Gemeentebegroting en Bedrijfsbegrotingen dienstjaar 1970 aangeboden ZEGAM maakte 50.000e Aardgasaansluiting Het college van burgemeester en wethouders bood zeld van de gebruikelijke aanbiedingsbrief. AANBIEDING Op dit moment bestaat er nog geen zekerheid over de vraag of de voorgenomen herindeling van de gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen per 1 januari 1970 een feit zal worden. In verband hiermede is het - mede ter voldoening aan de terzake gestelde wettelijke bepalin gen - noodzakelijk de vaststelling van de gemeentebe groting voor het jaar 1970 voor de huidige gemeente Axel op de normale wijze voor te bereiden. Met het oog hierop doen wij u hierbij toekomen de ontwerpen voor de begroting van de gemeentelijke takken van dienst en de gemeentebegroting voor het dienstjaar diverse begrotingen aan. Deze gingen verge- 1970. De memorie van toelichting is in de betreffende ontwerpbegrotingen verwerkt. Tevens sluiten wij hier bij in de le wijziging van de begroting van enkele tak ken van dienst en van de gemeentebegroting. In deze wijzigingen worden, zoals te doen gebruikelijk, in hoofd zaak de nieuwe investeringen en de daaruit voortvloei ende lasten geraamd. De verder bij de genoemde be grotingen behorende overzichten en toelichtende sta ten liggen ter gemeentesecretaris ter inzage. Indien in de loop van het jaar 1970 de gemeentelijke herindeling een feit zou worden, zullen zo spoedig mogelijk maat regelen getroffen moeten worden om te komen tot een reële begroting voor de nieuw te vormen gemeente. De begrotingspositie van de gemeente Als gevolg van de gestegen uitgaven (waarbij wij met name denken aan de doorwerking van de per 1 januari 1969 in werking ge treden nieuwe Wet op de Omzetbelasting de B.T.W.) en de geringe verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds hebben wij voor het sluitend maken van de gewone dienst der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1970 de nog aanwezige „reserve uitkeringen gemeentefonds" ad. 17.760,53 moeten aanwenden, terwijl wij tevens hebben moeten besluiten u voor te stellen a. de reinigingsrechten in geringe mate aan te passen aan de gestegen kosten b. de normen voor de heffing van de wegen belasting in overeenstemming te brengen met de reeds vorig jaar door de Minister van Binnenlandse Zaken gegeven richt lijnen. Het totaal der uitgaven van de gewone dienst van het ontwerp der gemeentebegroting (zon der hoofdstuk XIV) wordt voor het jaar 1970 geraamd op 5.092.097,08. Dit betekent een verhoging van de uitgaven ten opzichte van de - aangepaste - ramingen voor het jaar 1969 met 362.627,76 of 7.7% van het budget. In deze verhoging is begrepen een toename van de kapitaalslasten met 62.261,27. De Wet Kapitaal-uitgaven Publiekrechtelijke lichamen Reeds in de aanbiedingsbrief bij de begroting 1969 hebben wij onze grote bezorgdheid uit gesproken over de uitermate remmende wer king, die genoemde wet uitoefent op het uit voeren van noodzakelijke kapitaalswerken. Dat deze bezorgdheid niet ongegrond was en zelfs nog steeds toeneemt, blijkt uit het feit, dat van de in de aanbiedingsbrief van het vorige jaar genoemde noodzakelijke investe ringen alleen konden worden uitgevoerd - de aanleg van de weg naar de sportter reinen - de aanleg van het parkeerterrein Hof plein - een aantal kleinere investeringen. Gedurende dit jaar werden tot op heden slechts geldleningen voor 'investeringentoe- gewezen tot een bedrag van 201.000,-, alsmede 400.000, - voor saneringsaan kopen en 600.000, - voor consolidatie van een gedeelte van de vlottende schuld. Deze vlottende schuld beliep per 1 augustus j.l. 1.634.588,37. Het zal u duidelijk zijn, dat de toepassing van genoemde wet op de wijze als thans ge schiedt, een gezonde ontwikkeling van de gemeente in de weg staat. Wij staan dan ook volledig achter het schrij ven van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten d.d. 23 juli 1969, gericht aan de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën, waarin gesproken wordt over een incongruentie in de investeringsmogelijkhe den van de Staat enerzijds en die van de ge meenten anderzijds. Het tekort aan finan cieringsmiddelen beliep per 1 januari van dit jaar voor alle gemeenten gezamenlijk 3386 miljoen, terwijl het Rijk zelf zijn kapitaal behoeften thans op 150 miljoen na heeft gedekt. Het is ons inziens dan ook volkomen terecht, wanneer in de brief gesproken wordt van een noodsiuaie, waarin de gemeenten verkeren. Daarbij onderschrijven wij ten volle het protest, dat wordt aangetekend tegen het feit, dat de gevolgen van de kapitaalschaarste in het bijzonder op de gemeenten worden afgewenteld. Hierbij komt nog, dat het rentepeil inmiddels een onrustbarende hoogte heeft bereikt. Gaarne spreken wij de hoop uit, dat door aller inspanning de pogingen om toewijzing van langlopende geldleningen te verkrijgen, in de nabije toekomst in ruimere mate met succes zullen worden bekroond. Een groot aantal plannen ligt gereed en wacht voor de uitvoering op het beshcikbaar komen van vaste financieringsmiddelen. In dit verband noemen wij 1. de bouw en inrichting van de christelijke school voor M.A.V.O. 2. de aanleg van de rioleringen te Spui, sassing en Magrette 3. de verbetering van de betonwoningen 4. het bouwrijp maken van gronden in het bestemmingsplan Oo/stWest 5. de aanleg van het recreatieplan Zuid singel 6. de bouw van het gymnastieklokaal bij de christelijke lagere school aan de Burcht laan, terwijl daarnaast verschillende plannen in voorbereiding zijn, waarvan wij onder meer noemen 1. het deelplan „Noord I" (zie hierna) 2. het ontwerp bestemmingsplan „Zuid I" (zie hierna) 3. de aanleg va neen nieuw parkeerterrein 4. de aanleg van een nieuw zwembad 5. de uitbreiding van het recreatiegebied 6. de uitbreiding van de sportaccomodatie 7. het bestemmingsplan bebouwde kom „Oost" met inbegrip van het sanerings plan Buitenweg 8. de aanleg van een nieuwe begraafplaats in plan „Zuid". D ewoningbouw en de bestemmingsplannen De woningbouw in Axel ontwikkelt zich in gunstige zin. De 88 premie-woningen in plan „West" en de 48 bejaardenwonngen aan de Kanaalkade zijn in de loop van dit jaar ge reed gekomen en vrijwel geheel bewoond. Thans zijn nog 42 premie- en 38 woningwet woningen in aanbouw. Er blijft echter nog een aanzienlijke behoefte aan woningwetwoningen en goedkopere pre- miewonignen. Zoals u bekend (p, hebben Gedeputeerde Sta ten van Zeeland zeer tot uw en ons leed wezen - hun goedkeuring onthouden aan het door uw raad vastgestelde bestemmings plan „Noord I". Om in de behoefte aan bouwgrond in de toekomst te kunnen blijven voor zien, is thans in voorbereiding een ontwerp-bestemmings- plan „Zuid I" in het opspuitgebied ten zui den van Axel. Dit plan zal in zijn eerste op zet circa 8 hectare omvatten, doch, wanneer het geheel word uitgevoerd, plaats bieden aan circa 2500 woningen. Daarnaast wordt getracht een deelplan om geving Nieuwendijk uit te voeren ter voor ziening in de behoefte aan industrieterrein. Wij hopen, dat een modus zal kunnen wor den gevonden om deze plannen te realiseren, zonder daarbij opnieuw de dupe te worden van de bepalingen, vervat in de Wet Kapitaal uitgaven Publiekrechtelijke Lichamen. In dit verband moge er, zoals terloops reeds werd gedaan, op worden gewezen, dat mede in het kader van de ruilverkaveling Koewacht - gewerkt wordt aan plannen ter verbetering van de recreatiemogelijkheden en van de toeristische infra-structuur. Wij willen deze aanbiedingsbrief besluiten met de wens, dat het ons door het wegnemen van de thans nog bestaande, hiervoren ge signaleerde belemmeringen, mogelijk zal zijn, in goede samenwerking met uw raad in het komende begrotingsjaar zodanige activiteiten te ontplooien, dat de belangen van onze ge meente op een constructieve wijze kunnen worden behartigd. (vervolg op pagina 2) Mevrouw A. A. Brevet-Cruson werd maandagmorgen de 50.000e aardgasklant van de Zegam. Deze mijlplaal vond plaats in Cadzand en was er de aanleiding toe dat in het gemeentehuis van Cadzand een kleine ceremonie op touw werd gezet waarbij mevr. Brevet een (aard)gashaard kreeg aangeboden. Zegam-direkteur ir. T. Bogerd had bovendien een caudeau van de Gasunie één jaar gratis stoken. Dit laatste vanwege het feit dat Cad zand hemelsbreed gemeten het verst verwijderd is van de aardgasbron Slochteren. UITBOUW Met de tot standkoming van deze 50.000e aansluiting is de uitbouw van het Zeeuwse aardgasnet nog lang niet voltooid. Op veel plaatsen wordt er nog aan gewerkt. Op korte termijn zullen o.a. Lewedorp, Kortgene, St.- Annaland, Meliskerke, Schoondijke en Koe wacht worden aangesloten. Eind 1970 zal Schouwen-Duiveland van aardgas worden voorzien. In de zak van Zuid-Beveland re kent men nog op 2000 aansluitingen in elf kernen. 70.000 AANSLUITINGEN Het maken van 70.000 aansluitingen heeft de Zegam zich in eerste instantie als doel gesteld. In he jaar 1964 waren er in geheel Zeeland ruim 30.000 aansluitingen. Door de Zegam, waarin het provinciaal bestuur en de bestaan de bedrijven gingen samenwerken, werd de ontsluiting van de z.g. witte gebieden krach tig ter hand genomen. In de reeds op het gasnet aangesloten gebieden voerde men een op expansie gerichte politiek. De samenwer king in de Zegam leidde later tot een nog verder samengaan op het gebied van de ener gievoorziening in Zeeland. Aandeelhouders van Zegam en PZEM besloten eind vorig jaar tot het oprichten van een in Nederland uniek energiebedrijf. De heer Bogerd bracht in dit verband een eresaluut aan gedeputeer de A. J. Kaland, die hij de grote promotor van de Zeeuwse energiemaatschappij noem de. Op 20 december 1968 besloot de raad van Cadzand tot de Zegam toe te treden. In juni 1969 besloot de gemeenteraad ook de ringdijken aan te laten sluiten. Er werden in totaal 265 aansluitingen gegarandeerd. Eind vorige week werd de druk in de inmiddels klaargekomen hoofd- en dienstleidingen inge- regeld. De burgemeester van Cadzand bood namens het gemeentebestuur bloemen aan die mevr. Brevet in ontvangst nam. Plantsoenkiok nadert voltooiing De plantsoenkiok, de klok die de Axelse be volking het gemeentebestuur gaat schenken op 19 september nadert haar voltooiing. De stenen ombouw is gereed. Wanneer de klok helemaal klaar is kompleet met bloemen komt er een zeil overheen. Want het geschenk moet tot op de dag van de onthulling eenverrassing blijven. Ongerustheid bij ZLM De ZLM heeft dinsdag in een telegram aan het landbouwschap haar ernstige verontrusting uitgesproken over de situatie in de akker bouw en de fruitteelt. Het landbouwschap wordt verzocht de situatie met de grootste nadruk onder de aandacht van de minister van landbouw te brengen en er nationaal maatregelen voor te vragen. In het telegram zegt de ZLM .Akkerbouw en tuinbouw, welke sectoren de laatste jaren in steeds toenemende mate door gelijkblijven de of dalende opbrengstprijzen en sterk stij gende kosten geconfronteerd worden met ernstige rentabiliteitsproblemen, dreigen door de meest recente ontwikkelingen in de EEG en de slechte weersomstandigheden van de laatste weken opnieuw ernstig getroffen te worden'. Het bestuur van de ZLM vindt, dat nationaal maatregelen dringend noodzakelijk zijn, nu de mogelijkheid .uiterst gering' lijkt om binnen afzienbare tijd in EEG-verband aan de moeilijkheden van dit moment het hoofd te bieden. Met instemming heeft de ZLM daarom ken nis genomen van de voorstellen van het land bouwschap tot verruiming van de interventie mogelijkheden en de denaturatievoorwaarden voor de graansector. ,Nu het zich laat aan zien dat voor akkerbouwgewassen als lucerne, vlas en graszaad de reeds lange tijd gevraagde maatregelen in EEG-verband niet gerealiseerd zulen worden, is het dringend noodzakelijk dat op korte termijn nationaal steunmaat regelen voor deze produkten worden geno men', aldus de ZLM. Frankering bij abonnement ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1969 83e jaargang no. 48 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAQ AXELSE COURANT Hoofdredaktl C. VINK Redaktla en administratie: Axel. Markt 12 Telefoon 2020' (3 lijnen) Postbus 16 Drukker-ultgeefster: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Half/aar-abonnement: Axel f 4.Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6.50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingez. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine adver tenties 1-10 woorden f 1,elk woord meer 15 cent. Gemeentebegroting en Bedrijfs- begroting 1970 aangeboden pag. 1 Watersport O. Zeeuwsch-Vlaande- ren vestigt hoop op Baalhoek- kanaal pag. 2 Klacht over cokesfabriek Sluiskil pag. 2 Drs. Lockefeer in kamer-commissie voor Zeeuwsch-Vlaanderen pag. 3 DE LANDBOUWSITUATIE

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1