HERINDELING ZEEUWSCH-VLAANDEREN 'N FEIT CENTRAAL ALARMNUMMER IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Dinsdagmiddag heeft de Eerste Kamer het wetsvoorstel tot herinde ling van Zeeuwsch-Vlaanderen behandeld en aanvaard. Dat bete kent dat dus met ingang van 1 april 1970 Zeeuwsch-Vlaanderen uit 8 gemeenten zal gaan bestaan: Terneuzen - Axel - Sas van Gent - Hulst - Hontenisse en Oostburg gewijzigd en Sluis en Aardenburg vrijwel ongewijzigd in hun huidige vorm. De ingangsdatum wordt dus definitief 1 april 1970, hetgeen betekent dat voordien ook nieuwe gemeenteraden zullen moeten worden gekozen uit de inwoners van elk der nieuw te vormen gemeenten. De datum waarop de can- didaatstelling voor deze nieuwe gemeentera den zal geschieden is nog niet bekend dit is een zaak die verder door het provinciaal be stuur moet worden uitgewerkt. De gemeente raadsverkiezingen in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen nu dus wel eerder moeten worden ge houden dan de landelijke raadsverkiezingen die in mei 1970 vallen. De nieuwe raden moeten nl. per 1 april a.s. in funktie treden en zullen dan dus een zittingsperiode hebben die dan enkele maanden langer zijn zal dan de normale termijn van vier jaar. Voor de nieuwe gemeenten worden voor de inwerking treding tijdelijk gemeente-secretarissen be noemd door de Commissaris der Koningin, waarna de definitieve benoeming later ge schiedt door de nieuwe raden. De Eerste Ka mer heeft de wens naar voren gebracht bij de burgemeestersbenoemingen voor de acht Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten de voorkeur te geven aan vrije sollicitatie's, d.w.z. dat niet de burgemeesters van de gemeenten die blij ven bestaan automatisch burgemeester wor den van de nieuwe grotere gemeenten, maar dat naar deze functies normaal zal kunnen worden gesolliciteerd, al zal, aldus de Kamer wel blijken dat in meerdere gevallen de hui dige burgemeester de beste sollicitant zal zijn, ook voor de nieuwe gemeente. Enige spreker namens de eerst, kamerfracties was dr. Van de Vliet, voorzitter van de vaste commissie van binnenlandse zaken die daarbij het voorlopig verslag van de kamercommissie citeerde Algemeen was men van oordeel, dat het wets ontwerp als een compromis is te beschouwen, welk compromis op een aantal punten niet gelukkig is. Men was desondanks bereid steun aan de totstandkoming der wet te geven, om dat de in dit ontwerp voorgestelde regeling de enige mogelijkheid is om uit de huidige bestuurlijke impasse in Zeeuwsch-Vlaanderen te komen. Men was van mening, dat een ver werping van dit wetsontwerp, dat toch al zeer lange tijd aanhangig is bij de staten- generaal, een dusdanig grote vertraging zou veroorzaken, dat de belangen van het onder havige gebied daardoor ernstig zouden wor den geschaad'. Dat het compromis niet gelukkig is, wordt door de minister beaamd, had de heer Van de Vliet begrepen. Met name tegen het voortbestaan van de zelfstandige gemeenten Aardenburg en Sluis had men nog al wat bezwaren tegenover het wel opheffen van Breskens en IJzendijke. Ver der was men ook weinig gelukkig met de nieuwe grenzen tussen de gemeenten Axel en Terneuzen in de omgeving Sluiskil-Sassing en op Zoute-Spui. Een interessante vraag was nog of bij ingrij pende wijzigingen van de herindelingsplannen - zoals ditmaal het geval was - de gemeen ten niet opnieuw moeten worden gehoord over de gewijzigde plannen. Op de gereserveerde tribune waren tijdens de behandeling van het wetsontwerp o.a. aan wezig de brugemeesters van Terneuzen, Axel, Hulst en Zaamslag. Allen waren overtuigd dat onder de gegeven omstandigheden het beste is bereikt wat be reikt kon worden en blij dat thans de defini tieve beslissing is gevallen en daarmede een begin gemaakt kan worden met de voorbe reidingen die noodzakelijk zijn voor het vor men van de nieuwe gemeenten en gewerkt kan worden aan gezamenlijke activiteiten ten dienste van de gehele streek. Kringloop Als u in dienst bent van de All New Jersey Bell Telephone Company en u rijdt in een auto van de zaak, valt u onder het voor schrift dat u om uw wagen heen moet lo pen voordat u wegrijdt. Bijgeloof? Bepaald niet. Als de employes dat kringetje lopen, gaan ze na of er zich geen kinderen, die ren, speelgoed of obstakels voor, achter, naast of onder hun voertuig bevinden. Het is een belangrijke voorzorgsmaatregel die maar een paar seconden duurt en die niet temin een leven kan redden of ernstige schade kan voorkomen. Het is een maat regel die elke automobilist gemakkelijk kan nemen. Voelt u er niet voor, ook lid te worden van het veiligheidskringetje? Maak er liever een grapje over! Overal ter wereld zijn de studenten in be weging. Overal ter wereld ook proberen de autoriteiten die de leiding hebben van het universitaire leven of wel van de regering aan het onbehagen in de kring der studen ten en daarbuiten tegemoet te komen. Een zeer originele methode om althans in de periode tussen nu en de nodige hervormin gen de spanningen zoveel mogelijk op te vangen, wordt thans ondernomen aan de universiteit van Nieuw Zuid Wales in Syd ney. Men probeert het daar met humor. Er is een moderne Tijl Uilenspiegel aange steld, een universitaire nar. De functiona ris is een man die het universitaire leven grondig kent: hij heeft in Sydney gestu deerd en is thans assistent aan de sociaal wetenschappelijke faculteit. Hij heeft het recht met alles en iedereen in het milieu van de universiteit de spot te drijven. Mis schien zou dit experiment ook in Neder land van dienst kunnen zijn. Maar wij zijn nu eenmaal een doodernstig volk en of de humor bij ons zo hoog staat genoteerd als in Sydney valt te betwijfelen. Binnenkort nieuwe telefonische tijdmelding Het grootste deel van Nederland zal zeer binnenkort bij het kiezen van 002 de nieu we tijdmeldingsapparatuur horen. Deze meldt, in tegenstelling tot de oude apparatuur, niet alleen de uren en de mi nuten maar ook de seconden en wel met een interval van 10 seconden. Wie 002 draait hoort b.v.: „Bij de volgen de toon is het 9 uur, 50 minuten en 40 se conden". De beslissing om de nieuwe tijdmeldings apparatuur in een groot aantal telefoondis- trikten te plaatsen is genomen op grond van de goede resultaten van een proef die sinds 22 juli in het telefoondistrikt Utrecht is gehouden. Het invoeringsschema ziet er voor de di verse distrikten als volgt uit: Leeuwarden op 11 november, Groningen 13 november, Zwolle 17 november, Deventer 19 november Hengelo 21 november, Goes 24 november, Rotterdam 26 november, Alkmaar 28 no vember. Amsterdam 1 december, Nijmegen 3 december, Venlo 5 december, Maastricht 8 december, Eindhoven 10 december 1969. De abonnees in de distrikten Arnhem, Haarlem, 's-Gravenhage, Breda en 's-Herto- genbosch zullen het voorlopig nog met het oude systeem moeten doen, aangezien in de centrales vrij uitgebreide voorzieningen moeten worden getroffen. Verwacht wordt dat de nieuwe tijdmelding in deze distrik ten over ongeveer een jaar zal worden in gevoerd. Van 002 wordt veel gebruik gemaakt. In 1968 werd de tijd 97.400.000 maal tele fonisch opgevraagd. In de distrikten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage werd 002 resp. 12,1, 13,9 en 11,2 miljoen keer gedraaid. HTS Kanaalzone niet voorgoed van de baan Dat er op dit moment nog niet gedacht kan worden aan de stichting van een tweede Zeeuwse hts, waarvoor Terneuzen de vesti gingsplaats zou moeten zijn, wil niet zeg gen dat de kanaalzone ten eeuwigen dage van hoger technisch onderwijs verstoken blijft. Zodra zich tekenen aandienen, dat de so ciaal-geografische situatie in de kanaalzone zich werkelijk grondig gaat wijzigen, dan zal het ETI voor Zeeland onvervaard een tweede onderzoek naar de mogelijkheden van stichting van een h.t.s. in de kanaal zone instellen. Dit bleek uit het antwoord van gedeputeer de J. van den Bos, toen in de Provinciale Staten van Zeeland over de mogelijkheid van spreiding van het hoger technisch on derwijs werd gesproken. Voor dit standpunt van het college, dat bovendien werd ingegeven door het veto van de inspectrice van het hoger technisch onderwijs, hadden de staten wel begrip. Zo wel de heren Roels (PvdA) als Berbers (KVP) en van Bennekom (AR) verzochten het college diligent te blijven. De idee om in Terneuzen een dependance van de Vlissingse h.t.s. te stichten, afkom stig van de heer Roels. kreeg geen bijval. Alleen de heer Landheer (WD) kwam met tegenargumenten, waaronder het meesmui lend ontvangen commentaar: „Een h.t.s. veronderstelt ook de aanwezigheid van vol doende hersens bij de leerlingen..." Oorlog op papier Van donderdagmiddag 12 uur tot vrijdag middag 5 uur verkeerde Zuid-Nederland, de provincies Brabant en Zeeland en daarmede dus ook de Kanaalzone in staat van oorlog. De gewone burger zal hier weinig van heb ben bemerkt, want het betrof hier een pa pieren oefening waarbij verbindingen werden gecontroleerd en diverse diensten werden be proefd op hun activiteiten en improvisatie vermogen bij het ontstaan van onverwachte situaties. De besturen van 130 gemeenten, waterleiding en PZEM, ziekenhuizen en diverse grote be drijven waren bij de „papieren oorlog" inge schakeld. Op een gegeven moment bleek men in de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen enige tienduizenden Belgische burgers te moe ten opvangen, die waren gevlucht voor een atoomaanval. Onder hen waren natuurlijk weer gewonden en zieken, ook verdachte ele menten, waarvoor alle vereiste maatregelen moesten worden getroffen. Onderling werd dus weer aan diverse gemeenten en diensten om bijstand verzocht, en zo werden op tal van manieren de leidinggevende figuren van het bestuurlijk apparaat voor problemen ge steld. De centrale leiding voor de oefening berustte voor Zeeland bij de Commissaris van de Ko ningin in Middelburg. De oefening verliep naar wens en de ervaringen zullen straks ver der worden bestudeerd om zo goed mogelijk voorbereid te zijn, wanneer in werkelijkheid zich ooit rampen mochten voordoen. Op verzoek van de minister van binnen landse zaken heeft de commissaris der ko ningin in Zeeland een commissie ingesteld om na te gaan of het mogelijk zou zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen te komen tot op- richtign van een hulpverleningscentrum met een centrale kamer voor het melden van ongevallen enzovoorts. Deze commissie heeft hierover reeds tweemaal in besloten vergaderingen gesproken met alle burge meesters en hun plaatsvervangers. Het dagelijks bestuur van de bescherming bevolking heeft besloten de kringraad van Zeeuwsch-Vlaanderen te vragen om mede werking te verlenen met de financiering. Daartoe is een begrotingswijziging ontwor pen die woensdagmorgen in het gemeente huis te Terneuzen in een vergadering van de burgemeesters der kringgemeenten zon der hoofdelijke stemming is aangenomen. In deze begrotingswijziging is een bedrag van 10.000 opgenomen ten laste van de kapitaalsdienst voor de inrichtingskosten van het te vestigen hulpcentrum, welk be drag in 5 jaar moet worden afgeschreven. Als dekking van de exploitatiekosten in 1970 is besloten de gemeentelijke bijdra gen hiervoor te stellen op 7000. Dat komt neer op een bedrag van 7,04 cent per in woner. De bedoeling is - en men hoopt dit per 1 januari 1970 te kunnen verwezenlijken - om voor Zeeuwsch-Vlaanderen een alge meen alarmeringsnummer in het leven te roepen. Dit nummer moet permanent bezet zijn en moet met de nodige apparatuur in staat zijn de binnenkomende meldingen vlug te verwerken en diverse hulpverlenen de instanties, zoals brandweer en ambulan ces direkt te waarschuwen. De commis sie vindt dat het algemeen bekend moet zijn, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen voor hulp verlening bij een centraal nummer kan wor den gealarmeerd, zoals dat in België ge beurt. Dit zal voornamelijk van belang zijn voor de vreemdelingen die Zeeuwsch-Vlaanderen bezoeken. De post .voorlichting' in de be grotingswijziging vergt dan ook een bedrag van 3500, omdat een zo groot mogelijke publiciteit aan het alarmnummer moet wor- den gegeven. Zo zouden bij de grensover gangen met België en bij de ponten van de PSD aanduidingsborden moeten worden ge plaatst, met daarop het alarmnummer dat bij ongevallen kan worden gedraaid. Ver der wil men hierover drukwerken huis aan huis verspreiden, op fabrieken en scholen. Men hoopt per 1 januari 1970 te kunnen starten met de oprichting van de centrale hulppost. Deze zou gevestigd kunnen wor den in het politiebureau van Terneuzen. De gemeente Terneuzen zal geen personeels- en huisvestingskosten in rekening brengen. Wat betreft de uitvoering van de nlannen wordt gedacht aan een gemeenschappelijke regeling maar hiermee wordt nog even ge wacht tot na de komende gemeentelijke herindeling. Er is in ieder geval sprake van een bescheiden begin in Zeeuwsch-Vlaan deren aldus burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen. RAMPENWAGENS Burgemeester Aschoff maakte tevens in de vergadering bekend, dat de BB in Zeeuwsch- Vlaanderen een aantal zogenaamde rampen aanhangwagens heeft aangekocht. Momen teel wordt druk gewerkt om deze aanhan gers zo doeltreffend mogelijk in te richten. Een aantal zal worden ingericht met red dingsmaterialen, andere worden gevuld met EHB O-materialen. Op het ogenblik wordt nog uitgezocht hoe de materialen zo praktisch mogelijk in de wagens kunnen worden opgeborgen. Som mige bevatten een dubbele bodem, zodat onderin de brancards direkt beschikbaar zijn. De aanhangwagens betekenen een be langrijke aanwinst voor de BB. (pzq Frankering bij abonnement ZATERDAG 15 NOVEMBER 1969 84e Jaargang no. 7 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hooldredaktle I. C. VINK Redaktle an administratie: Axel, Markt 12 Telefoon 2020* (3 lljnan Postbus IS Drukker-ultgeefster: DrukkarfJ Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - HaUfaar-abonnement: tentles MO woorden f 1.—. alk woord meer IS cent. Axel f 4,—. Andere plaateen f 4,50. Buitenland f 8,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingez. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine adver- 0 Herindeling pag. 1 Centraal alarmnummer pag- 1 0 Axels nieuws 2 0 Sportnieuws pag. 3 9 Agrarisch nieuws pag. 3

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1