Eerste Kamer-commissie naar Zeeuwsch-Vlaanderen voor slot-hearing herindeling Gebruik landbouwgiften aan banden ^augustus Na roofvogelsterfte in Zeeland: Nadat het resultaat van het onderzoek naar de sterfte van roofvogels - vooral in Zeeland - bekend was geworden, werden stappen gedaan nadere wettelijke maat regelen te treffen tot beperking van het gebruik van bepaalde chemische midde len die bij de bestrijding van plantenziekten en insektenplagen in de landbouw worden gebruikt. WERKGROEP TNO Uit het door de werkgroep .vogels en zoog dieren' van de TNO-commissie .Nevenwer king bestrijdingsmiddelen' ingestelde onder zoek is gebleken dat ontsmettingsmiddelen voor zaaizaad inderdaad een rol hebben ge speeld bij de sterfte van roofvogels in de herfst van 1968. Andere faktoren zoals de late zaai als gevolg van ongunstige weersom standigheden en het toepassen van nieuwe zaaitechnieken hebben het ongunstige effekt waarschijnlijk nog vergroot. De minister van landbouw en visserij heeft aangekondigd dat overleg gaande is over een aantal wijzigingen in de bestrijdingsmiddelen wet ten einde de terughoudendheid bij de toelating van bestrijdingsmiddelen waar no dig en verantwoord, nog te versterken. VELE MIDDELEN TER BESCHIKKING Voor het gevecht tegen de veroorzakers van oogstverliezen staan de telers en opslaghou ders van voedselvoorraden in principe vele middelen en methoden ter beschikking. Vele van deze methoden, die in de plaats zouden kunnen treden van de omvangrijke toepassing van chemische bestrijdingsmiddelen verkeren nog in het onderzoekstadium of in een be gin van praktijktoepassing. Bedoeld onder zoek vergt veel tijd, verwacht moet worden dat ondanks de vele bezwaren men toch in de eerstkomende 10 a 15 jaar nog in zeer vele gevallen gebruik zal blijven maken van chemische bestrijdingsmiddelen en ook daar toe genoodzaakt is, de oogst te beschermen tegen aantastingen van ziekten. In deze 10 a 15 jaren zal de chemische be strijding echter steeds verder moeten wor den ontdaan van de ongunstige neveneffek- ten die hoe langer hoe meer aan de dag tre den, zoals b.v. in onze provincie werd be wezen. Verschillende middelen zullen moe ten verdwijnen, in het bijzonder die midde len, die .gestapeld' worden in bepaalde or ganen van dieren en van de mens. Dit zijn de zgn. gechloreerde koolwaterstoffen zoals b.v. DDT, Dieldrin enz. PUBLIEKE OPINIE De verwachting dat onder invloed van de pu blieke opinie, die steeds feitelijke gegevens ontvangt over ongunstige nevenaspekten van het intensief gebruik van pesticiden, reeds een afname van bepaalde bestrijdingsmidde len is te constateren, is niet bewaarheid. In Amerika waar de publieke opinie werd wakker geschud door het verschijnen van 't bekende boek .Silent Spring' van Rachel Carson, vertoonde het gebruik van bestrij dingsmiddelen nauwelijks een minder ster ke groei dan in de periode daarvoor. Na 1964 vertonen produktie en gebruik zelfs opnieuw een relatief sterkere stijging. Ook in diverse andere landen zijn produktie en gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen tot ongekende hoogte gestegen en de ver wachting is dat aan deze toename van het gebruik nog geen einde is gekomen. ONVOLDOENDE BESCHIKBAAR Hoewel allerwege, ook in ons land, intensief gewerkt wordt aan het ontwikkelen van al ternatieve bestrijdingsmiddelen en methoden zijn er voorshands onvoldoende beschikbaar om er op enigermate grote schaal op korte termijn op te kunnen overschakelen. Hier ligt een taak, die niet alleen de indus trie moet volbrengen. Ook universiteiten of internationale organen moeten tijd, kennis en geld beschikbaar stellen deze vervangen de middelen zo spoedig mogelijk te ontwik kelen. De overheid zal steeds meer dienen te verlangen, dat ze wordt voorgelicht over werking van het middel, giftigheid en even tueel nieuw te introduceren middelen. Het is een dringende zaak. Voor 15000 abonnees geen draadomroep meer In Zeeland en Brabant hebben 15000 abon nees van de draadomroep van de PTT be richt ontvangen dat het met hun aanslui ting is gedaan. Het betreft hier de plaatsen Bergen op Zoom, Etten, Goes, Hulst, Mid delburg, Oosterhout, Roosendaal, Terneuzen en Vlissingen. Iedereen was op de hoogte van dit besluit sinds men in 1964 begonnen is met de uitvoering van een dienovereenkom stig regeringsbesluit. Over het gehele land betekent dit zo'n 30.000 aangeslotenen minder, wat zeggen wil dat de PTT dan ongeveer op de helft is van haar liquidatie-program. Het telefoondistrikt Bre da neemt daarvan 5448 abonnees voor zijn rekening. De stad Breda met z'n 6000 aan sluitingen blijft voorlopig voor liquidatie ge spaard, maar 't is wel zo, dat in de nieuwe wijken al geen draadomroeplijnen meer wor den aangelegd. Zodoende dat de in aanbouw zijnde wijken het zonder draadomroep moe ten doen. Grote instellingen - ziekenhuizen, bejaarden centra - kunnen op eenvoudige wijze gebruik blijven maken van de interne draadaanslui tingen door het eenvoudig inschakelen van een radio-apparatuur of bandrecorder! Grote kosten brengt dat dus niet mee. Al met al is het zo, dat degenen die een brief over beëindiging van hun draadont vangst hebben gekregen, een jaar de tijd hebben om eventueel te sparen voor een an dere oplossing. De liquidatie gaat namelijk pas per 1 augustus van het volgend jaar in. De 30.000 abonnees die een opzeggings- schrijven hebben ontvangen vertegenwoordi gen ongeveer 10 procent van het totaal aan tal landelijke aansluitingen. Belg in de Westerschelde bij Kloosterzande verdronken Woensdag is in de Westerschelde bij de ge meente Kloosterzande een Belgische vakan tieganger, de 36-jarige R. Remortere uit Be- veren-Waas, bij het zwemmen door de ster ke stroom meegesleurd. Het slachtoffer heeft de wal niet meer kunnen bereiken en is ver dronken. Absolute piek waterverbruik in Zeeland Het waterverbruik in Zeeland steeg de af gelopen warme dagen tot een absolute piek, die slechts procentueel te vergelijken is met het jaar 1959 toen ons land zuchtte onder een hittegolf. In West Zeeuwsch-Vlaanderen werd afgelo pen maandag 4970 m3 water gebruikt. Dat is 1770 m3 water meer dan op maandagen in de maanden mei en juni van dit jaar en 810 m3 water meer dan in de voorgaande drie maandagen in juli. Slechts procentueel omdat in tien jaar het absolute waterverbruik met sprongen om hoog ging. De waarnemend direkteur van de Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaande ren N.V. en Industriewatervoorziening Zeeuwsch-Vlaanderen N.V. gaf op dit re- kord waterverbruik het volgende kommen- taar: „Wij zijn bijzonder blij met de overpro- duktie die we in Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben. We kunnen de reserve nu heel goed ge bruiken. Overigens in heel Zeeland kun nen de waterleidingmaatschappijen het ge vaar dat er tekorten ontstaan het best aan. De tuiniers hoeven zelfs niet bang te zijn voor een sproeiverbod". Ds. J. Heemskerk van Axel naar Oegstgeest Ds. J. Th. Heemskerk uit Axel heeft een beroep aangenomen naar de Gereformeerde kerk van Oegstgeest. Hij zal zondagavond 10 augustus om 7 uur afscheid nemen van de Gereformeerde kerk van Axel en zondag 7 september 's morgens in Oegstgeest worden bevestigd door zijn collega daar, ds. K. Veg- ter en in de avonddienst intrede doen. Ds. Heemskerk die 40 jaar is, was sinds 1 februari 1964 predikant in Axel. Daarvoor stond hij na beëindiging van zijn studies in Oldemarkt. Ds. Heemskerk kreeg wat be treft zijn interkerkelijke aktiviteiten vooral bekendheid als voorzitter van het pastores convent in het oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen. Een aantal leden van dit pasto resconvent, R.K., Gereformeerd en Hervormd vierde gezamenlijk het avondmaal in het klooster te Sluiskil als afsluiting van een reeks gesprekken over kerkelijke overeenkom sten en verschillen. Ds. Heemskerk was liturg en voorganger in deze avondmaalsviering. Ds. Heemskerk was in zijn kerk visitator in de classis Zeeuwsch-Vlaanderen, actuarius van deze classis, secundus afgevaardigde naar de particuliere synode. Landelijk is hij vice- voorzitter van de Gereformeerde werkgroep voor liturgie. Hij was tevens consulent van de kerk te Spui, godsdienstleraar aan de christe lijke LTS te Axel en voorzitter van de chris telijke openbare bibliotheek en leeszaal in Axel. Het bezoek dat een commissie uit de Eerste Kamer in september aan Zeeuwsch-Vlaande ren gaat brengen wordt bestempeld als zijnde vrij zinloos. Het enige nut dat men er van kan verwachten is, dat de Eerste Kamer overtuigd wordt van een zo spoedig mogelij ke afwerking van deze herindeling. MENINGEN POLSEN Het bezoek, bedoeld om in het gebied zelf de meningen te polsen over het door de Twee de Kamer vastgestelde herindelingsontwerp, is geen initiatief van de Eerste Kamer-com missie zelf. Er is ondermeer via politieke ka nalen vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen om ge vraagd. Bezwaren tegen het definitieve ontwerp wor den in vrijwel alle gemeenten van Zeeuwsch- Vlaanderen gezien als vrij zinloos. Het staat wel vast, dat de Eerste Kamer-commisie zal worden geconfronteerd met althans een deel van het duidelijk aanwezige onbehagen. De vrees dat het anders misschien nog wel vijf jaar kan duren zal velen weerhouden de com missie hun werkelijke mening te zeggen, al dus één van de Zeeuwsch-Vlaamse burge meesters. In grote trekken gelooft men in Zeeuwsch- Vlaanderen dat bedoeld bezoek weinig nut heeft. Velen zijn het niet helemaal eens met het nu uitgewerkte plan, maar zijn ervan overtuigd dat verdere tegenwerpingen de her indeling geen goed zal doen, zo niet 'n aan merkelijke vertraging zal betekenen. MENINGEN VAN ENKELE Z.-VLAAMSE BURGEMEESTERS Mr. J. I. M. de Reuser van St. Jansteen: Persoonlijk beschouw ik het als een beleefd heidsbezoek. Wij zijn het niet eens met de uitslag, maar we gaan dat zeker niet nog eens grondig uiteenzetten. J. C. Aschoff van Terneuzen: Onze opvatting is dat de gekozen oplossing niet de beste is, maar ik hoop toch dat dit ontwerp zo spoe dig mogelijk wordt aangenomen. R. A. J. de Boer van Sas van Gnt: Je kunt je nauwelijks voorstellen dat men de zaak zal willen verwerpen. Daar gelooft trouwens nie mand aan. J. de Pree van Zaamslag: Verwerpen kan haast niet. Wat mijn eigen gemeente betreft zou ik liever hebben dat de zaak nog eens goed bekeken werd. Maar in het grote geheel betekent verder uitstel een rem op de ont wikkeling. Wegens vakantie zal de Axelse Courant niet verschijnen op BALANS ZOMERWEER IS GUNSTIG Ene tussentijdse balans van deze zomer tot 1 augustus geeft een gunstige uitslag te zien. De gemiddelde maximumtemperatuur van juli bleef boven normaal en was de laatste 20 jaar alleen in 1959 en 1967 iets hoger. Tot nu toe heeft dit jaar in De Bilt 17 zomerse da gen boven 25 graden Celcius geleverd, een aantal dat tot begin augustus de laatste 20 jaar in 1959 met 21 zomerse dagen hoger lag. Het aantal uren zonneschijn schommelt deze zomer tot nu toe rond normaal, het aantal millimeter regen helt over naar dat van een matige droge zomer. In juni viel er gemid deld in ons land overdag op 8 en in juli op 5 dagen regen, zodat de regenjas er nog wei nig aan te pas is gekomen. Twee zeer matige tot slechte weken waren tot op heden de eerste week van juni en de tweede week van juli. Nu afwachten wat augustus doet, maar de vooruitzichten voor de eerste dagen, waarin het weekende valt, zijn al weer zomers te noemen. Frankering bij abonnement ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1969 83e jaargang no. 44 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hoofdredaktle I. C. VINK Redaktle en administratie: Axel, Markt 12 Telefoon 2020' (3 lijnen) Postbus 16 Drukker-ultgeefster: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Hall jaar-abonnement: Axel f 4,—. Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingez. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine adver tenties 1-10 woorden f 1,elk woord meer 15 cent. Eerste Kamer-commissie naar Zeeuwsch-Vlaanderen voor slot-hearing herindeling pag. 1 Gebruik landbouwgiften aan banden pag. 1 0 Goede raad' voor Duitse toeristen pag. 2 Fotowedstrijd .Europa, gisteren en morgen' pag. 2 0 Wedstrijdprogramma voetbal pag. 3

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1