Gemeenteraad van Axel Natuurvrienden doorkruisen Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Vrijdagavond 15 augustus kwam onder voor zitterschap van burgemeester M. K. van Dijke de gemeenteraad van Axel bijeen. Afwezig door ziekte de heer A. de Waard. De voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed, waarna de notulen van de ver gadering van 27 juni onveranderd werden vastgesteld. De ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. De voorzitter ging in op het schrijven van het raadslid de heer J. H. Bouman, waarin deze mededeelde op 16 augustus uit Axel te vertrekken. Burgemeester Van Dijke bracht de heer Bou man dank voor zijn werk als raadslid en zijn werk in de verschillende commissies en prees hem voor zijn ruim begrip voor de problemen van alle lagen der Axelse bevolking. De voor zitter wenste hem en zijn gezin in Barneveld veel goeds toe. Bij de mededelingen vroeg de heer D. J. Oggel naar aanleiding op zijn vragen over de parkeermoeilijkheden in de Kerkdreef, of het niet mogelijk is hier een gele markering aan te brengen en deze dan niet op zondag van kracht te doen zijn. De voorzitter antwoordde dat er om parkeer verboden aan te geven twee mogelijkheden zijn gele markering of borden. Deze mo gelijkheden kunnen niet samen gebruikt wor den. Evenmin is het mogelijk een gele markering alleen op werkdagen van kracht te doen zijn. Omdat op zondag het parkeerverbod niet van kracht is moet hier van borden gebruik ge maakt worden. Zolang er geen nieuwe invals weg is zal de Kerkdreef een verkeersknelpunt blijven. De volgende voorstellen werden zonder be spreking aangenomen. Voorstel tot verkoop van een oppervlakte bouwgrond, gelegen aan de van Middelhoven- straat, aan de heer B. A. H. Vervaet te Axel; Voorstel tot verkoop van een oppervlakte grond, gelegen aan de Zuidsingel, aan de heer A. van Cadsand te Axel; Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Elzasstraat, aan mevr. M. P. van Wiemeersch-De Bock te Axel; Voorstel tot aankoop van de woning Buiten weg 72 van mevr. M. E. Caessens-de Jonghe en consorten te Axel; Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de van Gistellelaan-hoek Gen. Sikorskistraat, aan de heer D. C. L. Caessens te Axel, onder intrekking van het raadsbesluit van 26 november 1968, no. 598. Voorstel om akkoord te gaan met de invoe ring van de vakrichting procestechniek aan de gemeentelijke lagere technische school te Vlissingen. Voorstel tot vaststelling van de le wijziging van de verordening op de heffing van leges ter secretarie in de gemeente Axel; Voorstel om akkoord te gaan met wijzigingen van de „Bezoldigingsregeling gemeentesecre tarissen Zeeland 1965" en de „Bezoldigings regeling gemeente-ontvangers Zeeland 1965; Voorstel tot het vaststellen van de 2e wijzi ging van de „Salaris- en Loonverordening 1969; Voorstel tot het aangaan van een vaste geld lening, groot 500.000, -met de N.V. Raad besluit tot verlaging van de kampeergelden. Zwembad geen besmettings bron. De heer J. H. Bouman neemt afscheid van de raad. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage; Voorstel tot het aanvaarden van een park uurwerk als geschenk van de bevolking. De heer D. J. Oggel zegt dank te willen brengen aan de initiatiefnemer de heer R. de Kraker en het comité dat heeft geijverd voor deze parkklok, waarna dit voorstel werd aan genomen; Voorstel tot het vaststellen van de 6e wijzi ging van de begroting van het gemeentelijk grondbedrijf en van de 13e wijziging van de gemeentebegroting, beide betrekking hebben de op het dienstjaar 1969. De heer D. J. Oggel vraagt of met het be drag genoemd in deze wijziging voor de ver betering van de riolering in de Noordstraat, Weststraat en Zeestraat de zaak volledig is opgelost. Of zal maar een gedeeltelijke op lossing kunnen worden bereikt Wethouder M. L. M. IJsebaert antwoordt dat met deze werkzaamheden het knelpunt zal worden weggenomen. Hierna wordt ook dit voorstel aangenomen. Aanbieding van de ontwerpen van de begro tingen van de takken van dienst en van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1970 en voorstel tot het benoemen van een tweetal commissies van onderzoek. Zonder stemming gaat de raad akkoord met de samenstelling van de commissies als door het College voorgesteld, COMMISSIE I A. H. van der Lee (wethouder) P. Dekker J. Dieleman J. C. van Luijk E. A. Maas D. J. Oggel A. de Waard COMMISSIE II M. L. M. IJsebaert (wethouder) J. H. Bouman J. den Doelder M. 't Gilde K. Hamelink J. Vink Voorstel tot het mede-oprichten van een stichting dagverblijf voor geestelijk gehandi capten in Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen en het in verband daarmede beschikbaar stellen •yan stichtingskapitaal. De heer D. J. Oggel stelt voor in de ontwerp statuten enige wijzigingen aan te brengen. De voorzitter zegt dat wanneer de heer Oggel deze wijzigingen schriftelijk wil indienen er dan aandacht aan besteed zal worden. De heer J. Dieleman zegt ook schriftelijk wij zigingen te willen voorstellen, waarna dit voorstel wordt aangenomen. RONDVRAAG De heer K. Hamelink vroeg of het B. en W. bekend is dat veel kinderen last hebben van huidinfektie, welke volgens enkele artsen een gevolg zou kunnen zijn van besmet water van het gemeentelijk zwembad. Indien uit een on derzoek zou blijken dat dit juist is welke maatregelen denkt het College dan te nemen Wethouder A. H. van der Lee verklaart dat hij een der artsen om zijn mening hierom trent heeft gevraagd. Volgens deze deskun dige is de warme zomer oorzaak van de huid infektie. Op plaatsen waar grote aantallen kinderen samen zijn zoals speeltuinen is een besmet ting mogelijk. Het is dus niet vast te stellen of een besmet ting in het zwembad is opgelopen. Maande lijks wordt het zwemwater onderzocht, uit het laatste onderzoek van 8 augustus is gebleken dat minder ziektekiemen aanwezig waren dan bij het onderzoek van juli. Mogelijk zou be smetting kunnen plaatsvinden op de droge de len van het zwembad, zoals looppaden, bad hokjes en het restaurant. Als extra veilig heidsmaatregelen zullen lege ruimten dage lijks met lysol ontsmet worden. De heer D. J. Oggel vraagt of het niet moge lijk is nu het gedeelte van de Stationsstraat waar nu nog koperslakkeien zijn, de bestra ting te doen uitvoeren met klinkers. Dit zou de veiligheid daar zeker verhogen. De heer Oggel sprak verder zijn verwondering uit dat de vragen door de heer Hamelink in de rondvraag gesteld nu meteen werden be antwoord terwijl schriftelijk ingediende vra gen van de heer Dekker en hem persoonlijk van enkele weken geleden nog niet zijn be antwoord. (Hierin werd gevraagd of het teruglopen van het aantal kampeerders van het gemeentelijk kampeerterrein het gevolg was van te hoge prijzen en het moeten aanvragen van een seizoen-vergunning). De voorzitter wijst de heer Oggel er op dat het stellen van schriftelijke vragen van indi viduele raadsleden buiten de vergadering bui ten het reglement van orde valt. Leden van de Kamer en van de Provinciale kunnen dit bij de voorzitters doen, voor raadsleden is dit niet mogelijk. Zo de raadsleden ook deze mogelijkheid open willen stellen zullen zij het reglement van orde moeten wijzigen. Wethouder A. H. van der Lee zegt toch wel op de vragen te willen ingaan. Inderdaad is het bezoek aan „de Boshoek" dit jaar iets teruggelopen, tot 9 agustus is dit jaar bijna 3000, - minder ontvangen dan vorig jaar tot datzelfde tijdstip. Toch is volgens hem dit niet een gevolg van het moeten aanvragen van een seizoen-ver gunning wat te omslachtig zou zijn, of van te hoge prijzen. Wethouder van der Lee zoekt de oorzaak in de warme zomer, waardoor de campings aan het strand meer in trek zijn. De prijzen bij ons zijn zeker niet veel hoger dan op andere cam pings in de omgeving. Eerder op deze agenda is het voorstel om kinderen t.m. 4 jaar vrij te stellen van kampgeld aangenomen. Mocht er in de raad behoefte bestaan om bijvoorbeeld voor kinderen tot 12 of 15 jaar een lager tarief te doen gelden, dan wil spre ker voorstellen dus nog in deze vergadering te doen zodat de wijziging dan gelijk kan worden vastgesteld. De heer K. Hamelink stelt voor om de ta rieven voor kinderen t.m. 12 jaar te verlagen tot 0,75 per dag. Met algemene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De heer J. IT. Bouman dankte voor de woor den welke de voorziter bij de opening van de raad tot hem heeft gesproken. Door opheffing van het landbouwconsulent- schap te Axel, is deze spreker genoodzaakt naar een andere dienst over te gaan. Als consulent voor pelsdieren, in welke funk- tie hij het gehele land moet bezoeken, is hij genoodzaakt een standplaats te nemen in het midden des lands. Daarom verhuist de heer Bouman naar Barneveld. Bij mijn vertrek uit Axel neem ik node af scheid van Axel en Zeeuwsch-Vlaanderen. Ik dank voor de prettige samenwerking die ik van de raad steeds heb ondervonden en ben dankbaar enkele jaren als raadslid te hebben mogen werken aan het welzijn van Axel en spreek de hoop uit dat ook in de toekomst de raad in een goede onderlinge verstandhou ding moge werken in het belang van Axel, aldus de heer Bouman. Hierna ging de raad in besloten vergadering, welke niet werd heropend. Wie van de natuur houdt zal er in willen ronddwalen, zich verwonderen en on derzoeken. Hij zal meer willen weten van planten, dieren, insekten, hun gewoon ten voortplanting en alles wat een onderzoek waard is. En dit is het altijd waard, zelfs het kleinste plantje, insekt of vogeltje. De Christelijke Bond van Natuur vrienden is zo'n vereniging die zich wil verdiepen in wat de natuur ons te bie den heeft. Eén van de dingen die zij doet is het onderzoek. IN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN KAMP Een groep jongeren uit deze bond (CJN) hield een werkkamp in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij hadden zich genesteld op de camping „De Mussenist" te Ossenisse. Het waren jongelui in de leeftijd van 13 tot 25 jaar. Naast slaapgelegenheid waren er in de boe- reschuur, waarin zij hun kamp hielden, werk tafels neergezet. Hierop werd alles wat van de dagelijkse excursies meegebracht werd ge determineerd. De opdracht voor dit zomer kamp bestond uit drie onderzoekingen 1. kerkuilen, 2. huiszwaluwen, 3. braakballen van uilen. Uit dit onderzoek kwam vast te staan dat Zeeuwsch-Vlaanderen het beste ge bied voor huiszwaluwen is. Bij telling van het aantal nesten op diverse boerderijen kwam men tot het geweldige aantal op één boerderij van 235 zwaluwnesten. Dit was op de boer derij „De Kraaghoeve" onder Zaamslag. Het accent van het kamp lag op de zoogdieren. Dagelijks werden excursies gehouden. Zo ging de ene groep er op uit voor vogelverkenning, een andere groep ging planten verzamelen. Er werd een excursie gemaakt naar de Saef- tinge. WERKGROEPEN De bond heeft werkgroepen 13 - 25 jaar. Deze werkgroepen specialiseren zich in een werkgroep planten, werkgroep vogels, werk groep zoogdieren. Verder zijn er studiegroe pen en wordt er jaarlijks een congres gehou den. Natuurbescherming krijgt veel aandacht en het kan niet anders; men volgt de ont wikkelingen op het gebied van de landbouw- bestrijdingsmiddelen op de voet. Niet alleen de ontwikkelingen, ook de gevolgen van het gebruik van deze bestrijdingsmiddelen staan in de volle belangstelling. Uw verslaggever is een dag met een groep op pad gegaan. Op het opgespoten terrein in Axel volgden wij een torenvalk. „Biddend" stond hij hoog in de lucht om dan plotseling snel naar beneden te schieten en even later met een prooi weer te voorschijn te komen die hij verderop op de zandvlakte ging ver orberen. Op het Groot Eiland volgden wij kemphaantjes en hadden verschillende soor ten eenden in de kijker. Bij de Vogel ontdek ten we honderden kluten. We zagen nog vele andere dingen waar je anders aan voorbij gaat, maar waar door de jongens van deze groep op werd gewezen. Zij kennen de na tuur, zij onderzoeken hem. Gemeente St Niklaas beledigd Poolse Oud-strijders Poolse oud-strijders in Breda en omgeving, ex-leden van 't eerste Poolse pantserregiment dat vijfentwintig jaar geleden het Belgische St. Niklaas heeft bevrijd, zijn boos op het bestuur van die stad. Ze zijn uitgenodigd de bevrijdingsfeesten die daar op 6 en 7 septem ber gevierd worden, bij te wonen, maar tegen betaling van 350 Belgische franken per per soon. „Het gaat ons niet om dat geld", zeggen ze, „maar om het gebaar. Wij hebben St. Niklaas bevrijd, wij hebben er onze gevallen kamera den begraven, wij zijn als kinderen door de stad geadopteerd, wij hebben van de bevol king zelfs een vaandel gekregen en nu moe ten wij betalen voor het bevrijdingsfeest." De Poolse oud-strijders zijn teleurgesteld. „Een vreemd soort dankbaarheid", zeggen zij. In het stadhuis van St. Niklaas hangt een plaquette waarop de namen van het eerste Poolse pantserregiment de bevrijders van de stad worden genoemd. Voor hen is de hou ding van het stadsbestuur „een belediging van onze gevallen collega's en onze oorlogs invaliden, onze bloedkameraden". Frankering bij abonnement ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1969 83e jaargang no. 46 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hoofdredaktla I. C. VINK Redaktle en administratie: Axel, Markt 12 Telefoon 2020' (3 lijnen Postbus IS Drukker-ultgeefster: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Halfjaar-abonnement: Axel f 4,—. Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingez. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine adver tenties 1-10 woorden f I,elk woord meer 15 cent. Gemeenteraad van Axel pag. 1 Gemeente St. Niklaas beledigd Poolse oud-strijders pag. 1 Beplanting op kruispunt St. Anna pag. 2 Weense week in Hulst pag. 2 Internationale profronde te Yerseke pag. 3

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1