en zal bevriën Den Armen Sondaren t' allen tiën. t Geghoten in 't jaar O.H. 1501." 2e de klok van de R.K. Kerk. Dit was waar schijnlijk de klok van 't voormalig klooster „Ter Haghen", dat in de tijd van de Beeldenstorm werd verwoest. 3e de klok van de Ned. Herv. Kerk, die ook van hoge ouderdom is. Misschien is dit de klok van 't voormalig fort Moerspui, dat ca. 1688 geslecht is. 8 tot 13 maart 1963 Vele mannen en jongens in heel het land en ook te Axel opgeroepen ter keuring om in Duitsland te gaan werken in de oorlogsin dustrie. Algemene verslagenheid en veront waardiging. Alles staakt het werk één of enkele dagen. Begin van het massale onder duiken. (wordt vervolgd) Allingham, M. Gevraagd iemand die te goeder trouw is; Anthony, B. De levensroman van Anna Boleyn; Begner, E. P. Sen schuilplaats voor dokter Bruneau; Belcampo. Verborgenheden; Berkhof, A. Een meisje te BourgS; Blaman, Anna. De kruis-1 vaarder; Boon, L. P. A.Blauwbaardje in won derland; Bomans, G. Van hetzelfde; Brouwers, J. Het mes op de keel; Brunsveld van Huiten, Moord en magie; Caldwell, E. Dicht bij huis; Caldwell, J. T. Het uur der beslissing, dl. 3; Catto, Reis naar het einde van de nacht; Colijn, M. Te kens van leven; Cortazar, J. Het kwijlen van de duivel; Couperus, L. (M. A.). De stille kracht; Curcija-Prodanovic, N. Ballerina; Daman, J. De laatste dood; Dard, F. In staat tot moord; Delder- field, R. F. Strijd en offer van Diana. dl. 2; Dibner, M. Admiraal Paige; Druon, M. Dan maar met ver gift. dl. 1; Druon, M. Een vrouw ovor de koning dl. 2; Dullemen, I. van. Een handvol vonken; Dur- rell, L. G. Esprit de corps; Durrel, G. (M.). Rosie; Eyk, H. van. Het paaspaard; Eysselsteyn, B. avn. Wie pleit voor Ayolt Fabricius, W. Witte broodsweken met mama; Gabbey, J. Ik trouwde een dokter; Gogol, N. W. Dagboek van een gek; Grass, G. Kat en muis; Greene, G. Als een slag-1 veld; Griffin, G. Een kwestie van zelfbehoud; Guareschi, G. Don Camillo Omnibus; Guareschi, G. De gekke wereld van Guareschi; Hassel, Senv. Vernietig Parijs; Heppenstahl, R. De zon op de middag; Hermans, W. F. Ik heb altijd geluk; He- vesi, L. De avonturen van Andras Jelky in drie werelddelen; Hoorn, M. van. Catherien; Hornman, W. Wij willen leven; Iggulden, J. M. De donkere vreemdeling; Joffrey-Geerts, M. Vlinders dansen; Jones, M. De dag begint bij nacht; Kemp, V. De horizon is dichtijb; Kent, A. Het loon van de glorie; Kenyon, F. W. Het liefdeleven van Lucrezia Bor gia; Koeck, P. Het plantenoffensief; Koelewijn, L. A. Mikken op de voorruit; Kosters, H. De zaak Breeveld; Leasor, J. Hartkloppingen voor dokter Love; Liedel, Frank. Karekiet; Maanen, W. G. van. Een onderscheiding; Malraux, André. De hoop; Mandiargues, A. P. Het bloed van het lam; Maugham, W. Somerset. Gekluisterde levens; Mau passant, G. de. Vertellingen; Nabookv, V. Bas taards; Olaf Landell, J. de. Met hermelijn stap pen; Olivier, Stefan. Mannen van het eerste uur; Oosterbroek-Dutschen, A. Anderen betaalden; Plat- teel, H. Ik enb een hand; Renard, J. Peenhaar; Rin ser, L. Daniela; Robinson, F. M. Wedren met een supermens; Romer, F. M. De nachtegalen zingen niet meer; Ruyslink, Ward. De karakoliërs; Schok ker, D. Eb en vloed; Sharp, A. Een groene boom in Gedde; Simenon, G. Het geduld van Maigret; Simenon, G. Leven met Anaïs; Simmel, J. M. Een beker vol vergif; Singer, I. B. De landheer van Jampol; Springer, F. Schimmen rond de Parula; Stendahl. De charteuse van Parma; Stewart, M. Omnibus; Sutcliff, R. Een koning voor de Dal- riaden; Troyat, H. Leven met een dode; Udinga, M. van. Waarom juist ik Uris, L. Armageddon; Veen, A. van der. Jacht in de diepte; Veenstra, T. Wat is er toch Frank Velde, R. van der. Pelgrimage naar Saint-Martin; Ven, B. van de. Het rijk van den Bles; Vestdijk, S. Vijf vadem diep; Vestdijk, S. en H. van Eyk; Avontuur met Titia; Vianen, B. Sarnami, hai; Vreis, Th. de. De ge sprenkelde vogel; Vuyk, B. De eigen wereld en de andere; Walschap, G. Zuster Virgilia; Waring, M. W. De getuigen; Warmerdam, R. Blauwe druifjes op een graf; Wilder, Th. De brug van San Luis Rey; Wilson, J. Rowan. Op de hand van de engelen; Woude, J. van der. Een truck uit de hemel; Witte, D. de. De formule van Lorentz; Wolf, R. Als de morgenster blinkt; Wolfenbuttel- van Rooyer, G. Geluk is geen nieuws; Yerby, F. Gillian; Zola, E. De buik van Parijs. Alders, J. C. Bouw je eigen verrekijker; Anderson, H. C. D, denneboom; Andreus, H. Meester Pom pelmoes en de lachplaat; Beest, P. van. De linnen halsdoek; Blanc, J. Ie. Werken met waardeloos papier; Bloemen, A. Polly draagt een zonnehoed dl. 2; Bloemen, A. Polly krijgt weer een moeder dl. 3; Bloemen, A. Polly kont thuis. dl. 4; Bowood, R. Grote uitvindingen; Bouhuys, M. Stop en par keer leer eerst het verkeer; Bruineman, J. Een liedje voor Katrijne, dl. 2; Bruna, D. Ik kan nog meer lezen; Brunet, B. De blik in de spiegel; By, T. de. Afspraak in de lente; Camp, G. van. Twee jongens voor één wolvinnetje; Curcija-Prodanovic, N. Ballerina; de dekenkist van sandelhout; Döcker, R. Marius; Eerenbeemt, R., en N. Eerenbeemt. De kristallen bloem; Elting, M., en Fl. Folson. Het antwoordenboek der geografie; Enright, E. De zo mer van de vingerhoed; Ferretti, A. Paola en Lilli in de fjorden; Franke, S. Jaap en zijn hond; Graaf, A. de. Feest voor tante Map; Grashoff, C. Elma en Marijke; Grashoff, C. 's Is feest voor tante Map; Grashoff, C. Pino; Grashoff, C. Pino en Mario; Grée, A. De televisie; Grée, A. De wereld onder zee; Groof, L. de. Kapitein Zeppos; Guillut, R. Wilde dieren, wilde harten; Haar, J. ter. Bart met geologen naar de Yukon; Hesper-Sint, M. Nog eventjes Klaas Vaak; Hildebrand, A. D. Wolle wasbeer en de slinkse ottvrs dl. 3; Keen, M. L. Het geluid; Kobbert, E. Waarom juist ik Köhr, D. Cowboypakken maken; Lameris-Bolt, A. G. De lapjesdeken; Lie. De zeer vreemde nachten van prins Oeki-Loeki; Linders, J. Piet en Tom op de toverberg; Lobel, A. Isabella; Maddock, R. De machtige boog; Marxveldt, C. van. De toekomst van Marijke, dl. 2; Marxveldt, C. van. Marijkes bestemming, dl. 3; Michalewsky, N. von. Het grote race-aovntuur; Mitgutsch, A. Flor en de drie ro vers; Monicelli, T. De zwerftocht avn Odysseus; Nerum, A. van. en Len R. van Nerum. Jeugd- omnibus; Norman, P. Over fuiven en fuisfjes ge sproken; Nowee, P. Arendsoog zet een val; Pail- lot, J. Ie. Karolien en de hofjacht; Peyton, M. Schoener in de mist; Plaats, B. van der. Een jaar is niet lang genoeg; Poortman, E. B. A. Het wordt weer kerstmis; Robinson, J. G. Het zilveren anker; Rooy, P. de. Kees de schipper dl. 5; Rubin, E. J. Drie kleien meisjes; Rutgers van der Loeff-Base- nau, A. Vlucht uit de poolnacht; Schmidt, A. M. G. Het 'beest met de achternaam; Schüssler, B. Lam pen van papier; Schönthaler, I. M. Wille. Werken met vormtouw en chenilledraad; Sendak, M. Max en de maximonsters; St. John, P. De vlucht van Hamid; Smulders, L. Het betoverde huis van Pietje Prik; Smulders, L. Narretje Notedop en Peule- schil; Veenkamp, J. H. Jacolientje's kleine wereld; Verbruggen, M. De rietkraag; Verbruggen, M. De heide; Vignati, G. Geschiedenis van de zeevaart; Vos-Dahmen von Buchholz, I. De tweeling en het gondelmysterie; Vos-Dahmen von Buchholz, I. De tweeling en het siurell-mysterie; Vries, A. de. Met Jezus in een scheepje; Vries, A. de. Mozes; Vries, S. de. Dagoe, de kleine bosneger; Vries, S. de Goed zo, Appie. 2 din.; Whitaker, D. Dr. Who en de Daleks; Winterfeld, H. Pimmie Paarde- staart; Worvill, R. Ruimte-onderzoek; Wijngaards, N. Kunst, kunstenaars en kunstwaardering. 1 - «S-ö «EK WIJ HEBBEN WERKELIJK EEN ENORME SORTERING IN VERZEND NIET TE LAATI KOOP NIET TE LAAT! KOOP IN IEDER GEVAL BIJ BOEKHANDEL MARKT 12 AXEL TELEFOON 01155-2020*

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 3