Id< Z.L.M. Leid AP0LL0-8 wellicht naar Zeeland Zeeland straks aangewezen op ar ers van elders luidt noodklok De ontwikkeling van de vraag naar arbeidskrachten, speciaal in de metaalindustrie en in de che mie, houdt geen gelijke tred met de bevolkingsgroei in Zeeland. Het zal daardoor op den duur noodzakelijk zijn om arbeids krachten van elders tot vestiging in Zeeland te bewegen. In veel gevallen zal de vestiging van arbeids krachten uit overig Nederland tot stand ko men via een tijdelijk inkomende pendel. Van groot belang bij het begeleiden van deze ontwikkeling is de aanwezigheid van vol doende eengezinswoningen voor de import- Zeeuwen. Een huis met een tuintje wordt vooral door de mensen uit het westen als een ideaal beschouwd, dat in de Randstad onbe reikbaar geworden is. ARBEIDSRESERVE KLEINER Eén en ander valt af te leiden uit een lijvig rapport over de arbeidsmarktsituatie in 1968 in Zeeland dat onlangs is verschenen. Van jaar tot jaar wordt de arbeidsreserve in Zee land kleiner, terwijl het aantal openstaande aanvragen van werkgeverszijde toeneemt. Bij het gereedkomen van de nieuwe industrieën, alsmede door de uitbreiding van reeds aan wezige industriële vestigingen zal de vraag naar arbeidskrachten in en na 1971 scherp stijgen. Het is nauwelijks te verwachten dat er in Zeeland voldoende geschoold personeel zal kunnen worden gevonden om deze be drijven te bemannen. Ondanks het regelmatig voortgaande proces van afstoting van arbeids krachten door de landbouw en de (tijdelijke) daling van de werkgelegenheid in de woning bouw, is Zeeland voor een gezonde ontwikke ling van de arbeidsmarkt, waarmee een be volkingsgroei gepaard gaat, op overig Neder land aangewezen. Het aantal bezette arbeidsplaatsen in de nij verheid (alle sectoren tezamen) liep in 1968 met 820 op tot 39.970. Alleen de chemie nam een stijging met 360 arbeidsplaatsen voor haar rekening de metaal bood 585 be zette arbeidsplaatsen meer. Amfibische oefeningen mariniers in Zeeland In de periode van 6 tot 17 oktober zal een eenheid van het korps mariniers weer amfi bische oefeningen houden in Zeeland. Behal ve de eerste amfibische gevechtsgroep van het korps mariniers (plm. 700 man) zal van 6 tot en met 11 oktober het derde bataljon van het Belgische regiment paracommando's (plm 500 man) aan deze oefening deelnemen. De „Panter" en de „Balder" zullen als vuursteun- schepen fungeren, terwijl drie helikopters van squadron 7 van de marineluchtvaartdienst de luchtsteun zullen verzorgen. Ook de nationale reserve zal een taak toebedeeld krijgen; deze manschappen zullen optreden als „onder grondse" en „collaborateurs". Bij deze oefening zal het accent liggen op de uitvoering van amfibische operaties zowel op kleine schaal zoals raid, en op relatief grote schaal zoals amfibische aanvallen met een heden ter sterkte van een bataljon. Het oefengebied omvat Zeeuwsch-Vlaande- ren, Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland en Schouwen, alsmede de daartussen gelegen wateren. Met de leiding van de oefening is belast lui tenant-kolonel der mariniers D. Ruimschotel. Er is een kans dat de cabine van de Apollo-8 die vorig jaar Kerstmis zo'n gedenkwaardige reis rond de maan maakte, gedurende één dag in Goes zal worden tentoongesteld. De Goessenaar C. W. Vervest heeft de toe zegging gekregen dat de capsule die binnen kort in het Amsterdamse RAI-gebouw te zien zal zijn, op dinsdag 21 oktober of op zater dag 25 oktober naar Goes kan komen. Dat kan alleen gebeuren als de zaak snel wordt beslist. Om die beslissing te kunnen nemen moet er geld zijn om het transport en de bewaking te betalen. Het is de bedoeling de kosten te dekken door het interieur van de cabine te laten bezichtigen door belangstellen den tegen betaling van 1 gulden per persoon. De tentoonstellingen van de capsule worden over de gehele wereld georganiseerd door het Amerikaanse World Exhibition Centre. In overleg met deze instelling worden de even tuele baten van het tentoonstellen in Goes bestemd voor het studiefonds van uitgeweken Tsjechische studenten in Nederland, voor de stichting Terre des Hommes en voor het Goese jeugdwerk. Zeeuwse Staten naar Zeeuwsch-Vlaanderen De provinciale staten van Zeeland maken vrijdag 17 oktober een excursie in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het gezelschap krijgt enkele in leidingen te horen van burgemeester M. G. M. van Berckel van Aardenburg, burgemees ter J. C. Aschoff van Terneuzen, burgemees ter R. A. J. den Boer van Sas van Gent en burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst. De statenleden brengen onder andere een be zoek aan het stadhuis en het streekcentrum te Aardenburg, het Zuidlandtheater te Ter- neuzen en het stadhuis te Hulst. Gent blijft aandringen op 2e Zeesluis bij Terneuzen In scheepvaartkringen te Gent wordt steeds luider de wens uitgesproken dat deze tweede Belgische zeehaven de beschikking krijgt over een tweede zeesluis bij Terneuzen. De voorzitter van de vereniging Gentse Zee- vaartbelangen, Jacques Vyncke heeft dit ver langen nog eens benadrukt. Schepen G. van Daele merkte op, dat de capaciteit van de bestaande zeesluis te Ter neuzen reeds bij de plechtige openstelling te klein bleek te zijn. „Gent blijft opzettelijk kalm bij het bekvech ten tussen Zeebrugge en Antwerpen omdat wij er toch weinig voordeel uit kunnen halen", aldus de heer Van den Daele. Met betrekking tot de uitbreidingsplannen van Zeebrugge o.a. het projekt van professor Mortelmans „Zee brugge Noordzeepoort", zei de Gentse sche pen dat het uitvoeren van de eerste Zeebrugse fase later ook de tweede tot gevolg zal hebben en misschien omtrent het jaar 2000 de derde. „Zolang kan Gent echter niet wachten. Wij willen zo spoedig mogelijk de tweede zeesluis voor Gent ten westen van Terneuzen". In Gentse havenkringen is men echter weinig hoopvol gestemd dat de Belgische regering de noodzakelijk geachte tweede zeesluis voor Gent in de naaste toekomst tot werkelijkheid zal brengen. De Belgische minister van verkeerswezen, Bertrand, erkende dat de nationale commissie ter bevordering van de havenbelangen tot dus ver weinig effekt heeft gesorteerd. Gewonde bij verkeersongeluk Bij een verkeersongeluk onder Driewegen is zaterdagavond de Axelaar D. J. gewond ge raakt. Hij zat als passagier in een personen auto bestuurd door E. K. uit Terneuzen, die plotseling moest uitwijken omdat een gepar keerd staande auto onverwacht wegreed. De auto van K. belandde in de sloot en werd vrij wel volkomen vernield. J. werd met een hoofd wond en een hersenschudding in het Juliana- ziekenhuis opgenomen. De auto die het onge val veroorzaakte reed door. Belgen met gestolen auto aangehouden Op een stuk bouwland in de buurt van de kruising St. Anna heeft de gemeentepolitie van Terneuzen in de nacht van vrijdag op zaterdag vijf inwoners van het Belgische Aalst aangehouden. De politie werd op hun aan wezigheid attent gemaakt doordat op een par- keerstrook langs de provinciale weg een per sonenauto onbeheerd werd aangetroffen. De vijf bleken de auto in Aalst gestolen te heb ben. Ze waren op weg naar Amsterdam. Na een verhoor op het politiebureau zijn de vijf Belgen overgedragen aan de rijkswacht te Zelzate. Auto over de kop in Sint-Jansteen In de nacht van zondag op maandag is een auto, bestuurd door F. S. uit Axel, op het kruispunt St.-Jansteen-Hulst over de kop ge slagen. Vermoedelijk is de bestuurder door onbekendheid met de weg en door de mist in de war geraakt. De wagen kwam aan de andere kant van de weg terecht. Het voertuig werd geheel vernield. De bestuurder had lichte verwondingen. Inbraak in Terneuzen Deze week werd ingebroken in de kantoren en magazijn van de verfhandel Ribbens aan de Mr. F. J. Haarmanweg te Terneuzen. De dief verschafte zich toegang door een ruit los te snijden en deze vervolgens stuk te slaan. Enkele kasten werden overhoop gehaald en er werden twee stalen geldkistjes met een to taal bedrag van drieduizend gulden en een aantal Belgische franken ontvreemd. De geldkistjes zijn woensdag in Rilland-Bath ge opend teruggevonden. Het onderzoek, waar bij een speurhond werd gebruikt, heeft nog geen resultaat opgeleverd. UIT BELGIE GEZET Jongelui stalen binnen week drie wagens De rijkspolitie van Hulst heeft dinsdagavond bij Kapelle-Brug twee inwoners van Bever wijk opgehaald, die door de Belgische rijks wacht over de grens waren gezet wegens dief stal van een aantal wagens. De jongelui, de 19-jarige A. A. van A. en de 16-jarige P. J. van M., zijn woensdag naar hun woonplaats overgebracht. De reeks diefstallen waarvan ze worden ver dacht, begon vorige week in Amsterdam, waar Van A. en Van M. een wagen stalen. Ze reden er mee naar Beverwijk en zetten hem daar neer. In hun woonplaats namen ze vervolgens opnieuw een auto mee, ditmaal voor een uitstapje naar Antwerpen, waar de auto onbeheerd werd achtergelaten. De jon gelui liftten vervolgens terug naar Amsterdam en stalen er maandag weer een wagen. Toen ze in Sint-Niklaas dinsdag een verkeersover treding begingen hield de rijkswacht van A. en Van M. aan. Toen kwamen de diverse I diefstallen vrij spoedig aan het licht. Opnieuw archeologische vondst in Axel Het bestuur van de ZLM heeft zijn laatste vergadering hoofdzakelijk gewijd aan de bij zonder nijpende situatie in de fruitteelt. Het bestuur is van oordeel dat indien niet op bij zonder korte termijn ingrijpende maatregelen zullen worden getroffen vele goed geleide mo derne bedrijven zullen moeten sluiten. De fruitteelt voelt zich volgens het bestuur der ZLM volledig door de minister van land bouw in de steek gelaten, getuige diens jongs te beslissingen inzake het nationale inter- ventiebeleid en de ontwikkeling binnen de EEG. Het bestuur acht het onbegrijpelijk dat de minister tot dergelijke voor de fruittelers ongunstige beslissingen komt en ook overi gens steeds een afwachtende houding heeft aangenomen terwijl toch reeds genoegzaam bekend is dat de fruitteelt in een bijzonder moeilijke positie verkeerd en bovendien door de organisatie reeds lange tijd op opbouwen de maatregelen heeft aangedrongen. Naar de mening van het bestuur zal de mi nister op korte termijn maatregelen moeten treffen. 15.000 ARBEIDSPLAATSEN BEDREIGT Over een scheepswerf van 10.000 man per soneel ontstaat nationale onrust, maar men vergeet, dat 15.000 arbeidsplaatsen in de fruitteelt worden bedreigd. Voor het derde deel van hen is er al geen enkel perspektief meer. Door bedrijfsbeëindiging zullen zij moe ten afvloeien. Maar ook de moderne opgezette jonge bedrijven verkeren in gevaar. De rege ring moet de moderne fruittelers over hun financiële moeilijkheden heen helpen. Met deze woorden omschreef de voorzitter van het Landbouwschap, ir. Knottnerus de noodsi tuatie in de fruitteelt. Frankering bij abonnement ZATERDAG 11 OKTOBER 1969 84e jaargang no. 2 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hooldredaktle I. C. VINK Radaktle en administratie: Axel. Markt 12 Telefoon 2020' (3 lijnen) Postbus 16 Drukker-ultgeefster: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Half/aar-abonnement: Axel f 4,—. Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6.50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingez. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine adver tenties I-10 woorden f 1,elk woord meer 15 cent. Zeeland srtaks aangewezen op arbeiders van elders pag. 1 Opnieuw archeologische vondst in Axel pag. 1 Nieuws uit Axel pag. 2 Het bewaren van onvervangbare geluidsbanden pag. 2 Sport Dagboek '44 pag. 3 pag. 3 Bi] de werkzaamheden tot de uitbreiding van de Chr. Lagere Technische School, op de hoek Crijnssenstraat— Polenstraat, in Axel werd door een dragline enkele dagen geleden een zo goed als gave kan naar boven gebracht De direkteur van de school dhr. 't Gilde ver- wittigde direkt de betreffende instantie, waarna direkt een onderzoek werd ingesteld. Het bleek dat dwars door het uitgegraven terrein vroeger een kil heeft gelopen, die aan de bovenzijde 6 meter en aan de onderzijde 4 meter breed was. Omdat op de vulling van deze kil niet kan worden gebouwd, werd deze leeggehaald. Het profiel toonde aan dat de onderzijde bestaat uit zand, daarop plm. 10 cm. veenafzetting, daar boven een laag van plm. 50 cm. zavel, daarop weer plm. 5 cm. veen, daarboven plm. 20 cm. zand, bedekt met plm. 5 cm. veen, waarop een kleilaag van ongeveer 1 meter. Deze kil liep west-oost en kan een uitloper zijn van het Kühloch, een brede kil die vanaf de vesting werken west-oost en verder noord-zuid liep. De betreffende kaart van de vesting Axel is wellicht van Duitse hand, daar de namen er in het Duits op voorkomen. Het bodemfragment van de kan is iets bescha digd door de dragline, terwijl een andere derge lijke kan geheel kapot was. Wel werden nog fragmenten van bodems en zijkanten van derge lijke kannen naar boven gehaald. Dit aardewerk is van begin der 16e eeuw en komt uit de buurt van Aken. Naast andere scherven uit dit tijdperk, waren er ook uit de 15e eeuw, terwijl ook enkele frag inenten van siervaasjes (glaswerk) wellicht 14e eeuws werden gevonden. De afzetting van de grond dwars op deze kil in noordelijke richting doet vermoeden dat daar een tamelijk brede sloot heeft gelopen, mogelijk voor de afwatering van dit terrein. Iets zuidelijker in de bouwput zaten stenen in de grond, in een ovale vorm gelegd, vermoede lijk een oude veldoven. Daarin waren bakstenen verwerkt in de maat 24-11-3 cm., waarnaast ook dikkere in de maat 24-12-6 cm. De maat dus die gebruikt werd in de latere middel eeuwen. Hoewel deze vondst wat de ouderdom betreft niet is te vergelijken met die van de vuurstenen voorwerpen uit het neoliticum in de Oude Wijk en met de Karolingische scherven in de Noord straat, is zij toch wel interessant. Het bewuste terrein heeft, geheel of gedeeltelijk, na de Tachtigjarige Oorlog onder water gestaan, doch de scherven tonen aan dat deze daar vóór die tijd zijn gedeponeerd. Misschien dat er bij het verdere uitgraven nog wat te voorschijn komt, Leerlingen van genoemde school verleenden in hun vrije uren volle medewerking bij het zoe ken naar scherven. D. J. O.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1