Openbare vergadering van de gemeenteraad van Axel Antwoord aan de lieer Oggel op dinsdag, 28 oktober 1969, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA: 1Opening 2. Beëdiging van het nieuw benoemde lid van de raad, de heer L. de Blaeij 3. Notulen 4. Ingekomen stukken en mededelingen 5. Voorstel om akkoord te gaan met de toekenning van een duurtetoeslag over 1969 aan de gemeentesecretarissen en -ontvangers 6. Voorstel tot voorziening in enkele va catures, die ontstaan zijn door het ver trek van de heer J. H. Bouman 7. Voorstel om akkoord te gaan met het ontwerp-besluit tot toekenning van een uitkering in verband met de nacalculatie „trend" 1969 aan de gemeentesecreta rissen en -ontvangers 8. Voorstel tot het vaststellen van de 6e wijziging van de bouwverordening der gemeente Axel 9. Voorstel tot het herbenoemen van een bestuurslid van de Stichting Beschut tende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch- Vlaanderen" 10. Vorostel tot aankoop van de woning Buitenweg 86 van de heer W. J. van Goethem te Axel 11. Voorstel tot het aangaan van een trans actie met de N.V. Rotadruk te Axel in zake aankoop van de opstallen Nassau- straat 5 en verkoop van bouwgrond 12. Voorstel tot het verlenen van medewer king op grond van artikel 50 der Kleu teronderwijswet tot het stichten van een nieuwe christelijke kleuterschool 13. Voorstel tot het vaststellen van de 3e wijziging van de begroting van het ge meentelijk sportbedrijf en van de 15e en 16e wijziging van de gemeentebegro ting, betrekking hebbende op het dienst jaar 1969 14. Voorstel tot vaststelline van het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor het jaar 1970 15. Voorstel tot het aangaan van een reke- ning-courant-overeenkömst met de Boe renleenbank „Axel", gevestigd te Axel 16. Voorstel tot het aangaan van een reke- ning-courant-overeenkomst met de Coöp. Boerenleenbank „Terneuzen" (Raiffei- senbank), gevestigd te Terneuzen 17. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invorde ring van een rioolbelasting in de ge meente Axel 18. Voorstel tot vaststelling van de veror dening op de heffing en invordering van een wegenbelasting in de gemeente Axel 19. Voorstel tot vaststelling van de 3e wij ziging van de verordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten in de gemeente Axel 20. Voorstel tot wijziging van het subsidie aan de plaatselijke muziekverenigingen 21. Voorstel tot het intrekken van de veror dening inzake de subsidiëring van het jeugdwerk in de gemeente Axel 22. Voorstel tot het vaststellen van de be grotingen van de verschillende takken van dienst met de le wijziging, de be groting van de Stichting Cultureel Cen trum Axel en de gemeentebegroting met de le, 2e en 3e wijziging, alle betrek king hebbende op het dienstjaar 1970 en beslissing op de ingekomen verzoeken om subsidie 23. Rondvraag 24. Sluiting. MEDEDELINGEN B. en W. delen in antwoord op de in de raadsvergadering van 30 september 1969 gestelde vragen, het volgende mede Vragen van de heer Oggel zie elders op de voorpagina. Vraag van de heer Dekker in de raads vergadering van 30 september 1969 in zake de verbetering van de openbare ver lichting in de Weststraat De verbetering van de openbare verlich ting in de binnenstad is bij ons college in studie. Vraag van de heer Dekker in de raads vergadering van 30 september 1969 in zake de resultaten van de zwemexamens De oorzaak van het geringe aantal behaal de diploma's moet mede gezocht worden in het feit, dat het begin van de zomer vakantie met ongeveer een maand ver vroegd is. Hierdoor krijgen de leerlingen minder lessen dan vroeger. Gebleken is dat het ontbreken van deze lessen de uit slag van de zwemexamens nadelig beïn vloedt. Toen de zomervakantie nog in augustus begon, waren de resultaten steeds aan zienlijk beter. Overigens heeft de verbetering van de accomodatie voor het zwemonderwijs onze volle aandacht. Wij denken hierbij met name aan een overdekt instructiebad. OVERIGE MEDEDELINGEN a. Bij ons besluit van 15 oktober 1969 zijn benoemd tot brandwacht bij de vrijwillige brandweer de heren B. C. van den Berg, Bizetstraat 1; A. P. M. de Dijcker, Sta tionsstraat 4 en A. D. de Hulster, Marij- kestraat 54. b. In verband met ziekteverlof van mevr. L. A. Sarneel-Antheunis, onderwijzeres aan de openbare lagere school, hebben wij met ingang van 15 oktober 1969 als tijdelijk vervanger aangesteld de heer M. H. O. Schonis te Middelburg. c. Bij ons besluit van 30 september 1969 is eervol ontslag verleend aan mevr. F. E. Deij-Wieland als hoofdschrijfster ter ge meente-secretarie. Hasjiesj-bezitters te Terneuzen in de kraag gepakt De politie van Terneuzen heeft zaterdag een viertal jongelui aangehouden, die in het bezit waren van enkele tientallen grammen has jiesj. Het eerste tweetal, E. F. v. D. (21 jaar) en F. S. (20 jaar), beiden afkomstig uit Vlissingen, liepen zaterdagmorgen vroeg tegen de lamp, terwijl 's avonds om half acht nog eens een tweetal, namelijk L. J. W. L. B. (18 jaar) en H. W. B. (19 jaar), ook beiden uit Vlissingen werden aangehouden. Beide gevallen staan geheel los van elkaar. Alle jongelui zijn in verzekerde bewaring gesteld. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de verdovende middelen. Hofstede in de vuurlinie Vandaag begint op pagina 4 het verslag van de oorlogshandelingen op en om de hofstede van J. Ver- planke te Axel in de maand sep tember van het jaar 1944. De kogels vlogen tot op een hal ve meter over ons hoofd heen, ook de granaten voelden we over ons heengaan, zodat we dachten elk ogenblik uit elkaar gescheurd te worden Geen luchtvervuilers aan kanaal Terneuzen Het gemeentebestuur van Terneuzen wil aan het kanaal naar Gent geen bedrijven die stankverwekkend zijn. Potentiële luchtvervui lers zullen worden verwezen naar het gebied ten oosten van Terneuzen. Burgemeester Aschoff zei dit tegen de Zeeuw se statenleden toen die in het kader van een excursie door Zeeuwsch-Vlaanderen Terneu zen aandeden. Zowel voor de industrieterreinen aan het ka naal als die tussen Terneuzen en Ossenisse wordt gedacht aan chemische en petroche mische bedrijven. Voor beide gebieden, zo verzekerde de burgemeester, hebben beken de maatschappijen op dit moment grote be langstelling. B. en W. geven op de vragen van de heer Oggel, gesteld in de vergadering van 30 sep tember 1969 de volgende antwoorden a. Vraag van de heer Oggel inzake de alge mene begraafplaats, luidende als volgt Deze vraag hadden we liever niet in de raad gebracht, doch daar het college van Burgemeester en Wethouders weigert te antwoorden op vragen die niet in een raadsvergadering worden gesteld, zijn we •verplicht deze hier te stellen, hoewel over wegingen van piëteit dit minder wenselijk maken. Nu het voornemen bestaat om op de Al gemene Begraafplaats graven te gaan ruimen die amper 30 jaar oud zijn, wil len we het college de volgende vragen stellen. 1. is uw college niet mèt ons van mening dat, hoewel wettelijk een termijn van 25 jaar is toegestaan, voor een ge meenschap als Axel een termijn van 30 jaar in feite te kort is voor het roeren der graven 2. is uw college bereid om de Algemene Begraafplaats uit te breiden met een gedeelte van het voorliggend terrein aan de zuidzijde Antwoord De bewering van vragensteller dat het college van Burgemeester en Wethouders weigert te antwoorden op vragen die niet in een raads vergadering worden gesteld, geeft een on juiste voorstelling van zaken. Het mag be kend worden verondersteld, dat het college conform de bestaande rechtsregels niet wenst in te gaan op schriftelijke vragen, welke wor den ingezonden vóór of na een raadsvergade ring en gelijktijdig in de publiciteit worden gebracht. Het is vragensteller terdege bekend, dat de door hem voorgestane handelwijze zich niet verdraagt met de desbetreffende bepalingen van het Reglement van Orde voor de raads vergaderingen. Slechts op rechtsgeldige wijze kan hierin ver andering worden gebracht, nl. door wijziging van het Reglement van Orde. Aangezien ech ter de overgrote meerderheid van de raad niet bereid bleek een zodanige wijziging te bevorderen, behoort ieder raadslid op grond van de rechtsregels welke gelden in een de den. Doet men dit niet dan geeft men duide- mocratische rechtsstaat zich daaraan te hou- lijk blijk van een on-democratische gezind heid. Het ontgaat ons ten enen male dat overwe gingen van piëteit het minder wenselijk ma ken de hier aan de orde zijnde vraag in een openbare raadsvergadering te stellen. Immers in de door vragensteller kennelijk voorge stane procedure zou deze vraag reeds vóór de openbare beraadslaging in de publiciteit zijn gebracht. Indien er werkelijk piëteits- overwegingen in het geding zijn, is vragen steller voldoende bekend met het gemeente lijk bestel om dienovereenkomstig te hande len. Vragensteller beweert dat het voornemen bestaat om op de Algemene Begraafplaats graven te gaan ruimen die amper 30 jaar oud zijn, terwijl door hem tevens wordt me degedeeld dat een wettelijke ruimingstermijn van 25 jaar is toegestaan. Het spijt ons te moeten constateren dat vra genstolier in de uitoefening van zijn wettelijk gekomen funktie zich te dezen aanzien aan grove onachtzaamheid schuldig maakt. De wettelijk toegestane termijn is immers niet 25 jaar, doch slechts 10 jaar. De kennelijk uit de lucht gegrepen bewering dat het voor nemen bestaat graven te gaan ruimen die amper 30 jaar oud zijn mist uiteraard elke grond van waarheid. Immers voor de alge mene graven worden in 1969 graven van 1933, waarop geen grafbedekkingen e.d. zijn geplaatst, geruimd en een gedeelte van 1927. Voor 1970 ligt ruiming der graven van 1934 en 1935 in het voornemen. Dit zijn dus gra ven, waarin het laatst 36 en 35 jaar geleden begraven is. De termijn van ruiming, die thans wordt aan gehouden, is in het algemeen niet korter dan vroeger. In de jaren 1947 t/m 1948 werd bijvoorbeeld begraven in het vak, waar in 1909 t/m 1911 begraven was. In onze ver gadering van 23 september 1969 hebben wij reeds besloten een onderzoek in te stellen naar de eventuele mogelijkheid van uitbreiding der begraafplaats aan de zuidzijde. Een zo danige uitbreiding verdraagt zich echter niet met de Wet op de Lijkbezorging, die een af stand van 50 meter van de bebouwde kom voorschrijft. De algemene begraafplaats ligt in de be bouwde kom. Voor uitbreiding zou verlof van Gedeputeerde Staten, de Inspecteur van de Volksgezondheid gehoord, nodig zijn, terwijl alsdan vooraf de belanghebbenden der binnefi de wettelijke afstand gelegen percelen gele genheid moeten krijgen, bezwaren in te die nen. De aangewezen oplossing om uit de moei lijkheden te geraken ook wat de R.K. be graafplaats betreft - is het zo spoedig mo gelijk aanleggen van de aan de Langeweg geprojekteerde nieuwe begraafplaats. Hier over is de laatste jaren met de Inspektie der Domeinen onderhandeld, terwijl reeds voor bereidende maatregelen zijn getroffen in verband met het verkrijgen van de eigendom van het betreffende terrein. b. Vraag van de heer Oggel in de raads vergadering van 30 september 1989 in zake herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak 1958 Aan de stedebouwkundige is in 1968 op dracht gegeven de herziening van het uit breidingsplan in hoofdzaak 1958 voor te bereiden. c. Vraag van de heer Oggel in de raadsver gadering van 30 september 1969 inzake een nieuw bestemmingsplan Spui na de gemeentelijke herindeling Deze aangelegenheid behoort tot de com petentie van het bestuur van de nieuw te vormen gemeente Axel. Frankering bij abonnement ZATERDAG 25 OKTOBER 1969 84e jaargang no. 4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hoofdredaktle C. VINK Redaktle en administratie: Axel, Markt 12 Telefoon 2020' 13 lijnen Postbus 16 Drukker-uitgeefster: Drukkerij. Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Half laar-abonnement: Axel f 4,—. Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingez. mededelingen 30 cl. per mm. Kleine adver tenties 1-10 woorden f I,elk woord meer 15 cent. 9 Scherp antwoord van B. en W. op vragen van raadslid Oggel pag. 1 Agenda gemeenteraadsvergadering van dinsdag 28 okt. a.s. pag. 1 9 Nieuws uit Axel pag. 2 9 Stad Gent laat plan Ossenisse- kanaal varen pag. 2 9 Vragen bij de gemeente begroting pag. 3 9 Hofstede in de vuurlinie pag. 4

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1