K?.ü?Dqmpo Oorlogsherinneringen uit 1940 muniiflRDrs Agenda Bronchiletten ai N ieu ws u it Axel OP STRAAT OVERLEDEN Donderdagavond even na 6 uur is de 48- jarige J. Boerman uit Axel na het verlaten van zijn werk, op 25 meter afstand van de werkplaats, in de Vaartstraat, waar hij tot 6 uur had gewerkt, door zijn collega's dood naast zijn bromfiets aangetroffen. Vermoedelijk is dhr. Boerman door een hart aanval getroffen. SCHARENDE OPLEGGER VEEGDE PERSONENAUTO VAN DE WEG Vrijdagmorgen moest de bestuurder van een truc met oplegger A. de N. uit St. Jansteen in de Oranjestraat afremmen voor een ge parkeerd staande vrachtauto om het tegemoet komende verkeer doorgang te verlenen. Op het gladde natte wegdek bestaande uit koperslakkeien, schaarde de lege oplegger en veegde daarbij met de achterzijde een uit te genovergestelde richting komende personen auto bestuurd door F. H. A. S. uit Axel van de weg. De medeinzittende van de personenuato H. E. Ch. O. eveneens uit Axel liep een lichte kneuzing op aan zijn linkerschouder. De personenauto werd zeer zwaar beschadigd. HARMONIE- EN FANFARECONCERT IN „DE HALLE" Donderdagavond j.l. gaven de Chr. Fanfare „Hosanna" en de Harmonie „Terneuzen" ge deeltelijk afzonderlijk en gedeeltelijk tezamen een vlot en afwisselend concert. Het was jam mer dat de zaal echter zo dun bezet was, voor een toch op behoorlijk peil staand stuk muziek. Of is het zo, dat men alleen komt luisteren naar een korps van elders en de eigen streekgenoten wat minachtend bekijkt. De avond werd geopend door de voorzitter van Hosanna dhr. Lefeber die in zijn ope ningswoord o.a. zei dat nu de Bond van Zeeuwsch-Vlaamse Verenigingen was opge heven het noodzakelijk was dat de verenigin gen toch nog contact met elkaar bleven onder houden en vandaar ook deze avond, die, zoals hij zei in de toekomst ook in andere plaatsen zou herhaald worden. Hierna gaven de ge zamenlijke korpsen een drietal marsen ten ge hore o.l.v. de dirigent van Terneuzen dhr. Eckman. Deze werden goed uitgevoerd en het geheel gaf een mooi vol en massaal ge luid. Daarna werd het programma voortgezet door de Harmonie Terneuzen alleen. Zij brachtten een goed en gevariëerd programma ten gehore hetwelk ook door het publiek met applaus werd gewaardeerd. Na de pauze was Hosanna aan de beurt. Al vorens zij echter hun programma afwerkten gaf eerst de solo-cornettist van deze vereni ging dhr. C. Polfliet een solo ten beste, hierbij aan de piano begeleid door dhr. v. d. Berge. Deze solo waarin de technische vaardigheid van de solist bijzonder goed tot uiting kwam en zeer goed voorgedragen werd, werd dan ook met een warm applaus beloond. Hosanna werkte nu haar programma af waarbij voor namelijk in het duet „De beide kleine vinken" even onderstreept werd dat het korps over een aantal zeer goede muzikanten beschikt die in het geheel van het korps door haar dirigent dhr. de Witte tot een grote homogeni teit verenigd zijn. Na dit deel van het programma werd we derom met een gezamenlijk optreden van bei de korpsen besloten, ditmaal onder de leiding van dhr. de Witte. Dit optreden bestond uit 2 marsen en een koraal. Het was echter jam mer dat bij dit koraal goed te horen was dat er 2 korpsen aan het spelen waren. Dit kwam voornamelijk tot uiting in de te lange adem pauze die voornamelijk door de clarinetten tussen de verschillende strophen genomen werden en door de bugles bijna volledig (het welk veel mooier is) doorgespeeld wreden. Niettemin kon het publiek op een mooie mu zikale avond terugzien. Vrijdag 10 mei 1940 Uitbreken van de oorlog met Duitsland, 's Morgens vroeg om 4.00 uur vlogen mas sa's Duitse vliegtuigen over ons land, ook boven Axel. Geruchten doen de ronde over de strijd en over bombardementen. De radio geeft berichten door over de oorlogshandelingen 's Middags viel een bom tussen Axel en Kijkuit, die op de trein gemikt was, doch miste. Het vliegtuig vloog recht op ons af, we dachten dat de gasfabriek ook een bom zou krijgen, doch het vliegtuig vloog door, over Axel en wierp even later bommen op de stikstoffabriek 1'Azote te Sluiskil. Ver schillende doden en gewonden vielen, 's Middags passeerden de eerste Franse troepen reeds door Axel. Deze kwamen via de Liniedijk. 's Avonds en 's nachts kwa- OPTREDEN ZWARTE THEATER HOOGTEPUNT IN AXELS CULTURELE SEIZOEN Vorige week vrijdag trad in „de Halle" op het „Zwarte Theater" uit Praag, welk optre den, - een van de drie voorstellingen die in de provincie Zeeland werden gegeven ze ker een evenement van betekenis mag worden genomde. Vooral na de pauze wist deze groep het pu bliek bijzonder te boeien; dat wij hiermee zouden we overigens niet willen zeggen dat het deel voor de pauze niet aan zeer hoge eisen voldeed. Jammer was zeker dat bij dit internationaal vermaarde gezelschap de zaal niet geheel be zet was. De uitvoerende zowel als de initiaief- nemers hadden zeker een uitvrekochte zaal verdiend, en de thuisblijvers hebben deze avond veel gemist. HOOFDPIJN POEDERS W- werken verrassend 0erechtifld ST. NICOLAAS-AVOND IN „'T TREFPUNT" Woensdag 3 december zal St. Nicolaas met zijn trouwe Pietermannen als vanouds weer een bezoek aan de bejaarden van Axel bren gen in het Trefpunt. Dit bezoek woensdagavond om half acht be looft weer als altijd een avond boordevol ver rassingen te worden. De aktiviteitencommissie rekent dan ook op een goede opkomst van onze bejaarden. Mochten er zijn die door lichamelijke gebreken verhinderd zijn deze avond mee te maken, dan graag een berichtje of telefoontje naar ,,'t Trefpunt" (1378), zo dat er voor vervoer gezorgd kan worden. LEDENVERGADERING CHR. PLATTELANDSVROUWENBOND Donderdag 20 november vergaderden de Chr. Plattelandsvrouwen in „de Halle". Door de heer Huysser werd een film van de" Ned. Chr. Reisvereniging vertoond getiteld „Ontdek de Wereld", welke een indruk trachtte te geven van het vele boeiende en interessante er op de wereld te zien en te be leven valt, wanneer men daar tijdens reizen en vakanties het oog voor open stelt. Besloten werd verder om de kerstvergadering gezamenlijk te houden met de afdeling Zaam- slag, en wel op woensdag 17 december in „De Poort" te Zaamslag. Kerkdiensten ZONDAG 30 NOVEMBER 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Veefkind Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 15 uur Ds. L. Kwakkelstein, Vlootpredikant te Hil versum. Geref. Gemeente 10 uur en 3 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur H. Mis. Zaterdag 19.00 uur H. Mis Weekend-diensten ARTSEN 29 - 30 november dokter Kok TANDARTSEN 29 - 30 november A. H. van der Lee, Walstraat 2, Axel. tel. 1686. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00—18.30 uur zondag 12-12.30 uur men de eerste geëvacueerden uit Rilland- Bath en Krabbendijke te Axel. Zaterdag 11 mei 1940 Verdere aankomst van geëvacueerden. Voortdurend trekken Franse troepen door. Geregeld komen Duitse vliegtuigen over. Zondag 12 mei 1940: le Pinksterdag 's Morgens een luchtgevecht boven Axel. Er wordt geschoten, doch er vallen geen slachtoffers. De haan op de toren van de Ned. Herv. Kerk te Axel wordt door een kogel doorboord. Door de omstandighe den wordt alleen 's morgens een kerkdienst gehouden. Maandag 13 mei 1940: 2e Pinksterdag Een schuilkelder gemaakt, 's Avonds ko men de eerste gevluchte Nederlandse sol daten in Axel (uit Brabant, via Antwer pen). Dinsdag 14 mei 1940 Er komen meer vluchtende Nederlandse Promotie Aan de Utrechtse universiteit promiveerde op maandag 24 november 1969 te 16.00 uur de heer G. E. J. Staal, geboren in 1937 te Hontenisse en wonende te Utrecht, Van Eysingalaan 25, tot doctor in de wsikunde en natuurwetenschappen op het proefschrift getiteld GLUATHIONE REDUCTASE OF HUMAN ERYTHROCYTES (Glulathion reductase van menselijke erythrocyten) Vrachtwagenchauffeur omgekomen bij verkeersongeluk in Frankrijk De 36 jarige Terneuzenaar M. van Ham is eind vorige week bij een verkeersongeluk te Chalon (Frankrijk) verongelukt. Hij was ge huwd en had vijf kinderen. De heer Van Ham, die een tankauto van Van Ruiten's transportbedrijf bestuurde, kwam frontaal in botsing met een Franse vracht auto. Ook de bestuurder van de Franse vrachtauto werd vrijwel op slag gedood. Beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. Gitaar-recital in Hervormde Kerk te Kloosterzande Vandaag is in het oude hervormde kerkje te Kloosterzande een gitaar-recital te beluisteren van de gitarist Ben Ludemann, leraar aan de stedelijke muziekschool te Breda. Hij zal klassiek gitaarspel ten gehore brengen en geeft hierbij een toelichting op de werken die hij speelt, de geschiedenis en het gebruik van het instrument. Ludemann is een veelzijdig componist en is bekend geworden door zijn vele plaatopnamen met verschillende zangers. Zijn concert is daarom opmerkelijk omdat zel den een gitaar in klassieke muziek wordt betrokken. Het gitaar-recital is een onderdeel van het concertprogramma dat door de on langs opgerichte muziekkring „Uit-te Hof ter Zande' is samengesteld en waarvan de orga nist Daniel Manneke de promotor is. AXEL HULST KLOOSTERZANDE TERNEUZEN WESTDORPE GENT soldaten. Ook arriveren sterke eenheden Franse troepen, 's Avonds komt het be richt van de overgave van de „Vesting Hol land", wat echter ook weer wordt tegen gesproken, doch later waar blijkt te zijn. Zeeland houdt de strijd vol. Wij komen on der Frans militair commando. Woensdag 15 mei 1940 Er komen steeds meer Franse troepen en versterkingen, die hier stellingen maken. Donderdag 16 mei 1940 De dag gaat door in de onrustige sfeer die in deze dagen om ons heen heerst. Gedu rig rijden Franse auto's voorbij en het le ven wordt ingesteld op de onzekere toe standen. 's Nachts horen we een eindeloos getrappel van paardehoeven en het gerij van voertuigen. Vrijdag 17 mei 1940 Het blijkt dat 's nachts Franse troepen in Axel ondergebracht zijn. Overal zijn paar den, kanonnen, munitiewagens e.d. gestald. Culturele eenwording Zeeland-Vlaanderen via Belgische radio De Belgische radio, BRT, gewestelijke om roep Oost-Vlaanderen, heeft een gesprek ge had met drie .cultuurmakers' in Zeeland over een nauwere samenwerking op sociaal en sociaal-cultureel gebied tussen Zeeland en (oost) Vlaanderen. De uitzending van dit gesprek met ds H. M. Strating, voorzitter van de Stichting Cultuur spreiding Zeeland en de ZVU, de heer P. J. I. Verhage, lid van de noord-zuid-contact- commissie van de stichting culturele integra tie en lid van de werkgroep ZVU in West Zeeuwsch-Vlaanderen, en de heer W. H. P. Meerkamp van Embden, direkteur van de SCZ, is vandaag om half twaalf op het tweede net van de BRT (kanaal 39) te horen. Aan de Belgische kant namen aan het gesprek deel representanten van de BRT. Philips Terneuzen gaaf uitbreiden Philips Nederland NV gaat zijn fabriek in Terneuzen vrij belangrijk uitbreiden. Met het oog hierop zal het fabrieksterrein (nu 5 ha) met 15.000 m2 worden vergroot. De uitbrei ding betekent werkgelegenheid voor 250 a 300 mensen. Philips Ternuezen heeft nu ruim 900 personeelsleden. B. en W. van Terneuzen zullen de gemeente raad aanstaande donderdag voorstellen de voor de uitbreiding benodigde 1,5 hectare aan Philips te verkopen. Het bedrijf heeft al enige tijd optie op een aansluitend terrein van 9,5 hceatre. Voor de resterende 8 hectare blijft de optie normaal van kracht. Volgens de Philips-persdienst in Eindhoven is de zaak nog niet helemaal rond, maar zijn de plannen wel concreet. Met de uitbreiding zou een periode van enkele jaren zijn ge moeid. Bij Philips Treneuzen worden voornamelijk flitslampjes en andere kleine lampen (onder meer voor zaklantaarns en kerstboomvrelich- ting) gemaakt. ANTWERPEN In onze tuin in de Nieuwstraat en daar naast staan plm. 50 paarden onder de bo men, die een goede camouflage bieden. De troepen bestaan hoofdzakelijk uit Bretons (Bretagne) en enige Gascogners. Het zijn joviale lui, doch moeilijk te verstaan door het dialect dat zij spreken. Een hunner, Albert Bougeard uit Guichen, lie et Vilaine (France), is spoedig goede maatjes met mijn oudste dochtertje Hilda. Ik gaf hun ver scheidene Franse boeken ter lezing, waar van ze dankbaar gebruik maakten. Ook kwamen ze zich geregeld wassen en bij aankomst hebben we hun zere voeten ver bonden. Die dag werden veel auto's en fiet sen gerequireerd door de Franse militai ren. Als voorzorgsmaatregel werd het brood ge distribueerd en een voorbereiding gemaakt om ook verschillende andere artikelen te distribueren. Op andere plaatsen in de om geving werd een algehele distributie inge voerd. Op verschillende plaatsen waren de bakkers geheel zonder gist. (wordt vervolgd) Zaterdag 29 november 15.0016.00 uur Beiaard concert te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk- Vanderswalm. Tot en met 3 december „de Halle", tentoonstelling „25 jaar Zeeland". Zaterdag 6 decmeber 15.0016.00 uur: Beiaardconcret te geven door de heer P. C. Brakman et Axel. Don derdag 18 december „De Halle" Concert: Vera Beths, viool en Stanley Hoogland, piano. tot en met 31 december Kunsthandel Van Geyt, Steenstraat 20 MAXI-mini (MAXI-kunst op mini formaat). Zaterdag 29 november 20.00 uur Hervormde Kerk Muziekkring „Uit-te-Hof ter Zande" met een gi taar-recital door Benny Ludemann. Zuidlandtheater maandag 1 december 20.00 uur Koninklijke Nederlandse Schouwburg - Antwerpen Driekoningenavond van William Shakespeare. Galerie Troutzaerte tot en met 12 december ten toonstellingen van schilderijen door Roël Frankot. Koninklijke Opera zaterdag 29 november 20.00 uur Galas KarsentyLe Boulanger, la Boulangere et le petit Mitron. Zondag 30 november 14.30 uur Viktoria en haar huzaar; 20.00 uur L'Elisir i l J Hoestdrank in tabletvorm, 1.- d'Amore. Donderdag 4 december 20.15 uur Galas de l'Elite Un poête en Amérique. Vrijdag 5 de cember 20.00 uur Viktoria en haar huzaar. Koninklijke Nederlandse Schouwburg zaterdag 29 november 20.00 uur De Smalle Weg naar het Diepe Noorden; Zondag 30 november 15.00 en 20.00 uur De Smalle Weg naar het Diepe Noorden Maandag 1 december 20.00 uur De Smalle Weg naar het Diepe Noorden. Woensdag 3 december 20.00 uur La Mandragola. Dondredag 4 december 20.00 uur De Smalle Weg naar het Diepe Noor den. Zaterdag 6 december 20.00 uur De Smalle Weg naar het Diepe Noorden. Koninklijke Vlaamse Opera. Zaterdag 29 novem ber 19.00 uur Tristan 6 Isolde. Zondag 30 no vember 14.30 uur Don Carlos; 20.00 uur Twee harten in Driekwartsmaat. Maandag 1 december 20.00 uur Haagse Comedie. Woensdag 3 december 20.00 uur De man van La Mancha. Vrijdag 5 de cember 20.00 uur Tristan 6 Isolde. Zaterdag 6 de cember 20.00 uur Balletten. Koninklijke Nederlandse Schouwburg Zaterdag 29 november 20.00 uur De Spaanse Brabander. Zondag 30 november 15.00 en 20.00 uur De Spaanse Brabander. Maandag 1 de cember 20.00 uur De Spaanse Brabander. Vrijdag 5 december 20.00 uur Dodendans. Zaterdag 6 de cember 20.00 uur Dodendans. Arenbergschouw- burg Zaterdag 29 novmeber 20.15 uur Toon Her mans. Woensdag 3 december 20.15 uur Toon Hermans. Donderdag 4 december 20.15 uur Toon Hermans. Vrijdag 5 december 20.15 uur Toon Hermans. Zaterdag 6 december 20.15 uur Toon Hermans. Oud België. 29 november tot en met 3 december 15.00 en 20.00 uur Gene Capri en zijn Show-orekst.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2