Een bron van gezellig heid. Nieuwe spiraalelementen in de Somy Maxim oliehaard. Dagboek 44 BOEKHANDEL VINK Markt 12 AXEL Zojuist verschenen Een overzicht van de jongste 25 jaar van Axels geschiedenis, Prijs 6,75 DAGAANTEKENINGEN RONDOM DE BEVRIJDING VAN AXEL SEPTEMBER - NOVEMBER 1944 VAN MEVROUW T. C. VINK-VAN VESSEM Zaterdag 2 september 1944 We kunnen zo zachtjes aan de vlag wel klaar leggen. De bevrijding nadert snel. Men zegt: ze zitten al in Namen en Luik en in St. Niklaas worden reeds allerlei na tionale feestartikelen verkocht. De Duit sers die hier op de l'Azote zijn om de fa briek af te breken, zouden vanmiddag ver trekken. In het land van Cadsand zouden er geen meer zijn; op Zuid-Beveland zijn er ook geen meer en op Walcheren nog slechts een vierde van wat er geweest is. Op Zaamslag waren ze vorige week ver trokken, maar ze zijn toen weer terugge komen, omdat er geen middel van vervoer was. Vanmiddag moet ik er weer naar toe en zal dan eens zien. hoe het is. Het reizen is an ders erg gevaarlijk op het ogenblik. Vorige week zaterdag is de trein van 2.00 uur na bij Hulst beschoten. Alle mensen kregen gelegenheid om er uit te gaan doordat de vliegers er eerst driemaal rondvlogen, doch de machinist, een N.S.B.-er, ging er niet uit, want het waren Duitsers! Die eigen wijsheid heeft hij met zijn leven moeten bekopen. In Bergen op Zoom is er van de week een bus beschoten. Een broer van George v. d. Casteel, die daar chauffeur op was, is er bij omgekomen, met nog een twintigtal an dere mensen. Ze schieten tegenwoordig maar op alles wat zich op de weg bevindt en ook al op dorsmachines, doch het zal niet lang meer duren; we zullen maar ho pen, dat het dan ook spoedig vrede is. De post gaat tegenwoordig niet vlug. Op Zaamslag waren de Duitsers volop aan het inpakken. De reis met de tram was niet zo aantrekkelijk, want terwijl ik er op stond te wachten, hoorde men in de verte voortdurend zware ontploffingen, die ook op Zaamslag de ruiten deden rammelen. De Duitsers brachten hier bij de burgerij alles terug wat ze in gebruik hadden ge had. Bij de kapper een leuk tafeltje, bij de winkelier de snelweger, enz. De boeren waren aangezegd om met paard en wagen voor te komen om alles weg te brengen. Ook in Terneuzen stonden allen voor het vertrek gereed, 's Avonds om elf uur ho ren we nog een tram binnenkomen, die voor hetzelfde doel dienst had gedaan. Op de morgen van het bombardement van Rieme was er 's morgens om 7.00 uur nabij Philippine een V I neergekomen, wat hier met een zware slag werd waargenomen. Zondagmiddag 3 september tegen 2.00 uur zien we op straat de mensen bijeen staan, alsof er iets bijzonders aan de hand is. Ruim 5 minuten voor 3.00 uur verschijnt vóór het stadhuis de auto van de garage houder Lenos, die aanbelt, doch geen ge hoor krijgt, maar na enige ogenblikken komt de burgemeester aanhollen. Vlug haalt hij zijn fiets en regenjas uit het stad huis. De fiets wordt achterop de auto ge bonden, dan worden nog een grote koffer, een rol van wasdoek en een soort opgevou wen stoel in de auto geladen en de vlucht neemt een aanvang. Het doel is in Ter- neuzen de boot te halen, die om 3.10 uur vertrekt, dus er is haast bij. Later verne men we, dat hij des morgens reeds zijn vrouw en kinderen naar de boot heeft ge bracht en dat om 12.00 uur de onderwij zer Pieterse met vrouw en drie kinderen, benevens zijn 80-jarige schoonmoeder, zijn vertrokken. De gehele zaterdag en nog zondagmorgen hadden de partijgenoten besprekingen ge voerd, doch met de leider was zondag geen contact meer te krijgen, zodat ze de moed, indien ze die tenminste ooit hadden ge had, hadden laten zakken. Wat een ver schil nog bij zaterdag vóór acht dagen, toen de burgemeester nog vrolijk en wel met een paar Duitsers op jacht geweest was, die hem pas tegen 12.00 uur thuis bezorg den en toen lachend tegenover zijn vrouw opmerkten: „We hadden de burgemeester „ganz" vergeten." Ofschoon we ons nu al heel wat bevrijd gevoelden, ging ieder toch nog om 10.00 uur prompt binnen. Maandag 4 september Het was duidelijk zichtbaar dat de zaak voor de Duitsers verloren was. De gehele maandag kwamen ze langs alle wegen bin nen vanaf Antwerpen, waar de weg door de tunnel was afgesneden, doordat men deze vol voertuigen had laten rijden. Dit -was het werk van de z.g. „Witte Garde", de patriotten van België. Wat een verschil toen we de trotse Duitse weermacht za gen optrekken, nu alleen vuil en zwart en allerlei uniformen dooreen. Dinsdagmorgen 5 september verschijnt slechts een N.S.B.-er op het stadhuis, Wil lem Wieland Mzn., die steeds voorman was geweest bij de tewerkstelling. Nadat de vorige dag, maandag, slechts spaarzaam een oranjestrikje, als proefkonijn op de hand was geprobeerd, kwamen nu de vlag getjes en oranjemutsjes voor de dag, wat in de middag zijn hoogtepunt bereikte. De lang opgekropte woede op ieder die zich met de Duitsers had ingelaten, moest wor den gekoeld. Eerst op het cafe van „Su- kertje", Adriaan den Engelsman, die reeds een zoon had geofferd aan het „Russische front in Italië" en een tweede, die met het schoonmaken van zijn revolver zichzelf zo danig in de buik heeft getroffen, dat hij na enige dagen in het ziekenhuis te Hulst overleed. Alles werd kort en klein geslagen. Ook het huis van Pieterse wou men onder handen nemen, doch gelukkig wisten enige bezadigde ouderen hieraan paal en perk te stellen. Dan moesten de meiden, die zich met de Duitse soldaten hadden opgehou den het ontgelden. Hun werd het baar af geknipt, zodat ze voorlopig niet meer toon baar waren. Bij de sigarenwinkelier van Dorsselaer in de Noordstraat werd de ge hele winkel leeg gehaald. De herbergier Jan van Gies kreeg in de Nieuwstraat een flin ke aframmeling, zodat de dokter er aan te pas moest komen. Toen trad echter de wachtmeester der marechaussee J. J. H. Callaars, die sinds het geval Fr. de Block was ondergedoken, handelend op en zag zich genoodzaakt een schot in de lucht te lossen om de menigte te kalmeren. Het knippen werd toegestaan. Tegen 5.00 uur had zich een bestuur gevormd, dat voorlo pig de leiding zou nemen, ds. van Geveren als burgemeester. Velen, die zich hiervoor reeds van tevoren hadden gemeld, werden op het stadhuis genodigd. De onderduikers kwamen uit hun schuilhoeken te voorschyn. De meesten was het aan te zien, dat ze ge ruime tijd de buitenlucht hadden moeten ontberen. Tegen de avond was de rust weergekeerd. De volgende dag was het en thousiasme erg geluwd. Er waren weer Duitsers op het stadhuis ge weest, de groene politie was in Terneuzen teruggekomen. Er waren 5 burgers dood geschoten, doch onze eigen politie deed ook dienst. Twee N.S.B.-politiemannen waren ontwapend en in de kazerne opgesloten. Een derde was door zijn vrouw met het por tret van de Führer op zijn kop geslagen en spoorloos verdwenen. Een werkman van de gemeentereiniging had zichzelf gevangen gegeven, ook hij wilde niet weglopen. Als zijn kop er toch af moest, moest dat maar hier gebeuren. Maandag was de rest van het zaakje, o.a. Tienus Schieman, vertrok ken, doch stond 's avonds nog te wachten aan de boot, daar eerst de Duitsers moes ten worden vervoerd. Donderdag 7 september guur weer en op straat zo dood als een pier. De Duitsers leg gen telefoon aan en gaan zich blijkbaar weer hier vestigen, doch van die N.S.B.- kwestie trokken ze zich niets aan. Sinds dinsdag geen post, geen trein, geen tram! Vrijdagmorgen 8 september staan er aan Drieschouwen enige auto's met geschut. In de voormiddag komen enige Amerikaanse jagers over en hebben we ons eerste lucht alarm volgens aankondiging. Schieters van weerszijden. Ook in de verte horen we ge regeld gedonder van zwaar geschut. Vrijdag kwamen enige burgers terug met de overzetpont en werden onder vuur ge nomen. Een Duitser werd gedood. De zoon van de landbouwer J. d. H. in zijn hiel ge troffen en besmeurd met Duits bloed, 's Middags een pont op een zandbank gelo pen en 150 Duitsers verdronken. Dinsdagavond 8 N.S.B.-ers van Zuiddorpe binnengebracht. Dinsdagmorgen reeds ver scheidene vlaggen uitgestoken, doch uit angst voor doortrekkende Duitsers weer in gehaald. In de nacht van vrijdag 8 op zaterdag 9 september weer grote terugtocht. Reeds om 12.00 uur passeren enige auto's rich ting Walsoorden. Een drietal met een mo torrijder komt echter na enige tijd weer te rug. De gehele nacht dreunt zwaar geschut. Gent beschoten. Het gehele huis staat te dreunen. Tegen 6.00 uur wordt het schie ten gestaakt. Dan komt het getrappel van vele paarden naderbij. Aan de hoek Zee straat-Weststraat houden ze halt. Ze blij ven staan trappelen en met de armen slaan om zich warm te houden. Want de nacht is erg koud. Op de Markt parkeert een fraaie luxe aiito en een poos daarna ook een vrachtauto. Om kwart voor zeven komen de paarden weer in beweging. Gedurende 20 minuten trekt een stoet van alle moge lijke voertuigen voorbij, alle bespannen met paarden. Militaire wagens, rijtuigjes, huif karren, vrachtwagens, te veel om op te noe men. Dan staat er voor het stadhuis een tweetal auto's en een meisje onderhoudt zich met de militairen. Wellicht doet ze haar beklag, dat men dinsdag heeft ge tracht, evenals anderen, haar de haren te knippen. Of de vlucht resultaat heeft, moe ten we nog afwachten. Daarna verschijnen op de Markt tal van auto's, die daarstraks de rij van viervoeters een tijdje hadden on derbroken. Op het stadhuis worden inlich tingen ingewonnen voor berging der voer tuigen. Nadat ze eerst alle achter het stad huis waren geparkeerd, worden ze nu in garages ondergebracht. Veel vraag naar Strassenkarte van Holland. Niet veel te koop zoals in 1940. Om 9.00 uur is alles weer rustig en zijn geen voer tuigen meer op straat te zien, doch om 11.00 uur komt weer eenzelfde stoet bin nen. Men schat het aantal Duitsers, dat we die dag binnen onze veste hebben gekre gen op 4000. Ze worden ondergebracht in alle scholen, leegstaande en door bewo ners (N.S.B.-ers) verlaten huizen en bij de burgerij. Ook wij krijgen ons aandeel. On geveer 3.00 uur komen 2 officieren voor inkwartiering. Nach einer halben Stunde kommen sie zurück. Ze willen nog eerst even naar de kapper en daarna direct on der de wol, want ze hebben 14 dagen ge lopen en slechts 2 nachten geslapen. Bij hun terugkeer gaan ze dan ook direct on der de wol. Ze hebben elkaar schijnbaar weinig te vertellen, want we horen ze geen woord meer spreken. Van een ander horen we dat hij te voet van Caen is gekomen en in geen 30 dagen uit de schoenen is geweest. We mogen evenwel hoogst dankbaar zijn met ons deel, want bij vele burgers worden er 10 tot zelfs 20 ondergebracht. Wie geen voldoende bedden heeft, krijgt stro thuis bezorgd. Velen hou den voor zichzelf nog slechts een klein ver trekje over. Vooral in de Stationsstraat en het z.g. nieuwe gedeelte worden er veel ondergebracht. Er zijn veel officieren bij, want de staf heeft hier zijn standplaats uit gekozen. De generaal heeft zijn bureau ten huize van de gemeentesecretaris en logeert bij de heer W. Dieleman in de Wilhelmina- straat. Ook zijn er verschillende dokters bij. In de Chr. Bewaarschool worden de ge wonden ondergebracht, de zwaargewonden in het ziekenhuis te Sluiskil, waar vele ope raties worden verricht, zowel de Nederland se als Duitse dokters hebben handen vol werk. Zondag 10 september begint met een stra lende herfstochtend. Kwart over acht horen we eindelijk beweging op de logeerkamer. Geheel uitgeslapen en verkwikt komt onze inkwartiering naar beneden. Als voor de hand liggend maken we de opmerking, dat het mooi weer is, doch we krijgen ten ant woord, dat slecht weer beter is, omdat er dan niet zoveel vliegers komen. Hun ont bijt bestaat uit koeken, boter en kaas, be nevens koffie met suiker ter gelegenheid van de zondag. Reeds de vorige dag (zater dag) komen vele jagers op verkenning, die telkens met mitrailleurvuur worden ontvan gen en dan ook weer terugschieten, wat ten gevolge heeft, dat bij enige burgers aan de Buthdijk de kogels door de ruiten vliegen. Een Duitse soldaat, die op het Bylocque- plein ook op een jager had geschoten, had bij het uitstappen het ongeluk met zijn ge weer achter de camouflage van zijn voer tuig te blijven haken, wat tot gevolg had, dat het geweer afging en vlak door het hoofd. Enige burgers hadden het gebeurde gadegeslagen en maakten de andere Duit sers erop opmerkzaam, die toen informeer den wie er geschoten had, doch ook de wa re toedracht wilden aannemen. Vooral om 7.00 uur is er een oorverdovend lawaai als aan alle kanten de jagers, zes in getal, onder vuur werden genomen. Evenwel zonder resultaat. (wordt vervolgd) 1 Os Somy Maxim: een Haard met warmte én met gezelligheid. On breekbare spiraalelementen met garantie. Als brandstof huisbrand olie 1. Goedkoper kan nauwelijks. Fraai van lijn in verschillende kleur combinaties. Verchroomde deurrand. Verwisselbare geëmailleerde panelen. Capaciteit 8.000 en 10.000 kcal/u. Somy Vraag uw kaehelleverancler om Inlichtingen of kleurenfblder of andere bij Somy Haardenfabrlek N.V.. Jan Vermeerlaan 253. Roosendaal. Tel. 01650 - 34205. Somy wordt verkocht, gefabriceerd en geassembleerd In 8 Europese landen. m 1944 I in 16 pagina's tekst en 56 pagina's illustraties, met ruim 120 foto's van Axel 1969 met vergelijkingen en contrasten met Axel van voor 1940. Samengesteld in opdracht van het gemeentebestuur van Axel ter gelegen heid van de 25e herdenking van de bevrijding. Uit voorraad leverbaar.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 4