AGENDA DE FIETS Stad Gent Iaat plan Ossenisse-kanaal varen Nieuws uit Axel AANRIJDING Maandagmorgen omstreeks 7.15 uur deed zich op de kruising Wilhelminastraat-Irene- straat een botsing voor tussen een personen auto bestuurd door A. B. uit Axel en een be stelauto van de P.Z.C. bestuurd door J. J. S. uit Vlissingen. Rijdende door de Wilhelmina- straat verleende B. geen voorrang aan de van rechts komende bestelauto, waardoor een bot sing ontstond. De auto van B. kwam tegen een zijgevel van een woning tot stilstand en werd zeer zwaar beschadigd. De bestelauto werd licht beschadigd, per soonlijk letsel deed zich niet voor. AUTOBOTSING In de nacht van dinsdag op woensdag om streeks half één heeft zich een autobotsing voorgedaan op de kruising Julianastraat- Prins Hendrikstraat. G. F. uit Delft rijdende door de Julianastraat met een personenauto, verleende geen voorrang aan de voor hem van rechts komende personenauto bestuurd door P. A. van E. uit Axel. Bij de botsing kantelde de auto van Van E. en kwam op zijn dak te liggen. Van E. liep letsel op aan zijn voet en moest zich onder behandeling stellen van zijn huisarts. Beide auto's werden zwaar beschadigd. INBRAAK In het voorbije weekend is door het forceren van een deur toegang verkregen tot het Wa terschapshuis van het „Axeler-Ambacht". Geld bleek er niet vermist te zijn, wel bleek dat men rook-artikelen had meegenomen. Door de rijkspolitie is een onderzoek inge steld. DIA-AVOND IN 'T TREFPUNT Donderdag 30 oktober 's avonds om 7.30 uur zal er in het bejaardendienstencentrum een dia-avond verzorgd worden door de heer W. P. A. Colsen uit Hulst. De heer Colsen zal een uiteenzetting geven over „Het ontstaan van de landbouw". Het beloofd een goede en mooie avond te worden, waarbij alle bejaarden uit Axel har telijk welkom zijn. TENTOONSTELLING R.K. BEJAARDENBOND Op woensdag 28 en donderdag 29 oktober a.s. zal er in het Bejaardenzaaltje aan de Walstraat een tentoonstelling, annex verko ping plaats vinden van hetgeen de hand- werksters van de R.K. Bejaardenbond afd. Axel, de afgelopen maanden hebben ge maakt. 's Woensdagsmiddags om 2 uur gaat het ge bouw open en de leidsters hopen dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken om er een kijkje te nemen. Dit zou een stimulans zijn voor de dames handwerksters en zij die er zich bij aan willen sluiten. De leidsters willen allen danken die hier aan mee gewerkt hebben en hopen dat het werk zich nog uit zal breiden ook wat betreft de genen die de dames iets willen Ieren en op weg helpen met het maken van ingewikkelder dingen. Er zijn vele werkstukken te zien, en er is veel gebreid en gehaakt in alledaagse artikelen, maar ook fijn borduurwerk is er te bezich tigen. Komt allen woensdag en donderdag naar de Walstraat. U bent van harte welkom. ^Voor Baby Kerkdiensten ZONDAG 26 OKTOBER 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat)10 uur en 5 uur Em. Ds. A. Dragt te Veenendaal Geref. Gemeente om 2 uur Leesdienst. (Ned. Herv. Kerk). Donderdag 30 oktober in gebruikname ver bouwde kerk. Om 7.30 uur. Voorganger Ds. Snoep, Vlissingen. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur H. Mis. Zaterdag 19.00 uur H. Mis Weekend-diensten ARTSEN 26 oktober Dokter Kok. AXEL zaterdag 25 oktober 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman zaterdag 1 november 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door Mw. M. J. Moerdijk-Vanderswalm woensdag 5 november 20.00 uur „de Halle" John Kaart „Potasch en Perlemoer in Textiel" HULST zaterdag 25 oktober 9.301- 17.00 uur Terrein Jagertje - Liniedijk aan de Zoute- straat Reinaert Cross Country voor Pony's ANTWERPEN Koninklijke Vlaamse Opera zaterdag 25oktob er 20.00 uur Fidelio zondag 2 6oktober 14.30 uur Liefdelied 20.00 uur Bruegelkermis vrijdag 31 oktober 20.00 uur Fidelio zaterdag 1 november 20.00 uur Orpheus Koninklijke Nederlandse Schouwburg zaterdag 25 oktober 20.00 uur Dubbele Ontrouw zondag 26 oktober 15.00 en 20.00 uur Dubbele Ontrouw maandag 27 oktober 20.00 uur Dubbele Ontrouw donderdag 30 oktober 20.00 uur Dubbele Ontrouw vrijdag 31 oktober 20.00 uur Dubbele Ontrouw zaterdag 1 november 20.00 uur Dubbele Ontrouw Arenbergschouwburg zaterdag 1 november Toon Hermans Sportpaleis tot 16 november Wiener Eis Revue „Cocktail" GENT Koninklijke Opera zondag 26 oktober 14.30 uur Andrea Chenier 20.00 uur De Vogelhandelaar vrijdag 31 oktober 20.00 uur Andrea Chenier zaterdag 1 november 20.00 uur Galas Karsenty Quarante Carats Koninklijke Nederlandse Schouwburg zaterdag 25 oktober 20.00 uur De Polyester Polka zondag 26 oktober 15.00 en 20.00 uur De Polyester Polka TANDARTSEN 25 - 26 oktober P. A. van Mieghem Scheldekade 58, Terneuzen. tel. 2685. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur zondag 12 12.30 uur en 18.00—18.30 uur Reünie oud-leerlingen Petrus Hondiuscollege Tijdens een bijeenkomst van oud-leerlingen van de voormalige H.B.S. en het lyceum Petrus Hondius heeft de voorzitter van de reüniecommissie 1969, drs. P. A. Neeteson, aan de rector v. d. rijksscholengemeenschap Petrus Hondius, drs. A. Jansen, een bedrag van 1.250,- overhandigd. Dit bedrag dient als bijdrage in de kosten voor het in te richten talenpracticum. De ongeveer 250 aanwezigen hebben in de namiddag een rondrit door Terneuzen ge maakt. Op hun tocht door Nieuw-Terneuzen en langs de bedrijven konden die oud-leerlin gen zien welke veranderingen Terneuzen heeft ondergaan. De heer Joh. de Vries vertoonde dia s over oud-Terneuzen. 's Avonds was er in de „oude school een feestelijke bijeen komst, waarop veel herinneringen aan de schooltijd konden worden opgehaald. Drie lichtgewonden bij botsing Terneuzen Zaterdag om half twaalf ontstond op de rijks weg Terneuzen Sluiskil een aanrijding tus sen een Belgische personenauto en een vracht auto, bestuurd door de J. P. K. uit Sluiskil. De Belgische auto reed achterop de vracht auto (beide auto's kwamen uit de richting Sluiskil), toen deze bijna voorgesorteerd stil stond om een linksgelegen zijweg in te slaan. De drie inzittenden van de Belgische perso nenauto raakte lichtgewond en werden naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Al leen de inzittende J. P. uit Brussel moest in het ziekenhuis blijven, de anderen ko.nden na behandeling huiswaarts keren. Beide auto's werden vrij aanzienlijk beschadigd. Aannemer niet schuldig aan dodelijk ongeval Aannemer H. C. van T. uit Axel werd dins dag door de Terneuzense kantonrechter niet schuldig bevonden aan een dodelijk ongeval dat op 28 april was gebeurd tijdens een ver bouwing waar van T. mee bezig was. Wel werd hij conform de eis veroordeeld tot 50, - boete wegens overtreding van de veiligheidsvoorschriften. De aannemer had bij de verbouwing van een huis te Axel de balklaag van de vloer afge schermd met steigerplanken. In verband met de werkzaamheden moesten deze worden ver wisseld waardoor de vloer een korte tijd open had gelegen. De schoonvader van de opdracht gever van Van T., de heer Koekoek was toen in het ontstane gat gevallen en overleden. Van T. verklaarde tegenover de kantonrech ter, dat hij het slachtoffer meerdere malen had gewaarschuwd niet op de stelling te ko men omdat het te gevaarlijk was. Deze goede raad was blijkbaar in de wind geslagen en de heer Koekkoek had zich zon der toestemming op de balklaag begeven toen de planken werden verwisseld. Niemand had hem gezien. Zowel officier mr. H. Spreij als kantonrech ter mr. C. J. van Hees waren van mening dat het ongeval de aannemer niet kon wor den aangerekend. Toch waren ze er beiden van overtuigd dat Van T. de veiligheidsvoor schriften niet precies was nagekomen. Militair overleden na aanrijding De 26-jarige dienstplichtige soldaat J. M. Goderie uit Urmond (Limburg) is maandag avond bij een verkeersongeval te Hoek le vensgevaarlijk gewond geraakt en later op de avond in het Julianaziekenhuis te Terneuzen aan zijn verwondingen overleden. De militair die deelnam aan de oefening .Meetjesland in Zeeuwsch-Vlaanderen, werd bij het oversteken op de provincialeweg door een vrachtauto, bestuurd door de Belg W. C. Q. gegrepen. De heer Goderie was gehuwd en had twee kinderen (2 en 4 jaar). Hij be hoorde tot de 325e comgpagnie van Van Heutz. Viering van de bevrijding van Zeeland Het is onze plicht de bevrijding te herden ken. Het is een zaak van bezinning en van vooruitzien. Bezinning op de noodzaak van de landing bij Westkapelle en Vlissingen, op de strijd om elke steen in Zeeuwsch-Vlaan- deren, op de doodsverachting waarmee de illegaliteit de vijand afbreuk deed. Het ging en gaat niet om de feiten en gebeurtenissen op zcihzelf, maar om hetgeen nodig was om een geestelijk juk af te schudden. Om de waarde van het mens-zijn in ere te herstellen. Met deze woorden leidt de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, het boekje in dat is uitgegeven ter gelegenheid van de bevrijdingsherdenking van Zeeland en waarin het programma van deze herden king is uitgewerkt. Op 1 november a.s. wordt dit feit uitgebreid herdacht in Middelburg. Koningin Juliana maakt een belangrijk deel van de gebeurte nissen mee. Mr. van Aartsen zegt daarover in de inlei ding „Dat hare majesteit de koningin op 1 november in ons midden zal zijn verheugt ons in hoge mate. Wij denken in deze dagen aan haar moeder die voor ons volk in de oorlog zulk een lichtend voorbeeld was. Nooit zullen de Zeeuwen vergeten hoe zij in grote bewogenheid meeleefde in tijden, dat rampen van oorlog en watersnood Zeeland troffen. Wij weten dat koningin Juliana in de voetstappen van haar moeder voortgaat". De Commissaris der Koningin in de provin cie Zeeland zou gaarne zien, dat als uiterlijk feestvertoon op die dag in geheel Zeeland werd gevlagd. Van alle gemeentegebouwen in Axel zal daarom de vlag worden uitgestoken. De bur gemeester van Axel vertrouwt, dat de inwo ners van Axel dit voorbeeld zullen volgen en eveneens de vlag zullen uitsteken. •fandpasfa De heer G. van den Daele, schepen van de haven van Gent, heeft zijn bekende plan voor een kanaal van Ossenisse in zuidelijke richting naar Gent en Antwerpen laten varen. Dit blijkt uit het laatste nummer van het driemaandelijks tijdschrift ,Gent werkt'. Voorts is hem geble ken, dat de plannen voor een superkanaal van Zeebrugge naar Gent in de commissie Ver- schave, weinig kans van slagen maakt. In dat geval en de Gentse schepen blijkt dat geenszins te betreuren - blijft er voor zijn stad slechts één oplossing over en wel de aanleg van een kanaal van Terneuzen naar Terdonk met een geheel nieuwe sluis in Ter- neuzen-West en dat alles berekend voor sche pen tot maximaal 125.000 ton. Een plan dat Gent overigens reeds eerder lanceerde. Dui delijk stelt de schepen nu dat het ook de beste oplossing is waarvoor Gent zich eensgezind en ten volle zal gaan inzetten. NATIONALE HAVENPOLITIEK In zijn artikel gaat de Gentse schepen uit voerig in op de geschiedenis van zijn stad, op de huidige mogelijkheden en de toekomst en op enkele facetten van de Belgische nationale havenpolitiek. Daaraan ontlenen we dat Gent voor dit jaar een goederenbeweging over zee verwacht van circa 7,5 miljoen ton hetgeen in vergelijking met 1968 een groei betekent van 300 procent. Door die groei konden nieuwe industriële ves tigingen volledig bedrijfsklaar worden gesteld terwijl ook op het gebied van goederenover slag grotere activiteiten werden ontwikkeld. De Gentse schepen stelt zich achter een ver klaring van minister De Saeger dat na de ingebruikname van het vernieuwde kanaal, alle aandacht moet worden besteed aan de verbindingswegen over de weg, het spoor en de binnenvaartwegen van en naar de kanaal zone. Schepen Van den Daele dringt in zijn artikel aan om de nieuwe zeevaartsluis te Terneuzen zo vlug mogelijk maximaal te renderen. Ook de verdieping van het kanaal van 12,5 naar 13,5 meter duurt hem te lang. Hij acht het technisch mogelijk dit werk voor 1970 gereed te krijgen. Verder pleit hij voor een nieuw kanaal in eigen land van Gent naar Temse waardoor het niet meer nodig zal zijn dat Rijnschepen van Gent naar Antwerpen of omgekeerd via Terneuzen moeten varen. Voorts dringt de heer Van den Daele aan op aanpassing van het kanaal Hansweert Wemeldinge voor duwvaart. Een kanaal dat volgens hem de ge wone scheepvaart ook niet meer behoorlijk kan verwerken. DRIE MOGELIJKE OPLOSSINGEN Voor wat de zuiver Gentse belangen wijst de Gentse wethouder nog eens op de drie mo gelijke oplossingen, namelijk alleen een nieu we sluis in Terneuzen, een volledig nieuw ka naal en het zeekanaal naar Zeebrugge. De eerste en derde mogelijkheid wordt ver worpen. De voorkeur gaat uit naar het nieuwe kanaal waarvoor hij overigens ook weer twee varianten aangeeft, namelijk één oostelijk en één westelijke, dat geheel in het droge kan worden gegraven en het Nederlands grond gebied over een aanzienlijk kleinere afstand doorsnijdt. In het artikel komen ook nogal wat cijfeTS en schattingen voor. Zo schat men in Gent dat de kosten van een nieuwe sluis in Terneuzen 4 miljoen franks zullen bedragen, het 25 ki lometer lange kanaal naar Terdonk 5 miljard en de bouw van drie tunnels (waar die dan moeten komen staat er niet bij) 3 miljard Dat is totaal 12 miljard franks of omgere kend naar een koers van 7 cent, 840 miljoen gulden. Een kanaal van Ossenisse naar Gent- Antwerpen zou meer dan het dubbele kosten. Mr. Drijber burgemeester van Zwolle Bij koninklijk besluit is met ingang van 16 november benoemd tot burgemeester van Zwolle mr. J. Drijber, die sinds 1 november 1961 burgemeester van Middelburg is. Hij volgt in Zwolle drs. J. A. F. Roeien op, die burgemeester van Arnhem is geworden. De heer Drijber, die 24 april 1924 in Malang in Indonesië werd geboren, studeerde Neder lands en Indisch recht in Leiden. Daar was hij o.a. raadslid en later wethouder Hij is lid van de V.V.D. FIETSDORP DIEREN In het Gelderse Dieren zal in de komende maanden een groot aantal manifestaties wor den georganiseerd die in het teken staan van de fiets, want Dieren moet in de toekomst het fietsdorp van Nederland worden, aldus de organisatoren. Hiertoe wordt een speciale stichting in het leven geroepen die er voor moet zorgen dat het niet bij woorden blijft. Onder meer zal vanuit Dieren een jubileum fietstocht worden verreden, terwijl er verder plannen bestaan om een groot aantal fietsen beschikbaar te houden voor toeristen en allen die in de omgeving van het dorp een fiets tochtje willen maken. POEDER - CREME - OLIE ZEEP 25 Behoud van Uwtnr»Hor->

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2