VOORLOPIG GEEN UITBOUW VAN WINKELCENTRUM IN TERNEUZEN-ZUID krijgt Jubilerende ZVU extra subsidie ARCHEOLOGIE OPROEP Alliance Frangaise biedt gevarieerd progamma in Zeeuwsch-Vlaanderen Volgend jaar streekbeurs in Axel 84e jaargang no. 3 Het zal voorlopig nog wel een tijd duren voor men verder gaat bouwen aan het winkelcentrum in de Zuidpolder te Terneuzen. „Er wachten 23 potentiële clienten eigenlyk totdat de nieuwe wijken van Terneuzen dichter bevolkt zijn. Op dit moment is het voor de middenstanders die er zich metter tijd zullen vestigen niet verantwoord met de winkelbouw te beginnen. Er hebben zich ge gadigden genoeg aangemeld, daar niet van, maar we achten de tijd nu eenmaal nog niet rijp genoeg", aldus het Ontwikkelingsbureau Winkelcentra. Men wil zekerheid krijgen dat de winkeliers in het nieuwe winkelcentrum voldoende aan hun trekken zullen komen. En dat hangt uiteraard af van de bevolkingsdichtheid in Terneuzen-zuid. De bewoners van de nieuwe wijken zullen 't dus nog moeten doen met een supermarkt. Het handelscentrum Terneuzen zal binnen afzienbare tijd bij het gemeentebestuur een verzoek indienen vrijdags een koopavond te houden, in navolging van de, reeds lang, in andere Zeeuwsch-Vlaamse gemeente in gestelde verkoopavond. Gedeputeerde Staten willen de jubilerende Zeeuwse Volks Universiteit tegemoet komen in het kostentekort dat deze instelling heeft geraamd voor haar jubileumprogramma's. 25 JAAR De ZVU bestaat in 1970 vijfentwintig jaar. Zij wil dit jubileum vieren met enkele bij zonder, buiten het SCZ-programma 1969- 1970 vallende voorstellingen te geven in de gemeenten Middelburg (Haagse Comedie en jeugdvoorstelling door het National South Theatre), Oostburg (Cabaret Pepijn), Ter neuzen, tevens geldend voor Axel, (idem), Seth Gaaikema). Marie-Cecile Moerdijk zal in het kader van de jubileumviering enkele zangvoordrachten houden te Middelburg en Goes. In een voorstel aan de staten zeggen G.S.: „De Zeeuwse culturele raad, ter zake om advies gevraagd, acht het juist dat dit jubi leum met een extra programma wordt ge vierd en dat de provincie in het tekort sub sidieert. De raad spreekt daarbij de ver wachting uit, dat het gebodene op hoog peil zal staan en bovendien redelijk gespreid over de provincie zal worden uitgevoerd. Voorts acht de raad het redelijk dat ook de hierbij betrokken gemeenten een financiële bijdrage leveren. „Naar onze mening staat de naam van de ZVU er borg voor, dat het gebodene van goede kwaliteit zal zijn. Ook blijkt bij de de finitieve vaststelling van het jubileumpro gramma redelijke aandacht aan de spreiding te zijn besteed. SUBSIDIE 7540, - G.S. stellen de staten voor aan de ZVU een provinciaal subsidie ten behoeve van de ju bileumvoorstelling te verlenen tot de helft 7540,- en het uiteindelijk uit te keren subsidie te brengen ten laste van de reser ve cultuurfonds. Voorlopig geen uitbouw winkel centrum Terneuzen-zuid pag. 1 Volgend jaar streekbeurs in Axel? pag. 1 Zuidlandtheater te Terneuzen bleef gesloten pag. 2 Nieuws uit Axel pag. 2 Uitbreiding LTS in Axel pag. 3 Rode Kruis aktie komt boven de ton pag. 3 Slot van Dagboek '44 pag. 4 Ter aanvulling van het artikel van de heer Oggel in de Axelse Courant van 11 okto ber j.l. het volgende: In het jaarboekje van de Oudheidkundige Kring heb ik een kaartje van Deventer, voor stellende Axel in 1555, laten bedekken door een kaart van Axel 1930, op dezelfde schaal. Daaruit blijkt, dat de parochie van Beoostenbliede gelegen was waar nu de fir ma Meyer haar caravandepot heeft. Vandaar liep een weg, met enkele huizen tot waar de ze weg de Armendijk snijdt en vormde daar een bebouwd driehoekig pleintje. De weg liep dan naar een punt ten noorden van de Armendijk om dan een bebouwde straat te vormen, die rechtuit liep naar de Gentse vaart. Dus in 1555 en dus ook al vroeger was daar een bebouwde wijk. Niet te verwonderen is het, dat oude gebruiksvoorwerpen als sier- vaasjes, kannetjes en dergelijke daar bij het uitbreidingsgraafwerk van de Chr. Lagere Technisch School gevonden worden, zoals ook een gebruiker van het land ten noorden van de Armendijk vroeger al constateerde. Voor verdere studie geeft genoemd kaartje betrouwbare gegevens. De Jonge TENTOONSTELLING 25 JAAR ZEELAND Op 1 november de dag waarop 25 jaar ge leden de geallieerde commando's op Walche ren zijn geland, zal koningin Juliana te Mid delburg de tentoonstelling „25 jaar Zeeland" officieel openen. Deze tentoonstelling die een beeld geeft van de periode 1944-1945 „De Bevrijding", de periode 1945-1953 „Herstel en Stilstand", 1953-1960 „Nieuwe Stimulans, Deltaplan, industriële aanzetten en herverkaveling" en 1961-1969 „Uitbouw, industrievestiging, grote werken, havengebie den en recreatie", zal met deze vier tijdvak ken een vrij volledig beeld geven van de ge weldige veranderingen die in de periode na 1945 in Zeeland hebben plaats gevonden. NAAR AXEL Na Middelburg zal als eerste Axel aan de beurt komen voor deze expositie die in alle delen van Zeeland zal worden gehouden. Van 19 november - 3 december komt de tentoonstelling in „De Halle". Verder zullen dia's worden vertoond, er zal ook een film, geheel gewijd aan Zeeland, uit de documentaireserie „De Bezetting" worden gedraaid, alsmede een Canadese film over de landingen van de Canadezen in 1944. Na Axel zal de tentoonstelling ook nog wor den opgesteld in Oostburg, Vlissingen, Tho- len en Goes. In Axel zal de tentoonstelling zowel overdag als des avonds geopend zijn. Alle scholen uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zullen worden uitgenodigd voor kollektief bezoek in de ochtend- en middaguren. Tot slot zij nog vermeld dat de expositie in elke plaats of streek tevens nog een lokaal karakter krijgen zal door ook extra stand ruimte te reserveren die speciaal aan de ei gen streek kan worden gewijd. Wie is bereid foto's over oud-Axel ter in zage of ter beschikking te stellen? De bedoeling is de bestaande verzameling zo veel mogelijk uit te breiden. Dat geldt te vens voor foto's uit de 2e wereldoorlog. Met name bestaat behoefte van beelden over de strijd om Axel in september 1944. Opgave ten stadhuize (telef. 1253). Voor uw medewerking gaarne hartelijk dank. De Gemeentesecretaris van Axel. De afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de „Al liance Frangaise" die het vorige jaar (op nieuw) begon met tegen de vierhonderd le den, heeft in dat seizoen niet over belang stelling te klagen gehad. Zeker tweehonderd jongeren, meest leerlingen van de lycea, meld den zich als lid. Dit succes is voor het bestuur aanleiding geweest ook dit jaar een aantal avonden te organiseren zowel voor Terneuzen als Axel, Hulst en Oostburg. „Wij zijn de afdeling Zeeuws-Vlaanderen en wij moeten rekening houden met het groot aantal jeug dige leden, die bij of in de omgeving van een der lycea wonen", zo deelde de voorzitter, de heer Y Simenel, mede. OPENING Op dinsdag 14 oktober opende de „Alliance Frangaise" haar winterseizoen in het Zuid landtheater te Terneuzen met een lezing met dia's over „de kastelen langs de Loire" door madame Dorothée Guilleme-Brulon. In december houdt de inspecteur voor het onderwijs in Frankrijk in „de Halle" te Axel een lezing over de problemen van de jeugd in Frankrijk en op 23 februari vertelt de ko lonel van de Franse verzetsbeweging en schrijver van spionage-romans Pierre Nord (colonel Brouillard) over spionage en contra spionage. JONGEREN De heer Sinmenel is van mening dat bij de keuze rekening dient te worden gehouden met de leden die de Franse taal goed en minder goed beheersen. Daarbij is vooral aan de jon geren gedacht. Voor hen zullen speciale avon den in Terneuzen, Hulst en Oostburg worden georganiseerd, waarop een korte inleiding wordt gehouden en vragen gesteld. Om de avond aantrekkelijk te maken, zal er moderne dansmuziek ten gehore worden gebracht. TONEEL Bijna tweehonderd leden hebben vorig jaar te Gent een gratis toneelvoorstelling bijge woond. Deze proef slaagde zo goed, dat het bestuur het zich tot een plicht rekende ook dit seizoen deze gelegenheid open te stellen. In het komende winterseizoen zal een aantal gerenommeerde Franse toneelgezelschappen in de Vlaamse opera te Gent voorstellingen verzorgen. Voor iedere voorstelling zijn acht plaatsen besproken, die ook dit keer weer gratis beschikbaar zullen zijn. SPREEKVAARDIGHEID De leden zullen in de gelegenheid worden gesteld hun spreekvaardigheid in het Frans te verbeteren. Tegen een redelijke vergoeding zullen zij, beginnende in januari a.s., een audiovisuele cursus kunnen volgen in de rijks scholengemeenschap „Petrus Hondius", waar bij gebruik zal worden gemaakt van het kost bare nieuwe talenpracticum. Er wordt, als er een deelname is van tenminste twintig leden, een cursus voor beginners en voor meer ge vorderden gegeven. Hieraan zullen docenten van het lyceum hun medewerking verlenen. Voor deelname kunnen de leden zich opge ven bij de secretaris, drs. W. F. van Olffen, Diepenbrockstraat 301, Terneuzen en bij de penningmeester, ir. T. J. Bos, Pijnboomstraat 13. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling in aansluiting op de vorige maand in de bevrij- dingsweek georganiseerde beurs van de plaatselijke middenstand volgend jaar in de tweede helft van september wederom een beurs te organiseren. Nu echter van groter formaat, waarbij gedacht wordt aan meerdere expositiehallen met een totale oppervlakte van 4000 vierkante meter. De beurs zou op deze manier van een omvang en betekenis worden dat deze voor de gehele streek van belang is, terwijl bovendien op bepaalde dagen shows en demonstraties zouden kunnen worden gehouden voor bepaalde groepen geinteresseerden, zoals huisvrouwen, doe-het-zelvers, jonge gezinnen e.d. „Toegang tot haven van Gent voldoet al niet meer" Oud-minister Van den Daele, Gents schepen van de haven heeft herhaald dat de nieuwe zeesluis en het vergrote kanaal Gent-Ter neuzen, die schepen van 60.000 ton kunnen verwerken, al niet meer aan Gents behoeften voldoen. In vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar is de verwerkte tonnage in de haven van Gent met 300 pet. gestegen en ook de uit breiding van de industrie zet door. Dit wil echter niet zeggen dat Gent niet achterop zou raken als met de huidige toestand genoegen wordt genomen. Gent heeft een zeesluis en een kanaal nodig die schepen van 125.000 ton kunnen ver werken, betoogde schepen Van den Daele. Aanvankelijk heeft Gent een kanaal voorge steld uitgaande van Terneuzen-Oost met af takkingen naar Antwerpen en Gent. Het werd echter door Antwerpen verworpen. Daarna is een andere oplossing onder ogen gezien namelijk een groot kanaal tussen Zee- brugge en Gent. Dit zou echter Gent al te zeer van de toekomst van Zeebrugge afhan kelijk maken. Vandaar dat Gent de voorkeur geeft aan een nieuwe sluis ten westen van de huidige gelegen en aan een nieuw kanaal dat zou moeten lopen over Assenede, Kluizen en Terdonk. Schepen Van'den Daele taxeerde de kosten op 12 miljard frank. (NJi.C.) WONINGBOUW IN ZEELAND In 1968 zijn in Zeeland 4245 woningen ge reed gekomen. Verwacht wordt dat dit aan tal in 1969 circa 3100 zal zijn. Eind 1968 waren 3154 huizen in aanbouw tegen 4681 een jaar daarvoor. Ged. Staten van Zeeland zeggen, dat zij te genover de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening hun ernstige verontrus ting over deze ongunstige ontwikkeling heb ben uitgesproken. De minister heeft een nieu we prognose van de noodzakelijke woning- produktie gedurende de jaren 1970 tot en met 1974 ontvangen. Deze produktie dient op tenminste 3400 woningen per jaar te lig gen. Bij de opstelling van de prognose is re kening gehouden met concrete cijfers inzake toeneming van arbeidsplaatsen van bekende nieuwe industrievestigingen of uitbreiding van bestaande industrieën. Nieuwe vestigin gen zullen uiteraard een stijging van die 3400 noodzakelijk maken. de Inbraak in wapenhandel te Hulst In de wapenhandel van B. de Boy U5 Gentsestraat te Hulst is een inbraak gepleegd. De dader of daders hebben een etalageruit stukgeslagen en zes jachtgeweren ontvreemd. De wapens zijn twee dubbelloops jachtgewe ren, twee enkelloops en twee floberts. De rijkspolitie van Hulst stelt een onderzoek in. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. Frankering bij abonnement ZATERDAG 18 OKTOBER 1969 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hootdredaktla I. C. VINK Radaktla an administrate Axel. Markt 12 Telefoon 2020* f3 l/Jnenl Postbus It Drukker-ultgeafstar: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers IS cent - Half laar-abonnement: Axel f 4,—. Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cant per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingez. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine adver tenties 1-10 woorden f I.elk woord meer 15 cent. in

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1