VEEL EN GOED VEE OP AXELSE JAARMARKT .Panorama' herroept beweringen over koppelbazen in Zeeuwsch-Vlaanderen Op de donderdag gehouden 22e na-oorlogse jaarmarkt, was het weer een interessant spel tussen verkopers en bieders, op het vele en goede vee dat was aangevoerd. Er waren dit jaar nog meer dieren dan het vorige jaar en de handel was groot al moet gezegd dat de prijzen beneden de verwachtingen bleven. De voorzitter de heer L. de Regt sprak bij de opening de volgende rede uit Autoriteiten, dames en heren. Het is mij weer een eer en genoegen u hier vandaag op dit marktterrein welkom te mogen heten. Heb ik al twee jaar achtereen de nadruk ge legd in mijn openingswoord op het gunstige perspectief wat de E.E.G. biedt voor de pro ducent van rundvlees ten opzichte van andere agrarische produkten, dit jaar nu er een de valuatie van de Franse Frank is geweest met bevroren prijzen in dit land zelf, nu blijkt weer eens te meer hoe kwetsbaar een export land van veredelingsprodukten is, als Neder land. Wij hier in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben dit direkt ondervonden met de export van onze kalfvaarzen. Deze dieren zijn dit najaar hoofd zakelijk verkocht in eigen land met het ge volg overvoerde markten en lage prijzen. Het een is niet los te zien van het ander, ook de vleesprijzen zijn hiermede door gedrukt. Ik durf rustig te stellen, dat ook de vlees- prijzen voor de veehouder minstens 10% te laag waren dit najaar. U ziet dames en heren als de grote broers in de E.E.G! gebruik maken van de hiaten in de economische en monetaire samenwerking die er zijn, de kleine jongens uit de E.E.G.- familie het gelag betalen. Vooral een export land als Nederland lijdt hierdoor direkt ge voelige yerliezen. Wat deze markt vandaag hier in Axel betreft, verheugt het ons als organiserend bestuur, dat hier altijd vlot zaken worden gedaan. Ook dit jaar hoop ik, verkopers en kopers, dat alles naar uw wensen verloopt. Nu het weide- seizoen achter de rug is, verwacht ik toch enig prijsherstel en als ik goed ben ingelicht (en daar twijfel ik niet aan), was de markt in Rotterdam deze week al enigszins beter. Ik hoop, dat dit hier in Axel bewaarheid wordt. De weersomstandigheden zijn dit najaar bij zonder gunstig geweest, wat natuurlijk tot uitdrukking komt in de kwaliteit van het aan gevoerde vee. Ik ben er van overtuigd, dat uw clientele in de randstad Holland hier te vreden over zal zijn. Mijn taak is ook allen te bedanken, die op enigerlei wijze de belangen van deze najaars veemarkt helpen bevorderen. Vooral onze plaatselijke overheid voor de jaarlijkse bij drage en de beschikbaarstelling van dit markt terrein met de nodige outillage. Axels dieren artsen, de heren Cysouw en de Putter, voor hun veterinaire arbeid. De Rijkspolitie voor de medewerking en handhaving van de goede verzorging van dit terrein. Ook de pers. Wij stellen uw aanwezigheid hier zeer op prijs. Dames en heren, ik wens u hier vandaag in Axel veel genoegen en goede zaken toe. Ook de handelaren van boven de Moerdijk toonden weer grote belangstelling en trokken met een groot deel van het aangevoerde vee naar huis. Voor de beste dieren waren weer een groot aantal bekers en medailles aanwezig. De jaarmarkt trok een groot publiek, dat het leuk vindt deze traditionele markt met zijn handel te zien. CHRISTELIJKE MAVO AXEL ZET ZICH IN VOOR HONGEREND BIAFRA In aansluiting op de landelijke actie „Red het Biafraanse kind" zal er van 18 tot 20 decem ber aanstaande een actie gevoerd worden door de leerlingen van de Christelijke Mavo te Axel. Zij worden hierin gesteund door de leraressen en leerlingen van de Huishoud school, eveneens in Axel. De eerste actie die gevoerd wordt is een olie bollenactie. Het ligt in de bedoeling zaterdag 13 december in Axel en omgeving een grote hoeveelheid oliebollen aan de man te brengen. De leerlingen rekenen erop dat iedereen een flinke hoeveelheid zal kopen. Stel ze niet te leur. Het vervolg van deze actie zal plaatsvinden op donderdag 18 december, 's Avonds zal er een Pop-Eye een disco-avond worden gehou den. Alle jongelui uit de wijde omgeving wor den op deze avond verwacht. Op 19 en 20 december zal er een bazar ge houden worden in het gebouw van de Chris telijke Mavo aan de Tuinstraat in Axel. Hier zullen allerlei artikelen verkocht worden, ter wijl er tevens vele attracties zullen zijn. Oud en jong wordt hier verwacht met een goed gevulde beurs. In deze zelfde week zullen leerlingen bij u aan de deur komen om zelf ontworpen kerst en nieuwjaarskaarten te verkopen. Leerlingen en leraren van bovengenoemde school hopen dat deze actie een geweldig suc ces zal worden en rekenen dan ook op de volle medewerking van alle burgers uit Axel en de wijde omgeving. Helpt dus mee om deze actie te doen slagen. Het gaat niet om ons zelf maar om onze medemens die in grote nood verkeert. Poppentheater „De Kriekkeputte" gaf 100e voorstelling Het Hulsterse poppentheater van de uit Axel afkomstige Frans van den Berg en echtgenote heeft er de 100e voorstelling op zitten sinds zijn bestaan. Deze mijlpaal vond plaats in Oostburg waar voor een school werd opge treden. In 1965 begon de heer Van den Berg met zijn reizende poppentheater. „Geïnspireerd door mijn broer", verklaart hij. „Die deed dit zelfde werk op meer bescheiden schaal al langere tijd". Toen het met de reizende pop penkast steeds beter ging kwam er in het begin van dit jaar het permanente Hulster theater bij. „Het is voortreffelijk gegaan, het afgelopen jaar. Het kleine zaaltje zit constant vol en beslist niet altijd alleen met kinderen. Ook de ouderen hebben wel belangstelling". Om voor een heel seizoen het repertoire rond te krijgen is geen peuleschil. Dat Frans van den Berg zijn poppenwerk desalniettemin serieus opvat blijkt wel uit het feit, dat hij zijn veertien schaarse vakantie dagen dit jaar heeft opgeofferd aan het schrij ven van een volledig repertoire. „Maar ik doe het graag", is zijn commentaar. „Voor kinderen werken is een dankbaar werk. De reacties alleen zijn telkens de moeite van het aanhoren waard". Zelfs na honderd voor stellingen is op dit gebied het aantal variaties oneindig. Het weekblad .Panorama' gaat in nummer 52 dat binnenkort verschijnt, de opmerkingen herroepen, enkele weken geleden gemaakt in een artikel over de activiteiten van koppel bazen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De Pooter uit Axel, Stoffels uit Terneuzen en Van Goethem uit Hulst werden daarin afgeschil derd als .koppelbazen die met kinderen wer ken'. Deze beweringen tekende de journalist Her man Labruyère - blijkens zijn artikel - op uit de mond van Agnes Puyn van de katho lieke werkende jongeren uit Vlissingen. De drie firma's namen deze zinsnede niet. De Pooter schakelde de Oostburgse advocaat mr H. A. R. de Mul in, Van Goethem en Stoffels wendden zich tot de Terneuzense advocaten mr H. J. Q. en mr G. Tichelman, teneinde een kort geding aan te spannen tegen het weekblad. Zover komt het nu vermoedelijk niet, aange zien .Panorama's' hoofdredacteur Vermeulen positief heeft gereageerd op een sommatie van de advocaten om alsnog tot rectificatie over te gaan. Mr H. J. Q. Tichelman ,De heer Vermeulen zei wel, zelf een tekst te wil len opstellen. Hij volgde dus niet de door ons gemaakte rectificatie.' Het stukje waarin .Panorama' de gewraakte opmerking herroept, zal in een kader komen te staan. Degene aan wie de beweringen worden toe geschreven, mejuffrouw Puyn, leidster van de KWJ uit Vlissingen, is dezer dagen door .Panorama' gebeld met de vraag, of zij achter het interview wilde staan. Mejuffrouw Puyn ,Ik heb toen gezegd dat die opmerking over .koppelbazen die met kinderen werken' niet door mij is gemaakt. Maar verder sta ik nog steeds achter de teneur van het verhaal. Dat heb ik ook .Panorama' laten weten.' Volgens mr Tichelman zullen de bedrijven in eerste instantie de rectificatie afwachten. Daarna wordt beslist over eventuele verdere stappen. Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen nu al te klein Dr. P. J. Gathier van het ministerie van onderwijs en wetenschappen opende deze week week het Petrus Hondius Lyceum aan de Zuidlandstraat Terneuzen. Op dit school gebouw heeft Terneuzen lang moeten wach ten. Reeds in 1938 werd er over nieuwbouw of uitbreiding van de school gepraat. Wat het aantal lesruimten betreft is de nieuwe school nauwelijks groter dan het uit 1913 daterende gebouw aan de markt, waarbij na de tweede wereldoorlog vrijwel jaarlijks hou ten noodlokalen werden geplaatst om ruimte te maken voor het groeiend aantal leerlingen. Maar wat de accomodatie als geheel betreft is de vooruitgang duidelijk. Toch noemt drs A. J. Jansen, rector van de rijksscholengemeen schap Petrus Hondius het jammer dat het ontwerp voor de nieuwe school uit de ,pre- mammoet' periode stamt. ,Wat je door de huidige differentiatie van het onderwijs nodig hebt zijn veel kleinere ruimten. Echt ruimte gebrek hebben we nu nog niet, maar de marge is wel erg klein. Misschien komen we volgend jaar al moeilijk te zitten'. 540 LEERLINGEN Het Petrus Hondius Lyceum werd de afge lopen jaren geconfronteerd met een bijzonder sterke toename van het leerlingenaantal. Dat was trouwens de reden dat tot driemaal toe uitbreidings- en moderniseringsplannen voor het oude schoolgebouw van tafel werden ge veegd. Momenteel telt de scholengemeenschap 540 leerlingen. Hoewel het leerlingenaantal op zich door de sterke differentiatie van het onderwijs niet maatgevend is, schat rector Jansen dat met 650 leerlingen ongeveer de maximumcapaciteit van het gebouw is bereikt. Uitbreiding is overigens zonder meer moge lijk. Wel is de sterke leerlingentoename van enkele jaren geleden wat afgevlakt door de stichting van een dependance van het chris telijk lyceum voor Zeeland in Terneuzen. Vera Beths geeft recital in „de Halle" De violiste Vera Beths geeft op donderdag avond 18 december in „de Halle" een recital. Op het programma staan werken van Mozart, Schumann, Cesar Franck en Ton de Leeuw. Vera Beths wordt begeleid door Stanley Hoogland. Vera Beths werd op 1 juni 1946 te Haarlem geboren als jongste telg uit een muzikanten familie. Haar eerste vioollessen kreeg zij, toen zij zes jaar was, van haar vader Gijs Beths, zelf een bekend violist. Reeds op haar veertiende jaar won zij een eerste prijs op het Internationale Muziek festival in Wales. Na haar eindexamen M.M.S. in 1963 zette zij haar vioolstudie voort aan het conserva torium van het Amsterdamse Muzieklyceum onder leiding van Herman Krebbers. In juni 1967 behaalde zij hier het einddiploma solo- spel met de hoogste onderscheidingen. Vera Beths wordt regelmatig uitgenodigd voor het geven van recitals, als soliste bij de Nederlandse symfonieorkesten en voor radio en televisie. Zij bespeelt een prachtige Stradivarius, bij genaamd „Le Président", uit het jaar 1727. In maart 1969 won zij het nationale con cours „Oskar Back" voor jonge Nederlandse violisten. Stanley Hoogland werd in 1939 in Deventer geboren. Na een korte periode van universi taire studie, tijdens welke hij op het Muziek lyceum te Amsterdam pianolessen nam bij Luctor Ponse, werd van 1960 af Jaap Spaan derman zijn leraar, onder wiens leiding hij in 1963 het eindexamen solospel met onder scheiding behaalde. Een jaar later volgde het einddiploma theorie der muziek. Op het ogenblik zet hij zijn studie voort bij Maria Curcio te Londen. Als solist, begeleider en kamermuziekmeester treedt Stanley Hoogland regelmatig op, ook in het buitenland. Auto botste op file in Sluiskil één zwaargewonde De 77-jarige H. de J. uit Hoek is woensdag morgen bij 'n auto-ongeluk in Sluiskil ernstig gewond geraakt. Hij moest in het Juliana ziekenhuis worden opgenomen. Twee per sonenauto's werden bovendien zeer zwaar be schadigd. Het ongeluk ontstond in dichte mist om on geveer 10 voor 12 's morgens. Aan de ooste lijke zijde bij de oprit van de nieuwe brug in Sluiskil stond een dubbele file auto's te wachten, omdat de brug gesloten was. T. H. D. uit Hoek (met zijn medepassagier H. de J. die gewond raakte), merkte de stilstaande file te laat op en kon niet tijdig meer stoppen. Zijn auto kwam tot stilstand tussen de achterste twee naast elkaar staande auto's in de file. Hierbij werd de rechtse auto in de file en de auto van D. zeer zwaar beschadigd. D. zelf kwam met de schrik vrij. Dodelijk verkeersongeval Maandagmiddag om kwart voor twee raakte op de provinciale weg Philippine-IJzendijke een personenauto bestuurd door de heer A. A. M. Berckmoes uit Sluis, ter hoogte van de Isabellasluis door de sneeuw van de weg. Hij kwam vanuit de berm weer op de weg maar door deze manoeuvre reed hij te veel links, zodat hij frontaal in botsing kwam met een tegemoetkomende vrachtwagen van de melk fabriek in IJzendijke, die werd bestuurd door F. V. uit Hoofdplaat. De heer Berckmoes (49) was op slag dood. Zijn echtgenote, mevrouw B. v. d. H. werd ernstig gewond. Bestuurder F. V. uit Hoofd plaat liep een beenbreuk op. De brandweer uit Sas van Gent, bevrijdde de heer Berck moes uit zijn auto. Frankering bij abonnement ZATERDAG 13 DECEMBER 1969 84'e jaargang no. 11 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hoofdredaktle J. C. VINK Redaktle en administratie: Axel, Markt 12 telefoon 2020' (3 ll/nen) Postbus 18 Drukker-ultgeelster: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Halfleer-abonnement: Axel f 4.—. Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6.50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingez. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine adver- tentles 1-10 woorden f 1,elk woord meer 15 cent. Veel en goed vee op Axelse jaarmarkt pag. 1 Christelijke Mavo Axel zet zich in voor hongerend Biafra pag. 1 Nieuws uit Axel pag. 2 ,Axeler Ambacht' wil zes wegen verbeteren pag. 2 O Oorlogsherinneringen uit 1940 pag. 3

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1