Nieuws uit Axel AANTAL AANRIJDINGEN IN HET WEEK-END Zaterdagmiddag te 14.05 uur reed M. J. uit Baasrode (B) met een personenauto vanuit een parkeervak van het Szydlowskiplein de rijbaan op, hierbij botste zij tegen de passeren de personenauto bestuurd door mevr. R. H. B. uit Axel op. Hierbij werden beide auto's flink beschadigd. Zaterdag te 14.30 uur reed P. M. uit Axel in de Stationsstraat achter een combi-auto, bestuurd door E. D. eveneens uit Axel. Toen de auto iets uitweek is M. tegen deze opge reden, waardoor de bromfiets werd bescha digd. In de nacht van zaterdag op zondag te kwart over twee is M. D. uit Axel in de Generaal Maczekstraat met een personenauto komen te slippen en botste tegen een lichtmast op. Auto en lichtmast werden flink beschadigd. Zóndagmiddag kreeg de Rijkspolitie melding van een brand in een personenauto op de Sassing. Toen zij hier arriveerde bleek de brand geblust. De auto van B. van O. uit Sas van Gent was afgesloten achtergelaten. Binnen in de auto was enige schade ontstaan. TEGEN GEPARKEERDE AUTO Woensdagavond te kwart voor zeven is J. M. V. uit Axel met een personenauto in dichte mist op een op de Kanaalkade onder een lichtmast geparkeerd staande personenauto van A. C. A. eveneens uit Axel, gereden. Hierbij liepen beide auto's flinke schade op. INBRAAK IN AXEL VIA WC-RAAM Voor de tweede maal is ingebroken in het gebouw van de PZEM aan de Noordpolder- straat in Axel. De inbraak is maandagmorgen ontdekt. Er wordt niets vermist, in tegen stelling tot de vorige maal, toen een klein geldbedrag werd gestolen. Men heeft zich toegang verschaft door het forceren van een wc-raampje. VOLKSKERSTZANG AXEL 1969 Ook dit jaar hoopt het comité Volkskerstzang weer een zangdienst te houden en wel op woensdag 17 december, 's avonds om 8 uur in de R.K. Kerk te Axel. Ten onrechte wordt wel eens beweerd, dat dit comité kerkelijk gebonden zou zijn, maar met nadruk wil het stellen, dat dat niet het geval is. Het is niet protestants als het de volkskerst zang in een protestantse kerk organiseert, noch rooms-katholiek als het dit doet in een rooms-katholieke kerk. Het wil alleen maar met vele honderden plaats- en streekgenoten de bekende kerstlie deren zingen, daarmee getuigend van de komst van Christus op aarde. Evenals voorgaande jaren zal de Burge meester van Axel het Kerstevangelie lezen, terwijl de muziekvereniging Hosanna de zang weer zal begeleiden. Er wordt een korte meditatie gehouden en een kinderkoor zal ook medewerking verlenen. De laatste jaren kwamen vele honderden men sen meezingen en het comité hoopt en ver wacht, dat dat ook dit jaar weer het geval zal zijn. Het wekt dan ook iedereen op om ook nu weer naaT deze volkskerstzang te komen. Kerkdiensten ZONDAG 14 DECEMBER 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 9.30 en 3.00 uur Ds. A. Veefkind. H. Avondmaal. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur Leesdienst 16.30 uur Ds H. Benthem van Middelburg. Geref. Gemeente 10 uur en 3 uur Lees dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur H. Mis. Zaterdag 19.00 uur H. Mis Weekend-diensten ARTSEN 13-14 december dokter Schiltman TANDARTSEN 13 - 14 december J. v. d. Burgh, Canadalaan 1, Sas van Gent. tel. 01158-1317 Privé Westkade 120, Sas van Gent. telef. 01158-1889. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00 - 18.30 uur zondag 12-12.30 uur Axel-Kijkuit voorrangsweg De weg Axel-Kijkuit is volgens het reglement verkeersregels en verkeerstekens aangewezen als voorrangsweg. Bestuurders van motorvoer tuigen op meer dan twee wielen zullen re kening moeten houden met een inhaalverbod tussen de Eerste en Derde Verkorting. Dit is officieel bekend gemaakt in het Provinciaal Blad van Zeeland. FUNDAMENTEN VAN OUDE WATERPOORT OPGEGRAVEN Bij de vernieuwing van de riolering in de Zee straat is men gestuit op een muur van onge veer 4 meter, die juist onder de bestrating begint en doorloopt tot de volle diepte van de voor de riolering gegraven sleuf, (circa 2 meter). Hoogstwaarschijnlijk betreft het hier resten van de vroeger op die plaats gestaan hebben de „Waterpoort" die ten tijde van de 80- jarige oorlog is gebouwd en omstreeks 1816 weer is gesloopt. ALLIANCE FRANCAISE De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Alliance Fran§aise heeft maandagavond in „de Halle" een bijeenkomst gehouden met een lezing van de hoofdinspecteur van het openbaar onderwijs in Frankrijk, monsieur Louis Francois. Aan het begin van de avond verzocht de voor zitter de heer Y. Simenel, enige ogenblikken stilte in acht te nemen ter herdenking van de onlangs overleden ere-voorzitter van de af deling, de heer A. L. Thomaes. Monsieur Francois, tevens vice-voorzitter van de Unesco en voorzitter van diverse jeugd verenigingen van de Unesco in Frankrijk, hield een boeiende en interessante lezing over de problemen van de jeugd in Frankrijk. Medegedeeld werd dat de afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen half januari hoopt te starten met de cursus talenpracticum Frans (audio visuel). Schepen Delwaide komt spreken in Hulst over plannen rond haven van Antwerpen De heer L. Delwaide, schepen voor handel en scheepvaart van de stad Antwerpen, spreekt zaterdag 20 december in Hulst over Ontwik kelingsplannen van de haven van Antwerpen en de daarmee verband houdende toekomst mogelijkheden voor Oost Zeeuwsch-Vlaande ren'. De bijeenkomst in de nieuwe sporthal van Hulst, die daags tevoren, op 19 december, wordt geopend, is georganiseerd door het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam .Ont wikkeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost'. Na de inleiding van de heer Delwaide zal een forum vragen beantwoorden. Forumleden zijn de burgemeester van Hontenisse C. J. van Hootegem (voorzitter), schepen Delwaide, dr ir W. H. Ubbink (waarnemend direkteur van de Provinciale Planologische Dienst) en drs W. H. J. W. Deelman (medewerker bij de stichting .Instituut Stad en Landschap' in Rotterdam). Totale schade Zierikzee 370.000,— De totale materiële schade van de mijnont- ploffing in Zierikzee, op 17 november, zal ongeveer 370.000 gulden bedragen, aldus heeft de minister van Binnenlandse zaken, mr. H. K. J. Beernink, mede namens de mi nister van C.R.M., meegedeeld. De bedrijfsschade zal waarschijnlijk zeer klein zijn. In 220 gevallen is schade aangericht aan particuliere panden, in 96 gevallen aan huis raad. De minister acht de termijn van twee weken, die verliep voordat de schaderegeling werd bekendgemaakt en die werd gebruikt voor in ventarisatie van de schade en overleg tussen diverse ministeries en het nationaal rampen fonds, niet overmatig lang. ,Axeler Ambacht' wil zes wegen verbeteren Het dagelijks bestuur van het waterschap .Axeler Ambacht' komt op de algemene ver gadering, die donderdag 18 december wordt gehouden in ,de Halle' te Axel, met een voor stel om een zestal wegen te verbeteren. Het zijn een gedeelte van de Reuzenhoeksedijk (725 m), de Schenkeldijk (1270 m), de oprit Drieweg, aansluitend op de Reuzehoeksedijk, de Knapzakweg en de Verkorting (1555 m), de Genderdijkseweg (1400 m) en de Au- trickenweg (591 m). De Autrickenweg ressor teert onder de gemeente Westdorpe, de andere wegen vallen onder de gemeente Zaamslag. De kosten voor het verbeteren van de Au- trichenweg zijn 25.176 en komen volledig voor rekening van het waterschap. De kosten voor verbetering van Reuzenhoeksedijk, Schenkeldijk en oprit Drieweg (quartaire we gen) zijn 325.780. Het waterschap ver wacht dat in de kosten voor verbetering van quartaire wegen subsidie kan worden verkre gen op grond van de wet uitkeringen wegen. Voor de Reuzenhoeksedijk is dat subsidie percentage 80, voor Schenkeldijk en oprit Drieweg 75 procent. De verbetering van de niet-plan-wegen Knapzakweg, Verkorting en Genderdijkweg (totale kosten 298.592,10) wordt gerealiseerd met subsidie van de cul tuurtechnische dienst. Het percentage is on geveer 48, waardoor er voor het waterschap nog 155.000 overblijft. De mogelijkheid bestaat, dat in verband met de hoogte van het door de cultuurtechnische dienst beschik baar te stellen bedrag, de uitvoering van de verbetering van het gedeelte van de Verkor ting moet worden uitgesteld tot volgend jaar. Tijdens de algemene vergadering komen voorts de begroting '70 (de afgelopen periode behandeld tijdens een vijftal districtsvergade ringen) en het vaststellen van rechtspositie regelingen van het waterschapspersoneel aan de orde. Aan de bijeenkomst zit een vergade ring van de dijkraad van de waterkering van de calamiteuze polders Ser-Lippens ca vast. Ton schade na brand in Nieuw-Namen Een ton schade heeft woensdagmiddag een felle brand in Nieuw-Namen veroorzaakt aan het bedrijf van de landbouwer E. van Wese- mael in de Emmapolder. Een dubbele hangar brandde geheel uit. In de hangar stonden onder andere landbouwmachines, alsmede honderd ton stro en zeven ton hooi. Dit alles ging verloren. De brandweren van Nieuw-Namen en St.- Jansteen hadden handenvol werk om de vuur zee te beperken tot de hangar. Men slaagde er in een aan de hangar gebouwde stenen schuur te behouden. Negentien stieren die in de schuur stonden konden eveneens worden gered. De oorzaak van de brand, die omstreeks half één werd ontdekt, is onbekend. Opperwacht meester De Bruyne, die door de heer Van Wesemael was gewaarschuwd, alarmeerde de brandweer van Nieuw-Namen. Gezien de enorme vuurzee werd ook de brandweer van St.-Jansteen opgeroepen. Beide korpsen had den tot 's avonds tien uur werk met het na blussen. De landbouwer is verzekerd. MUTATIES BEVOLKING AXEL T/M 30 NOVEMBER 1969 Geboorten Gehuwd Verhuizing binnen de gemeente Vertrokken v Vestiging in de Gemeente Beroep afgewezen De hervormde gemeenten Sas van Gent en Sluiskil, die sinds kort zijn samengevoegd, hebben bericht gekregen van ds. Mulder uit Beek (Limburg) dat hij zijn beroep voor deze plaatsen niet aanneemt. Na deze teleurstellen de mededeling hoopt men binnen korte tijd weer een dominee te mogen beroepen. Uitslagen van de keuring< AFDELING VETVEE Vette koeien le prijs G. Schillemans, Graauw. Vette Schotten le prijs Fa. Gebr. den Ha mer, slagerij, Zaamslag. Jongvee, bestemd voor de mesterij: le pr. B. Picavet, Hulst; 2e pr. D. de Feijter, Axel; 3e pr. J. Verstraeten-Scheele, Axel. Vette runderen (4 tanden en meer) le pr. Fa. Gebr. den Hamer, Zaamslag; 2e pr. A. van Wijck, Hoek. Vette runderen met 2 tanden le pr. P. den Hamer, Axel (aangekocht door Fa. de Haas, Den Haag). Ossen met 6 tanden le pr. Slagerij van Lare, Axel. Ossen met 4 tanden la. pr. A. H. B. Pica- vet, Hulst; 2a pr. v. d. Bossche, Westdorpe; 2b pr. P. den Hamer, Axel; 3e pr. Slagerij Plasschaert, Axel. Kruisingen vaarzen (4 tanden) le pr. Fa. Gebr. den Hamer, Zaamslag. Kruisingen stieren (4 tanden) la pr. C. Boënne, Graauw; lb pr. idem. Kruisingen stieren (2 tanden) le pr. J. Ver straeten-Scheele, Axel. Charolais-stieren (4 tanden) le pr. C. Boënne, Graauw (aangekocht door slagerij Plasschaert, Axel). Charolais-stieren (zonder tanden) la pr. D. de Feijter, Axel; lb pr. J. Verstraeten-Scheele Axel; lc pr. H. Plasschaert, Graauw. Charolais-vaarzen (zonder tanden) le pr. J. Verstraeten-Scheele, Axel. i op de Axelse Veemarkt Buitenlands ras Eervolle vermelding H. Blankert, Axel. Dikbillen la pr. A. Geensen, Heikant; lb pr. Fa. Gebr. den Hamer, Zaamslag. Kampioen ossen A. Picavet, Hulst Kampioen vaarzen Fa. Gebr. den Hamer, Zaamslag. Kampioen dikbillen A. Geensen, Heikant. Kampioen Charolais C. Boënne, Graauw. Kampioen Kruisingen C. Boënne, Graauw. ALGEMEEN KAMPIOEN Fa. Gebr. den Hamer, Zaamslag. AFDELING FOKVEE 1-jarige runderen le pr. Rob Picavet, Hulst; 2e pr. idem; 3e pr. idem. Graskalveren le pr. Rob Picavet, Hulst; 2e pr. idem; 3e pr. idem. Stierkalveren le pr. Gebr. v. d. Veeken, HulstTerhole; 2e pr. idem; 3e pr. idem. Vaarskalveren le pr. Gebr. v. d. Veeken, HulstTerhole; 2e pr. Rob Picavet, Hulst; 3c pr. idem. Kleine graskalveren le pr. Rob Picavet, Hulst; 2e pr. Gebr. v. d. Veeken, Hulst/ Terhole; 3e pr. Rob Picavet, Hulst. KAMPIOEN FOKVEE Rob Picavet, Hulst AFDELING PAARDEN (alle rassen) New Forest H. Plasschaert, Axel. Shetland pony H. Plasschaert, Axel. KAMPIOEN PAARDEN H. Plasschaert, Axel. 1 nov. '69 de Roos, Yvette; 9 nov. '69 de Ridder, Hubertus P.: 9 nova '69 Hoorman, Peter J.; 18 nov. '69 Voermans, Pascale J. W. M.; 24 nov. '69 Buijze, Mario; 24 nov. Buijze, Marcel; 4 nov. 69 deRidder, Esther; 8 nov. '69 Verberkmoes, Monique; 17 nov. '69 van de Wiele, Miranda M. H.; 18 nov. '69 Huibregtse, Martina N.; 19 nov. '69 Bolleman, Christian; 18 nov. '69 Kruisifikx, Pieter K.; 18 nov. '69 van Doeselaar, Alexander; 2 nov. 69 de Bel, Maud; 29 nov. '69 Schreurs, Myrthe L.; 25 nov. '69 Rouw, Johannes. Overledenen 9 nov. '69 Van den Steen, Prosper J. 10 nov. '69 Breepoel, Levinus; 24 nov. '69 Mattelé Oscar J.; 25 nov. '69 Verhoeven, Gaston C. A.; 8 nov. '69 Hamelink, Debora wv. Oppeneer; 11 nov. '69 Maas, Abraham; 27 nov. '69 Boerman, Jacobus; 11 nov. '69 Bakker, Frederik; 22 nov. '69 de Bruijne, Willem; 22 nov. '69 Bakker, Maatje e.v. van Langevelde. de Gronckel, Roger A. (van Maassluis) en van Bendegem, Ebrina M. C.; van Bendegem, Abra ham en de Dreu, Jacoba M.; Bolks, Jan H. en Geensen, Susanna F. Groothaert, Camile G. met gezin van Kerkdreef 10 naar Julianastraat 89; Brandt, Victor met echt. van Kanaalkade 34 naar Rooseveltlaan 1; de Bak ker, Josephus A. M. van Mozartstraat 12 naar Troelstralaan 11; Verwijs, Joost C. met gezin van Gen. Meijerstraat 21 naar v. Middelhovenstr. 85; Volwerk, Jan met gezin van Zeestraat 27 naar Gerbrandyiaan 7; Gijs, Walter A. met gezin van Koestraat 17 naar Westsingel 68; Steel, Walter E. met gezin van Irenestraat 36 naar Koestraat 17; Steel, Johannes C. met 4 inw. gezinsl. van Koestr. 17 naar Westsingel 68; de Moor, Gustaaf A. met gezin van v. Gistellelaan 13 naar v. Middelhoven- straat 87; Meijer, Jacob van Beatrixstraat 1 naar Schuttershofstraat 11; van de Velde, Jan M. van Oude Zeedijk 13 naar Bernhardstraat 3 bov.; de Groote, Levinus van Oude Zeedijk 13 naar Bern hardstraat 3 bov.; Verhelst, Mels W. met gezin van Julianastraat 13 naar Joost de Moorstraat 1; de Dreu, Jacoba M. ev. van Bendegem van Gen. Meijerstraat 19d naar Sassing 12; Cijsouw, Hen drik P. met gezin van Villapark 69 naar Roose veltlaan 45; Knieriem, Philippus A. met gezin van Kanaalkade 78 naar Bylocquestraat 2a; Wieles, Jacoba L. wv. van Driel van Singelweg 41 naar Bernhardstraat 3; van Bendegem, Abraham van, Julianastraat 61 naar Sassing 12; Geerling, Jacobus met ecihtg. van Villapark 82 naar Kanaalkade 120; de Ridder, Alphons W. van Robertstraat 49 naar Robertstraat 5. Lust, Petrus C. met 2 gezinsl. naar Hulst; Reisin- ger, Maria J. e.v. Kuckelkom met 1 kind naar Bocholtz; de Brouwer,, Josephus F. met 4 gezinsl. naar Sint Jansteen; Peersman, Achiel F. naar Vo gelwaarde; Golub, Milorad naar Rotterdam; Buijsse Maris naar Hontenisse; Martinasco, Marialuisa ev. Martorana met 2 kinderen naar Brussel (B. de Block, Louisa M. wv. van Haver naar Hulst; van Kerkvoort, Jacomina C. naar Zaamslag; Ver hoeven, Alina A. naar Tegelen; Kiel, Adriaan J. met eohtg. naar Hoek; de Feijter, Catharina naar Ede (Gld.)van Bendegem, Ebrina M. C. ev. de Gronckel, naar Maassluis; Rollof, -Hendrik J. naar St. Geertruid; van Biezen, Jacob A. naar Goes; van Ooij, Adrianus met 2 gezisnl. naar Diemen; Herwegh, Willy A. naar Maarssen; Dieleman, Reinier D. met 4 gezinsl. naar Terneuzen; Murre, Jacobus L. met 4 gezinsl. naar Z IJ Polders; van Wijck, Gerrit met 3 gezinsl. naar Terneuzen; van Belïe, Anna wv. Bakker naar Laren (NH); Diele man, Jozias naar Rilland-Balh; Kossen, Aldert M. naar Tegelen; Hughes, Elaine A. naar Terneuzen; van de Bilt, Stanislaus W. naar Nijmegen; Naeije, Suzanna P. wv. Pot met 1 kind naar Biervliet. Kinna, Frank van 's-Gravenhage; van Eetveldt, Cornelia L. e.v. Liplijn, van Sas van Gent; Lip- lijn, Sonja van Sas van Gent; Liplijn, Bianca, van Sas van Gent; Liplijn, Böb van Sas van Gent; Dimmers, Peter L. van Zaandam; van Herpen, Maria P. van Zaandam; Dimmers, Maria J. B. van Zaandam; Dimmers, Paulus A. M. van Zaan dam; Dimmers, Johannes M. van Zaandam; Dim mers, Josefine M. B. van Zaandam; Dimmers, Petrus J. M. van Zaandam; Dimmers, Irene B. M. van Zaandam; David, Elisabeth A. E. ev. Kinna van België; Kinna, Liliane C. M. E. van België; Kinna Charles J. van België; Kinna, Herman van België; Kinna, Ivan H. van België; van Etten, Constance J. M. ev. Bongers van Arnhem; Schelf hout, Gerarda M. A. e.v. de Bakker van Hon tenisse; Schouten, Fredericus H. A. van Amster dam; Dellaert, Adriana H. van Amsterdam; Del- laert, Mareille A. van Amsterdam; Dieleman, Le vinus K. van Koewacht; Verhelst, Tanneke J. van Koewacht; Dieleman, Marinus W. K. van Koe wacht; Dieleman, Elisabeth S. van Koewacht; Slagter, Gerrit van Eindhoven; van de Weserlo, Johanna M. A. A. van Eindhoven; Slagter, Jo hannes L. M. van Eindhoven; Slag ter, Remco R. van Eindhoven; Slagter, Lonneke M. G. van Eind hoven; Geense, Jan van Terneuzen; Pladdet, Levina C. van Terneuzen; Dieleman, Margaretha W. van Middelburg; de Nood, Johannes P. van Water landkerkje; Pladdet, Maria van Biervliet; Göktepe, Sami van Beverwijk; Göktepe, Döne, van Bever wijk; Göktepe, Hatice, van Turkije; Westenberg, Comelis J. van Haarlem; Bisschops, Mathilda K. e.v. van der Blom, van Haarlem; van der Blom, Ferdinand van Haarlem; van der Blom, Anita van Haarlem; van der Blom, Linda van Haarlem; Jan sen, Johanna H. e.v. de Ridder van Hontenisse. Aantal inwoners der gemeente Axel op 31 oktober 1969 8908. op 30 november 1969 8910.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2