Boerenleenbank „Axel" bouwt nieuw kantoor in Terneuzen Bietencampagne weer begonnen Openbare vergadering van de gemeenteraad van Axel op dinsdag, 30 september 1969, des namiddags om 7.30 uur ten stadhuize. AGENDA 1. Opening 2. Voorstel tot onderzoek van de geloofs brief van de heer L. de Blaeij, benoemd verklaard tot lid van de gemeenteraad wegens het vertrek van het lid van de gemeenteraad, de heer J. H. Bouman. 3. Notulen 4. Ingekomen stukken en mededelingen 5. Voorstel tot verkoop van een oppervlak te grond, gelegen aan de Zuidsingel, aan de firma F. J. Steel Zonen te Axel 6. Voorstel tot verkoop aan resp. huuraf- stand t.b.v. de heer H. Groenenboom te Axel van bouwgrond, gelegen aan de Churchilllaan 7. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Elzasstraat, aan de heer J. P. Sanderse te Axel 8. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Elzasstraat, aan de heer M. den Doelder te Axel 9. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Middel- hovenstraat, aan de heer D. C. P. Schie man te Terneuzen. 10. Voorstel tot het aangaan van grond- transacties met de heer J. C. Vink te Axel 11. Voorsetl tot verhuur van voetbalacco- modatie aan de Axelse Zaterdag Voet balvereniging „A.Z.V.V." te Axel 12. Voorstel tot het toekennen van een uit kering-ineens van 0.39% als trend-uit kering over 1969 aan hen, wier pen sioenen ten laste van de gemeente Axel komen 13. Voorstel tot het toekennen van een uit kering-ineens in verband met de nacal culatie van de „trend" 1969 aan het gemeentepersoneel 14. Voorstel tot het toekennen van een uit kering-ineens van 1% over 1969 aan gepensioneerden, wier pensioenen ten laste van de gemeente Axel komen 16. Voorstel tot het voteren van een krediet voor een te houden tentoonstelling in verband met het 25-jarig bevrijdings feest 17. Voorstel tot het garanderen van renten en aflossing van een door de heer G. A. de Moor, van Gistellelaan 13, Axel te sluiten geldlening ten behoeve van de in eigendom te verkrijgen nieuwe woning, van Middelhovenstraat 87 18. Voorstel tot het vaststellen van de le wijziging van de begroting van de dienst Sociale Zaken en van de 14e wijziging van de gemeentebegroting, beide be trekking hebbende op het dienstjaar 1969 19. Rondvraag 20. Sluiting. MEDEDELINGEN B. en W. delen u, in antwoord op de door de heer Oggel in de raadsvergadering van 15 augustus 1969 gestelde vraag, inzake de verdere vervanging van de koperslakkeien door klinkers in de Stationsstraat c.a., het volgende mede De vervanging van de koperslakkeien door klinkers zal, voor wat betreft het gedeelte van de Wilhelminastraat tot de Schoolstraat, zodra dit mogelijk is, in eigen beheer wor den uitgevoerd. OVERIGE MEDEDELINGEN a. Ter voorziening in de behoefte aan kas geld moesten op grond van het raads besluit van 29 april 1969 de volgende kasgeldleningen worden opgenomen per 23 juni 1969 500.000, looptijd 6 maanden, rente 7%% p. jaar; per 7 juli 1969 400.000, looptijd 6 maanden, rente 734% p. jaar; per 22 aug. 1969 600.000,-, looptijd 6 maanden, rente 8 34 p. jaar. b. Bij ons besluit van 15 september 1969 is op grond van artikel 56, tweede lid, der Lager Onderwijswet 1920 met ingang van 22 september 1969 benoemd tot on derwijzer in tijdelijke dienst aan de open bare lagere school de heer W. Meul- meester te Middelburg. c. Bij ons besluit van 19 augustus 1969 is de heer F. A. P. M. Bakx te Halste ren m.i.v. 1 november 1969 benoemd tot registrator ter gemeentesecretarie in de rang van adjunct-commies. d. Bij ons besluit van 2 september 1969 is de heer C. Schieman benoemd tot on bezoldigd deurwaarder der plaatselijke belastingen in tijdelijke dienst. e. Bij ons besluit van 4 september 1969 zijn met ingang van 15 september 1969 be noemd tot brandwacht de heren P. Bak ker, Singelweg 7, W. de Keizer, Wil helminastraat 14 en M. J. Verhelst, Ju- lianastraat 27 is eervol ontslag verleend aan de heer K. Nobel, Boslaan 2, als brandwacht wegens vertrek uit Axel. De Coöperatieve Boerenleen bank Axel aangesloten bij de Coöp. Centrale Boerenleen bank te Eindhoven maakt de laatste jaren een opzienbaren de ontwikkeling door. Het is nog slechts enkele ja ren geleden dat de bank een nieuw kantoorgebouw stichtte in de Noordstraat te Axel, ter wijl daarna besloten werd ook een kantoor te vestigen te Terneuzen, eerst in de Axel- sestraat, later ook in de nieu we woonwijken van Terneuzen in de Beethovenhof. Reeds eerder konden wij be richten dat werd aangekocht een serie panden op de hoek van de Herengracht bij de Axelse dam. Vrijdagochtend werd in een persconferentie in Hotel .Rot terdam' door de voorzitter van de Coöperatieve Boerenleen bank Axel de heer M. L. M. IJsebaert meer bijzonderheden bekend gemaakt over de ont wikkeling en de plannen voor de nieuwbouw. Wat de bouw betreft illustreert de hier naast staande foto duidelijk hoe het indrukwek kende en fraaie ontwerp straks zal gaan domineren op deze hoek van wat gezien diverse andere vestigin gen - Terneuzens Wallstreet zal gaan worden. Enkele cijfers werden ons verstrekt die de opzien barende groei van de Boerenleenbank „Axel" il lustreren De bevolking van de gemeenten Axel en Terneuzen gezamelijk steeg van 1964 tot op heden van 24000 inwoners naar 28.500. Het balanstotaal van de bank steeg van 4.000.000, in 1964 tot 10.300.000, per september 1969, het aantal uitgegeven spaar boekjes van 1200 tot 3685, het aantal rekening houders (zakelijk privé) van 249 in 1966 tot ruim 1100 op heden. Indrukwekkende cijfers die stellig de waardering van het publiek voor de activiteiten die de bank onder een actief bestuur met kundig personeel ontplooit illustreren, en die het bestuur de steun en het ver trouwen geven om met gedurfde plannen verder te gaan. De bietencampagne 1969 is maandag j.l. weer begonnen. Dit betekent voor de auto mobilist filerijden achter traktoren en mod- dertapijten. Voor de suikerindustrie betekent het bergen bieten verwerken waarvan de om vang dit jaar is geraamd op 5,5 miljoen ton. Eind augustus was het gemiddelde suiker gehalte uizonderlijk laag, maar het weer in september en oktober kan alles nog goed maken. Het weer kan het verloop van de campagne ook aardig stagneren. Vorig jaar dreigde de bietenaanvoer spaak te lopen door de vele regenval. De campagne van dit jaar duurt officiéél tot half december, maar zekerheids halve wordt met de mogelijkheid rekening gehouden van een extra week. Wel hopen de meeste fabrikanten in ieder geval voor de Kerst klaar te zijn. Bij de verschillende be drijven heeft men wat moeite gehad met het vinden van seizoenpersoneel. Met veel moeite is men er ingeslaagd voldoende werkkrach ten te vinden. Dat is dan ook de reden dat de behoefte aan personeel zoveel mogelijk wordt gedrukt door te automatiseren waar dat mogelijk is. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er dit jaar in Nederland 102.700 ha bieten uitgezaaid. Dat is iets minder dan vorig jaar, maar niettemin ziet het er naar uit dat de bietenoogst in Neder land dit jaar ongeveer even groot zal zijn als in 1968. Hoewel het suikergehalte op zich niet bepaald hoog is, valt er per hectare toch een hoge suikerproduktie te verwachten. Dat is een gevolg van het feit dat de Nederlandse bietenakkers in vergelijking met het buiten land een uitstekende oogst opleveren. Over het gehele land genomen bedraagt de ver wachte opbrengst 48,7 ton per hectare. Voor Zeeland liggen de verwachtingen nog een flink stuk hoger Zeeuwsch-Vlaanderen 50 ton en de Zeeuwse eilanden zelfs 52 ton per hectare. Hearing herindeling; veel klachten en verzoek om spoed De dag daarvoor spraken de kommissieleden met een aantal gemeentebesturen over het door de Tweede Kamer al aangenomen wets ontwerp inzake de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens burgemeester Vercauteren van Clin- ge was er met twee maten gemeten. „Sluis en Aardenburg blijven zelfstandig en Clinge en Graauw die graag een gemeente hadden willen vormen worden van de kaart geveegd". Hij vond dat jammer omdat juist de kombi- natie Graauw-Clinge een goede toekomst zou hebben in verband met de plannen voor het Baalhoekkanaal. Behalve Clinge ontving de kommissie in Hulst ook de colleges van Sint Jansteen en Hontenisse. De burgemeester van Sint Jansteen zei dat voor het welzijn van zijn gemeente een her indeling niet noodzakelijk was. Zijn gemeen te had nog steeds de voorkeur voor één ge meente in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. „Er mag met de herindeling niet meer te lang worden gewacht". „Als het toch moet dan maar zo vlug moge lijk. Maar om administratieve redenen liever niet halverwege het jaar", aldus de burge meester van Sint Jansteen. Het gemeentebestuur van Hontenisse ver klaarde volledig achter het herindelingsont- werp te staan. Men drong wel aan op spoed. STEM VAN AXEL Burgemeester van Dijke van Axel zei na de hearing het ten zeerste te betreuren dat de hearings in Zeeuwsch-Vlaanderen niet open baar zijn geweest. De burgemeester sprak, hoewel hij er zich van bewust was naar hij zei, dat de Eerste Kamer niet het recht van amendement bezit, over het delen van het gehucht Spui. „Ik vind het jammer zei hij, dat de Tweede Kamer door gebruik van ver keerd kaartmateriaal tot deze daad is geko men. Maar dit onderdeel van het wetsontwerp weegt voor mij niet zwaar genoeg om de zaak terug te draaien". Commissievoorzitter dr. P. van Vliet wilde na afloop van de hearing geen commentaar geven, omdat er in deze kommissie leden van diverse frakties zitten". Hij herhaalde dat het voorlopig verslag van de hearing over enkele weken kan worden verwacht. Arbeidsongeval op DOW-fabriek Donderdagmorgen om ongeveer half twaalf zijn twee arbeiders, J. R. van W. uit Axel en C. W. J. uit Terneuzen, gewond geraakt, toen zich tijdens hun werk op de glycolplant van Dow-Chemical te Terneuzen een ont ploffing voordeed in een propaangasfles. Beiden bevonden zich op de omloop van een in aanbouw zijnde reactortoren op het mo ment van de ontploffing. Met brandwonden in de tweede en derde graad moesten ze in het Julianaziekenhuis worden opgenomen. De arbeidsinspektie stelt een onderzoek in. Frankering bij abonnement ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 83e jaargang no. 51 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hooldredaktla J. C. VINK Redaktle en administratie: Axel, Markt 12 Telefoon 2020' (3 lijnen) Postbus 16 Drukker-ultgeefsler: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Halt laar-abonnement: Axel f 4,—. Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingez. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine adver tenties 1-10 woorden f I,elk woord meer 15 cent. ijf'' ÉiÉ Mti wM. V 5;:-'" H „Je voelt het als je daar binnenkomt: die hea ring is een aanfluiting, het is een verkochte zaak", aldus wethouder Plasschaert van Clin- ge zaterdag in Hulst na afloop van de hea ring van de vaste kamerkommissie voor bin nenlandse zaken uit de Eerste Kamer. Hearing herindeling pag. I Boerenleenbank „Axel" bouwt nieuw kantoor te Terneuzen pag. 1 Nieuws uit Axel pag. 2 De bevrijdingsviering pag. 2 Sport pag. 3 Dagboek '44 pag. 4

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1