Sport Dampo «ohallerc cötu da" arjera m se gasten, van welke een groot deel zich bij de wandelaars aansloot om de 5 km tocht mee te lopen. De prijsuitreiking in het Gezellenhuis werd verricht door de voorzitter van de Poolse Oudstrijdersvereniging de heer Minkiewicz. Deze wandeltocht was weer een mooie bij drage aan de bevrijdingsviering. Paardensport De landelijke ruitervereniging ,Oranjeruiters' en de Ponyclub ,De Kleppertjes' gaven op het concoursterrein demonstraties te zien van dressuur en springen. Ook zij mochten zich verheugen op een flinke belangstelling. Carillonconcert Het wekelijks carillonconcert werd geopend met het Poolse volkslied, waarnaast nog een aantal Poolse volksliedjes op het program ma stonden. Tilburgse Scotjes. De doedelzak en drumbandgroep de „Til burgse Scotjes" gaf tweemaal een optreden op de Markt. He bleek dat naast de bekende Schotse volks liedjes ook moderne muziek goed is te ver tolken en zij oogsten met hun optreden beide malen een welverdiend applaus van de dui zenden aanwezigen. Gezaamlijke broodmaaltijd. In het verenigingsgebouw in de Kerkdreef werd door de vereniging Axel Polen een gezamelijke broodmaaltijd aangeboden. De aangezetenen, ruim 100 waren de Poolse gasten, gemeentebestuur, herdenkingscomité en het bestuur Axel - Polen. Tijdens deze maaltijd werd hier het woord gevoerd door Burgemeester van Dijke, voor zitter van Axel - Polen de heer D. J. Oggel en de Poolse gasten de heren J. Minkiewicz en B. Strenk. Slotvuurwerk. De bevrijdingsviering werd afgesloten door een groot vuurwerk dat was aangeboden door Streekcentrum Axel. Vele duizenden omzoomden de Kleine Kreek om getuige te zijn van dit sluitstuk, dat als laatste stuk een helder verlicht „Dank aan de Polen" te zien gaf. Een waardige afsluiting van het 5e bevrijdingslustrum. Een onwaardig slot werd aan de festiviteiten gemaakt door enkele (brooddronken?) jon geren die meenden om de laatste dag op bal dadige wijze te moeten besluiten door een deel van de bij het monument in de Zeestraat gelegde bloemen en kransen in de vlam bij het monument te werpen. Naar wij vernemen is men ondertussen de dader(s) van deze mis selijke streek op het spoor. Hulster wandelaar neemt deel aan de 100 mijl race te Winterborne (Engeland) De Hulster wandelaar Jan Bruel zal deel nemen aan de 100 mijl race van Winterborne die gisteren en vandaag wordt gehouden. Hij is opgenomen in de Nederlandse ploeg. De Winterborne-race wordt aangemerkt als een internationale klassieker die over zeer gol vend terrein gelopen moet worden. Bruel kwam nog onlangs in het nieuws toen hij het rekord Terneuzen Hulst met 12 minuten verbeterde en op 2.21.30 bracht. De Hulste naar heeft voor deze race enorm hard ge traind, elk weekend liep hij tochten van 100 km en nam voorts deel aan de race Amster dam - Leeuwarden over 150 km. De race heeft tot nu toe nog geen Neder landse winnaar gekend. AXEL - UNO ANIMO 2-2 Vóór de rust was het een machtige wedstrijd, waarbij Axel meerdere kansen onbenut liet. In de tweede helft was het spel aan beide zijden wel iets beter, maar ook nu liet de thuisclub tal van goede kansen liggen. Uno Animo had vrouwe Fortuna een paar keer mee, toen paal en deklat de bal keer den. Reeds na vijf minuten schoot Tonny Sheilds, die weer een goede partij speelde, uit een scherpe hoek hard in, maar de keeper redde. In de 21e minuut kopte Gerard Jonkman over. Even later een opgelegde kans, toen Lensen een afgemeten pass gaf, maar Jonk man zag kans op enkele meters van het doel de bal via zijn borst over het doel te doen belanden. In de 28e minuut kreeg Axel een vrije trap te nemen. De Brabantse doelman stopte val lende maar liet de bal los. Sheilds schoot ver volgens in de handen van de nog op de grond liggende keeper. Vijf minuten vóór rust trof een kopbal van Jopie Dieleman de paal. Kort na de hervatting greep Verberkmoes bij een dieptepass slecht in en dit was voor Lugters voldoende om de score te openen (0 - 1). Drie minuten later was de stand gelijk. Na een combinatie Jonkman - Lenten (trof Sheilds met een goed gerichte kopbal de roos (1 - 1). Uit een pass van Lensen wist Sheilds na een kwartier de thuisclub de leiding te geven (2 - 1). Axel werd sterker en in de Brabantse defensie ontstond meermalen paniek. De gelijkmaker kwam dan ook onverwacht. Bij een uitval van Uno Animo haalde Bou- chaute in het beruchte gebied een tegenstan der onderuit. De strafschop werd door Lugters in een doel punt omgezet (2 - 2). Axel ging nogmaals met alle macht in de aanval, maar in de stand kwam geen verandering meer en zo kon Uno Animo meer dan tevreden zijn met de halve winst. JAN GOOSSENS EERSTE IN BEVRIJDINGSCROSS TE AXEL In het kader van de bevrijdingsfeesten te Axel werd door de M.C.A. een motorcross georganiseerd waarvoor het feestcomité een aantal mooie prijzen beschikbaar had gesteld. De vele belangstellenden waren verrast over de vorderingen welke de Axelse crossers hebben gemaakt. Er werd gereden in drie manches waarbij in elke manche fel gestre den werd om de ereplaatsen. In de eerste manche nam Jan Goossens met zijn C.Z. di- rekt de leiding om deze niet meer af te staan. Bakker uit Vogelwaarde volgde op de tweede plaats. In de tweede manche was het opnieuw Goossens die de leiding nam met in zijn wiel Bakker. Ofschoon deze alles pro beerde om bij de leider te komen wist Goos sens zijn snelle C.Z. aan de leiding te hou den. Kees Hamelink die schijnbaar nog moest wennen aan nieuwe motor werd derde. In de laatste manche nam van Bruggen de kop maar moest met pech uitvallen. De tac tisch rijdende Goossens liet Bakker in de laatste ronden passeren en bleef in zijn wiel. Met zijn tweede plaats was hij zeker van de overwinning. Hamelink werd opnieuw der de. Uitslag 1. Goossens, 4 pnt.; 2. Bakker 5 pnt.; 3. Scheele, 13 pnt.; 4. Schelleman, 15 pnt.; 5. Hamelink, 16 pnt.; 6. v. Bruggen, 18 pnt.; 7. de Feijter, 20 pnt.; 8. Sijs, 23 pnt. CLUBWEDSTRIJD „G.O.A." Zaterdag heeft de hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles", in het recreatie gebied haar vierde en laatste wedstrijd, tellen de voor het clubkampioenschap gehouden. Er werd door 40 leden aan deze laatste wed strijd deelgenomen, de vangst was matig. Uitslag 1. O. Kiekens, 325 pnt.; 2. M. Caluwaert, 140 pnt.; 3. M. de Buyck 115 pnt.; 4. Th. v. d. Abeele 95 pnt.; 5. R. Lefebere 80 pnt.; 6. R. de Lange 75 pnt.; 7. K. Roelands 60 pnt; 8. E. van Laere 40 pnt.; 9. M. C. Roose 40 pnt.; 10. J. de Schrijver 40 pnt.; 11. J. Bassleer 35 pnt.; 12. P. Bassleer 35 pnt.; 13. J. Praest 25 pnt.; 14. J. Overdulve 25 pnt.; 15. P. Kalle, 25 pnt.; 16. P. Bockstael 25 pnt. Totaaluitslag van het kampioenschap 1. O. Kiekens, 1115 pnt.; 2. J. A. Roose 735 pnt.; 3. M. Buyck 625 pnt. HOOFDPIJN poeders KIESPIJN POEDERS if- werken verrassend L. Dieleman uit Axel slaagde voor Trainerscursus De vorig seizoen door de KNVB afdeling Zeeland te Vogelwaarde georganiseerde D- cursus voor het trainersdiploma D blijkt een succesvol verloop te hebben gehad. Nadat in eerste instantie al drie van de ne gen kandidaten slaagden, te weten de heren L. Dieleman, Axel; A. van Avermaete, Sluis kil en G. Bruins, Goes; is na de her-examens aan nog 5 kandidaten het D-diploma uitge reikt. He zijn de heren J. Bruins, Goes; J. Cornelissen, Terneuzen; L. van Dixhoorn, Terneuzen; J. de Jonge, Terneuzen en J Koch, Terneuzen. Slechts een der Zeeuwse kandidaen moest worden afgewezen. Kerkje uit 13e eeuw te Kloosterzande staat open voor belangstellenden Een van de mooie kerkjes in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, de Hervormde Kerk te Klooster zande, opent vandaag haar deuren om hen die belangstellen in oudheid zich van de ge schiedenis van deze kerk op de hoogte stellen. Het kerkje dateert uit de 13e eeuw en heeft een bewogen geschiedenis achter zich. Er zijn vele interessante dingen te zien. Da de Nee- ling is initiatiefneemster van deze excursie. Zij zal uitleg geven en verder vertellen over de geschiedenis en de vele hier bijbehorende bijzonderheden tonen. De kerk ligt aan de Willem de Zwijgerlaan en is geopend om half drie. Ieder die belangstelling heeft is van harte welkom. UITSLAG WANDELTOCHT 5 km. 1. W.S.V. Gorinchem, 556 pnt.; 2. Kabou ters, Axel 516 pnt.; 3. Zwervers, Terneuzen 501 pnt. 4 It.m. 10 diverse groepen van Voortwaarts Axel, met puntentotalen van 500 - 497 - 458 - 457 - 456 - 444 en 403. 10 km. 1. W.S.V.Gorinchem 583 pnt. (wisselbeker) 2. Zwervers, Terneuzen 545 pnt.; 3. Oda, Axel 528 pnt.; 4. Zwervers, Terneuzen 523 pnt.; 5. Oranje Nassau, Zaamslag 493 pnt. 15 km. 1. Vrederust, Bergen op Zoom 515 pnt. UITSLAG BEHENDIGHEIDSRIT 1. Van Opdorp, Sas van Gent 0.49.7, Sim- ca; 2. J. Fekkes, Axel 0.49.8 Trabant (fout loos); 3. C. Bakker, Axel 0.54 V.W.; 4 Boon, Axel 0.55.4 N.S.U.; 5. J. Hamelink, Axel 0.55.4 Citroen; 6. C. Verstraeten, Axel 0.57.2 V.W. ;7. de Jonge, Zaamslag 1.00.2 Fiat; 8. Van Kempen, Mill 1.02.1 Opel; 9. de Keyzer, Axel 1.04.7 Fiat; 10. Oele, Zaam slag 1.04.8 Opel. Damesprijzen 1. Mej. den Doelder, Axel 1.31; 2. Mej. Koster, Axel 1.56.5 UITSLAG ORIENTATIERIT 1. Hazelager, Koewacht 146 strafpnt., DAF; 2. Th. Klein, Axel 160 strafpnt., B.M.W.; 3. Risseeuw, Zaamslag 165 strafpnt., Simca; 4. de Bock, St. Jansteen 172 strafpnt., Ford; 5. Steel, Axel 173 strafpnt., Ford; 6. de Feyter, Axel 173 strafpnt., B.M.W.; 7. Mej. Overdulve, Axel 179 strafpnt., Citroen (da- mesprijs); 8. A. de Smet, Axel 180 strafpnt., V.W.; 9. Dees, Kapelle 184 strafpnt., Fiat; 10. v. d. Male, Terneuzen 192 strafpnt., V.W.; 11. van Enenaam, Axel 197 strafpnt., D.K.W.; 12. Verbrugge, Sas van Gent 201 strafpnt., Datsun; 13. Keyzer, Axel 209 strafpnt., Fiat; 14. van Hoeve, Axel 210 strafpnt., Simca; 15. Sponselee, Stoppeldijk 211 strafpnt., Fiat. Gat in wegdek te Sas van Gent De politie van Sas van Gent werd een dezer dagen gealarmeerd omdat er op een polder weg langs de Zandstraat te Sas van Gent ten zuiden van de spoorweg een gat van een halve meter in het wegdek gevallen was. Dit gat had een diepte van ongeveer 40 centi meter. Bij onderzoek bleek dat de grond on der de wegbedekking zo'n kleine twee meter was weggezakt door een tot nog toe onbe kende oorzaak. De betreffende instanties hebben inmiddels de put in het wegdek her steld en een nader onderzoek ingesteld. P. J. Brand (Hulst) benoemd tot rayoninspekteur kunstbescherming in Zeeland Bij de aanstelling van vier rayoninspekteurs voor de kunstbescherming in Zeeland, be noemd door minister dr. M. .A M. Klompé, is voor Zeeuwsch-Vlaanderen aangesteld de heer P. J. Brand, wethouder te Hulst. Hij is nauw betrokken geweest bij de opgravingen en oudheidkundige vondsten in Zeeuwsch- Vlaanderen en ondermeer lid van het bestuur van de Zeeuwse Museumstichting en de sub kommissie voor historie en natuurweten schappen uit de Zeeuwse Culturele Raad. De heer Brand is voorts voorzitter van de oud heidkundige kring Hulst en lid van de kom missie voor de archeologie van 't Zeeuwsche Genootschap der wetenschappen. De instelling van dergelijke inspekties is nieuw voor Nederland. Ze hebben tot taak zaken van cultureel belang in oorlogs- en vredestijd veilig te stellen. Tot nu toe kende men enkel de rijkskommissie voor de be scherming van monumenten en rampen en oorlogsgevaar, een kommissie uit de monu- mentenraad. Busdienst vervangt pont te Sluiskil Van maandag 29 september t.m. woensdag 1 oktober zal alle verkeer dat gebruik maakt van de rijkspont te Sluiskil zijn gestremd in verband met revisiewerkzaamheden van de pont. Om de vele mensen die dagelijks van het veer gebruik maken niet al te zeer te ontrieven heeft de rijkswaterstaat besloten om een bus dienst in te leggen. De bus zal in bedrijf zijn van 's morgens 4 uur tot 's nachts 12 uur. De bussen vertrekken van de aanleginrichting aan de westzijde van het kanaal om de twin tig minuten, te beginnen om 4.25 uur. Van de aanleginrichting aan de oostzijde van het kanaal vertrekken de bussen eveneens om de twintig minuten te beginnen om 4.15 uur. Deze busdienst is geheel gratis. De pont is een drukke veerdienst. Dagelijks maken er ongeveer duizend voetgangers en duizend fietsers en bromfietsers gebruik van. Schilder bedwelmd bij verven De Terneuzense recherche en de arbeids- inspektie onderzoeken hoe het mogelijk is ge weest dat de 19-jarige J. S. uit Drunen dins dag j.l. bedwelmd raakte bij het verven van de vloer in de rijkswaterstaatbunker op het eiland nabij de westsluis. De jongeman ligt in het Juliana-ziekenhuis. Hij werd omstreeks 11 uur niet goed toen hij aan het werk was met jplasticverf. De ontboden arts liet de schilder naar het ziekenhuis brengen. BIJ VERKOUDHEDEN Ingezonden Het lboekje „AXEL 1944 - 1969" ïs een waardevol bezit voor iedereen die van de stad Axel houdt. Mijn herinneringen strek ken zich juist over deze 25 jaar uit. Veel van het oude herkende ik. Voor het nieuwe heb ik grote bewondering. Het gemeente bestuur (van vroeger en nu) verdient een tien. Helaas kan ik er de griffel niet bijgeven. Bladerend door het boekje, mis ik iets. Ik wli de samenstellers geen verwijten maken; het is alleen een kleine aanmerking. Foto's van de Spuise molen, de silo op de Sassing, de nieuwe school te Spui geven geen kom pleet beeld van de buitenwijken. Was er geen ruimte meer voor een foto van het „bestem mingsplan Spui" of één van de „riolerings werken Magrette" (Ik geef maar een paar voorbeelden.) Ook dat is Axel 1 A. van Harn, Slusikil NASCHRIFT Het boekje wil een indruk geven va de ontwikkeling van Axel in de laatste 25 jaar zonder naar volledigheid te streven. Aldus ook de opdracht van het ge meentebestuur aan de samenstellers. Ook het beschikbare budget legde beperkingen op. De Samenstellers. DE FIETS TOERISTISCHE FIETSERS GEVEN VOORKEUR AAN PANTALON Vrouwen en meisjes die er met de fiets op uit trekken om een tochtje te maken, blijken de laatste tijd vooral de voorkeur te geven aan de lange pantalon als ideale fietskleding; daarnaast is ook de Bermuda-short in trek en in wat mindere mate de korte broek met openvallende knooprok. De gewone (mini)rok schijnt het dit jaar bij de toeristische fietsers minder te doen.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 3