fïiuniinRDrs AGENDA Kerkdiensten Weekend-diensten Faillissementen Voor Uit onze Omgeving Axel DODELIJK ONGEVAL De 20-jarige mevrouw M. R. Gerards-de Schepper uit Terneuzen is op slag gedood, toen zij vrijdagavond omstreeks acht uur op de provinciale weg Axel - Terneuzen ter hoogte van de Vaartwijk frontaal op een dwars over de weg staande vrachtwagen in reed. Haar auto schoot na de botsing nog enkele tientallen meters door en kwam zwaar beschadigd op de kop in de berm van de weg terecht. Dokter C. A. Schiltman uit Axel, die de dood constateerde, liet het slachtoffer per ambulance naar het Sint-EIisabeth-zieken- huis te Sluiskil overbrengen. Het ongeluk ontstond doordat mevrouw Ge- rards te laat de vrachtauto, bestuurd door de Terneuzenaar D. C. van H., in de gaten kreeg. Deze vrachtwagen was achterwaarts een erf opgereden en bleef halverwege steken in de zachte slootkant en blokkeerde de lin ker weghelft. Vermoedelijk is mevr. Gerards verkeerd uitgeweken bij het zien van het ob stakel. LEZING OVER BONT De afd. Axel van het Katholiek Vrouwengilde begint het tweede deel van het verenigings jaar met een lezing over bont. De bedoeling van de Nederlandse Huishoud- raad (die deze lezing verzorgt) is, enige richt lijnen te verschaffen bij aankoop, gebruik en onderhoud van bont. De aandacht zal worden gevraagd voor de volgende punten - modellen en soorten bontmantels - benaming van bontsoorten - velsoorten en beoordelen van kwaliteit van vellen - bewerkingen die bontvellen kunnen of moeten ondergaan - verwerkingsmogelijkheden van bontvel len - behandeling/onderhoud van bont - behandeling ter voorkoming van vaak gehoorde klachten. Daar het bestuur zich garant heeft moeten stellen voor een voldoende belangstelling hoopt men dat de leden deze middag toch vooral niet verzuimen. Introductie is toegestaan. De lezing wordt gehouden op maandagmiddag 15 september a.s. om 13.30 uur in ,de Halle'. CABARET IN AXEL Op dinsdagavond 30 september zal, geor ganiseerd door het Cultureel Contact Axel in ,,de Halle" te Axel een cabaretavond worden gehouden waarop Rients Gratama zijn pro gramma Vingertjes in de Pap' zal brengen. De muzikale begeleiding zal geschieden door een coipbo bestaande uit Joop Verbeke piano, trombone, en Onderfestijn fluit, saxofoon en slagwerk, Karst de Groot guitaar, Jacques Sambrink, bas. OPBRENGST KOLLEKTE De kollekte voor het Koningin Wilhelmina- fonds heeft alhier het prachtige bedrag van 1592,47 opgebracht. HOOFDPIJN POEDERS VIERING 40-JARIG BESTAAN N.K.V. EN ST. WILLEBRORDUS Zaterdag heeft het N.K.V. en de vakbond voor werknemers in de industriële bedrijven St. Willebrordus afd. Axel haar 40-jarig be staan gevierd. De dag werd 's morgens begonnen om 10 uur met de eucharistie uit dankbaarheid voor de levende en overleden leden. 's Middags had in het Gezellenhuis een druk bezochte receptie plaats, waar o.m. het vol tallig gemeentebestuur zijn felicitaties kwam aanbieden, evenals vele bedrijven en vereni gingen. Vele bloemstukken sierden de zaal. Om 7 uur opende de voorzitter van het N.K.V., de heer E. A. Maas de feestavond. De belangstelling was zó groot, dat het Ge zellenhuis bijna te klein was. Op deze avond werd het woord gevoerd door het hoofdbestuurslid van St. Willebordus de heer J. Jansens. Ook de heer P. de Kort, een van de oprichters van de afd. Axel van het N.K.V., en oud voorzitter R. van den Berg voerden het woord. Het hoofdbestuurslid E. van Hilst speldde een aantal jubilarissen de gouden N.K.V.-speld op. De heer R. Hemels kreeg deze voor 50 jaar lidmaatschap; voor 40 jaar: E. A. Maas, P. Erpelinck, J. van Goethem, A. van Loenen, O. Moorthamer, R. Roels, E. van den Bos, P. Vermeulen, M. Buyse, D. Bouwdewijn, J. van Eek, E. Hendriks, E. Maas, A. Geerinck, A. de Brouwere Ph. Hil- laert, P. Schram, J. Wullems, A. Polfliet, D. Caessens, P. Casteels, H. Vioen, K. Kayser en A. Lippens. Het programma voor deze avond werd verder verzorgd door ,,de Boerenkapel" en ballet groep „Thalia". JUBILARISSEN N.S.M. OP REIS Ongeveer 160 leden, de meeste vergezeld van hun echtgenote, van de vereniging van jubi larissen van de Nederlandse Stikstof Mij N.v. te Sluiskil, maakten zaterdagmorgen hun jaar lijks uitstapje, ditmaal naar het in Belgisch Limburg gelegen natuurpark Bokrijk. Door het mooie weer werd het een extra fees telijke dag, waarvan de deelnemers zeer ge noten. Bij aankomst wachtte 'n warme maaltijd en daarna was er volop gelegenheid per „auto trein" een rit te maken door een groot ge deelte van dit 2500 ha grote reservaat. Ook was er nadien gelegenheid een bezoek te bren gen aan het bijna 550 ha grote gedeelte (200 man personeel) waarin een zeer groot aantal boerderij-typen zijn. Er werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om (van enige afstand) een kijkje te nemen bij de receptie die op het kasteel werd ge houden ter gelegenheid van het huwelijk van de dochter van de gouverneur van Limburg. BEVRIJDINGSWANDELTOCHT De Axelse wandelsportvereniging „Emma" organiseert op zaterdag 20 september te Axel voor de 9e maal de Bevrijdingswandeltocht. Deelnemen aan deze wandeltocht is mogelijk op de volgende afstanden 5-10-15-20 km. De start is vanaf het R.K. Gezellenhuis in de Walstraat. Behalve verenigingen, scho len en andere groepen, kan ook door indivi- duelen worden deelgenomen. Het startbureau is gevestigd in de grote zaal van het Gezel lenhuis, en is open van 's middags 12 uur. Voor groepen zijn aparte prijzen beschikbaar. Een onpartijdige jury zal de groepen beoor delen en de prijzen toekennen. Individuelen die de tocht uitlopen, krijgen een persoonlijke herinnering. De leider(ster) van elke groep ontvangt een persoonlijke groepsherinnering. Wandelboek jes zullen worden voorzien van een mooie herinnering. De wandeling wordt geopend met een défilé voor het gemeentehuis, waar ondermeer Bur gemeester en Wethouders, bestuur Axel Polen en Gen. Mackzek aanwezig zullen zijn. Deze wandeltocht wordt gehouden in het ka der der Bevrijdingsfeesten. SCHEIDSRECHTER NA AFLOOP VAN WEDSTRIJD MISHANDELD Bij de zaterdag te Spui gespeelde wedstrijd Spui-Borssele in de 2e kl. B afd. Zeeland zaterdagvoetbal, werd de Spui-speler L. Schieman in de 2e helft door scheidsrechter P. Avermaete uit Westdorpe terecht wegens natrappen vroegtijdig naar de kleedkamer ver wezen. Na afloop van de wedstrijd drong de uit het Veld gestuurde speler het kleedlokaal van de scheidsrechter binnen en begon er op los te slaan. Op hulpgeroep van de mishandelde snelden enkele Spui-spelers te hulp en konden een eind maken aan de molestering. Voor Schieman die reeds meerdere malen ge straft is geweest kan dit wel eens het einde betekenen van zijn voetbalcarrière. PARKEERTERREIN AZW VOLTOOID Het parkeerterrein nabij de sportterreinen waarop de zaterdagvoetbal haar wedstrijden speelt is thans - nadat aanvankelijk slechts de helft was klaargemaakt, - geheel vol tooid. Weer een verbetering van de accomo- datie voor wedstrijddeelnemers en bezoekers LET OP DE GEMEENTELIJKE PUBLICATIES ELDERS IN DIT BLAD In dit nummer komen een aantal gemeente lijke bekendmakingen voor i.v.m. de festivi teiten bij de viering van de bevrijding. Het betreft o.a. wijziging in het ophalen van huis vuil, in de openstelling van de secretarie en sluitingsuur voor de café's. Wij willen be langhebbenden - en dat is dus vrijwel ieder een - hier nog even extra op attenderen. INBRAAK IN DE JEUGDHERBERG De Axelse Jeugdherbergvader en moeder zijn vrij plotseling vertrokken zonder dat reeds een opvolger is aangewezen. De Jeugdher berg is dus nu gesloten. Dezer dagen bleek dat een deur was opengebroken en dat ver moedelijke jeugdige onverlaten binnen de zaak hebben overhoop gehaald en vernielin gen hebben aangericht. De politie stelt een nader onderzoek in. DRUKTE OP EN OM HET SZYDLOWSKIPLEIN Momenteel is men druk bezig met het op bouwen van de grote tent (ca 1000 m2) be stemd voor de tentoonstelling „Axel '69" die daar volgende week wordt gehouden, terwijl men aan de noordzijde druk doende is om de laatste resten van de smederij van de Gebr. Schieman te verwijderen dit terrein te egali seren om tijdens de feestweek het aanzicht hier zo goed mogelijk te maken. Overigens is het te hopen dat de sanering in deze wijk snel doorzet, want nu er al op verschillende plaatsen wordt gesloopt, wordt het aanzien van deze toch al niet fraaie straten er niet beter op. KRONIEK - SEPTEMBER 1944 vervolg van pag 1. Om 12.00 uur naderen Poolse troepen Axel uit oostelijke richting. Om ca. 2.30 uur zijn ze in de Noordstraat. Overal worden weeT- standsnesten opgeruimd. Axel is bevrijd. De Duitsers bombarderen Eindhoven, er zijn 227 doden. Op 20 september moeten de Duitsers Ter neuzen en Zaamslag prijsgeven. Oost Z. Vlaanderen wordt die dag stelselmatig van vijanden gezuiverd. In Axel heerst een feeststemming. Overal wapperen de vlaggen. Op 21 september wordt Sluiskil bevrijd. De Engelse radio maakt melding van de ver overing van Axel na 3 dagen zware strijd. Poolse militairen worden ingekwartierd. Op 22 september worden de Axelse burger slachtoffers begraven. Op 23 september wordt wederom post be zorgd. Boulogne wordt bevrijd. Op 24 september vestigen de geallieerden ten westen van Arnhem een klein brugge- hoofd, waardoor 2400 van de 1000 man, die ten noorden van de Rijn waren gedropt, ont snappen. In Axel worden de kerkdiensten weer normaal gehouden. Op 25 september beveelt Hitier de oprichting van de Volkssturm. Helmond wordt bevrijd. De eerste Nederlandse soldaten komen in Axel. Op 26 september eindigt de operatie „Marget Garden". Een groot gedeelte van de bij Arn hem gelande Engelse para's geeft zich aan de Duitsers over. Eist wordt door de geal lieerden veroverd. Op 27 september verlaten de Poolse troepen Axel. Zij worden ingezet in de strijd bij Breda. Canadese troepen nemen hun plaats in. Op 28 september wordt opdracht gegeven de namen der straten, die door de Duitsers zijn veranderd, weer in de oude toestand te brengen. Aan de caféhouders wordt verboden aan de Canadese troepen dranken te verko pen buiten de daarvoor vastgestelde uren. Op 29 september wordt bekendgemaakt, dat alle wapens ten gemeentehuize moeten wor den ingeleverd. - Alleen de leden van de O.D. en de hulppolitie mogen de wapens be houden. - Het is verboden tussen 9.00 uur 's avonds en 4.00 uur 's morgens op straat te zijn. Op 30 september wordt Calais bevrijd. Aan de hoofden van dienst in Axel wordt verzocht alle medewerking te verlenen om alles weer in normale banen te leiden. De distributievoorschriften moeten stipt in acht genomen worden. Op 2 september 1945 eindigde de Tweede Wereldoorlog door ondertekening van de Japanse overgave aan boord van het Ameri kaanse slagschip „Missouri". Tot slot een citaat uit het 20-delige boek werk „Geschiedenis van de Tweede Wereld oorlog" van Jacobsen en Dollinger „Zo is het monster over de aarde getrokken. Dodend en vernietigend. Het aangezicht der aarde was gehavend door talloze ruïnes, verwoestingen, bomtrechters. Grote delen waren verschroeid, op twee plaat sen was alle leven door straling verdelgd. Talloze moeders treurden om hun zonen, mil joenen vrouwen waren weduwe geworden. Er was - de gruwelijkste schanddaad uit de Tweede Wereldoorlog een poging gedaan om een heel volk uit te roeien. Miljoenen en miljoenen had het monster verzwolgen. Niemand weet precies hoeveel. En wat zeg gen cijfers, als ze zo astronomisch zijn Een mens kan misschien het leed van één, twee of wellicht drie medemensen enigszins peilen. Niemand is bij machte te zeggen hoeveel leed achter cijfers schuilgaat. Het leed, dat ge leden werd op de slagvelden, op de zeeën, in de lucht, in de steden, in de gevangenissen, in de gaskamers, in de concentratiekampen waar de rook van de verbrande slachtoffers tegelijk met het geschrei der levenden ten hemel steeg, in de oorden waar de dood nor maler was dan het leven... Men kan de geschiedenis van de Tweede We reldoorlog beschrijven in 'twintig delen en illustreren met duizenden foto's. Maar men zal er nooit in slagen te zeggen hoe groot de ellende was. Want altijd zal de werkelijkheid nog erger blijken te zijn Als heel de hemel van papier was en al het water ter wereld inkt en al de bomen veranderden in pennen, dan nog zou men al de verschrikkingen niet kun nen optekenen". ZONDAG 14 SEPTEMBER 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. J. Verheul (coll. kerk- en ziekenzorg) Geref. Kerk (Kerkdreef) 9.30 en 3.00 uur Ds. Kuiper. Bediening H.A. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 uur en 5 uur Em. Ds. E. Brunsting te Soest Geref. Gemeente om 2.30 uur Leesdienst. (in Ned. Herv. Kerk). R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur H. Mis. Zaterdag 19.00 uur H. Mis ARTSEN 13-14 september Dokter Schiltman TANDARTSEN 13 - 14 september G. A. M. Vermeulen, Herengracht 13, Terneuzen. tel. 2004 Spreekuur zaterdag 10 10.30 uur en 18.00-18.30 uur zondag 12-12.30 uur UITGESPROKEN 3 september 1969. W. van Britsom, garage houder, Sassing 19, Axel. Cur. Mr. E. N. J. H. de Rechter, Steenstraat 35, Hulst. OPGEHEVEN A. J. A. Mooy, h/o Vamo, exploitant van een grossierderij in lampenkappen; Troelstralaan 2, Axel. Wegens gebrek aan aktief. Katholieke Bond viert 50-jarig bestaan De Katholieke Politiebond van de afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat vrijdag 19 september 50 jaar. Dit feit is voor de bond reden om feest te vieren. De afdeling telt op dit moment 43 leden en drie buitengewone leden. De bond werd in maart 1919 opge richt. De initiatiefnemers bij de oprichting waren de veldwachters van Laer uit Graauw en Langendam en Martinet uit Hengstdijk. Tijdens de oprichtingsvergadering gaven zich 18 leden op. Reeds in het begin van haar oprichting trad de bond in de openbaarheid. Een deputatie werd toen door de commissaris der koningin in Zeeland ontvangen in verband met wensen van de bond aangaande de salariëring. In 1921 werd de naam van de bond gewijzigd in afdeling Zeeland'. In 1945 werden in Zeeland drie afdelingen opgericht Goes en omstreken, West Z. Vlaanderen en Oost Zeewsch-Vlaanderen. Initiatiefnemers tot de oprichting van deze AXEL zaterdag 13 september 15.00- 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman te Axel woensdag 17 september Bevrijdingsherdenking 18-19-20 september Bevrijdingsfeesten zaterdag 20 september 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door Mevr. M. J. Moerdijk-Vanderswalm 14.00-17.00 uur Oriëntatierit voor auto's 21.00 uur Groot slotvuurwerk op de Kleine Kreek, dinsdag 30 september 20.00 uur „de Halle" Cabaret Rients Gratama „Vingertjes in de Pap" HULST tot 23 september Tentoonstelling van schilderijen van Gerard Grassère bij Boekhandel van Geyt, Steen straat 20. open maandag |t.m. zaterdag van 9.00-12.00 uur en van 13.00-18.00 u. OOSTBURG Ledel Theater dinsdag 23 september 20.00 uur Cabaret Fons Jansen Driemaal andermaal' woensdag 17 september 9.00 - 16.00 uur Terrein Veerhoek achter het Gemeentehuis 32e Veetentoonstelling WESTDORPE Galerie Troutzaerte, Singel 45 tot 4 oktober Tentoonstelling van Schilderijen door Roel Frankot. De heer J. Dregmans waarnemend burgemeester van Schoondijke De commissaris der koningin in de provincie Zeeland heeft met ingang van 8 september 1969 tot waarnemend burgemeester van Schoondijke bënoemd de heer J. Dregmans, oud-gemeentesecretaris van Hoek. De heer Dregmans neemt de plaats in van de heer Joh. de Feijter, die als waarnemend burgemeester onlangs zijn functie heeft neer gelegd. drie afdelingen waren toen de heren Wouters, Martinet en Troost. Dit 50-jarig bestaan zal op gepaste wijze wor den gevierd van half vier tot vijf uur zal het bestuur in ,De Koning van Engeland' te Hulst een receptie houden. Van half zes tot half zeven wordt eveneens in ,De Koning van Engeland' een feestvergadering gehouden, terwijl in de basiliek te Hulst een plechtige eucharistieviering om half zeven begint. Van acht uur tot kwart voor tien gaan de leden met hun echtgenotes dineren terwijl na het diner nog wat wordt gedanst. ROEDEK - CREME - OLIE - ZEER

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2