KRONIEK SEPTEMBER 1944 AXEL VIERT FEEST! Op 2 september 1944 overschrijden de geal lieerde strijdkrachten de Frans-Belgische grens. De volgende dag wordt Brussel door Britse troepen veroverd, de dag daarna Ant werpen, hetgeen voor de geallieerden van uitzonderlijke betekenis is in verband met de aanvoer van oorlogsmaterieel. Het Duitse commando geeft de volgende dag order uit „De verdediging van de toegang tot Antwer pen is een opgave, die beslissend is voor het verdere verloop van deze oorlog. Als de ver sterkingen aan de Schelde overmeesterd wor den, zullen de Britten uiteindelijk in staat zijn grote hoeveelheden materieel in een grote beveiligde haven aan land te brengen. Met dit materieel zullen zij een dodelijke slag kun nen toedienen aan de Noordduitse laagvlakte en aan Berlijn. Om deze reden moeten wij de Scheldeversterkingen tot het einde toe be houden. De ogen van het gehele Duitse volk zijn op u gericht. In dit uur spelen de forti ficaties aan de Schelde een rol, die beslissend is voor de toekomst van ons volk". In Nederland wordt de uitzonderingstoestand afgekondigd, het verbod van samenscholingen wordt vérscherpt en 60 gevangenen uit het concentratiekamp Vught worden gefusileerd. Vanaf zondag 3 september heerst in Axel een feeststemming. De bevrijding nadert en men tooit zich met oranje. Zelfs de nationale vlag ontbreekt niet. De N.S.B.-burgemeester P. Smallegange verdwijnt via Terneuzen in noordelijke richting. Enkele winkels worden leeggehaald en aan een café worden vernie lingen toegebracht. Op 4 september houdt Max Blokzijl voor de. radio zijn politiek praatje „De feiten zijn de beste voorlichters". Hij zegt o.a. Het is de geachte Anti's misschien opgevallen, dat Duitse en Nederlandse nationaal-socialisten in deze weken zo rustig en vol vertrouwen zijn". Reeds op 2 september houdt het kadeT van de N.S.B. in verband met de militaire ont wikkeling, in Goes een vergadering. De par tijgenoten worden dringend aangeraden zich gereed te houden voor vertrek naar het oosten. Op 5 september meldt radio Oranje, dat geallieerde voorposten de stad Breda naderen. Het Duitse bestuursapparaat raakt in paniek. Duitsgezinde Nederlanders nemen de wijk naar oost-Nederland of naar Duitsland. Veel Nederlanders verwachten de bevrijding binnen enkele dagen. Om 8.00 uur 's avonds mag niemand meer op straat. Deze dag gaat de geschiedenis in als „Dolle dinsdag". In Axel wordt die dag een ordedienst uit de burgerij geformeerd. Op 6 september worden Namen en Nieuw- poort bevrijd. Bulgarije capituleert voor Rusland en ver breekt de diplomatieke betrekkingen met Duitsland. In Amsterdam worden gasloze uren inge voerd. Er is in het land vrijwel geen post verkeer meer. Op Londen worden voor het eerst V-2's af geschoten; de startbanen bevinden zich in de omgeving van 's-Gravenhage en op Walche ren. In Axel spoort de waarnemend burgemeester, ds. P. L. D. J. van Oeveren de bevolking aan het werk weer te hervatten. Aangeraden wordt om bij het verschijnen van militairen binnenshuis te blijven, aangezien levensgevaar in de huidige omstandigheden niet denkbeel dig is. Duitse troepen, die op de terugtocht zijn, worden bij de burgerij ondergebracht. Op 7 september wordt in Amsterdam de brandstoflevering aan particulieren verboden. De geallieerden trekken Besangon binnen. Door Axel komt zware artillerie. Luik wordt op 8 september bevrijd. Gent valt eveneens in geallieerde handen. De eerste V-2's komen in Londen terecht, één ontploft in Nederland. De spanning neemt toe, ook in Axel. De op de terugweg zijnde Duitsers vorderen auto's en fietsen. Zij zien er haveloos en vermoeid uit, hebben honger en kopen zoveel mogelijk voedsel. Er wordt een plaatselijk bestuur ingesteld, voorzitter is ds. van Oeveren, vertrouwens mannen zijn P. J. van Bendegem en A. P. de Ruijter. Op 10 september ontmoeten Roosevelt en Churchill elkaar in Quebec. Amerikaanse troepen bevrijden Luxemburg. In Axel is het rustiger dan de vorige dagen. Op 11 september overschrijden eenheden van het le Amerikaanse leger de Duitse grens ten noorden van Trier. Darmstadt wordt door een luchtaanval vrijwel geheel verwoest. In Zeeuwsch-Vlaanderen trekken de Duitsers in noordelijke richting. Zij trachten de over kant van de Schelde te bereiken, doch de geallieerde vliegtuigen beschieten de schepen onophoudelijk, zodat de overtocht met zware verliezen gepaard gaat. Op Zuid-Beveland ontplooit de Engelse luchtmacht een grote activiteit. De van Zeeuwsch-Vlaanderen ko mende Duitse colonnes worden regelmatig door de jagers aangevallen. De weg van de Sloedam tot de Kreekrakdam is bezaaid met kapotte wagens, uitgebrande wrakken en ca davers van paarden. Robert Kiek, de oorlogscorrespondent van het A.N.P. in Londen, meldt over de Engelse radio „Het nieuws is vandaag bijzonder goed. Troepen van het 2e Britse leger heb ben de grens van Nederland overschreden en de strijd om het Albertkanaal is praktisch afgelopen. Een verrassende manoeuvre van enige beroemde Britse regimenten heeft ons vannacht op 3 km. van de Nederlandse grens gebracht ten noorden van een wegkruispunt, even ten zuiden van de Heuvelse Heide. Van morgen vroeg is de grens voor het eerst overschreden". Terneuzen en Vlissingen worden gebombar.- deerd. In Axel wordt een militair noodhospitaal in gereedheid gebracht. Op 12 september deelt de radio mede, dat Lokeren en St. Niklaas veroverd zijn. De dag daarop vinden veel troepenverplaat singen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen plaats. Op 14 september bevrijden Amerikaanse troepen Maastricht. Duitse lergereenheden verlaten Axel en gaan naar het front over de Belgische grens. In de omgeving worden veel bruggen opgeblazen. Op 15 september wordt Nancy bevrijd en breken de Russen door bij de Newa. In Axel bevinden zich nu maar weinig Duit sers meer. De veldtelefoon is opgeruimd, het Duitse Rode Kruis is vertrokken en een ge neraal is verdwenen. De bevolking wacht met spanning op de be vrijding. Omstreeks deze tijd opereert de Poolse pant serdivisie in de streek Gent-Antwerpen. Deze divisie behoort tot het 2e Canadese Leger korps, dat samen met het le Britse Leger korps deel uitmaakt van het le Canadese leger. De Poolse pantserdivisie wordt aange voerd door Generaal S. Maczek. In de avond van 15 september wordt besloten Axel in te nemen en Terneuzen aan te vallen. Deze opdracht wordt aan de Poolse troepen verstrekt. Op 16 september bij zonsopgang begint de actie. Het 9e Bataljon Jagers onder bevel van Kolonel Dr. Z. M. Szydlowski over schrijdt om 8.15 uur bij St. Jansteen - Koe wacht de Nederlandse grens. Andere onder delen trekken in de omgeving ten strijde. De heer P. G. van den Bosse heeft in .Kroniek - september 1944' 'n greep gedaan uit de vele gebeur tenissen van het oorlogsjaar 1944. De strijd om Axel wordt hierin beschreven met op 19 september 1944 de bevrijding door de Polen. 2 september 1945 eindigt de Tweede Wereldoorlog. Zo is het monster over de aarde getrokken. Dodend en vernieti gend. Het aangezicht der aarde was gehavend. Grote delen waren verschroeid. Om 16.00 uur bezet het 3e en 9e Bataljon Jagers Drieschouwen. De brug aan de Zee straat wordt opgeblazen. De Poolse troepen lopen daar vast. Tengevolge van beschietingen breken in Axel diverse branden uit, o.a. in de Zeestraat, de Verloren Hoek, de Buitenweg, de Oudewijk, de Kanaalkade, de Tweede Verkorting en Kijkuit. Om ca. 16.00 uur komt een bruggenhoofd tot stand over het kanaal Axel - Hulst, in de omgeving van de spoorbrug, ongeveer 1 km ten westen van Absdale. Op 17 september wordt in de buurt van het kanaal hevig gevochten. De verliezen zijn aan beide kanten gevoelig. Het bruggenhoofd gaat verloren en de Polen moeten zich terug trekken achter het kanaal. Bij Arnhem en Nijmegen vinden geallieerde luchtlandingen plaats. Operatie „Market Garden" neemt een aan vang. De Nederlandse Regering in Londen gelast een spoorwegstaking in verband met deze luchtlandingen. Nijmegen, Groesbeek en Borgharen worden bevrijd. Walcheren wordt geteisterd door zware bom bardementen. 700 Amerikaanse bommenwer pers vallen daar de enorme geschutsopstellin- gen aan. In Vlissingen vallen 23 doden, in Biggekerke betreurt men 45 slachtoffers. Op 18 september vallen Eindhoven, Heerlen en Geleen in geallieerde handen. De strijd om Axel duurt in alle hevigheid voort. Ten westen van Dubosch trekt een patrouille onder leiding van korporaal Jan- kowski opnieuw het kanaal Axel - Hulst over. Snel wordt, onder dekking van de mist, een bruggehoofd gevormd. Met oneindig veel moeilijkheden wordt door de 10e Compagnie van de Genie een brug gebouwd, die op 19 september om 6.30 uur 's morgens klaar komt. Het bruggehoofd wordt nu uitgediept met behulp van pantserwagens, kanon- en mor tiervuur. (vervolg op pagina 2) Op 17, 18, 19 en 20 september gaat Axel het feit herdenken dat het op 19 september 1944 door de Polen werd bevrijd. Op de eerste plaats staat de herdenking van de ge vallenen voor de bevrijding van Axel. Daar naast is er de viering van deze bevrijding die op een gepaste wijze zal geschieden. De bur gemeester van Axel, M. K. van Dijke zegt in het voorwoord van het programmaboekje dat ter gelegenheid van het bevrijdingsfeest werd uitgegeven „Zonder een bevrijdingsherden king kan van een bevrijdingsviering geen sprake zijn." Dat men op deze wijze het bevrijdingsfeest gaat vieren spreekt uit het programma voor deze dagen. Vriendschap, bezegeld met bloed... Tracht u, wanneer u straks bij de graven van de ge sneuvelde Polen staat of wanneer u deelneemt aan de dodenherdenking bij het Poolse mo nument aan de Oranjestraat in te denken wat dit betekent aldus de burgemeester in zijn voorwoord. Naast bezinning mag er ook blijdschap zijn voor de verkregen vrijheid. Dat ieder die op gepaste wijze viere. ENKELE PUNTEN UIT HET PROGRAMMA De kranslegging bij het Poolse monument zal geschieden op woensdag 17 september om 19.30 uur. Tijdens deze plechtigheid zal de Last Post worden geblazen. Dezelfde dag is er om 20.15 uur een herdenkingssamenkomst in de Gereformeerde Kerk aan de Kerkdreef onder leiding van ds. A. Kuiper. „De Halle" zet op donderdag 18 september om 10.30 uur haar deuren open voor bejaar den en belangstellenden die daar kosteloos films kunnen bijwonen waaronder bevrijdings- films. Om 2 uur die dag beginnen de feeste lijkheden met o.a. de openstelling van het lunapark, kunstmarkt aan de Kaaiwal, open stelling kunsttentoonstelling in Jeugdhonk „Het Bastion". De overdracht van het parkuurwerk, door de bevolking van Axel aan het gemeentebestuur te schenken, vindt plaats op vrijdag 19 sep tember om 14.30 uur bij „De Vurssche". Muziek is er volop. Vrijdagavond om 20.00 uur geeft de Rijkspolitiekapel een concert op de Markt. Voor- en na het optreden van de kapel treedt de Poolse volksdansgroep ,,Po- lonia" op. De laatste dag - zaterdag 20 september begint de brandweer om 10.30 uur met de monstraties. Hierbij zijn brandweerwedstrij den ingelast voor de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen. Om 16.00 uur treden de Tilburgse Scotjes op aan de Markt. Om 21.00 uur is het slotvuurwerk op de Kleine Kreek. MIDDENSTANDSTENTOONSTELLING Tijdens de feestdagen wordt door de Axelse Middenstand een tentoonstelling Axel '69 ge houden op het Szydlowskiplein. U kunt daar een keur van artikelen zien en tevens door u gewenste inlichtingen verkrijgen. Deze ten toonstelling zal a.s. dinsdagmiddag om 4 uur door de voorzitter van de Stichting Streek- centrum Axel worden geopend. Iedere avond zullen in het amusementsgedeelte radio- en tv-artiesten optreden, zoals Connie Vink, Sjakie Schram, de Wama's en Karin Kent. Als bijzonderheid zij nog vermeld dat Radio Vrij Europa uit Stuttgart opnamen zal maken van de festiviteiten. MR. J. VAN AARTSEN WOONT BEVRIJDINGSFEEST TE AXEL BIJ De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, zal woensdagavond samen met zijn echtgenote de bevrijdingsfeesten te Axel bijwo nen. Om half acht legt hij een krans aan de voet van het Poolse Monument aan de Zeestraat. Hier na woont de commissaris de herdenkingsdienst in de Gereformeerde Kerk bij. Tijdens de her denkingsplechtigheden zal oud-generaal S. Mac zek onder het spelen van het Poolse volkslied de Poolse vlag hijsen. Burgemeester M. K. van Dijke zal de Nederlandse vlag hijsen. Frankering bij abonnement ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1969 83e jaargang no. 49 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Ho oldredaktle J. C. VINK Redaktle an administratie: Axel, Markt 12 Telefoon 2020(3 lijnen) Postbus 16 Drukker-ultgeelster: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Halfjaar-abonnement: Axel f 4,—. Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingez. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine adver tenties 1-10 woorden f 1,elk woord meer 15 cent. 0 Kroniek - september 1944 pag. 1 0 Axel viert feest! pag. 1 0 Axels nieuws pag. 2 0 Watervervuiling bedreigt niet alleen Zeeland pag. 3 0 Arbeidsreserve in Zeeland weer beneden 1000 pag. 3

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1