isr Sport Zeeland herdenkt op 1 november Bevrijding Drie jaar geëist tegen verdachte van brand in Hulst Bronchiletten RAC - Axel 2- 1 Uno Animo - VCW 1 - 2 Bavel - Rood Wit 0- 0 RKTVV - Longa 0 - 0 SC Gastel - RWB 1 - 1 SC Gastel 2 1 1 0 2-1 3 RAC 2 1 1 0 2-1 3 VCW 2 1 1 0 2-1 3 Terneuzen 2 1 1 0 8-7 3 Bavel 2 0 2 0 2-2 2 Longa 2 0 2 0 2-2 2 RKVVU 2 1 0 1 6-5 2 Uno Animo 2 1 0 1 3-3 2 RWB 2 0 2 0 5-5 2 Rood Wit 2 0 1 1 1-2 1 RKTVV 2 0 1 1 1-3 1 Axel 2 0 0 2 1-3 0 2-6 3-2 2-5 0-2 2-0 Roda Boys 3 2 1 0 7-5 5 BVC '54 2 2 0 0 5-2 4 Good Luck 3 1 1 1 7-3 3 Dinteloord 3 1 1 1 8-5 3 Rillandia 3 1 1 1 7-5 3 Tem. Boys 3 1 1 1 4-4 3 NOAD 32 3 1 1 1 3-4 3 Krabbendijke 2 1 0 1 2-2 2 Sleewijk 3 1 0 2 4-9 2 Woudrichem 2 0 1 1 5-6 1 AZVV 3 0 1 2 3-10 1 Koewacht Dodelijk ongeluk bij St. Annapolder Lichamelijke conditie schooljeugd gaat achteruit Stoppeldijk Man gedood bij ongeluk in landbouwschuur MUTATIES BEVOLKING Axel SCHOOLHENGELWEDSTRIJD Zaterdag had op de ijsbaanvijver een hengel- wedstrijd plaats, waarbij de r.k.-school, de chr. nationale school, de prinses Marijke school en de school van Spui om de hoogste eer tegen elkaar streden. De deelname was zeer groot, de vangst echter minimaal. Slechts vijf hengelaars wisten een visje te verschalken. Kampioen en in het bezit van de wisselbeker kwam de r.k.-school die de meeste vissen op het droge bracht. Hiervoor zorgden Gaston Fransen (55 pnt.), Edwin Boeding (5 pnt) en R. de Wever (5 pnt). Tweede werd de chr. nationale school. Eddy van de Braeck zorgde voor 35 punten. De school uit Spui eindigde derde met 5 pnt. De prinses Marijkeschool slaagde er dit jaar niet in een visje op het droge te brengen en werd laatste. Evenals de voorgaande jaren was de wedstrijd perfect georganiseerd door de hengelsport vereniging „G.O.A." uit Axel. De heer Van Langevelde reikte namens de jeugdcommissie de fraaie bekers aan de win naars uit. Alle kinderen kregen nog een trac- tatie aangeboden. ZUID I TWEEDE KLASSE B RES. TWEEDE KLASSE C Roosendaal 2 - Axel 2 Meto 2 - NAC 4 Baronie 3 - MOC 2 Rood Wit 2 - Dosko 2 RBC 3 - Breskens 2 RES. DERDE KLASSE C Zeeland Sport 2 - Alliance 2 Vlissingen 3 - Goes 2 Zierikzee 2 - HVV '25 2 Axel 3 - Middelburg 3 Steenbergen 2 - RCS 2 ZUID I DERDE KLASSE BVC '54 - NOAD '32 Krabbendijke Tern. Boys Good Luck - Sleewijk AZVV - Dinteloord Roda Boys - Rillandia 1-2 3-0 2- 4-0 1-0 2-0 2-1 5-0 0-6 2-1 Zeeland zal op zaterdag 1 november a.s. her denken, dat vijfentwintig jaar geleden jhet grootste gedeelte van deze provincie - met uitzondering van Schouwen-Duiveland i- werd bevrijd. Op die dag zal koningin Juliana een groot dec1 van de herdenkingsplechtig heden in Middelburg bijwonen. In de loop van vrijdag 31 oktober zullen via Oostende ongeveer 225 Britse oud-strijders, alsmede enkele tientallen vertegenwoordigers van Noorse, Belgische, Franse en Nederlandse commando's op Walcheren arriveren, evenals circa 200 actief dienende Britse militairen, onder wie de leden van twee militaire bands. Zaterdagmorgen kwart voor 9 zal de Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, in de Schouwburg te Middelburg de deelnemers aan de herden king officiéél verwelkomen. Tussen tien uur en kwart voor elf zullen de Britse oud-strij ders kransen leggen bij het monument voor het 4e Commando op „Het Eiland" te Vlis singen en bij het monument op de Westkap- pelse zeedijk. Daarna vertrekken zij voor een z.g. battlefield-tour naar Zuid-Beveland, Zoutelande en Veere, enkele plaatsen waar zij in 1944 hebben gevochten. Koningin Juliana hoopt om elf uur in Mid delburg te arriveren. Om half twaalf zal zij in de Nieuwe Kerk een herdenkingsbijeen komst bijwonen, in welke bijeenkomst alle la gen van de Zeeuwse bevolking zullen zijn vertegenwoordigd. Prof. dr. L. de Jong, direc teur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, zal hier een rede uitspreken. Na afloop van deze bijeenkomst zal het pro vinciaal bestuur van Zeeland Hare Majesteit officiéél ontvangen in de Kloostergangen van het Abdijcomplex en haar vervolgens in de Statenzaal een lunch aanbieden. Om half drie zullen bij het verzetsmonument aan de Groen markt te Middelburg kransen worden gelegd. Direct daarna zal de Koningin als eerste een bezoek brengen aan de in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis ingerichte tentoonstel ling, die zal zijn gewijd aan de bevrijding en de opbloei van Zeeland. Zij zal daarna ge tuige zijn van het optreden van de Britse bands op de Markt. Om vijf uur zal zij de stad verlaten. Eerder op de middag, om half twee, zullen de Britse bands voor de Vlis- singse bevolking op het stadhuisplein in de Scheldestad eveneens optreden. Om half zes zullen het provinciaal bestuur en de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen de deelnemers aan de herdenking in de Burgerzaal van het Middelburgse stad huis ontvangen. Aan de maaltijd in het Schel - dekwartier te Vlissingen zullen des avonds aanzitten de Britse gasten, alsmede vertegen woordigers van het verzet en van de gast heren. De oud-strijders zullen voor de nacht van vrijdag op zaterdag en van zaterdag op zon dag worden ondergebracht bij particulieren in Middelburg en Vlissingen. De actief die nende militairen zullen in de kazerne te Mid delburg worden gehuisvest. Op vrijdagavond PERSONENAUTO'S BOTSTEN Zaterdagmiddag omstreeks half vijf ontstond op de kruising Schoolstraat - Kerkstraat - Nieuwstraat een aanrijding tussen twee Bel gische personenauto's. De Belg R. F. uit Meerbeke verleende op genoemde kruising geen vrije doorgang aan z'n landgenoot J. H. M. H. uit Stekene. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Wel kregen beide auto's nogal wat materiële schade. Woensdagmiddag om 5.20 uur is de 81-jarige P. Looy uit Terneuzen op het kruispunt nabij St. Annapolder dodelijk verongelukt. Het on geluk gebeurde toen hij de zuidelijke rijbaan van de provinciale weg Terhole - St. Anna polder - Hoek, te voet overstak en werd ge grepen door een personenauto, bestuurd door G. M. W. uit Hoorn, die de oude man eerst opmerkte toen hij hem zo dicht was genaderd dat een aanrijding onvermijdelijk was. Het slachtoffer overleed even later aan de beko men verwondingen. zullen de Britse gasten in het Vlissingse stadhuis een ontvangst verzorgen. Voor zon dag staat een herdenking van de gevallenen te Bergen op Zoom op het voorlopig pro gramma, zo mogelijk voorafgegaan door een interkerkelijke dienst te Middelburg. TENTOONSTELING OVER BEVRIJDING EN OPBLOEI In het kader van deze herdenking, zullen het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied en het bureau voorlichting van de provincie een tentoonstelling organiseren, die niet al leen de aandacht zal vragen voor hetgeen zich tijdens en direct na de bevrijding heeft afgespeeld, maar die ook een aantal voor Zeeland van belang zijnde zaken in de afge lopen kwarteeuw zal behandelen. Kontfigin Juliana zal op 1 november als eerste de tentoonstelling, die dan in de Vlees hal van het stadhuis te Middelburg is inge richt, bezoeken. IN ZES PLAATSEN Het is de bedoeling de tentoonstelling in zes plaatsen te doen rouleren Middelburg, Axel, Oostburg, Vlissingen, Goes en Tholen. In elk van deze gemeenten zal zij circa veertien da gen duren. De tentoonstelling zal vier perioden onder scheiden 1944 - 1945 bevrijding; 1945 - 1953 herstel en stilstand; 1953 - 1960 nieuwe stimulansen; 1961 1969 uitbouw. Voor elk van deze perioden zullen kenmerkende foto's documenten en voorwerpen worden getoond. Waar dat mogelijk is zal door middel van geluidsbanden en dia's het auditieve en visuele element worden onderstreept. De voorbereidingscommissie is bezig met het selecteren van het voor de tentoonstelling ge wenste materiaal, dat afkomstig is van het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en van andere instanties en personen. Voor ontwerp, vormgeving, opbouw etc. tekenen de heren N. A. van den Boezem, beeldhou wer, en W. F. Buijs, grafisch vormgever, bei den te Middelburg. Het ligt verder in de bedoeling aan het be zoek aan de tentoonstelling de vertoning van één of meer op de bevrijding betrekking heb bende films te verbinden. De expositie zal gratis toegankelijk zijn en er wordt naar ge streefd met name de scholen voor een bezoek te interesseren. Er zullen op ruime schaal affiches worden verspreid. Iedere bezoeker en bezoekster zal een eenvoudige folder ontvangen met een beschrijving van de expositie. De kosten van de entoonstelling worden be groot op 21.000,-. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de besturen van de zes gemeenten, waar de expositie zal komen, ver zocht elk 3000, - bij te dragen, terwijl provinciale staten is gevraagd eveneens 3000, voor rekening van de provincie te nemen. Hoestdrank in tabletvorm, f 1.~ In totaal ontdekte de schoolartsendienst van Zeeuwsch-Vlaanderen bij de in het jaar 1968 onderzochte leerlingen 13.375 afwijkingen, waarvan 3228 nieuwe. In 1967 waren de cijfers respectievelijk 11.623 en 2819. Onder fawijkingen verstaat men allergieën vermin derde gezichtsscherpte en gehoorscherpte en afwijkingen verstaat men allergieën vermin spierstelsels, hart en geest. Deze cijfers zijn te vinden in het jaarverslag van de Zeeuwsch-Vlaamse Schoolartsendienst. Uit het verslag van de arts Rozemeijer uit Hulst blijkt dat bij de door hem onderzochte kinderen een lichamelijk vroege volwassen heid is te constateren. Dokter Rozemeijer verrichte zijn waarnemingen bij 29 meisjes en 29 jongens uit de tweede en derde klas van het lyceum. Een groot deel van de in Hulst door de schoolartsen ondervraagde jongens en meisjes bleek te weten wat zij later wilde worden. Bij de l.t.s. hadden 199 van 275 jongens hun keus gemaakt, 76 niet. Bij de middelbare school bedroeg dit aantal 62 van de 72, ter wijl er tien nog niet beslist hadden. Er blijft, valt er uit het jaarverslag op te ma ken, nog heel wat te wensen over. De kwali teit van de voeding het schoeisel, de tand- hygiëne en de lichamelijke ontwikkeling moe ten verbeteringen ondergaan. Veel leerlingen van het voortgezet onderwijs doen niet of nauwelijks aan sport. Bij een ongeluk in een landbouwschuur te Stoppeldijk is vorige week vrijdagmiddag de 36-jarige W. van Hove uit Koewacht om het leven gekomen. Hij hielp op het be drijf van zijn vader met het binnenhalen van de aardappeloogst. Bij het bergen van de aardappelen in de schuur bezweek plot seling een muur van de bergplaats. De heer van Hove raakte beklemd tussen de omge vallen muur en een transporteur. Hij was vrijwel op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. T/M 31 AUGUSTUS 1969 GEBOORTEN 4 augustus '69 Bakx, Wilhelmina C. J.; 8 augustus '69 Dankaart, Patrick A. S.; 16 augustus '69 Lion, Pieternella J. K.; 13 augustus '69 Bleijenbergh, Marijke M. J.; 21 augustus '69 Jansen, Sigrid M. C.; 23 augustus '69 Cox, Gertruda E. H.; 5 aug. '69 Hollebek, Edwin; 9 augustus '69 Vos, Andrea; 12 augustus '69 van de Velde, Peter A.; 16 aug. '69 Riemens, Bianca; 4 aug. '69 de Pooter, Alexan der; 13 aug. '69 de Putter, Neeltje; 15 aug. '69 Wattel, Ellis L.; 14 aug. '69 Ozden, Elif. OVERLEDENEN 13 aug. '69 Groothaert, Anna M. wv. Dhanls; 8 aug. '69 Jongejan, Maatje ev. van Drongelen; 11 aug. '69 Herrebout, Jacoba J. ev. v. de Wege; 14 aug. '69 Pot, Abraham; 18 aug. '69 Tieleman, Helena M. ev. Lensen; 11 aug. '69 Goossen, Frangoise wv. Bakker. GEHUWD Colpaart, Petrus A. (van Rotterdam) en Martens, Maria J.; de Ruiter, Jan H. en de Munter, Pe- tronella A. C.; Piel, Anton J. en Naessens, Anna E. P. M.; Lagerweij, Comelis W. (van Veenen- dael) en Kuiper, Lammien W.; Klaassen, Guiljaam en Hoekman, Adriana J. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE Lion, Paul O. met gezin van Noordstraat 53 naar Molenstraat 15; de Ruiter, Jan H. van Julianastr. 4 naar Wilhelminastraat 50; de Munter, Petronella A. C. van Koestraat 33 naar Wilhelminastraat 50; Vervaet, Benny A. H. met gezin van Pr. Hen drikstraat 36 naar v. Middelhovenstr. 81; Lipjes, Johannes J. met gezin van Villapark 70 naar Villapark 21; Noens, Franciscus P. van Kanaal kade 29 naar Kanaalkade 33; Wieles, Jacob A. met gezin van Pootersdijk 26 naar Nieuwstraat 10; de Feijter, Jan van Sassing 24 naar Gen. Meijerstr. 9d; Jonker, Abraham met gezin van Bankertstr. 41 naar Elzasstraat 19; Eskiköy, Ramazan van Ju- lianastraat 38 naar Julianastraat 31; Doesburg, Nicolaas met gezin van v. d. Moerestr. 18d naar Troelstralaan 14. VERTROKKEN Haulez, Magdalena naar Hulst; Martens, Maria J. ev. Colpaart, naar Rotterdam; Lippens, Rudi A. naar Delft; Gijsel, Beatrix M. E. C. naar Breda; Oosters, Jeanne N. J. H. naar Fijnaart CA; Dek ker, Pualina J. naar Gent (B.Overdulve, De- bora L. naar St. Annaland; Mülschlegel, Jakob S. met 2 gezinsl. naar Callantsoog; Kunst, Marinus W. met 3 gezinsl. naar Vlissingen; Gans, Jacobus A. naar Hulst; Heemskerk, Jan T. met 4 gezinsl. naar Oegstgeest; Witte, Hendrika naar Goes; Cappon, Jan C. naar Utrecht; Kuiper, Lammien W. ev. Lagerweij naar Veenendaal; van Doornum, Gerda L. naar Z IJpolders; Dieleman, Hermanus J. naar Ede (Gld); Bouman, Jan H. met 5 gezinsl. naar Bameveld; Huisman, Else ev. Hazelhof met 4 gezinsl. naar Terneuzen; Schoe, Abraham J. met 2 gezinsl. naar Middelburg. VESTIGING IN DE GEMEENTE Tuk, Marinus A. van Schiedam; Schoots, Pieter nella J. van Schiedam; Tuk, Catharina G. M. van Schiedam; Cammaart, Honoré T. van Hontenisse; Weesepoel, Anna A. van Hontenisse; Cammaart, Angelina M. van Hontenisse; Cammaart, Mariëtte M. van Hontenisse; Vonk, Antonus F. H. van Terneuzen; Gooijaers, Johanna H. H. van Ter neuzen; Vonk, Johannes M. A. van Terneuzen; Verbruggen, Carla E. ev. Saman, van Hontenisse; Cerpentier, Willy M. A. M. van St. Jansteen; De Vliegher, Irene A. M. van St. Jansteen; Cer pentier, Ronald E. I. van St. Jansteen; Bosch, Theodorus W. van Breda; van Hoek, Maria T. van Breda; Bosch, Hendrikus P. A. van Breda; Bosch, Maria A. van Breda; Bosch, Frangois T. W. van Breda; Saman, Rudi J. van St. Jansteen; van de Wiel, Helena J. M. ev. van Asperen, van Vlijmen; Hoorman, Petrus J. van Hulst; Taelman, Lydia A. F. van Hulst; Hoorman, Judith G. J. van Hulst; van Heerde, Machteld J. A. van Baam; Maas, Helena ev. de Feijter, van Zaamslag; de Fouw, Adriana E. D. ev. Noens, van Terneuzen; van der Hooft, Cornelis J., van Utrecht; Dooms, Cornelia, van Middelburg; de Ridder, Pieter J. van Hoek; van der Hoofd, Catharina E., van Hoek; de Feijter, Hendrik J., van Breukelen; Scheele, Gilles, van Hoek; Klaassen, Guiljaam, van Hoek; Akmese, Abdilkadir, van Deventer; Eskiköy, Ramazan, van Amsterdam; Eskiköy, Ayse ev. Eskiköy, van Turkije; Hughes, Elaine A., van Zwitserland; Hessels, Jacobus A., van Den Helder; Hogendoorn, Heiltje, van Den Helder; Hessels, Willem J. van Den Helder; Hessels, Jo hanna M. H. van Den Helder. AANTAL INWONERS DER GEMEENTE op 31 juli 1969 8884. op 31 augustus 1969 8898. Drie jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek werd deze week geëist tegen de verdachte B. L. B .uit Den Haag wegens medeplichtigheid aan de inbraak in het wa renhuis Wilking te Hulst. De derde verdachte in deze zaak, B., had aanvankelijk bekend medeplichtig te zijn. Later herriep hij alles en verklaarde in pa niek zijn bekentenis te hebben gedaan. De officier van justitie vond, dat daarvan ab soluut geen sprake kon zijn, aangezien B. in etappen bekend had. Paniek zou daarbij uitgesloten zijn, aldus de officier. Verdach te had enkele alibi's aangevoerd die aan betrouwbaarheid inboetten na het getuigen verhoor. Getuige J. A. K. uit Terneuzen had de auto van verdachte op de bewuste avond om tien voor half acht op de veerpont van Kruinin- gen-Perkpolder zien staan. Hij had ook de verdachte zelf gezien. ONVERBETELIJKE RECIDIVIST In zijn requisitor noemde de officier de ver dachte een onverbetelijke recidivist, die sinds 1954 herhaaldelijk werd veroordeeld. Dat verdachte tijdens de inbraak slechts de taak van vonkenblusser had gehad, vond de officier geen bewijs dat hij minder schul dig was. De raadsman van verdachte, mr. D. Huis man, bracht een rapport onder de aandacht dat in 1967 is uitgebracht door de psychia ter dr. Havermans te Rotterdam. De eind conclusie hiervan was dat B. in volledige psychische disharmonie verkeert en dat hij in feite ontoerekeningsvatbaar is. Verdachte zelf was het met deze uitleg be treffende zijn persoonlijkheid niet eens. Ten overvloede wees hij er nog op dat hij on schuldig is.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 3