Sport Oorlogsherinneringen uit 1940 mm De stand in de competitie is nu als voltg EERSTE KLAS Goes x) 4 3 1 0 7 26 Vlissingen 4 3 0 1 6 22 V2 Axel xx) 4 3 0 1 6 18 Va Terneuzen xx) 4 0 2 2 2 HV2 Zierikzee 4 1 0 3 2 16 Middelburg x) 4 0 1 3 1 161/2 x afgebroken partij Patiënt bestolen in ziekenhuis 2000,vermist Een patiënt van het St. Elisabeth-ziekenhuis in Sluiskil is 2000, - lichter gemaakt. De man, W. van der K. uit Amstelveen, ont dekte maandag dat twee biljetten van 1000 ,die hij had opgeborgen in zijn nachtkastje, waren verdwenen. De politie heeft deze zaak in behandeling. Inschrijvingen handelsregister In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen wérden de volgende ondernemin gen ingeschreven 10255: Kleinhandel in sterke, zwak-alcoho- lische en alcoholvrije dranken, „F. T. Dran- kemervice", Zoutesrtaat 2, .Hulst. (Filiaal. Eig. J. P. van Tiggele). 10256: Incasso-, as surantie- en bemiddelingsbureau „Holland NV", Oranjestraat 9 Terneuzen, Dir. A. M. M. van Damme. 10257: Uurwerkherstellers- bedrijf C. A. van Deijk (eig.), Visserijstr. 10, Sint-Jantseen. 10258: NV Terneuzensche Scheepsbouw Maatschappij (scheepswerf), Corr. adr. Postbus 24, Terneuzen. Directeu ren: J. Pannevis en H. M. L. Geelen. Pers. comm. R. J. J. Lambooy. 10259: Lasbedrijf „Loma", De Knol 37b, Hoek. (Pijplaswerk). Eig. H. H. Domanig. JUDOSCHOOL AXEL BOEKTE WINST De judoschool Axel van Staf de Moor heeft woensdagavond met 3-1 gewonnen van de school uit Oostburg. De gedetailleerde uit slag was: A. Wattel-T. Caniere 10-0; P. den Hamer - W. Vermeire 0-3; K. Haak - A. Bouman 5-0; A. van Zwieten-S. Voet 3-0; R. Markusse-R. Lekes 0-0. SCHAKEN In de vierde ronde van de Zeeuwse Schaak- competitie wisten de Axelse schakers een overwinning te behalen op Terneuzen. De uitslag was Terneuzen - S. Landau Axel: 3Yi 4Vè voorlopig. K. H. Cohen - H. Groenenboom (nog spe len), E. Hubbeling-H. de Ridder V2-V2, J. Nijssen A. den Hamer 0—1, W. de Ridder - M. Rinn 1 0, G. de Ridder C. de Putter (nog spelen), D. de Jonge - A.P. de Ruijter 0 1, P. de Ruiter - Nic. Bolleman V2-V2, C. H. Provoost - J. Lensen Yl - V2, W. J. Eberhard - M. Jansen 0 -1, P. Neve - A. van Esch 1-0. (2) Veel mensen verlieten Axel reeds en von den onderdak bij de boeren. Tegen de avond bracht ik mijn vrouw en de kinde ren met de auto naar „Doornhof" doch zelf bleef ik in Axel. Toen 's avonds de burgemeester via de Radiocentrale bekend maakte dat zieke en oude mensen onmiddellijk Axel moesten verlaten en bij voorkeur op de boerderijen moesten worden ondergebracht, ben ik 's avonds met mevr. A. de PutterlDregmans en hun dochter met hun loge dhr. en mevr. van Hekken (uit Krabbendijke) gereden naar Jac. de Putter, Rondeputten. Dit was een tocht vol spanning en gevaren. Aan de Nieuwendijk stond een Franse wachtpost die ik door de duisternis te laat opmerktel (ik reed met gedoofde lichten). Zodra ik hem in de gaten kreeg stopte ik, terwijl hij reeds met het geweer in de aan slag stond. Gelukkig waren mijn papieren in orde en kreeg ik verlof om door te rij den. Bij Jac. de Putter zette ik mijn passa giers af en trof daar Iz. de Feijter Wz. die per rijwiel naar Axel wilde terugkeren. Ik bewoog hem met mij mee te rijden. Op de zogenaamde „Plattendijk" raakten we in een colonne Franse auto's verward, die in de richting van Axel reden. De stoet reed uiterst langzaam en bleef herhaaldelijk stil staan. Eindelijk wist ik te bereiken dat ik de vóór mij rijdende wa gens mocht passeren. Met veel horten en stoten raakte ik einde lijk vóór de colonne, hoewel verscheidene Franse chauffeurs ons veel vloeken en drei gementen achterna zonden. Op de „Pro vinciale weg" raakten we weer tussen een dergelijke colonne en toen ik deze ook wil de voorbijrijden, werd ik aangehouden door dezelfde schildwacht (aan de Nieuwendijk), die mij eerder op de avond al gedreigd had te zullen doodschieten. Eindelijk mochten we onze weg vervolgen, tussen de colon ne, doch we mochten geen wagens meer pas seren. Na eindeloos gesukkel bereikten we de spoorwegovergang, doch de barrières waren gesloten. Een Franse soldaat kwam op ons toe, doch deze begreep niets van de situatie. Daarna kwam er een onderofficier die er ook niets van begreep en tenslotte haalde deze er een kapitein bij en deze was niet van de gedachte af te brengen dat wij spionnen waren. Onze papieren waren in orde, anders hadden wij meteen de kogel gekregen. Het duurde tot er een andere Nederlandse auto kwam, waarvan de chauffeur hetzelfde verhaal vertelde. Het bleek dat de Franse militairen niet op de hoogte waren met de evacuatie-maat regel van de burgemeester. Eindelijk moch ten we verder rijden, waarmee het einde van deze spannende en gevaarvolle rit was bereikt. Raad Hontenisse had kritiek op twee wethouders Vanuit de raad van Hontenisse is kritiek ge uit op de wethouders Everaert en Rademakers in verband met al te openhartige publikaties over het streekplan rond Ossenisse. Enkele raadsleden bleken er over gepikeerd dat beide wethouders, zonder medeweten van de raad, dingen openbaar hadden gemaakt, waarvan het beter zou zijn geweest als die voorlopig nog binnenskamers waren gebleven. Het ontwerp-streekplan, dat momenteel in voorbereiding is, beoogt de vestiging van che mische industrie in een groot gebied rond Zaterdag 18 mei 1940 Weer worden veel auto's en fietsen gevor derd door de Franse en ook door de Bel- gische troepen. Aan auto's wordt alles mee genomen wat enigszins bruikbaar is. Ook onze vrachtwagen „International". De Fransen schieten uit de stellingen die ze in en bij Axel hebben gemaakt voortdurend op de Duitse vliegtuigen, 's Avonds ver trekken alle Franse troepen en blijven al leen de Belgen hier. 's Avonds ben ik per fiets naar „Doorn hof" gereden en bracht daar de nacht door. Zondag 19 mei 1940 Onder de ochtendkerkdienst hoorden we hevig vuur van het afweergeschut. Even la ter hoorden we acht bommen vallen en naar bleek waren deze ylak bij Axel neer gekomen bij de spoorlijn naar Sluiskil. Er werden geen mensen of gebouwen getrof fen. Een geweldige brand werd waargenomen in 't zuiden. Laten bleken dit de olietanks te Hoboken (Antwerpen) te zijn. Op deze dag vertrokken ook de Belgische militairen uit Axel, zodat er nu geen sol daten meer waren. Waar het gerucht ging dat de Duitse troepen in aantocht waren, keerde ikzelf terug naar mijn woning, op dat deze niet onbewoond zou staan, met gevaar voor inbeslagname. 's Nachts had ik met anderen wachtdienst voor de pas ingestelde „Civiele Garde" (kenteken Oranje-band). Deze duurde van 8 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens. We hadden tot taak om de wachten die in iede re straat dienst deden te controleren. Maandag 20 mei 1940 In de loop der dag vertoonden zich de eer ste Duitse verkenners te Koewacht en Zuid- dorpe (4 km van Axel). Te Koewacht von den enkele schermutselingen plaats tus sen deze verkenners en soldaten der Fran se achterhoede, waarbij enkele sneuvelden. Ook te Westdorpe en Sas van Gent vonden gevechten plaats. De kerktoren van West dorpe werd opgeblazen en de hele buurt van Passluis werd platgebrand door de Waalse (Belgische) soldaten, om het ka naal Gent-Terneuzen beter te kunnen ver dedigen. Dag en nacht werden ontploffin gen gehoord, doordat bruggen enz. werden opgeblazen. Alle bruggen werden vernield. De teerfabriek te Zelzate stond in brand, 's Avonds had ik weer dienst bij de Civiele Garde van 8 tot 12 uur. Dinsdag 21 mei 1940 In de loop van deze dag kwamen Duitse verkenningstroepen te Axel. Zij reden door en er werden hier nog geen troepen gele gerd. 's Avonds om 6 uur begon plotseling een hevige beschieting met granaten. Men hoorde de kanonnen afgaan en enkele se conden later gierde dan de granaat en sloeg deze in. Het zwaarste geschut waarmede deze be schieting plaats had, stond te Hoek. Ook werd geschoten met kanonnen die opge steld waren aan de overzijde van het ka naal Gent-Terneuzen bij Sluiskil waar de Fransen een versterkte linie hadden aan gelegd. Wellicht waren deze in de veron derstelling dat de Duitse troepen reeds in Ossenisse, waarbij gedacht wordt aan de aan leg van insteekhavens voor tankers, contai nerschepen en kangeroeschepen, alsmede ter reinen voor opslag en bouw van fabrieken. De wethouders hebben fn een krant onder meer hun kritiek gespuid over de politiek van minister Bakker waarbij het verdronken Land van Saeftinge maagdelijk gebied moet blijven. Aan het eind van de raadsvergadernig ont stond over deze kwestie een verwarde dis cussie waarin de raadsleden en de wethouders over en weer hun eigen standpunten verdedig den. De voorzitter bleek met deze discussie in het openbaar niet zo erg gelukkig. Hij tracht te aan het gesprek een einde te maken door de discussie voor gesloten te verklaren. Axel gelegerd waren. De doelen waren blijk baar de gebouwen waarin de geallieerde troepen Ondergebracht waren geweest, zo als de grote schuur in de Buitenweg, „Het Centrum", de scholen, enz. Tientallen gra naten ontploften in de stad op verschillen de punten. Gedurende die dag en avond werden verscheiden burgers gewond en 1 gedood. Van de gewonden zijn er later nog enkelen bezweken. Vier huizen werden ver woest en in de voormuur der Chr. School werd een gat geslagen van ca 1 meter mid dellijn. De straten lagen bezaaid met stuk ken glas en dakpannen. Gerekend naar het aantal ontplofte projektielen was de scha de zeer gering. Die nacht hebben we door gebracht in de kelder bij mijn ouders (Noordstraat). De gewelven waren speciaal onderstut met dikke balken. Verscheiden andere mensen vonden hier ook onderdak, zodat er in totaal 32 mensen in de kelder waren. Woensdag 22 mei 1940 Er trekken veel Duitse troepen door Axel. Vanaf Magrette en Sassing wordt door de Duitsers op Terneuzen en Sluiskil gescho ten. Ook te Spui en Sassing vallen gewon den door de beschieting. Axel wordt ver der beschoten uit de richting Sluiskil. Vele geëvacueerden van Rilland en Krab bendijke trekken weg uit Axel, wegens de gevaarlijke toestand. Vanuit Axel wordt Terneuzen beschoten, dat nog in geallieer de handen is. Geruchten doen de rond'e dat Calais en Reims door de Duitsers bezet zijn. 's Avonds wordt de bevolking van Spui zoveel mogelijk geëvacueerd naar Axel. Die nacht brachten we in de kelder door, nu met 14 personen, daar ook veel Axelaars de stad verlaten hadden en in de polders ten oosten van Axel onderdak von den. Donderdag 23 mei 1940 Terneuzen wordt beschoten vanuit Axel en Axel vanuit Terneuzen. Hier wordt weinig schade aangericht en er valt een dode. Deze nacht brengen we in de kelder door met 16 personen. Overdag waren weer ve len uit Axel vertrokken naar de omgeving van Kijkuit en de Catharinapolder. Vrijdag 24 mei 1940 's Morgens om 5 uur krijgt Axel definitief een Duitse bezetting, doordat hier Duitse Voor de overstelpend veel bewijzen van medeleven bij het overlijden van onze ge liefde echtgenote, moeder en grootmoeder, zag ik u, mede namens de familie, harte lijk dank. J. J. DE RIDDER Axel, december 1969 Pironstraat 34 In Kloosterzande geboren meisje in Engeland vermoord Bij de Engelse badplaats Bournemouth, op korte afstand van haar ouderlijk huis, is maandag het stoffelijk overschot gevonden van de 20-jarige in Kloosterzande geboren, Diana Kent. Het meisje, dat de Engelse nationaliteit heeft, werd vermoord. De politie denkt aan een zedenmisdrijf. Diana Kent - haar moe der, een dochter van het echtpaar Wullaert uit Kloosterzande, trouwde na de oorlog met een Engelsman - verdween zes weken ge leden spoorloos, toen ze 's avonds op weg was naar haar vriend. Haar paspoort, met daarin wat geld en haar papieren, werd later gevon den. De Engelse politie zette onmiddellijk een speuractie in, in de omvangrijke bossen rond Bournemouth. De grootouders van het meisje schakelden zelfs een helderziende uit Limburg in. troepen gelegerd worden. De trek uit Axel naar buiten van de burger houdt aan. Voort durend zwaar geschutvuur in noordelijke richting, 's Avonds van 7 tot 12 uur moest ik dienst doen bij de Ziviel-Polizei. Zaterdag 25 mei 1940 Verscheiden personen en gezinnen keren te rug naar Axel. Veel Duitse troepen trekken Axel binnen en gaan weer verder, terwijl voortdurend vliegtuigen in de lucht zijn. Zondag 26 mei 1940 Evenals de vorige zondag worden de kerk diensten weer gesplitst. Geduredne die dag werd hevig geschutvuur gehoord uit weste lijke richting. Maandag 27 mei 1940 Door mij werden Magrette, Spui en Scha penbout bezocht, 's Nachts vlogen vliegtui gen over en wierpen bommen aan de Linie- dijk en op Zelzate. Dinsdag 28 mei 1940 Zuiddorpe en Overslag bezocht. Deze dag kwam het bericht door dat het Belgische leger zich aan de Duitsers heeft overgege ven. Woensdag 29 mei 1940 Te ongeveer 10 uur v.m. werden de klokken op de midden-europese tijd gezet (40 min. later), zodat deze van nu af definitief gold. In de loop der volgende week werden we opgeschikt doordat bommen werden ge worpen te Stekene, Sas van Gent enz., die echter geen schade aanrichtten. Maandag 10 juni 1940 De verwoestingen te Passluis gezien, waar 70 huizen werden verbrand door de Waal se troepen. Deze waren met benzine over goten en platgebrand om de opmars der Duitse trogpen tegen te houden. De kerk toren van Westdorpe was door middel van dynamiet opgeblazen, de kerk en pastorie aldaar^verbrand. Dinsdag 11 juni 1940 De verwoesting te Sluiskil (Kanaal-Oost) gezien. Om dezelfde reden als te Passluis waren hier 30 huizen platgebrand en de bruggen opgeblazen. I ero

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 3