|VBaby®0nl3 CE BEVRIJDINGSVIERING Nieuws uit Axel Kerkdiensten Weekend-diensten AKTIVITEITEN DIENSTENCENTRUM ,,'T TREFPUNT" Nu het winterseizoen weer is begonnen, zijn ook de verschillende aktiviteiten in ,,'t Tref punt" weer gestart. Naast de handwerkclub en 't bejaardenkoor, is er nu ook een gymnastiekclub opgericht. Op deze gymnastieklessen die gehouden worden op donderdagmiddag 4 uur, is ook iedere bejaarde uit Axel van harte welkom. Voor opgave hiervoor kunt u zich in ver binding stellen met Mevr. F. Versteeg- Bouman. OPTREDEN VAN „HAVA NAQUILA" IN ,,'T TREFPUNT" Woensdagavond verzorgde de volksdansgroep „Hava Naquila" een ontspanningsavond in 't Dienstencentrum ,,'t Trefpunt" onder de bekwame leiidng van de heer O. Vosveld. Mevr. Versteeg heette alle aanwezigen har telijk welkom in haar openingswoord, waarna de heer Vosveld enige toelichting gaf over 't volksdansen. Hierna kwam „Hava Naquila" voor 't voet licht. Dat deze groep bij de bejaarden best in de smaak viel bewees wel de spontaniteit toen zij gevraagd werden voor een dansje. Het was dan ook tien uur, toen Mevr. Ver steeg namens alle bejaarden de heer Vosveld en de leden van deze dansgroep hartelijk dankte voor deze bijzondere geslaagde avond, waarna allen zeer voldaan huiswaarts keer den. AANRIJDING Woensdagmiddag stopte L. S. uit Axel met een personenauto. Toen hij de deur opende om uit te stappen passeerde een Belgische personenauto bestuurd door A. R. uit Loke ren. De auto van R. botste tegen het open staande portier. De auto van R. werd hier door aan de rechter voorzijde beschadigd. Het portier van de auto van S. werd even eens beschadigd. VARA MAAKT EERSTE UITZENDING IN ZEELAND TE AXEL Op donedrdag 2 oktober maakt de VARA- radio een opname van de bekende ,Pop-eye'- show in Axels Culturele Centrum „de Halle" aan het Kennedyplein, dit in samenwerking met Fa. G. de Jonge. Voor deze unieke show die geheel door kleur lingen wordt gebracht zijn kaarten verkrgij- baar bij Radio- T.V. Gerrit de Jonge N.V. Deze show zou eerst als onderdeel van de vierdaagse bevrijdingsherdenking op donder dag 18 septemebr worden geprecenteerd. Dit kon echter geen doorgang vinden i.v.m. de Firato te Amsterdam. De technische dienst der N.O.S. beschikt nog maar over een paar reportagewagens die speciaal ingericht zijn voor het opnemen van stereofonische pro gramma's. Ook de 2 technici die nodig zijn voor de bediening van de vrij gecompliceerde appa ratuur hadden in deze periode vakantie. Het comité dat de herdenkingsfeesten orga niseerde zag dan ook geen kans meer om de organisatie te Axel op zich te nemen. De firma G. de jonge was echter bereid om deze taak op zicvh te nemen. Dit unieke show-programma trekt overal in Nederland volle zalen. De medewerkenden werken ver spreid door geheel Europa, speciaal voor dit radio-programma komen zij dan naar Neder land, in dit geval naar Axel, om het pro gramma te brengen en op band vast te laten leggen. I.v.m. het feit dat het geheel stereofonisch wordt opgenomen zal dit een speciale be levenis zijn voor de bezoekers. Herman Stok presenteert het programma, Dick de Winter tekent voor de produktie. Medewerkenden Marva Hodge, ffüLo B. Eyson, Haerts of Soul en Casey's Funky Eight. Totaal 14 medewerkenden. Het programma wordt in 2 onderdelen op genomen. Vanaf 14.30 uur tot 19.00 uur vinden de microfoonrepetities plaats. Om stipt 20.15 uur is de eerste opname, na een pauze kan men om circa 21.30 uur tot ongeveer 23.00 uur de 2e opname bijwonen. Zij die het pro gramma willen bijwonen zullen om precies 20.00 uur aanwezig moeten zijn. C.P.B. VERGADERING Deze week kwam de C.P.B. afd. Oost Z.-Vl. te Hoek bijeen. Dr. G. A. v. Bockel, arts te Souburg sprak over het onderwerp Hart en Vaatziekten. Dr. v. Bockel liet ook een kleurenfilm zien van een operatie aan de bloedvaten. Er was veel belangstelling voor deze avond. Het reisje naar de Femina te Rotterdam kan niet doorgaan wegens te weinig opgave. UITSTEKEND WERK OP TENTOONSTELLING VAN DE FOTOCLUB „AXEL" Vrijdagmiddag werd de fototentoonstelling van de fotoclub „Axel" welke gehouden werd in de huishoudschool „Het Molenkwartier" open gesteld. Naast inzendingen van eigen leden waren er ook een aantal foto's van Ssase amateur fotografen. De ingezonden foto's waren allen van goede kwaliteit, met enkele uitschieters naar bo ven. Door de jury bestaande uit de jeugdige bin nenhuisarchitect A. L. Antheunis uit Axel, kunstschilder Pieter de Bodt uit Zaamslag en fotojournalist van dagblad „De Stem" Cor J. de Boer, werd de foto „Motorcross" van J. J. Uytdewillegen, Sas van Gent bekroond met de eerste prijs. De 2e prijs was voor D. P. Schuts uit Axel met de foto ,Eén P.K.'. De heer Uytdewilligen behaalde ook de 3e prijs met zijn inzending „Jocky en Paard". Verder kreeg deze een eervolle vermelding voor de inzending „Kijkje door een Buis". Verder kregen E. de Block met de foto „Uit de Hoogte" en J. Wijne uit Sas van Gent met „Kabels in de sneeuw" een eervolle ver melding. Bij de kleurenfoto's ging T. A. M. Vonk uit Axel met de hoogste eer strijken metdefoto „Glas". De tentoonstelling trok in de twee dagen dat deze geopend was een grote belangstel ling. JUBILEA IN OVERHEIDSDIENST Maandagmiddag werd in „de Halle" de heer Verijzer gehuldigd in verband met het feit dat hij 25 jaar in dienst was bij de gasvoor- ziening in Axel, eerst bij het gemeentelijk gasbedrijf later bij de Zegam. De heer Verijzer en zijn echtgenote werden achtereenvolgens toegesproken door de ad ministrateur van de Zegam, de heer C. Hor dijk uit Middelburg, de heer J. J. Wieles, hoofd district zuid van de Zegam, en de heer A. P. Knyt uit Goes van de afdeling perso neelszaken. In zijn felicitatierede sprak de heer Hordijk zijn waardering uit over het werk dat de heer Verijzer steeds naar volle wenselijkheid had verricht. Hij sprak tevens de hoop uit dat de heer Verijzer tot aan zijn pensioen op deze manier doorgaat. De heer Wieles sprak in zijn woord over de prettige samenwerking die steeds had bestaan. De heer Knuijt bood hierna de heer Verijzer het jubileumcadeau aan. Woensdag 25 september was voor de heer A. van Asperen de dag waarop hij 25 jaar geleden in overheidsdienst kwam, ook toen al bij de gemeente Axel. Maandagmiddag zal dit jubileum in intieme sfeer samen met col lega's gevierd worden. Op 1 oktober a.s. zal de wachtmeester der rijkspolitie, de heer J. van der Kinderen al hier zijn 25-jarig jubileum bij de Rijkspolitie vieren. Ook de heer van der Kinderen is voor vele Axelaars een vertrouwde figuur, want ook hij spendeerde een groot deel van zijn diensttijd in onze gemeente. UITVOERING „DER MESSIAS" DOOR „ASAF" Het is deze keet een hele opgave gewor den voor de chr. zangvereniging „Asaf" te Axel om de gemaakte plannen te ver wezenlijken. Was het bij vorige uitvoerin gen al moeilijk de medewerking van een orkest te krijgen, deze keer leken de moei lijkheden op dit punt niet te overwinnen. Het gevolg was, dat steeds weer moest worden besloten de datum van de uitvoe ring uit te stellen. Op een zeker ogenblik kwam het bestuur zelfs met het voorstel de hele zaak af te gelasten en een ander programma in studie te nemen. Dat dit niet is gebeurd heeft het koor te danken aan de helpende hand die de heer Delvaux direkteur van de stedelijke muziekakade- mie te St. Niklaas heeft toegestoken. Hij had begrip voor de moeilijke situatie waar in het koor zich bevond en was bereid met zijn orkest Handels oratorium „Der Mes sias" in studie te nemen. Voor „Asaf" betekende deze hulp, dat er eindelijk spijkers met koppen konden wor den geslagen. Allereerst werd de datum vastgesteld waarop de uitvoering haar be slag zou krijgen. In onderling overleg is dit geworden zaterdag 15 november a.s. Als plaats van uitvoering de geref. kerk aan de Kerkdreef. ZONDAG 28 SEPTEM BER 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat): 10 uur en 5 uur Em. Ds. S. Oegema te Haarlem. Geref. Gemeente 2.30 uur Leesdienst. (in Herv. Kerk). R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur H. Mis. Zaterdag 19.00 uur H. Mis ARTSEN 27 - 28 september Dokter Schiltman TANDARTSEN 27 - 28 september P. Fijn van Draat, Leeuwenlaan 58, Terneuzen. tel. 2320. Spreekuur zaterdag 10 10.30 uur en 18.00-18.30 uur zondag 12 12.30 uur Rijkspoli tiekapel Door de Rijkspolitiekapel, onder leiding van Kapitein H. Ch. Hoogervorst, werd om half zeven aan een muzikale rondwandeling be gonnen. Na de rondwandeling volgde om 8 uur een concert op de Markt, waarvoor weer duizen den toehoorders aanwezig waren. Na het optreden van de politiekapel volgde de dansgroep ,Polonia' uit Breda, die even eens bij het begin van het zeer geslaagde op treden een grote belangstelling had. Jammer voor deze dansgroep was wel dat velen zich van een goede plaats bij de taptoe door de Rijkspolitiekapel op het Kennedyplein wilden verzekeren waardoor de belangstelling terug liep. De taptoe op het Kennedyplein werd uitste kend gebracht en werd op idnrukwekkende wijze besloten Jmet (het Zeeuwsch-Vlaamse volkslied, het Poolse volkslied en het Wilhel mus. Zaterdag Voor de laatste dag van de bevrijdingsviering stonden nog vele activiteiten te gebeuren. Het was jammer dat hier enkele wedstrijden voor de jeugd gelijktijdig plaatsvonden. Zo viel de jeugdhengelwedstrijd gelijk met het brandweerspel voor de jeugd. Door de ruim 20 deelnemers aan de hengelwedstrijd werd slechts één vis gevangen. Toch kreeg elk der deelnemers een van de beschikbare prijzen. Voor de jeugdbrandweerwedstrijden op het J. F. Kennedyplein was zowel het aantal deel nemers als de belangstellenden groot. Door gevormde trio's moest men een bal in een standaard geplaatst hieruit vandaan spuiten. Het bleek dat dit geen eenvoudige opgave was, maar deelnemers en toeschouwers heb ben zeker van dit spel volop genoten. Oriëntatierit. Door de heren B. Booneschansker, F. Ver duin en adjudant der Rijkspolitie J. de Jong was een oriëntatierit uitgezet, waaraan door 163 equipes werd deelgenomen. Te 2 uur werd aan de eerste deelnemer het startsein gegeven, de route was zeker niet moeilijk wanneer men reglement en route beschrijving goed hanteerde. Toch bleek niet een der deelnemers foutloos aan de finish te komen, zo werden voor de winnaar 146 strafpunten genoteerd. Wanneer het af te leggen traject goed werd gereden kreeg men op de controlekaart Axel- Polen in zwarte letters te staan. Enkelen hadden deze letters verzameld, he laas met vreschillende rode letters, hetgeen wees op verkeerde controlepunten. Het was bijzonder prettig dat in het uitge zette parcours geen fouten waren en \glle deelnemers al dan niet met een prijs een ge notvolle middag hebben gehad. Bevrijdingswandeltocht. Door de wandelsportvereniging „Emma" werd weer de jaarlijkse bevrijdingswandel tocht georganiseerd die bijna 500 wandelaars trok. Te half drie werd gestart vanaf het Gezel- lenhuis. Op de Markt werd het défilé afge nomen door het gemeentebestuur, bestuur Axel - Polen, herdenkingscomité en de Pool- De vrijdagochtend begon met het opdragen van een mis in de R.K. Kerk waarbij de Poolse pater Deja zijn landgenoten in hun eigen taal toesprak. Hierna volgde een auto bustocht naar het Poolse kruis aan het Ka naal, waarna de Polen werden ontvangen door de vereniging Aexl - Polen op de raads zaal en waar zij o.a. werden toegesproken door de voorzitter van Axel - Polen de heer D. J. Oggel. In „de Halle" werden films vertoond over oorlog en bevrijding, 's mdrgens voor be jaarden en overige geinteresseerden, 's mid dags voor xscholieren. De belangstelling voor de beide voorstellingen was bijzonder groot, in de middag bleek zelfs de grote zaal van „de Halle" te klein Om twee uur opende het lunapark op het Hofplein zijn poorten, de kunsttentoonstel ling in het jeugdhonk „Het Bastion" werd opengesteld, evenals de Kunstmarkt op de Kaaiwal. In „de Halle" werden films ver toond voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs. Receptie. Aan het eind van de middag recipieerde het gemeentebestuur in „Zomerlust" een receptie die zoals te verwachten was, bijzonder druk werd bezochf en waar vertegenwoordigers van overheid en bedrijfsleven uit de gehele streek aanwezig waren. Gedeputeerde Van Geesbergen vertegenwoordigde bij deze of ficiële receptie het provinciaal bestuur. Behendigheidswedstrijden voor auto's Op het Szydlowskiplein werd om 7 uur het startsein gegeven aan de eerste van de 50 deelnemers aan de behendigheidswedsrtijd voor auto's. De opdracht was, achterwaarts een cirkel rij den waarbij de lijn aan de binnenzijde niets geraakt mocht worden en de touw welke door de passagier vastgehouden moest worden niet verspeeld werd. Hierna moest men tussen opgestelde kegels heen laveren, waarna achteruit over een plaat heen gereden diende te worden en een druk- contact te raken waardoor een claxon in wer king trad. Slechts 11 van de 50 deelnemers gelukten het de claxon te raken. De volgende opdracht was met een net bal letjes uit een teil met water te vissen, de to- taaltijd vermeerderd met strafseconden voor gemaakte fouten bepaalde de uitslag. Slechts één deelnemer wist het parcours foutloos rond te komen, maar door de lange rijtijd wist deze toch niet verder te komen dan de tweede plaats. Een bijzonder attractief programmaonderdeel, dat zowel voor de deelnemers als de vele be langstellenden zeer interessant was. Muziekuitvoering De tweede dag van de bevrijdingsviering werd besloten door de plaatselijke muziekvereni gingen. Te half 9 werd door .Concordia' een concert gegeven op de Markt, waarna door .Hosan na' en haar drumband en Thalia' (voor het eerst in nieuw uniform) een show werd ge houden. Ook bij dit programmaonderdeel was de publieke belangstelling groot. Vrijdag Ook vrijdag de derde dag van de bevrij dingsviering had een goed gevuld program ma. In de voormiddag werd in „de Halle" een tweetal voorstellingen gegeven door de goo chelaar-buikspreker Ali Ben Lux, voor de leerlingen van de kleuterscholen en de drie laagste klassen van de lagere scholen, 's Middags werd er voor de 4 - 5 en 6e klas sen van de lagere scholen een aantal films vertoond. Plantsoenklok, geschenk Axelse bevolking aan gemeente overgedragen Het blijvende geschenk van de Axelse bevol king ter gelegenheid van de 25e herdenking van de bevrijding, een plantsoenklok gelegen voor het bejaardentehuis „De Vurssche" is vrijdag aan de gemeente overgedragen. De voorzitter van het comité de heer J. van Nierop sprak bij de overdracht de volgende woorden tot de talrijke aanwezigen het was 25 jaar geleden op deze dag en omstreeks het zelfde uur dat Axel door de Polen werd bevrijd. Als comité is er lang en hard ge werkt om deze klok gerealiseerd te krijgen. Twee namen zou ik hier willen noemen: die van de heer R. de Kraker de initiatiefnemer voor deze klok en de heer J. de Pooter die enorm veel werk heeft verzet. Het symbool - een klok als bevrijdings- geschenk - zie ik hierin de uren en mi nuten voorafgaande aan de bevijrding werden afgeteld. Daarom vind ik de klok een pas send geschenk, in de hoop dat deze lang de tijd in een vrij Axel zal mogenaangeven. Burgemeester M. K. van Dijke aanvaardde namens de gemeente deze klok als blijvend geschenk. De motivering van een klok als geschenk het tellen van de uren en minuten 25 jaar geleden was niet te verbeteren. Het doet mij een groot genoegen te mogen constateren dat het beleid van het gemeente bestuur Axel nog fraaier te maken aanslaat bij de bevolking. Ook in 1953 bij de viering van Axel 750 jaar Stad kreeg de gemeente een mooi geschenk (carillon) aangeboden. Hireuit mag blijken dat de verhouding tus sen bevolking en bestuur goed is en ik spreek de hoop uit dat het zo zal blijven. Hierna bracht de burgemeester de klok op gang waarmee de overdracht een feit was. Velen hebben in de voorbije dagen het fraaie geschenk bekeken en hun waardering er over uitgesproken. Modeshow. Door de dames- en heren konfektiezaken Dey en Visser-Koole werd op het terras van „de Halle" een modeshow gehouden, waar de be kende Belgische TV-triste Jo Leemans als Lady-speakser optrad. In deze show was voor ieder wat wils te zien, van hip tot het lange lang. De verschillende bij-artikelen, schoenen, bril len, radio's en fototoestellen waren beschik baar gesteld door de Axelse zaken Vaseur, Esselbrugge, van Cadsand en Bleijenberg. De belangstelling voor de nieuwe mode was zeer groot. POEDER- CREME - OLIE - ZEEP

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2